A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 881
91 445
113
2018-as adat áll rendelkezésre: 157.860.000.000 USD, aminek a 0,15%-a, kb. 70-72Mrd HUF

A honvédelmi ktg. vetés idén 513.mrd. Ebből 86 mrd. megy fejlesztésre. Extra év végi megmaradt pénz a többletadóbevételekből nincs benne. A tavaly karácsonyi akció is abból ment. Idén ez kb. 700 mrd. lesz. Ezt kell lassan majd a kormánynak priorizálni, mire veri el év végéig. Sztem jut majd ide is.
Jövő héten okosabbak leszünk, túl leszünk a török randin.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Lehet benne valami. Mint pl Mi-24 es esetén. Egy Ancsa felújítással nyerhetnek vagy 8-10 évet még. Ennyi idő alatt gondolom csak fognak tudni választani a piacról valamely tipusból. Feltéve ha tényleg lesz ebből a felújításból valami.
Ilyen vén An-26-ra már nagyjavítás után se adnak 5-6 év üzemidőnél többet, ráadásul a hajtómű ma már ugye ukrán származék, tehát az oroszok max két eddig ki nem használt tartalék-hajtóművüket tudják rátenni. Utána még mindig bejöhet az a probléma, honnan ad bárki az üzemelés közben lerobbanó bármilyen berendezés helyett (olaj- üzemanyag vagy hidraulika-szivattyúk, szelepek, munkahengerek, áramátalakítók és generátorok, elektronikus blokkok stb.) cseredarabot?!! Szóval szerintem az An-26-al már eddig is nagyon elmentünk a falnak a közelébe, csak nehogy az legyen a vége hogy felkenődünk rá!!
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
A honvédelmi ktg. vetés idén 513.mrd. Ebből 86 mrd. megy fejlesztésre. Extra év végi megmaradt pénz a többletadóbevételekből nincs benne. A tavaly karácsonyi akció is abból ment. Idén ez kb. 700 mrd. lesz. Ezt kell lassan majd a kormánynak priorizálni, mire veri el év végéig. Sztem jut majd ide is.
Jövő héten okosabbak leszünk, túl leszünk a török randin.

A tavalyi adatok alapján volt 145 Mrd maradvány. Erről tud valaki valamit?
https://www.parlament.hu/irom41/07556/adatok/fejezetek/13fio.pdf
Mi az az extra egyedi kiegészítés?
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Ilyen vén An-26-ra már nagyjavítás után se adnak 5-6 év üzemidőnél többet, ráadásul a hajtómű ma már ugye ukrán származék, tehát az oroszok max két eddig ki nem használt tartalék-hajtóművüket tudják rátenni. Utána még mindig bejöhet az a probléma, honnan ad bárki az üzemelés közben lerobbanó bármilyen berendezés helyett (olaj- üzemanyag vagy hidraulika-szivattyúk, szelepek, munkahengerek, áramátalakítók és generátorok, elektronikus blokkok stb.) cseredarabot?!! Szóval szerintem az An-26-al már eddig is nagyon elmentünk a falnak a közelébe, csak nehogy az legyen a vége hogy felkenődünk rá!!
Gondolom az oroszok szívesen kannibalizálnák a saját gépeiket, ha azért fizetne valaki. Amúgy is szabadulnának a típustól. Win-win. Egy-két évről lenne szó, nem évtizedekről.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
A puma papiron nagyon jo a valosagba is nagyon jo kepessegekkel. De kiforratlan 0tapasztalattal /amit a nemetek muvelnek veluk az nem tapasztalat/ draga alkatresszellattassal. /a nemeteknek nincs penz az uzemeltrtesukre pedig penzesebb hadsereg mint mi./ fore is... Nincsenek variacioi az alvaznak. Se muszaki se sebesultkihordo se tamogato /aknavetovel atgm el./ se semmi. /de van benne wc./ es a legdragabb

Cv 90 a puma elott a legdragabb volt. Most is elegge draga. Jo alapplatform sok kifejlesztett /De tulzottan el nem terjedt!!!!/ variansal. /nem 40 es boforsal nem kinaljak / skandinav vegulis minden a helyen van. Reszletrkbe menoen kidolgozva. De a skandinav terepre berendezessel felszerelessel. Tehat eszaki terepre kifelylesztve. /ez nagy hatrany ahogy a bizonytalan tamogatas is gyartoi oldalrol.../

Ascod
Olcso /es nem a minosegi hatranyai miatt./
Eszmeletlen mennyisegu variacio. Prospektusbol osszerakhatoak a kivant gepek mint egy uj auto szalonba szinte... A gyarto engedi a sajat fejlesztesek korlatlan beepiteset. A gyarto engedi a fobb alkatreszek utangyartasanak jogat. A gyarto engedi egy osszeszerelest/keszreszerelest a megrendelo orszagba. Akar a komplett gyartast atadja azorszagnak...

Ha mondjuk ausztriabol kerjuk a hegesztett testet. Az osztrak gyartotol konzorciumtol. Kedvezmenyt kapunk valamelyik osztrak berendezesre. Ha angliabol akkor angol berendezesre...

A beepitenfo eszkozoket meg onnan rendeljuk a piacrol ahonnan akarjuk... Teszem azt a motort es a testet az osztrakoktol /a motorra megkapjuk a kedvezmenyt. Pl kialkudjuk hogy magyar beszallitok gyartsak le a motor fo kopo alkatreszeit a beepitendo motorokhoz .olyan szerzodessel ahol az utangyartasi jogokkal a honvedseg rendelkezik. /igy kesobb raktarkeszlet alakithato ki./ de ugyan ez az angolokkal es a spanyolokkal is eljatszhato...

Ekozbe. A toronyfegyverzetre kerjuk a gyartot hogy integralja az oerliko 35 mm eset. /ingyen megteszik hisz az oerlikonnal kozos ugyletet hajtanak vegre./

Mig a felderito rendszert az angoloktol is beszerezhetjuk. Ha azok olcsobban adjak ar ertek minoseg aranyba mint a spanyol vagy az osztrak... /de ha akarunk a gyarto as sajatunkat is integralja ingyen./csak be kell tennie a valaszthato opciok koze./



Amit leírtál, nekem nagyon tetszik. Én szerintem a csehek tutira ezt választják, még ha mi is beszállnánk, az már több százas tétel. Szerintem ebből alaphangon tudnánk venni, nem 98 darabot, hanem többet,mivel gondolom olcsóbb, mint a Puma. Ha valami csoda folytán mégis ezt választanánk, kérdés, hogy mikorra érnének ide több százas megrendelés esetén a csehekkel együtt. Csak, hát annyira nézegettük azt a Pumát. A szállítógépről meg annyit, a brazil elnök az idén szerintem már nem jön. Véleményem szerint,abból egyelőre nem lesz semmi. Miért ne lett volna nekünk jó, ami rá volt szánva nekünk az összeg- a 3db C27-es, abból az összegből kijött volna.

A tulnyomas abv vedelmi rendszert meg mondjuk magunk fejlesztjuk./ de ha az osztrak spanyol angol olcsobban adja lehet megeri venni de ha jobb minoeget tudunk proddukalni vagy hasonlo kepessegut olcson erdemes a sajatot valasztani es ezt betenni a kozos opciok koze a kovetkezo vevoknek.../

Egyszoval az ascoddal egy olon jol varialhato jarmuvet kapunk amihez akkora hozzaadott erteket adunk amekkorat es amikor akarunk /akar kesonbbi sajat modernizacio vagy folyamatos aprobb modernizaciok is jatszanak./ akar tobb gyartotol vagy sajat fejlesztesbe.

Plussz a fejlesztseinknek egybol piacot is talalunk. Hisz aki az ascodot alkalmazza valaszthatja a mi fejlesztrsunk is egy gyrtashoz vagy modernizaciohoz... Arrol nem is beszelve hogy nem csak ifv jatszik hanem a trljes paletta szinte ami lanctalpasra rakhato. De a hianyzo elemeket akar mi is kifejleszthetjuk gyartoi segitseggel /kesobbi reszesedesert 3 fel megrendelese eseten./
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 164
10 911
113
Ancsára költeni tényleg pénzkidobás szerintem, inkább előrefelé kellene menekülni. Akkor is jobban járnánk, ha a kieső An-26 helyett 1-2 évig bérelni kellene valamit, alkalmanként, ha rámpásra van szükség (évi 1-2 alkalom). Személyszállítás már megoldott.
Az is zavar, hogy egy Antonovot felújítani az ukránokkal háborúzó oroszokkal miért lehet jó ötlet?

Az oroszokkal háborúzó, és a Kárpátalján élő magyarság jogait tipró ukránokkal miért lehet jó ötlet?

Nem jarnank jol. A muszaki szemelyzetunk a kiszolgalo szemelyzetunk addig mit csinal malmozik es fizetjuk vagy atvezenyelik mashova? Netan atkepzik hogy aztan ujra atkepezzek? A mar uj tipusra? Pilotak detto. Vagy pilotat is bereljunk?

Fuggesszunk fel egy kepesseget ugy hogy csak a tevekenyseg van felfuggesztve feloszlatas nincs. Vagy szuntessunk meg feloszlatassal?

Esetleg átvezénylik őket másik típusokhoz, mert általános létszámhiány van.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Soha nem mondtam ilyet. Ha elolvasod a párbeszédet rájössz, hogy az ukránokkal sem újíttatnám fel. De ők gyártották.... az orosz meg nem .....mi az orosszal akarjuk, állítólag. Ennyi, semmi több. Az orosznak elvileg kellene az ukrán gyártó támogatása.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Az oroszokkal háborúzó, és a Kárpátalján élő magyarság jogait tipró ukránokkal miért lehet jó ötlet?



Esetleg átvezénylik őket másik típusokhoz, mert általános létszámhiány van.
Soha nem mondtam ilyet. Ha elolvasod a párbeszédet rájössz, hogy az ukránokkal sem újíttatnám fel. De ők gyártották.... az orosz meg nem .....mi az orosszal akarjuk, állítólag. Ennyi, semmi több. Az orosznak elvileg kellene az ukrán gyártó támogatása.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 881
91 445
113
A tavalyi adatok alapján volt 145 Mrd maradvány. Erről tud valaki valamit?
https://www.parlament.hu/irom41/07556/adatok/fejezetek/13fio.pdf
Mi az az extra egyedi kiegészítés?
Extra egyedi az év elején meghatározott koltségeken felüli. Pl. a tavaly év végi megrendelések. Nem oda volt betervezve, de jobban alakultak a bevételi számok és előbb kicsengettük a foglalót.

A legutóbbi Benkő interjút most meghallgattam, hát semmi extra, de pont a zséhez mondott konkrétumokat.
2018-ra azt mondta 1.41%ot költöttünk. 1.26%-ot mutat papíron a honvédelmi kiadás, mert a fejlesztési előlegeket máshogy kell elszámolni, de azzal együtt 1,41% volt.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 397
113
Extra egyedi az év elején meghatározott koltségeken felüli. Pl. a tavaly év végi megrendelések. Nem oda volt betervezve, de jobban alakultak a bevételi számok és előbb kicsengettük a foglalót.

A legutóbbi Benkő interjút most meghallgattam, hát semmi extra, de pont a zséhez mondott konkrétumokat.
2018-ra azt mondta 1.41%ot költöttünk. 1.26%-ot mutat papíron a honvédelmi kiadás, mert a fejlesztési előlegeket máshogy kell elszámolni, de azzal együtt 1,41% volt.

Ha így van akkor jó, csak azt hittem, hogy a tavalyi zárszámadásban látszanak ezek a számok. Örülök, ha már fizettünk , mert annál biztosabb, hogy jönnek az új fegyverek. :)
De csak akkor leszek nyugodt, ha már beálltak a telephelyre itthon.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 846
4 836
113
Az ascod nem veletlen europa legsikeresebb tipusa. /mert az./
A következő 30 évre vásárolunk alap harcjárművet. Nekünk nem a legsikeresebb (értsd sok éve gyártják és már több ország rendszeresített) hanem a legmodernebb, az üzemeltetési költséget tekintve legoptimálisabb IFV-re van szükségünk,amelynek rendszeresítésével nemhogy behozza a Honvédség a meglévő hátrányát a környező országokhoz képest hanem 2 kör előnyt is szerez vele. Gondolom már te is tudod: ez a Lynx. Az árat azért nem írtam, mert annyira új, hogy még árat sem találtam rá, ráadásul bármelyik lehetséges konkurensét pl. a Pumát választjuk az ár garantáltan qrva drága lesz. Az már csak hab a tortán, hogy ugyanaz a cég, a Rheinmetall gyártja amely a Leo,Pzh fő részegységeit is. Nagyon bizakodó vagyok mert a tavalyi év beszerzéseit tekintve a katonai vezetés is hasonlóan gondolkodott: most van anyagi lehetőség a modern fegyverrendszerek beszerzésére, érdemes a legjobbat megvenni, mert utánna ez lesz évtizedekig.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 385
77 074
113
A következő 30 évre vásárolunk alap harcjárművet. Nekünk nem a legsikeresebb (értsd sok éve gyártják és már több ország rendszeresített) hanem a legmodernebb, az üzemeltetési költséget tekintve legoptimálisabb IFV-re van szükségünk,amelynek rendszeresítésével nemhogy behozza a Honvédség a meglévő hátrányát a környező országokhoz képest hanem 2 kör előnyt is szerez vele. Gondolom már te is tudod: ez a Lynx. Az árat azért nem írtam, mert annyira új, hogy még árat sem találtam rá, ráadásul bármelyik lehetséges konkurensét pl. a Pumát választjuk az ár garantáltan qrva drága lesz. Az már csak hab a tortán, hogy ugyanaz a cég, a Rheinmetall gyártja amely a Leo,Pzh fő részegységeit is. Nagyon bizakodó vagyok mert a tavalyi év beszerzéseit tekintve a katonai vezetés is hasonlóan gondolkodott: most van anyagi lehetőség a modern fegyverrendszerek beszerzésére, érdemes a legjobbat megvenni, mert utánna ez lesz évtizedekig.

Miből gondolod,hogy a Lynx egy fikarcnyival is olcsóbb lesz mint a Puma?
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 846
4 836
113
Miből gondolod,hogy a Lynx egy fikarcnyival is olcsóbb lesz mint a Puma?
Elolvastad amit írtam? Pontosan azt írtam, hogy bármelyiket lehetséges konkurensét választjuk biztos, hogy nagyon drága lesz. A múltkor valaki azt írta, hogy a Puma még a Leonál is drágább. Ha már úgyis drágán vásárolunk akkor érdemes megvenni a legmodernebbet.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 385
77 074
113
Elolvastad amit írtam? Pontosan azt írtam, hogy bármelyiket lehetséges konkurensét választjuk biztos, hogy nagyon drága lesz. A múltkor valaki azt írta, hogy a Puma még a Leonál is drágább. Ha már úgyis drágán vásárolunk akkor érdemes megvenni a legmodernebbet.

Bocs rosszul értettem.Egyébként még senki nem mondta meg,hogy miben is jobb a Lynx mint a Puma.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 846
4 836
113
Bocs rosszul értettem.Egyébként még senki nem mondta meg,hogy miben is jobb a Lynx mint a Puma.
Nagyon új még, nincs sok információ róla a neten, de ami található wikin, meg rheinmetall oldalán az több, mint biztató. Pl. a moduláris felépítés, alacsonyabb élettartamköltségek, egyszerűsített felépítés stb.magyar szemmel nagyon pozitív és úgy néz ki a katonai vezetés is gondolkodik rajta (legalábbis az újságíró szerint). Biztos volt már, de illik ide:https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...ak-a-magyar-katonakat-ime-a-felhozatal-401437
A 2 harcjármű fejlesztése közt vagy 20 év telt el, ami azért meg is látszik rajtuk és elég ha arra gondolunk, hogy a Lynx rendszeresítésén még az USA és Ausztrália is gondolkodik vagy Csehország ahol a tenderen már nem is vesz részt a Puma, mert esélytelen volt a Lynx és ASCOD meg a CV90 mellett, az mutatja a különbséget. Elképesztő lenne, ha nálunk hamarabb rendszeresítenék, mint az USA-ban. Kicsit komolytalanul: Katar is gondolkodik rajta, márpedig amit Katar vesz........
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 147
73 722
113
2018-as adat áll rendelkezésre: 157.860.000.000 USD, aminek a 0,15%-a, kb. 70-72Mrd HUF

A honvédelmi ktg. vetés idén 513.mrd. Ebből 86 mrd. megy fejlesztésre. Extra év végi megmaradt pénz a többletadóbevételekből nincs benne. A tavaly karácsonyi akció is abból ment. Idén ez kb. 700 mrd. lesz. Ezt kell lassan majd a kormánynak priorizálni, mire veri el év végéig. Sztem jut majd ide is.Jövő héten okosabbak leszünk, túl leszünk a török randin.

A H145M kb.110 milliárd HUF volt, a H225M is legalább 110 milliárd HUF volt, PZH+Leo-t kb. 200 milliárd HUF-ra becsülik és megrendeltek még néhány dolgot (CG, SAMOC)... akkor ebből a kb 500 milliárdból 2019 végéig kb. 72-86 milliárd lesz kifizetve? A decemberi bejelentések biztos hogy az előző évi pénzből mentek?

A fegyvergyártásért (22 milliárd HUF) szerintem már 2018-ban is fizettek valamennyit. Az 180 db AMRAAM (150 milliárd HUF) és a NASAMS-ról nem tudni, hogy meg lett-e már rendelve. Szállítógép és L39NG még nem lett megrendelve. Pánzélozott szállító járművekről szintén nem tudni semmi biztosat.

Akkor a 3500 milliárd HUF-ból kb. 500 milliárd HUF van már eddig elköltve?
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár