A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 987
80 745
113
Én azt gondolom, hogy ha nekem kellene kialakítani egy konfliktusban a védekező MH harcrendjét, én nagyon örülnék, ha a 44 darab Leopard 2 harckocsi mellet még 40-50 darab T-72 harckocsit tudnék elhelyezni a mélységben, valamint további 300-400 darab BTR-t is csali célként, színlelt TÁS-okban az ellenséges felderítés megtévesztésére.
Nem kell, hogy ember legyen ezekben, elég ha valamilyen módon kipufogó hőt, füstöt lehet imitálni.
Az ellenséges felderítő drónóknak ezeket is fel kell deríteni, azonosítani, ki kell választani a valódi és a csali célokat, majd ezt követően tervezhetik a tűzcsapásokat.
Ha nincsenek csalik, akkor minden egyes felderített célra mehet a rakéta, hisz a kicsi, de korszerű haderő egy-egy 10 millió EUR-s harcjárművéről van szó.
EHHEZ VISZONT KELLENEK A RÉGI DÖGÖK IS!!!
Kellenek azok a katonák is akik képesek oda vezetni, oda vontatni, a működését imitálni ezeknek a járműveknek, hisz ezek nem lehetnek a Pumák, Leopárdok személyzetei. De lehetnek T-72-re, BTR-re kiképzett tartalékosok.
És higgyétek el, sok csali célra is menne a 200 millió Ft-os rakéta is! Ezzel pazarolva az ellenség erőforrásait.

De jó,hogy ez nem a te dolgod...
 
  • Tetszik
Reactions: therob

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 120
124 655
113
Amúgy a csaliként való felhasználás nem hülyeség, csak eddig nem erről beszélt a kedves kolléga.
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 233
4 795
113
Ez nálunk nem igaz!
Mennyit kapnál 44 darab T-72-ért? A kiló árat se! Lásd MiG-29 roncsok eladása. A kóhóba dobásnak is lenne költsége:
- Olaj és üzemanyag, fagyálló leengedés, aksik, veszélyes hulladékok kezelési költsége.
- Vasúton elszállítani őket Dunaújvárosba több tíz millió Ft.
- Akkora méretűre kellene vágni, hogy beférjen a kohóba, meg be lehessen emelni: jó sok gáz, mert vastag páncéllemezeket kell darabolni, jó sok millió Ft!
- Előtte ki kellene szerelni belőle azt, ami szennyezi az acélt, más fémeket, babra meló sok ember, sok pénz.

Szóval nem tudsz belőle pénzt csinálni, sokkal jobb, ha maradnak, akkor a legolcsóbb és a leghasznosabb a honvédelem számára!
Ha nem tudsz belőle pénzt csinálni, akkor nincs mit újabb tankokra fordítani. Amit persze amúgy sem arra fordítottak, mint ahogy soha semmilyen eladott fegyver árát nem látta többé az MH.
Magyarország nem Svájc, meg Öböl menti hercegség, hogy van pénz dögivel mindig új fegyverre, meg öt évente kidobni az előzőt. Ez a vad Kelet Európa, két világháború után, sok gyűlölködő néppel.
Ergó a tárolt tank is tank. Nekünk, meg az ellenségnek is.
Aha látom érted a témát... ki fog vele harcolni?? Honnan veszel hozzá municiót?? Alkatrészt?? Ki fogja karban tartani?? 2 féle karbantartó lesz a Leora és a T72re?? Harcértékük a nullához közelít lassan, modernizálás és felujítás nélkül semmit nem érnek. Tatán 12db 72es üzemképes, személyzet az nincs hozzá... hogy szerelsz fel rá katonát?? Ha harcolhat a Leoval ki a fasz fog a 72esbe beleülni?? Ha ezekre tudsz épeszű választ adni elfogadom az érveidet.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and dudi

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 536
18 778
113
Miért rólam beszélsz?Beszélj magadról mert te akarsz használhatatlan szarokban embereket a halálba küldeni.Én csak azt mondtam,hogy legyél te az első aki beleül és megy harcolni.Ja,hogy így már nem olyan fasza a dolog és belém állsz,hogy én mit csinálok és mit nem...
A lengyel tankok köszönő viszonyban sincsenek a mieinkel és ott is cserélik le őket ész nélkül csak még nem találták ki,hogy mire.



a letárolás is pénz(drágább mint beolvasztani...)és ha letárolsz valamit azt azért teszed mert használni is akarod.

Arra azért válaszolhatnál, hogy mi lenne ha nem vennénk új tankokat?
Szerinted akkor a magyar harckocsizóknak meg kellene tagadniuk a harcot a mostani T-72 vel? Melyik hadseregben lehet eldönteni akatonának, hogy beül a tankba vagy nem ül be?
Azt tudta, hogy a Leopard 2A7+ harckocsit is ki lehet lőn? Abba sem mernél beülni?
Miért gondolod, hogy katonaként eldöntheted hogy harcolsz vagy nem?
Segíts már nekem vérengző vadállatnak, hogy had lássak bele az erkölcs mély bugyraiba, amiről eddig nekem, meg semelyik parancsnoknak ezen a bolygón fogalma sem volt.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 120
124 655
113
Aha látom érted a témát... ki fog vele harcolni?? Honnan veszel hozzá municiót?? Alkatrészt?? Ki fogja karban tartani?? 2 féle karbantartó lesz a Leora és a T72re?? Harcértékük a nullához közelít lassan, modernizálás és felujítás nélkül semmit nem érnek. Tatán 12db 72es üzemképes, személyzet az nincs hozzá... hogy szerelsz fel rá katonát?? Ha harcolhat a Leoval ki a fasz fog a 72esbe beleülni?? Ha ezekre tudsz épeszű választ adni elfogadom az érveidet.
Hogy lesz a kommunkációs rendszerek cseréje nélkül kompatibilis az új eszközök komm rendszereivel satöbbi. Ahhoz, hogy a legminimálisabb értelmes is legyen, teljes nagyjavítás, elektronika csere. Anélkül letárolni se érdemes. A lengyelek is ezt csinálják most.
 
  • Tetszik
Reactions: Ratamahata

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 415
8 753
113
Off
Ha már az èn hozzászólásom szemèlyeskedő volt (bár ezt kètlem) akkor Mack, lègyszives töröld a Blogenėt is, mert az legalább annyira sèrtő volt.
On
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 233
4 795
113
Én azt gondolom, hogy ha nekem kellene kialakítani egy konfliktusban a védekező MH harcrendjét, én nagyon örülnék, ha a 44 darab Leopard 2 harckocsi mellet még 40-50 darab T-72 harckocsit tudnék elhelyezni a mélységben, valamint további 300-400 darab BTR-t is csali célként, színlelt TÁS-okban az ellenséges felderítés megtévesztésére.
Nem kell, hogy ember legyen ezekben, elég ha valamilyen módon kipufogó hőt, füstöt lehet imitálni.
Az ellenséges felderítő drónóknak ezeket is fel kell deríteni, azonosítani, ki kell választani a valódi és a csali célokat, majd ezt követően tervezhetik a tűzcsapásokat.
Ha nincsenek csalik, akkor minden egyes felderített célra mehet a rakéta, hisz a kicsi, de korszerű haderő egy-egy 10 millió EUR-s harcjárművéről van szó.
EHHEZ VISZONT KELLENEK A RÉGI DÖGÖK IS!!!
Kellenek azok a katonák is akik képesek oda vezetni, oda vontatni, a működését imitálni ezeknek a járműveknek, hisz ezek nem lehetnek a Pumák, Leopárdok személyzetei. De lehetnek T-72-re, BTR-re kiképzett tartalékosok.
És higgyétek el, sok csali célra is menne a 200 millió Ft-os rakéta is! Ezzel pazarolva az ellenség erőforrásait.
Remélem Te fogsz egy csaliban flangálni a hétországban várva arra hogy seggbe lőjenek.... ez nem igazán épeszű ötlet
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 536
18 778
113
Amúgy a csaliként való felhasználás nem hülyeség, csak eddig nem erről beszélt a kedves kolléga.
Azért nem kdeves kollega, mert 2 hónappal ezelőtt EZZEL kezdtem, de a vita elfajult (köztetek) és már nem lehetett az eredeti mederbe visszaterelni. Mert mindenki zsigerből, indulatból irogat. Én mondtam, hogy ne kezdjünk bele, most meg már lassan hazaárulózunk, pedig nem kellene.
Részben mindenkinek igaza van, de nemigen hallgatjuk meg egymást, elbeszélünk egymásmellet.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss and SilvioD

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
Mannlicher puska = magyar T-72
AK-63 = az elavult, másodvonalbeli Leopard 2A4
Hk416 = Leopard 2A7+

Tényleg, őszintén! Amikor kezedbe nyomnák a Mannlichert, hogy itt van ez, az ukránok meg arra vannak, akkor mi történne!
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 536
18 778
113
Mannlicher puska = magyar T-72
AK-63 = az elavult, másodvonalbeli Leopard 2A4
Hk416 = Leopard 2A7+

Tényleg, őszintén! Amikor kezedbe nyomnák a Mannlichert, hogy itt van ez, az ukránok meg arra vannak, akkor mi történne!
Gondolkodj fordítva!!!
Ha a Manlichtert kidobtad, akkor mivel mész az ukrán ellen, ha már elfogyott az AK, meg a Hk 416?!

Ez a kérdés erről szól, nem arról, hogy megválaszthatjuk mivel harcolunk. A ti logikátokkal csak abból lehet választani, hogy Manlichter vagy billiárd dákó!

Tényleg, őszintén, ha kezedbe nyomnak egy Manlichtert vagy egy billiárd dákót, te melyikkel szeretnéd védeni a családod?
Mert el azért nem akarsz futni remélem?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 120
124 655
113
Maradjunk annyiban, hogy az enyém még lehet.

És baromira ki kell számolni megéri-e avagy nem, mivel teljesen más kiképzési és logisztikai ellátórendszer kell a régi és az új eszközökhöz, a párhuzamos üzemeltetés baromira drága, és a T-72-esek üzemeltetése a teljes kibelezésük és újraműszerezésük nélkül nem megoldott, az ukránok és a fehéroroszok aranyárban mérik az alkatrészt illetve nem is vagyunk barátok. Konkrétan a lengyeleknél kéne nagyjavíttatni őket, viszont az állapotuk sajnos olyan amilyen így visszatérünk a teljes kibelezéshez, illetve mivel az állomány így is vegyes származású kb egymással sem kompatibilis az alkatrészek fele... Ezért nincs más út mint a teljes kibelezés a lengyeleknél cseheknél, alkatrészbázis újrakialakítása. És utána letárolás. Van benne valami, hogy csalinak jó lenne, illetve tűztámogatásra, csak jelenleg ezek a gépek konkrétan vakok, nincs bennük tűzvezető rendszer se normális éjjellátó képesség. A semlegesítésükhöz elegek a legalapvetőbb páncéltörő eszközök is illetve, új generációs 30-as gépágyú lőszerek. A legénység életben maradási esélyeiről nem is beszélve.
 
  • Tetszik
Reactions: therob and blogen

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
Igen, tartalékolni az embereket arra az időre, amikor rendes fegyvert tudunk nekik adni. A honvédelem nem ott kezdődik, hogy feláldozzuk a férfiállomány legjavát, hanem azzal, hogy felszereljük a legjavával! Egy bizonyos szint alatt értelmetlen a véráldozat. Ne csak azt nézd, hogy mit tehetsz a hazáért, hanem azt is, hogy mit adott ehhez a haza! Az olcsójános nackók ez utóbbiról mindig elfelejtkeznek valahogy!
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 536
18 778
113
Maradjunk annyiban, hogy az enyém még lehet.

És baromira ki kell számolni megéri-e avagy nem, mivel teljesen más kiképzési és logisztikai ellátórendszer kell a régi és az új eszközökhöz, a párhuzamos üzemeltetés baromira drága, és a T-72-esek üzemeltetése a teljes kibelezésük és újraműszerezésük nélkül nem megoldott, az ukránok és a fehéroroszok aranyárban mérik az alkatrészt illetve nem is vagyunk barátok. Konkrétan a lengyeleknél kéne nagyjavíttatni őket, viszont az állapotuk sajnos olyan amilyen így visszatérünk a teljes kibelezéshez, illetve mivel az állomány így is vegyes származású kb egymással sem kompatibilis az alkatrészek fele... Ezért nincs más út mint a teljes kibelezés a lengyeleknél cseheknél, alkatrészbázis újrakialakítása. És utána letárolás. Van benne valami, hogy csalinak jó lenne, illetve tűztámogatásra, csak jelenleg ezek a gépek konkrétan vakok, nincs bennük tűzvezető rendszer se normális éjjellátó képesség. A semlegesítésükhöz elegek a legalapvetőbb páncéltörő eszközök is illetve, új generációs 30-as gépágyú lőszerek. A legénység életben maradási esélyeiről nem is beszélve.
Én nem gondolom, hogy a két típust hosszútávon együtt kell üzemeltetni. Én azt mondtam, hogy NE DOBJUK KI ŐKET. Ha egy ellenséges ország felderítő adatbázisában az szerepel, hogy MH: 40+ T-72 tárolva, az már teljesen jó. Az, hogy mennyi alkatrész van hozzá, van -e ipari kapacitás talpra állítani őket, az szintén az ellen felderítésének a dolga lenne. De legyen már dolga, ne könnyítsük meg az ellenség munkáját!!!
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and zsolti

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Ha már a T-72 ne legyen harckocsiként használva: önjáró aknavető-hordozónak nem érné meg átépíteni? Mert jelenleg tudomásom szerint semmi ilyenünk nincsen, egy komolyabb (mondjuk 120-as) aknavetőt meg mégse lehet háton cipelni szerintem ...