A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
antigonosz

Csak az elektronika új meg hosszabb a cső minden más maradt.Ezek nem vadászgépek itt nem az elektronika a döntő.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
"Én úgy tudom, a T-90-ben Francia elektronika van."

Igen papa de azt már otthon gyártották és tovább is fejlesztették.
Na az van most a t-90ms-be.
Azt hiszem az oroszok a legjobbak a elektrooptikai rendszerekben .
Ők nyertek nemzetközi versenyen is
Hogy honnan veszem? egy régebbi vpkname szerű oldalről ami jó pár éve megszünt.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
"Az összes modern harckocsi 30 éves!Nincs olyan,hogy az A4 Lada mert az A6 is ugyan úgy Lada."

Úgy ahogy mondod.
Mikor a discavery-n megláttam a futurisztikus lapos amerikai tank prototípusát a szám is tátva maradt.
https://www.youtube.com/watch?v=2AZe8jOuGpo

Remélem az oroszok ennél is jobbat csinálnak bár az már megnyugtat hogy 65 tonnás lesz az armata .
 

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
Szerintem lehetne "buffolni" a légierőt(az új járművek és személyi felszerelés után). A légierővel meg lehet nyerni a háborút, elég csak gondolni a 2.világháború összecsapásaira(Barbarossa, Normandia felszabadítása, stb.)

Vagy ott van Vietnam. Amikor az amik azt bombázhattak, amit akartak(Linebacker II) 9 nap alatt tárgyalóasztalhoz ültették az északiakat. Szerintem minden vezető elveszti a harci kedvét, ha látja hogy országát visszabombázzák a középkorba.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Szerintem lehetne "buffolni" a légierőt(az új járművek és személyi felszerelés után). A légierővel meg lehet nyerni a háborút, elég csak gondolni a 2.világháború összecsapásaira(Barbarossa, Normandia felszabadítása, stb.)

Vagy ott van Vietnam. Amikor az amik azt bombázhattak, amit akartak(Linebacker II) 9 nap alatt tárgyalóasztalhoz ültették az északiakat. Szerintem minden vezető elveszti a harci kedvét, ha látja hogy országát visszabombázzák a középkorba.

Bocs, elfelejted,hogy nem Amerika vagyunk. Nekünk nincs és nem is lesznek bombázóink, (max csajokból :) ). Valamint akkora élőerő. Tenger/Óceánpartnál jó,hogy nyertek,hiszen kirepültek fölé és elmúlt a veszély. Szóval a Griffekkel nem fogsz te semmilyen várost porig rombolni, de még üzemeket sem,mert odáig el is kéne jutni, a bombákat vakon oldani nagy magasságról elég hülyeség.

A szovjet és a vietnámi hadsereg akkori kiképzéséről, ellátmányáról, embereiről ne is beszéljünk!

A D-napot se említsük,mert ott ugye Rommel ismerte fel azt,hogy onnan fognak támadni a szövetségesek,ezért kezdte el fejleszteni, de a támadás idejére nem volt elég lőszerutánpótlás és ő sem volt ott a támadás pillanatában. Ezek azért eléggé befolyásolták a támadás menetét. A D-nap utáni eseményekhez meg a testőr hadművelet is érdekes volt..
 

kikiforce

New Member
2014. augusztus 10.
15
13
3
Hello emberek! Én személy szerint 2 század L–159 alca felállítását támogatnám, kb 9 millió USD darabja ami jóval olcsóbb a gripen 50 millió dolláros árával szemben. Nato szabványosak, sidewinder és maverick rakéta is alkalmazható hozzá. Bár az egésznek a kiépítése nem tudom mennyibe kerulne (logisztika stb.). Ha a cseheknek van rá pénz nekunk is lehetne.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 715
76 746
113
Hello emberek! Én személy szerint 2 század L–159 alca felállítását támogatnám, kb 9 millió USD darabja ami jóval olcsóbb a gripen 50 millió dolláros árával szemben. Nato szabványosak, sidewinder és maverick rakéta is alkalmazható hozzá. Bár az egésznek a kiépítése nem tudom mennyibe kerulne (logisztika stb.). Ha a cseheknek van rá pénz nekunk is lehetne.

Ezzel milyen problémákra adnál megoldást?

A cseheknek leginkább azért van Alcájuk, mert ők gyártják. Ha a gyártó ország légiereje nem rendszeresíti a típust, akkor szinte lehetetlen eladni másnak. Sőt, még így is. Ezért nem konzerválhatták le az összes gépet. Kíváncsi vagyok hogy mi lesz velük hosszútávon, ha a cseh gripenek L-F képessége is megvalósul.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Hello emberek! Én személy szerint 2 század L–159 alca felállítását támogatnám, kb 9 millió USD darabja ami jóval olcsóbb a gripen 50 millió dolláros árával szemben. Nato szabványosak, sidewinder és maverick rakéta is alkalmazható hozzá. Bár az egésznek a kiépítése nem tudom mennyibe kerulne (logisztika stb.). Ha a cseheknek van rá pénz nekunk is lehetne.

Ajajajjjjj, nem tudod, hogy ezzel mit szabadítottál el... :D Vagy pont, hogy tudod és azért? :p

Egyébként meg nem lenne értelme. Igazából mindent, amire képes egy Alca, a Gripen sokkal jobban csinálja, amire meg képes egy Gripen, annak a töredékére sem képes egy Alca. Akkor már inkább harci heliket vegyünk.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Vagy több fegyvert a Gripenekhez. És ez lenne a legcélszerűbb jelenleg.

Meg a legolcsóbb. Viszonylag kevés pénzből egy meglévő platformon hatványozni lehetne a képességeket (már a Honvédség jelenlegi képességeit figyelembe véve). Nyilván ez is csak egy fél-megoldás lenne, amíg komplett fegyvernemek hiányoznak, de valahol itt lehetne kezdeni az ésszerű bővítést.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 539
113
állítólag, ha az irakiak tényleg megveszik az Alcákat, akkor nem marad a cseheknek eladható darab. Egy Hawk mennyivel lenne drágább?
 

kikiforce

New Member
2014. augusztus 10.
15
13
3
Írták ehhez a fórumhoz még régebben hogy, milyen jó lenne még 1 század gripen, de sokkal gazdaságosabb lenne Alcákat rendszeresíteni, és azért a támadóereje sem kicsi, uzemeltetése is sokkal olcsóbb, a gripeneket jelenleg éles bevetésen azért kuldik fel hogy az eltévedt utasszállítokat kisérjék, azokat az Alcák is meg tudnák csinálni kevesebb pénzbol. Viszont lehet hogy a politikusok azt látják milyen olcsó fent tartani ezeket a kis gépeket és ' kivonják" a gripeneket aminek szerintem senki sem orulne.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
gripeneket jelenleg éles bevetésen azért kuldik fel hogy az eltévedt utasszállítokat kisérjék, azokat az Alcák is meg tudnák csinálni kevesebb pénzbol.

Az ALCA csúcs-sebessége alig éri el egy légifolyosóban utazósebességgel haladó utasszállítóét, a csúcs-sebesség meg ugye külső függesztmények, vagyis póttartály és rakéták nélkül értendő! Tehát bármit függesztesz egy ALCA-ra, annak pilótája már nem hogy kísérne egy Airbust például, hanem csak azt látná, hogyan hagyja őt faképnél egy utasszállítógép. Na most a légtérvédelmi készültségnek nem az a dolga, hogy elfogás, kísérés, adott esetben lekényszerítés vagy lelövés helyett integessen egy távolodó gép farka után.
 

doberamann

Member
2010. május 1.
566
7
18
"sokkal gazdaságosabb lenne Alcákat rendszeresíteni, és azért a támadóereje sem kicsi, uzemeltetése is sokkal olcsóbb,"
Molni hol vagy? :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 829
113
kikiforce

Nézd, az Alca nem rossz gép olyan országoknak, ahol saját maguk oldják meg a kiképzést. Nálunk más a helyzet ezen a téren.
Meg amúgy is minden honvédelemre költött forint fájdalom a magyar politikai elitnek. Ők abban érdekeltek, hogy az egész brigád vagy tűnjön el, vagy legyen ingyenes tartalékos. Én most kb. ezt látom. Ebből buta bomba is nehezen lesz nem, hogy Alca...
 

nalson

Member
2013. december 30.
187
0
16
Olvastam egy könyvet Zorbánról, hogyan viselkedett katonakorában, hogyan alázták meg, mennyire nem volt ínyére, hogy parancsolgatnak neki. Szerintem személyes ellenszenve is rátesz egy plusz lapáttal az amúgy is fennálló érdektelenségre.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 617
113
Honvédelemre azért nem fordítanak pénzt a politikusok, mert 4 évben gondolkodnak, ha baj van már messze járnak Svájcban a bankszámláiknál. A honvédelem sokba kerül, rohadt sokba, de tényleg nagyon sokba és békében ennek semmi látszatja sincs, nem lehet átadni, mint egy bicikli utat, stadiont, főteret..., és csak viszi a pénzt. Olyan ez mint a biztosítás, mindenki spórol rajta, mert ugyan miért lenne baj és különben is sokba kerül, azután meg ha baj van jöhet a sírás. Sajnos erre sok példa volt a történelmünkből.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 447
23 617
113
Bármit leírhatunk, hogy mi lenne jó a Honvédségnek (hátha valaki olvassa a minisztériumból), a fejlesztések nem ezen múlnak.
1. A politikai vezetésnek meg kell határoznia milyen honvédséget akarnak (operett hadsereg, minimális alibi hadsereg, komoly ütőképes honvédség, tömeghadsereg) és milyen céllal (díszelgés a parlament előtt, katasztrófa elhárítás, békefenntartó missziók, országvédelmi képesség amíg a NATO ide nem ér, önállóan országvédelemre képes, az 1000 éves határokig "védekezni" képes, meg tudja szállni Kínát és Oroszországot egyszerre). Ha ez megvan
2. A katonai vezetés kidolgozza ehhez milyen és mekkora honvédség kell (dandárok, hadosztályok...), és milyen fegyverből mennyi kellene.
3. Hadmérnökök kiválasztják milyen típusok lennének ehhez a legjobbak, ezekből csapatpróbán tesztelünk párat, a tesztek végén a csapatok véleményét kikérve, meghatározzák a nyertes típust.
4. az aktuális politikai elit megrendel egy teljesen más fegyvert nevetségesen alacsony darabszámban, dühítően drágán. Majd a frissen felépített Loire-völgyi kastélyokat megszégyenítő budai villákba beállnak egy kisebb magyar falu teljes évi költségvetésével azonos összegbe kerülő autóikkal.
Jó lenne a 4. lépést egyszer már kihagyni!
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
@szuvorov
Pontosan ez jár az én fejemben is. De megint sírni fogunk, és az már a mi életünk lesz, nem a történelem egy sárga lapja... :(