A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

mijki

Well-Known Member
2012. augusztus 12.
340
886
93
MBT-k vagy rakéták?

Miért voltak a németek olyan sikeresek a második világháború első felében? Mert volt egy új taktikájuk, a Blitzkrieg. Ami az összfegyvernemi hadviselésre épült. A Luftwaffe, Heer és a Panzerwaffe együttműködésére.
Későbbiek folyamán, amikor megjelent a Panzerfaust, miért nem mondták azt a német vezetők, hagyjuk a fenébe a tankokat, gyártsunk Panzerfaust-ot meg Panzerschrek-et ahogy csak a csövön kifér?
Mert a rakéták nem helyettesíthetik a tankok sokoldalúságát. Egyszerűen amennyi különböző típusú tanklőszer van, annyifajta célpontot tud támadni. Arról nem is beszélve, hogy elég morál javító, ha melletted egy 60 tonnás szörnyeteg segít neked a harcban, szerintem. :)
Ha a takarékosság a fő szempont, akkor egy pár ezer dolláros 120mm-s lőszert, vagy egy több 10 ezer dolláros rakétát érdemes elhasználni, pár épületben levő katonára?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 860
57 908
113
ambasa

Nyugodtan lehet kritizálni. Aki nem bírja a kritikát az ne írjon nyilvános fórumon!
Igazából én azért próbáltam "megálmodni" egy ilyen dandárt, hogy nagyjából tisztában legyünk azzal, hogy kb. milyen jármű mennyiséget kellene reálisan beszereznünk.
Meg próbálgatom a különböző szisztémákat :)
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Példa a szervezeti felépítésekre
(Brit hadsereg)

http://www.armedforces.co.uk/army/listings/l0013.html
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Emlékeim szerint egy harckocsidandár állt (nagyjából):

3 Hk. zlj. (harckocsi zászlóalj)
1 Önj. Tü. o. (tüzérosztály)
1 Vpct. Tü. o. (vegyes páncéltörő tüzérosztály)
1 Gl. zlj (gépesített lövész zászlóalj)
1 Log. zlj (logisztikai zászlóalj)

A csapatlégvédelem nem tudom hová tartozott, talán zlj. közvetlen volt.

A gépesített lövészdandárok is hasonlóan épültek fel, értelem szerűen 3 gl. zlj és 1 hk. zlj ...

A zlj.-k 3 századból, és volt mindegyiknek közvetlen tüzérütege.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 355
26 634
113
A szervezeti strukturákhoz annyit tennék hozzá, hogy a 80-90-es években azért álltak át a hadosztály szervezetről a dandár szervezetre, mert a dandárok sokkal rugalmasabban voltak vezethetőek, a feladattól függően nem mereven meghatározva a felépítést. A hadtest és seregtest szinte ugyanazt jelenti, attól függően, hogy ki melyik elnevezést használja. Az MN-ben három szárazföldi hadtest volt anno, ez alkotta az 5. hadsereget.
A csapatlégvédelem általában közvetlenben van. A Kub ezredek (3) hadosztály, a Krug ezred (1) hadsereg közvetlen volt. A Shilkák a pc.ezredeknél, a Strera-1-ek a gl. ezredeknél voltak közvetlenben. A Sztrela-10-ből az a pár darab (kb.10db), amit rendszeresítettünk a Frog és SCUD rakéta tüzér egységeket védte.
A Magyar Honvédség a régi technikákból is tudott volna elég ütőképes egységeket létrehozni, de azok fenntartására sem volt és van pénz. Mert a kiképzés nagyon drága dolog. Főleg Mo.-on.
A tárolást pedig szakszerűen kellene megoldani (ami nem erősségünk), mint máshol teszik, hogy legalább jó áron el tudtuk-tudnánk adni, ha már annyira nem kell.
Más.
Azt nem értem, hogy miért először a T-72 harckocsikat adtuk el ócskavas áron, miért nem a régebbi T-54, T-55 tankokat. Ez számomra egy nagy talány.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Hátha tényleg olvassák "fontos" emberek a HTKA-t és adtál nekik egy jó ötletet, hogy a T-55-ösöket is eladhatják. Bár azok már kutyának se kellenek szerintem, max lőtérre kitenni őket.

A harckocsi számával kapcsolatban még mindig érdekesnek tartom egyesek mit tartanak "reálisnak". 128db-ot olvastam kicsit feljebb. Ez azért annyira nem tűnik álomnak elsőre, de mikor jobban szétnéz az ember és kiderül, hogy a brit, francia, német vagy olasz hadseregeknél van ~200db(aktív) tank akkor már nem annyira hihető.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Nekünk tökéletesen megfelelne ebből a PT91-ből 150-200 a helyi viszonyok tekintetében... Egyensúlyt sem sértene, bla-bla... :)
Egyébként meg a nyugati 200-300-as átlag mellé azért érdemes megnézni, hogy hány egyéb harci jármű van még. IFV-k, APC-k, stb... :S
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Ghostrider!

egy kis pontosítás.:
Az 5. hds. alárendeltségében hadtestek 1987. és 1990. között voltak, amikor a "Bakony"keretében átálltunk a hdt/dd szervezetre, előtte nem volt hadtest lépcső, hanem azt hadosztályok alkották. Viszont mellette volt még a III. (ceglédi) hdt. ami nem volt az 5. hds. alárendeltségében, csak 1987 után került oda.

Ezért írtam hogy a szervezetekkel kapcsolatban csak általános kijelentéseket lehet leginkább tenni, egy két kivételtől eltekintve.

TG
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 974
123 644
113
Hát nemsok lehet belőlük, összevágták vasnak.
Láttam még képeket pár éve hogy, Kalocsán eszi a maradékot a rozsda de szerintem azóta már szétvágták mindet.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 449
23 628
113
Most olvastam, még hogy nincs pénz! :
http://www.hirado.hu/2014/08/28/matolcsy-sajat-kozgazdaszkepzest-epit-az-mnb-200-milliardbol/

Ebből a pénzből kijönne kb. 140 új Leo 2A5, vagy 400 használt, vagy 180 CV-90, vagy 350 Patria, vagy 160 Archer, vagy 120 Pzh 2000, vagy 36 AH-64 Apache, vagy 80 Blackhawk, vagy 30 Eh 101, vagy 40 Aeromacchi m346, vagy 12 C-130J Hercules, vagy a fentiek vegyesen.
Persze akkor nem jutna pénz az új közgáz oktatásra!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 860
57 908
113
szuvorov

"Ebből a pénzből kijönne kb. 140 új Leo 2A5, vagy 400 használt, vagy 180 CV-90, vagy 350 Patria, vagy 160 Archer, vagy 120 Pzh 2000, vagy 36 AH-64 Apache, vagy 80 Blackhawk, vagy 30 Eh 101, vagy 40 Aeromacchi m346, vagy 12 C-130J Hercules, vagy a fentiek vegyesen.
Persze akkor nem jutna pénz az új közgáz oktatásra!"

Ez nem igaz, mert az előző oldalon megírták nekem, hogy ilyen költségvetési helyzetben ilyen már pedig nincs. :)
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Aha és mekkora költséggel is járna az üzemeltetésük?

Amúgy a hk-hoz visszatérve, attól,hogy a mi technikánk elavult, attól a fegyvernem maga az nem. A legjobb példa erre a kés. A fegyvereket/fegyvernemeket/rendszereket tudni kell alkalmazni is.
 
2013. december 7.
934
4
18
a nagyhatótávolságú precizíós fegyverek forradalmában élünk. Ha kevés pénzed van akkor nem 4km ig használható hk-t veszel hanem nagyhatótávolságú irányított rakétarendszereket, felderítő rendszereket stb.