Csakhogy a Puma drága,drágán fentartható,és nagyon karbantartás igényes.
A modernség nem a súlyt jelenti,hanem a harcrendszereket.A Puma fegyverzete valójában teljesen átlagos,és a konstrukció miatt nehezzen fejlesztehető.Egyszerűen nincs benne hely a fejlesztéshez.Az viszont már most látható,hogy a 30milis gá csak most elég,a közeljövőben kevés lesz.A páncélzata,ami miatt olyan nehéz,az is csak pillanatnyilag elégséges.Úgy ahogy,mert ATGM és korszerű kézi HSN vetők ellen már most elégtelen.A terjedőben lévő 40-57milis új harcjárműfedélzeti fegyverek ellen szintén elégtelen lesz.A szükséges támogató változatokhoz az alváz marha drága,és ki is kell őket elösször fejleszteni.
Mi az,hogy technológiai előny?Pl a BMP-3,ami 40+ éves fejlesztés,modern tüzvezető rendszerrel,ERA/APS védelemmel mennyiben van hátrányban a Pumához képest?
Kicsit összezavarsz, mert most meg a Puma sem elég jó. A Puma ma az egyetlen sorozatgyártásban lévő nehéz gyalogsági harcjármű, igaz ATGM csak opció, de már elérhető, integrált opció (nem úgy, mint más járművek esetében). Viszont aktív védelmi rendszerrel (MUSS) rendelkezik, reaktív robbanó páncélzattal, illetve NERA rendszerű kiegészítő páncélzattal. Nem ismerek hasonló, rendszeresített, gyártásban lévő harcjárművet. A fegyverzete meg pont annyira nem fejleszthető, mind bármelyik másik hasonló nyugati harcjárműé. A 35 mm-es RM gépágyú könnyebben illeszthető hozzá, a 40 mm-es szerintem már tényleg nehezen.
A Puma előnyére válik a gazdasági válság, mert az esetleges versenytársai el sem jutnak oda, ahol ő most van, a sorozatgyártásig. Pont emiatt lesz a következő évtizedek meghatározó IFV-je. Az orosz 57 mm-es gépágyúval felszerelt IFV-k még tovább fognak szenvedni, hosszú agónia vár az orosz gazdaságra vele együtt a nagyszabású orosz tervekre is. Ha lesz is belőle sorozat-gyártott példány, az pont annyira drága és nehéz lesz, mint a PUMA. Ha lesz. De lehet, hogy a meglévő eszközeiket lesznek kénytelenek modernizálni és a minőség helyett a mennyiségre helyezni a hangsúlyt, jó orosz szokás szerint a sok lúd disznót győz elvével. Sok ezer BMP-2, pár száz BMP-3 lesz a fő ereje az orosz gyalogságnak a következő évtizedekben. De legalább ott megvalósul az amit szeretnél.
Mert ott megvalósítható. Ha most BMP-2, BMP-3 korszerűsítésről beszélnénk, mint válság miatti alternatíváról, talán könnyebben meggyőznél, főleg, ha hazai ipari bázison történhetne mindez.
De mi más helyzetben vagyunk. Semmink sincs, kevés pénzünk, de a hátrányunkból előnyt tudunk kovácsolni, ha valóban kicsi, de korszerű erőkkel képzeljük el a következő évtizedek honvédelmét.
Nyugaton sem jobb a helyzet, a futó fejlesztések alól kiszedik a pénzt, a beígért rendeléseket. Nem biztos, hogy kifejlesztik a Lynx-et, nem biztos, hogy az USA lecseréli a Bradley-ket. Akkor viszont a Puma sokáig versenytárs nélkül, az alkalmazói pedig sokáig vetélytárs nélkül maradhatnak. Ez egy nagy lehetőség, még jobban felértékeli a döntéshozók szemszögéből.