Hibás a gondolatmenet, mert egyik példában sem szerepel 5. gen + 4. gen technika, ráadásul a példaként hozott országok katonai költségei kivétel nélkül meghaladják Magyarország katonai költségvetését.
A mi 2,1 billió USD költségvetésünkhöz legközelebb a burmai áll a maga 2,4 b.USD-s keretével, ez azonban csak a hivatalos adat, a valós ennek akár háromszorosa is lehet! Már a csehek is 3,3 b.USD-t költenek a hadseregükre, és így működtetnek EGY típust, mert az L-159 nem másodvonalbeli vadászgép! Őket követi az említettek közül Malajzia és Marokkó, egyaránt 3,6 b.USD military budget-tel. Chile a magyar keret több, mint kétszeresét költi fegyveres erőire: 4,2 b.USD, Svájc 5,3 b.USD, Thaiföld 7,1 b.USD, Indonézia 9,3 b.USD. Az esetek többségében azért áll rendszerben hasonló szerepkörben 2 típus, mert megváltozott az adott országok külpolitikai integrációja, melynek következtében vagy nem akarnak, vagy nem kaphatnak nyugati haditechnikát, ezért azt kifuttatva veszik az oroszt, vagy éppen ellenkezőleg, az előző éra örökségéből maradt orosz (szovjet) haditechnikát futtatják ki, miközben átállnak a nyugati eszközökre.
Nem csak más, égetően szükséges fejlesztések elől vinné el a pénzt az F-35 rendszeresítése, de szerintem az erőegyensúlynak sem kedvezne. Persze ijesztő fölényt jelentenének a szomszédokkal szemben, de meddig is? Csupán addig, amíg ők is beszerzik maguknak a típust. Ha évek (évtizedek?) múlva a lengyeleken kívül a térség többi (amúgy szövetséges) országa is az F-35 mellett dönt, akkor nekünk is érdemes, sőt, szükséges lesz beszerezni, de akkor sem a Gripenek mellé, hanem azok leváltására.