A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 791
113
Ezek mi vagyunk???

Mirt Hirtenberger for France
https://www.milmag.pl/news/view?news_id=4139

July, the French General Directorate of Armament DGA (Direction générale de l'Armement) announced the outcome of the proceeding for more than three years for the supply of 120 60 mm mortars. The offer of the Austrian company Hirtenberger Defense Europe (HDE) with mortars M6 C-640 Mk1 with a value of EUR 16 886 682 net (PLN 75.33 million) / EUR 20 264 018.40 gross (PLN 90.4 million) was selected

hirtenbergerm6_francja_00.jpg
Nah, kicsit még böngésztem.
Szóval ennyit találtam a Hirtenberger megrendeléseiről.
  • Franciao. 120 60mm-es aknavető, célzórendszer, logisztikai és képzési támogatás. 45 hónapos szállítási idő. 7 milliárd HUF.
  • És az igazán érdekes az egy német pályázat. Ha itt nyerünk az sok mindent elmond... A Bundeswehr is 159 db 60 mm-es aknavetőrendszert és 26.000 lövedékeket kíván beszerezni. Mellettünk a Rheinmetall és Expal is pályázik.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
Nah, kicsit még böngésztem.
Szóval ennyit találtam a Hirtenberger megrendeléseiről.
  • Franciao. 120 60mm-es aknavető, célzórendszer, logisztikai és képzési támogatás. 45 hónapos szállítási idő. 7 milliárd HUF.
  • És az igazán érdekes az egy német pályázat. Ha itt nyerünk az sok mindent elmond... A Bundeswehr is 159 db 60 mm-es aknavetőrendszert és 26.000 lövedékeket kíván beszerezni. Mellettünk a Rheinmetall és Expal is pályázik.
Nem lesz azért olyan nagy dolog ám az, ha nyernek a Bundeswehrnél.
Tavaly októberben már nyertek egy pályazaton ott. 70000db már meglévő 120mm-es gránátot kell újragyártaniuk.
Ez azért érdekes, mert ezek szerint tényleg nagy spanyolviasz a hatékonysága a confrag töltetnek.
Ebben az esetben pedig szinte magától értetődik, hogy ugyan onnan rendelik a többi űrméretet is.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
Elfogadom amit mondasz, de az osztrákoknak nem megy a matek? Ha minden olyan jól megy akkor miért adták el? Mindezen túl örülök a cég megvételének....
Én valami olyat is olvastam, hogy a Hirtenberger egyedüli tulajának idős korára megváltozott a véleménye, és rájött, hogy nem akar fegyverekkel üzletelni. Mondjuk most a vírushelyzet miatt nem hinném, hogy jól járt vele, hogy eladta. :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: endre and LMzek 2.0

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 686
32 336
113
Én valami olyat is olvastam, hogy a Hirtenberger egyedüli tulajának idős korára megváltozott a véleménye, és rájött, hogy nem akar fegyverekkel üzletelni. Mondjuk most a vírushelyzet miatt nem hinném, hogy jól járt vele, hogy eladta. :rolleyes:
Csaptelep szerelveny gyaraba forgalmazo cegebe fektetett a penzbol. /kitudja szerintem nem csinalt rossz uzletet a kezmosas vilagszinten is jelentos fejlodest mutatott es a jarvany alatt eleg sokat barkacsoltak hazi felujitottak az emberek es a csaptelepek csereje pont egy olyan szegmens amit egy amugy ketbalkezes ember is el tud vegezni./nem uj ceg lett nyitva se betarsulva egy mar meglevo ceget fejlesztette /tobbek kozott magyarorszagi uzemet is./
 
  • Tetszik
Reactions: endre

vata

Well-Known Member
2015. december 5.
591
2 511
93
Az osztrák sorkatonaságról.
Ausztriában a 20-24 év közötti férfi lakosság 255 705 fő ha ezt elosztjuk néggyel
akkor az 63 926 fő, jelenleg 15 500 fő sorkatona van 6 hónapos szolgálati idővel.
akkor ez azt jelenti ,hogy a sorkötelesek fele nem vonul be.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
Az osztrák sorkatonaságról.
Ausztriában a 20-24 év közötti férfi lakosság 255 705 fő ha ezt elosztjuk néggyel
akkor az 63 926 fő, jelenleg 15 500 fő sorkatona van 6 hónapos szolgálati idővel.
akkor ez azt jelenti ,hogy a sorkötelesek fele nem vonul be.
Ha jobban belegondolsz - és tényleg 6 hónap a szolgálati idő -, akkor egy évben 2 turnus vonul be. A 20 és 24 éves kor között gyakorlatilag nem négy, hanem 5 év van. Mert a 20-at betöltve azonnal vihetnek, és egészen addig 24 vagy, amíg a 25-öt be nem töltöd...
Azaz 25ezerből kell a 15 ezret számolni. Azaz 40 százalék nem vonul be.
De ez nagyjából részletkérdés.
Különben ez az arány nem olyan rossz ám. Ha leveszed az alkalmatlanokat, a kisgyerekeseket, a kummantókat, akkor a 60%-os bevonulás egyáltalán nem rossz.:)
 
  • Tetszik
Reactions: endre

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Minek akarsz a rajba még több fegyvert bezsúfolni?
A CG erénye pont az, hogy többféle gránáttal/rakétával képes a célok nagy spektrumát leküzdeni. Ráadásul fizikailag sokkal kezelhetőbbek a lövedékei. Raj szinten ha mellé teszel 1db 40mm-es csőalattit (szigorúan nem cső alá!!! :)) akkor mellé feleslegesek az eldobható egylövetű megoldások. Méretben és súlyban is nagyobbak.
Nálam (fejben) az ideális tűzrendszerben (direkt/indirekt) a rajnál 40mm és CG4 van. Szakasz szinten ez kiegészülhet esetleg egy nagyobb átütéssel rendelkező Panzerfaust 3-mal, és egy 60mm-es commando aknavetővel, de csak akkor, ha külön támogató raj van a szakaszban. Század szintre már megjelenhet az alap hordozható ATGM, és a 81mm-es aknavető. Zászlóaljnál meg a 120mm-es aknavető és mondjuk az NLOS ATGM.
Ahol előkerülhetnek az igénytelenebb eldobható megoldások, az a tartalékos rendszer.

Ez megint csak szervezés kérdése ugyanúgy, mint a GPMG-LMG. Simán mehet a lövészrajba egy könnyű, pici, egyszer használatos páncéltörő, miközben a szakasz támogató raja meg kapja a komolyabb cuccot.
Pont ezért létezik az AT-4/CG páros is ebben a formában, de hasonló volt az elgondolás a LAW meg a SMAW esetén is, vagy akár megemlíthető az RPG 7 mellett megjelenő RPG 18 is. A rajban ott a kicsi, olcsó, egyszerű, ha valami zsíros páncélozott célpont ugrik elő a bokorból, vagy olyan ami nem HEAT rakétát igényel, akkor jön az erre specializált drágább eszköz.
Szerintem ez nem egy rossz rendszer, főleg a mai csatatereken, ami tele van könnyen páncélozott vackokkal. Ugyanakkor most, hogy a CG tömege visszaesett a felére, már erősen kérdéses a dolog értelme. Nyilván a két eszközös megközelítésnek nagyobb a lábnyoma. Több ember, 2 eszköz, ugyanakkor mellette szól, hogy kisebb a katona leterheltsége, nem kell mellé egy segítő, kompaktabb, egyszerűbben használható és baromi olcsó.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Ez megint csak szervezés kérdése ugyanúgy, mint a GPMG-LMG. Simán mehet a lövészrajba egy könnyű, pici, egyszer használatos páncéltörő, miközben a szakasz támogató raja meg kapja a komolyabb cuccot.
Pont ezért létezik az AT-4/CG páros is ebben a formában, de hasonló volt az elgondolás a LAW meg a SMAW esetén is, vagy akár megemlíthető az RPG 7 mellett megjelenő RPG 18 is. A rajban ott a kicsi, olcsó, egyszerű, ha valami zsíros páncélozott célpont ugrik elő a bokorból, vagy olyan ami nem HEAT rakétát igényel, akkor jön az erre specializált drágább eszköz.
Szerintem ez nem egy rossz rendszer, főleg a mai csatatereken, ami tele van könnyen páncélozott vackokkal. Ugyanakkor most, hogy a CG tömege visszaesett a felére, már erősen kérdéses a dolog értelme. Nyilván a két eszközös megközelítésnek nagyobb a lábnyoma. Több ember, 2 eszköz, ugyanakkor mellette szól, hogy kisebb a katona leterheltsége, nem kell mellé egy segítő, kompaktabb, egyszerűbben használható és baromi olcsó.

És csak 1-et tudsz lőni,ha mellé megy akkor nincs lehetőséged újra lőni helyesbítve.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
Elfogadom amit mondasz, de az osztrákoknak nem megy a matek? Ha minden olyan jól megy akkor miért adták el? Mindezen túl örülök a cég megvételének....
már válaszoltak rá de annyit azért hozzá tennék hogy ahogy szittya mondta, az ex-tulaj/tulajoknak nem volt nagy szívfájdalom eladni, másba akartak kezdeni, a kor is szerepet játszott már amúgy is, én is nagyon örülök neki
Az ATGM-nek örülni fogunk?
mindig lesz olyan aki örül de nyilván majd valaki/valakik ezt is agyon fogja savazni mint kb minden eddig bejelentett technikát...
 
  • Tetszik
Reactions: megazez and Szittya

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Így van! Viszont ebből egy katona röhögve visz a hátán 4 darabot, ha nagyon kell meg ott lapít mögötted 30 méterre a komolyabb eszközzel a support meg a segítője a 4 + rakétával. Mondom pro és kontra is van a dologban.
lm49XzwJZj8YciKf8CHCTwbs0PCeOEU7OIsIpfTwneNJM1qNTsrLoZg5aVJecK0Udo03TBPmsSAaWVnasfnop__WsgCpve5k3sHsBxA-0GhrHHynFBx6MgLRjA

Carl-Gustaf-weapon_Army-2_edit.jpg

Miért lenne ott 30 méterre mögöttem?A CG gránatból is elviszel 4-et.
 
  • Tetszik
Reactions: papi

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Miért lenne ott 30 méterre mögöttem?A CG gránatból is elviszel 4-et.

Oké, nem értem mit nem értesz?

@pöcshuszár egy olyan szakaszról értekezett amiben van egy támogató raj. Erre mondtam, hogy nem ördögtől való gondolat, hogy ez a raj a géppuska mellett kapjon normális páncéltörőt. Így a szakasz rajainak van mondjuk AT4 a szakasz támogató rajának meg CG. Szóval nem elvettük a CG-t a szakasztól, hanem adtunk mellé egy könnyebben használható, kompaktabb, olcsóbb de kisebb tudású eszközt.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 444
113
Oké, nem értem mit nem értesz?

@pöcshuszár egy olyan szakaszról értekezett amiben van egy támogató raj. Erre mondtam, hogy nem ördögtől való gondolat, hogy ez a raj a géppuska mellett kapjon normális páncéltörőt. Így a szakasz rajainak van mondjuk AT4 a szakasz támogató rajának meg CG. Szóval nem elvettük a CG-t a szakasztól, hanem adtunk mellé egy könnyebben használható, kompaktabb, olcsóbb de kisebb tudású eszközt.
Ezzel a rendszerrel értelmetlenné teszed a CG-4-et. A 2 eszköz átütő képessége között minimális különbség van. Nagy valószínűséggel, amit az AT4-gyel nem ütsz át azt a CG4-gyel sem fogod (420mm/500mm RHA max.). Akkor meg már menjünk a század támogató szakaszához segítségért? (nem gúnyolódom!)
Az ilyen RPG75/LAW szintű 300mm-rel meg pláne nincs értelme manapság már kezdeni a raj szinten. Ugye a németek rajszintre pakolták a PF3-at, a maga 800+mm RHA-jával.
Az viszont szerintem egy túl specifikus fegyver raj szintre. Ezért írtam, hogy ha egy általánosan (értsd sokféle cél ellen használható) jó képességű fegyver lekerül a rajba, akkor a szakasz támogató raja megkaphatja az egyel komolyabb vállról indíthatót. (PF3)
Szerintem fontos, hogy a különböző szinteknek jól elkülöníthető képességnövekedést kell mutatniuk.
Ha a raj alap támogató mindenese a CG4, akkor a támogató rajba mehet a már specifikusabb 60mm-es commando aknavető + PF3 + 2 GPMG. (ezeket természetesen nem egyszerre kell vinniük, mert akkor besz@rnak! :rolleyes:)
A század támogató szakasza meg már kaphatja a top attack ATGM-et meg a 80-as aknavetőt meg a .50-es géppuskát. Ott már van erre ember, aki cipelje.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Nah, kicsit még böngésztem.
Szóval ennyit találtam a Hirtenberger megrendeléseiről.
  • Franciao. 120 60mm-es aknavető, célzórendszer, logisztikai és képzési támogatás. 45 hónapos szállítási idő. 7 milliárd HUF.
  • És az igazán érdekes az egy német pályázat. Ha itt nyerünk az sok mindent elmond... A Bundeswehr is 159 db 60 mm-es aknavetőrendszert és 26.000 lövedékeket kíván beszerezni. Mellettünk a Rheinmetall és Expal is pályázik.

Amennyiben ilyenek lesznek a közeljövőben is továbbá a Honvédséget is ki tudjuk "stafírungozni" a cuccaikból akkor már megérte. Kicsit a többieknek is szól - hogy ez még akkor is igaz, ha a jövedelmezősége valamivel kisebb lenne egy "csapgyárnál" (ebben azért teljesen biztos nem vagyok). Az, hogy a tulaj miért adta el igazából nem számít (aki akkor erre "ráérzett" tőlünk az persze ügyes volt). Két dolog számít igazán (mármint, ha pénzügyileg/stratégiailag ismert a cég háttere): az, hogy eladta és, hogy mennyiért adta el.

Az osztrák sorkatonaságról.
Ausztriában a 20-24 év közötti férfi lakosság 255 705 fő ha ezt elosztjuk néggyel
akkor az 63 926 fő, jelenleg 15 500 fő sorkatona van 6 hónapos szolgálati idővel.
akkor ez azt jelenti ,hogy a sorkötelesek fele nem vonul be.

Ha jobban belegondolsz - és tényleg 6 hónap a szolgálati idő -, akkor egy évben 2 turnus vonul be. A 20 és 24 éves kor között gyakorlatilag nem négy, hanem 5 év van. Mert a 20-at betöltve azonnal vihetnek, és egészen addig 24 vagy, amíg a 25-öt be nem töltöd...
Azaz 25ezerből kell a 15 ezret számolni. Azaz 40 százalék nem vonul be.
De ez nagyjából részletkérdés.
Különben ez az arány nem olyan rossz ám. Ha leveszed az alkalmatlanokat, a kisgyerekeseket, a kummantókat, akkor a 60%-os bevonulás egyáltalán nem rossz.:)

Mind a ketten rosszul számoltok ... Csak címszavakban:

- miért néggyel (vagy öttel) osztasz? Ez egyéves szolgálati idővel és évente csak egy vonulással (vagy féléves szolgálati idővel és pontosan elosztva - azaz nincs átfedés - kétszeres vonulással) még jó közelítő eredményt adna, de így.

Vonulások számát és annak eloszlását nem ismerjük. Gondoljunk bele Magyarországon évente négy vonulás volt függetlenül attól, hogy féléves, 9 hónapos, egy éves vagy akár több volt a szolgálati idő. Értelemszerűen masszív átfedésekkel. Másfelől csak a 20-24 éves korosztály vonulhat (én úgy tudom 18-35 év között lehet azt teljesíteni az osztrákoknál - a hadkötelezettség egyébként 50 év ott) ? Ráadásul nem mindenkinek 6 hónap a szolgálati idő - a polgári szolgálatosoknak pl. 9 hónap és gyanítom sokan élnek ezzel az opcióval.

Ugye csak annyit tudunk, hogy egy pillanatban 15 500 fő sorkatona van (és az is feltételezés, hogy folyamatosan ennyi van). Sőt szerintem ez sem igaz - és ez a szám az évente besorozottak száma lesz inkább (2013 környékén legalábbis az évente besorozottak száma volt 22 000 fő - ebből következtetek).

Azaz a kiindulási alap rossz és még így is túl sok ismeretlen maradna a képletben. A számokból ítélve ez nincs se 50% - se 60% környéke. Inkább így számolnék (de ez sem tökéletes) ráadásul feltételezve, hogy az a 15 500 fő az évente besorozottak száma (és nem maga az összes sorkatona száma egy időben): 15500/(255705/5) - azaz a nevezőben vennék egy kb. az érintett korosztályból származó "egy évnyi" férfiak számát. Így a 30% nagyságrendjét kapjuk. Továbbá ebben is valószínűleg sokan polgári szolgálaton - azaz akik "nem szagolnak puskaport" egyáltalán ...

Továbbá a tendenciát is érdemes észrevenni - elég erőteljesen csökkenő ...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Oké, nem értem mit nem értesz?

@pöcshuszár egy olyan szakaszról értekezett amiben van egy támogató raj. Erre mondtam, hogy nem ördögtől való gondolat, hogy ez a raj a géppuska mellett kapjon normális páncéltörőt. Így a szakasz rajainak van mondjuk AT4 a szakasz támogató rajának meg CG. Szóval nem elvettük a CG-t a szakasztól, hanem adtunk mellé egy könnyebben használható, kompaktabb, olcsóbb de kisebb tudású eszközt.

A CG a rajokban lesz nem a szakaszban.Ezen kívül még is mekkora támogató rajt akarsz?A támogató rajokban géppuska van(általában 2 vagy 3)ami 2 emberes,ha beraksz még CG-t is ami uyan úgy 2 emberes(abból is kéne 2 vagy 3) akkor akkor az már nem raj lesz hanem egy fél szakasz.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and borisz