A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A járműben marad a raj pk h,ha neki adod a CG-t akkor,hogy fogja használni?
Én ebből indultam ki:
IMG-20200707-135355.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 669
79 914
113
Ez a BTR-es raj, majd a Pumának lesz (Fahrer, Kommandant, Richtschütze).

A BTR-be nem kell parancsnok vagy mi a fene?Pont abba a BTR-be ami annyira segíti a kezelők munkáját,hogy semennyire nem raksz parancsnokot,de a 21. századi IFV-be igen.Na ez,hogy jött ki?
 
  • Tetszik
Reactions: endre

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 830
113
Múltkor vki betette, hogy ilyen hajókat kapnak a különlegesek.

20200703_MH_2_KRDD_%C3%BAj_haj%C3%B3k-3-768x373.jpg


Most a csehek pedzegetik, ha jól értem hasonló forrásból mint @pöcshuszár, hogy beszerzünk ennél menőbb hajókat az USA-tól.
https://www.armadninoviny.cz/madarsko-poptava-rychle-americke-ricni-cluny.html
Hungary is in demand of fast American river boats SOC-R
5354.jpg
Az EDA progi keretében jönnének.

Google
Emellett az EDA többletérték-értékesítési programját is irányítja (túlzott védelmi cikkek). Ezen keresztül az Egyesült Államok katonasága átadja a fel nem használt felesleges felszerelését szövetségeseinek. Az EDA program révén például a horvátok és a görögök megszerezték / megszerezik a Bradley gyalogos harci járműveket .

A hajók tényleges eladása valószínűleg még nem történt meg. A megrendelés állapotjelző táblája azt mondja: „Az [amerikai haditengerészet] szolgálat jogosult az EDA anyagának átadására.” A táblázat szerint a haditengerészet hajókat vásárolt 1,4 millió dollárért. Alig több mint négyszáz ezer dollárért (124 millió HUF) azaz körülbelül kilenc és fél millió koronaért adja el őket Magyarországnak.

A SOC-R univerzális hajókat elsősorban speciális egységek rendeltetési helyükre történő szállításához és újbóli felvételéhez használják. Úgy tervezték, hogy illeszkedjenek a C-130 Hercules rakományteréhez, beleértve a szállító futóművet is. A CH-47 Chinook helikopter az alvázban is képes őket szállítani. Tíz méter hosszúak. A merülés csak 0,6 méter. Egy vízsugár hajtja őket, hasonlóan a szabadidős robogókhoz. Ez több mint negyven csomó sebességet (74 km / óra) adhat számukra.

Nincsenek olyan hajócsavarok vagy kormányok, amelyek a hajó aljától kinyúlnának, és amelyek gyökereken vagy más akadályon akadhatnak el. A hajó a fúvóka tolóerőjének megváltoztatásával megváltoztatja a pályát. A hajótest alakja úgy van kialakítva, hogy a hajó könnyen fel tud emelkedni a csúszáshoz.

A csúszás egy olyan vitorlázási mód, amelyben a hajótest a hidrodinamikai úszó miatt a felszín fölé emelkedik. Ekkor kevesebb ellenállással rendelkezik, így a hajó gyorsabban haladhat, és kevesebb üzemanyagot fogyaszt. A hajókat kifejezetten siklásra kell tervezni.

A SOC-R vitorlázása nem nagyon kényelmes. A személyzetnek gyakran vannak gerincproblémái a hajónak a felületre gyakorolt súlyos hatása miatt. A SOC-R a különleges erők nyolc tagját képes befogadni. Szolgálata négy másik ember felelõs - a kormányos és a három lövész.

Kihívó követelmények
A fegyverzet szempontjából az SOC-R-nek az USA fegyveres erõinek rendelkezésére álló szállítóeszközök négyzetméterenként valószínûleg a legnagyobb tûz ereje van. A hajó fegyverei egy 360 ° -os lőtérre takarnak. Egy pár 7,62 mm-es GAU-17 / A forgó géppuskát, amelyek percenként 6000 lövöldözést céloznak meg, az íj felé irányulnak. Oldalain két további M240 géppuska található (7,62 mm). A 12,7 mm-es kaliforniai M2HB géppuskában a hajó visszavonulása fedezi a parancsot a partról.

A tiszteletreméltó fegyverzetet két Mk 19 gránátvető indítja, amelyek 40 mm kaliberűek, és percenként 40 gránát lövöldözésére képesek. "Bárki, aki úgy dönt, hogy ránk lő, hamarosan megbánja" - mondta az SOC-R legénységének tagja a Popular Mechanics-nek. Biztonsági okokból csak Mike néven fellépett. A hajókat csak egy egység üzemelteti, amelyet Special Boat Team 22-nek hívnak. A fő feladat elsősorban a Navy SEAL üzemeltetői szállítása és támogatása.

A Pentagon a 22. különleges hajócsapat tagjait nagy értékű célpontoknak tartja, amelyeket az ellenség megpróbálhat fizikailag elpusztítani. Ezért nem szabad elmondani a sajtónak a teljes nevét. Az SOC-R hajózószemélyzet tagjaira vonatkozó követelmények szigorúak. Például képesek lesznek úszni ötszáz yard (457,2 méter) tíz perc alatt. A jó állapot kötelező. A legénység minden tagja 32 kg felszerelést szállít az esemény számára.

SOC-R hajókat hoztak létre a PBR laminált járőrhajók (Patrol Boat, Riverine) helyett, amelyeket az amerikaiak Vietnamban használtak. Az 1979. évi Francis Ford Coppola Apokalipszis című filmje tette híressé őket. Az amerikaiak PBR hajókat használták a vietnami folyókon és a mangrove-erdőkben. Mint a modernabb pótlásukhoz is, alacsony szívóképességűek és vízsugaras hajtóművek voltak.

A Viet Cong belvízi utak használatának megakadályozására irányuló műveleteiben való részvétele az amerikai erők egyik legnagyobb sikere volt az egyébként elveszett konfliktus során.

Az SOC-R vásárlásakor Budapest valószínűleg hasonló felhasználásra gondol, vagyis a speciális egységek működésének támogatására. Magyarország azonban valószínűleg az SOC-R hajókat fogja használni elsősorban a gyanús hajók ellenőrzéséhez a Duna partján. Az alacsony merülés lehetővé teszi az SOC-R használatát, még ha a Duna vízben is nincs.

Magyarországnak volt egy tiszteletre méltó folyami flottája a Duna partján. Jelenleg öt aknakereső van hátra. Hárman tartoznak az eredetileg Jugoszláv Neštin osztályba az 1980-as évektől. A fennmaradó kettő az ötvenes évektől az AN-2 háztartási típusához tartozik.

Például Magyarország aknakeresőket használ a régi, második világháborúból fel nem robbant bombák keresésére. Például 2018-ban a bányászok felrobbantatlan szovjet 100 kg-os bombát vettek fel a budapesti Erzsébet híd mellett. A Duna alacsony szintje gyakran teszi ki a második, második világháborúból fel nem robbant robbantást.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
A CG a rajokban lesz nem a szakaszban.Ezen kívül még is mekkora támogató rajt akarsz?A támogató rajokban géppuska van(általában 2 vagy 3)ami 2 emberes,ha beraksz még CG-t is ami uyan úgy 2 emberes(abból is kéne 2 vagy 3) akkor akkor az már nem raj lesz hanem egy fél szakasz.

Én nem akarok semmit, csak felvázoltam egy dolgot, amire bizony van példa a világból. Felfogtam azt is, nálunk nem lesz eldobhatós páncéltörő fegyver, sőt valószínűnek tartom azt is, hogy támogató raj sem. Mondjuk itt simán bele lehetne menni akár abba is, hogy minek támogató raj egy olyan szakaszba, ahol ott a 3 párhuzamosított géppuska, 30 milliméteres autocanon meg ATGM. Nyilván nem is ide gondoltam.
Ellenben a közepes dandárba már simán lehet, hogy a szakasz szintjére baromi jó lenne lehozni mondjuk Spikeot, hogy legyen valami komolyabb páncéltörő képesség. Mivel fogalmunk sincs semmiről ezért csak találgatunk, pro-kontra ötletelgetünk.

Ezzel a rendszerrel értelmetlenné teszed a CG-4-et. A 2 eszköz átütő képessége között minimális különbség van. Nagy valószínűséggel, amit az AT4-gyel nem ütsz át azt a CG4-gyel sem fogod (420mm/500mm RHA max.). Akkor meg már menjünk a század támogató szakaszához segítségért? (nem gúnyolódom!)
Az ilyen RPG75/LAW szintű 300mm-rel meg pláne nincs értelme manapság már kezdeni a raj szinten. Ugye a németek rajszintre pakolták a PF3-at, a maga 800+mm RHA-jával.
Az viszont szerintem egy túl specifikus fegyver raj szintre. Ezért írtam, hogy ha egy általánosan (értsd sokféle cél ellen használható) jó képességű fegyver lekerül a rajba, akkor a szakasz támogató raja megkaphatja az egyel komolyabb vállról indíthatót. (PF3)
Szerintem fontos, hogy a különböző szinteknek jól elkülöníthető képességnövekedést kell mutatniuk.
Ha a raj alap támogató mindenese a CG4, akkor a támogató rajba mehet a már specifikusabb 60mm-es commando aknavető + PF3 + 2 GPMG. (ezeket természetesen nem egyszerre kell vinniük, mert akkor besz@rnak! :rolleyes:)
A század támogató szakasza meg már kaphatja a top attack ATGM-et meg a 80-as aknavetőt meg a .50-es géppuskát. Ott már van erre ember, aki cipelje.

Nem teszed értelmetlenné, hanem rugalmasabb felhasználást teszel lehetővé. Mint mondottam látom, hogy komoly hátrányai is vannak a dolognak, nem is véletlen dobták ezt az elrendezést több helyen is.
Az Apillasra például hallottam azt a gúnynevet, hogy "edző cső", mert az esetek túlnyomó részében feleslegesen nehézkes, csak nehezíti az életed. Nyilván baromi jó, mikor a T80B fordul be az utcába, ellenben minden másra feleslegesen OP és ezt súlyban fizetteti ki veled.
Rugaszkodjunk el az átütéstől, nem csak abban mérik a dolgot. A CG-nek nem csak a páncéltörés a feladata, nem véletlen kapott egy raklap különböző lőszert.

Abban is van igazságod, hogy van ahol simán a páncéltörés lett a hangsúlyos, és a raj kapott AT-4-et mint olcsó, kis hatótávolságú páncéltörőt a support rajba meg jött a Jevelin. Nyilván ennek is van hátránya, hiszen itt nincs egy csomó olyan képesség amit az RR meg tud.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 830
113

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 373
11 341
113
Az EDA progi keretében jönnének.

Google
Emellett az EDA többletérték-értékesítési programját is irányítja (túlzott védelmi cikkek). Ezen keresztül az Egyesült Államok katonasága átadja a fel nem használt felesleges felszerelését szövetségeseinek. Az EDA program révén például a horvátok és a görögök megszerezték / megszerezik a Bradley gyalogos harci járműveket .

A hajók tényleges eladása valószínűleg még nem történt meg. A megrendelés állapotjelző táblája azt mondja: „Az [amerikai haditengerészet] szolgálat jogosult az EDA anyagának átadására.” A táblázat szerint a haditengerészet hajókat vásárolt 1,4 millió dollárért. Alig több mint négyszáz ezer dollárért (124 millió HUF) azaz körülbelül kilenc és fél millió koronaért adja el őket Magyarországnak.

A SOC-R univerzális hajókat elsősorban speciális egységek rendeltetési helyükre történő szállításához és újbóli felvételéhez használják. Úgy tervezték, hogy illeszkedjenek a C-130 Hercules rakományteréhez, beleértve a szállító futóművet is. A CH-47 Chinook helikopter az alvázban is képes őket szállítani. Tíz méter hosszúak. A merülés csak 0,6 méter. Egy vízsugár hajtja őket, hasonlóan a szabadidős robogókhoz. Ez több mint negyven csomó sebességet (74 km / óra) adhat számukra.

Nincsenek olyan hajócsavarok vagy kormányok, amelyek a hajó aljától kinyúlnának, és amelyek gyökereken vagy más akadályon akadhatnak el. A hajó a fúvóka tolóerőjének megváltoztatásával megváltoztatja a pályát. A hajótest alakja úgy van kialakítva, hogy a hajó könnyen fel tud emelkedni a csúszáshoz.

A csúszás egy olyan vitorlázási mód, amelyben a hajótest a hidrodinamikai úszó miatt a felszín fölé emelkedik. Ekkor kevesebb ellenállással rendelkezik, így a hajó gyorsabban haladhat, és kevesebb üzemanyagot fogyaszt. A hajókat kifejezetten siklásra kell tervezni.

A SOC-R vitorlázása nem nagyon kényelmes. A személyzetnek gyakran vannak gerincproblémái a hajónak a felületre gyakorolt súlyos hatása miatt. A SOC-R a különleges erők nyolc tagját képes befogadni. Szolgálata négy másik ember felelõs - a kormányos és a három lövész.

Kihívó követelmények
A fegyverzet szempontjából az SOC-R-nek az USA fegyveres erõinek rendelkezésére álló szállítóeszközök négyzetméterenként valószínûleg a legnagyobb tûz ereje van. A hajó fegyverei egy 360 ° -os lőtérre takarnak. Egy pár 7,62 mm-es GAU-17 / A forgó géppuskát, amelyek percenként 6000 lövöldözést céloznak meg, az íj felé irányulnak. Oldalain két további M240 géppuska található (7,62 mm). A 12,7 mm-es kaliforniai M2HB géppuskában a hajó visszavonulása fedezi a parancsot a partról.

A tiszteletreméltó fegyverzetet két Mk 19 gránátvető indítja, amelyek 40 mm kaliberűek, és percenként 40 gránát lövöldözésére képesek. "Bárki, aki úgy dönt, hogy ránk lő, hamarosan megbánja" - mondta az SOC-R legénységének tagja a Popular Mechanics-nek. Biztonsági okokból csak Mike néven fellépett. A hajókat csak egy egység üzemelteti, amelyet Special Boat Team 22-nek hívnak. A fő feladat elsősorban a Navy SEAL üzemeltetői szállítása és támogatása.

A Pentagon a 22. különleges hajócsapat tagjait nagy értékű célpontoknak tartja, amelyeket az ellenség megpróbálhat fizikailag elpusztítani. Ezért nem szabad elmondani a sajtónak a teljes nevét. Az SOC-R hajózószemélyzet tagjaira vonatkozó követelmények szigorúak. Például képesek lesznek úszni ötszáz yard (457,2 méter) tíz perc alatt. A jó állapot kötelező. A legénység minden tagja 32 kg felszerelést szállít az esemény számára.

SOC-R hajókat hoztak létre a PBR laminált járőrhajók (Patrol Boat, Riverine) helyett, amelyeket az amerikaiak Vietnamban használtak. Az 1979. évi Francis Ford Coppola Apokalipszis című filmje tette híressé őket. Az amerikaiak PBR hajókat használták a vietnami folyókon és a mangrove-erdőkben. Mint a modernabb pótlásukhoz is, alacsony szívóképességűek és vízsugaras hajtóművek voltak.

A Viet Cong belvízi utak használatának megakadályozására irányuló műveleteiben való részvétele az amerikai erők egyik legnagyobb sikere volt az egyébként elveszett konfliktus során.

Az SOC-R vásárlásakor Budapest valószínűleg hasonló felhasználásra gondol, vagyis a speciális egységek működésének támogatására. Magyarország azonban valószínűleg az SOC-R hajókat fogja használni elsősorban a gyanús hajók ellenőrzéséhez a Duna partján. Az alacsony merülés lehetővé teszi az SOC-R használatát, még ha a Duna vízben is nincs.

Magyarországnak volt egy tiszteletre méltó folyami flottája a Duna partján. Jelenleg öt aknakereső van hátra. Hárman tartoznak az eredetileg Jugoszláv Neštin osztályba az 1980-as évektől. A fennmaradó kettő az ötvenes évektől az AN-2 háztartási típusához tartozik.

Például Magyarország aknakeresőket használ a régi, második világháborúból fel nem robbant bombák keresésére. Például 2018-ban a bányászok felrobbantatlan szovjet 100 kg-os bombát vettek fel a budapesti Erzsébet híd mellett. A Duna alacsony szintje gyakran teszi ki a második, második világháborúból fel nem robbant robbantást.

Ez a ferdítő egyszerűen zseniális!
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 669
79 914
113
Én nem akarok semmit, csak felvázoltam egy dolgot, amire bizony van példa a világból. Felfogtam azt is, nálunk nem lesz eldobhatós páncéltörő fegyver, sőt valószínűnek tartom azt is, hogy támogató raj sem. Mondjuk itt simán bele lehetne menni akár abba is, hogy minek támogató raj egy olyan szakaszba, ahol ott a 3 párhuzamosított géppuska, 30 milliméteres autocanon meg ATGM. Nyilván nem is ide gondoltam.
Ellenben a közepes dandárba már simán lehet, hogy a szakasz szintjére baromi jó lenne lehozni mondjuk Spikeot, hogy legyen valami komolyabb páncéltörő képesség. Mivel fogalmunk sincs semmiről ezért csak találgatunk, pro-kontra ötletelgetünk.



Nem teszed értelmetlenné, hanem rugalmasabb felhasználást teszel lehetővé. Mint mondottam látom, hogy komoly hátrányai is vannak a dolognak, nem is véletlen dobták ezt az elrendezést több helyen is.
Az Apillasra például hallottam azt a gúnynevet, hogy "edző cső", mert az esetek túlnyomó részében feleslegesen nehézkes, csak nehezíti az életed. Nyilván baromi jó, mikor a T80B fordul be az utcába, ellenben minden másra feleslegesen OP és ezt súlyban fizetteti ki veled.
Rugaszkodjunk el az átütéstől, nem csak abban mérik a dolgot. A CG-nek nem csak a páncéltörés a feladata, nem véletlen kapott egy raklap különböző lőszert.

Abban is van igazságod, hogy van ahol simán a páncéltörés lett a hangsúlyos, és a raj kapott AT-4-et mint olcsó, kis hatótávolságú páncéltörőt a support rajba meg jött a Jevelin. Nyilván ennek is van hátránya, hiszen itt nincs egy csomó olyan képesség amit az RR meg tud.

Nem kell eldobható eszköz ha van CG-d.Ez ilyen egyszerű.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 766
113
Én ebből indultam ki:
IMG-20200707-135355.jpg


Ez egy géppuska nehéz raj, mert kevés benne a karabélyos. 8 fős rajnál elég 1 géppuska. 2 géppuskánál, nagyobb kell hogy legyen a raj létszáma 8 főnél, normál esetben. Persze, ahány ház, annyi szokás. A rendszeresített harcjármű befogadóképessége a mérvadó. Nem a békelétszám. Anno, a Néphadsereg 1. lépcsősnek nevezett dandároknál is csak 80-90 % volt a feltöltöttség, a hidegháború alatt. Nálunk is volt hiányzó a rajból, békében. Az egyik géppuskás volt tartalékos beosztás. Mozgósítás esetén jött volna, egy olyan ember hozzánk, aki 20-as éveiben jár és nemrég szerelt le, valamint lövész katona volt, ha lehet géppuskás. Ez ma is így lehet, csak nem kötik az orrunkra. Amikor látunk egy létszámhiányos lövész alegységet, akkor azt is figyelembe kell venni, hogy mozgósítás elrendelésekor, feltehetően, kiképzett tartalékossal, vagy nemrég leszerelt szerződésessel azonnal feltöltik, hadi létszámra. Még az is lehet, olyannal, aki előzőleg ott szolgált, adott beosztásban. Kiképzett ember és még nem felejtett.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 669
79 914
113
Ez egy géppuska nehéz raj, mert kevés benne a karabélyos. 8 fős rajnál elég 1 géppuska. 2 géppuskánál, nagyobb kell hogy legyen a raj létszáma 8 főnél, normál esetben. Persze, ahány ház, annyi szokás. A rendszeresített harcjármű befogadóképessége a mérvadó. Nem a békelétszám. Anno, a Néphadsereg 1. lépcsősnek nevezett dandároknál is csak 80-90 % volt a feltöltöttség, a hidegháború alatt. Nálunk is volt hiányzó a rajból, békében. Az egyik géppuskás volt tartalékos beosztás. Mozgósítás esetén jött volna, egy olyan ember hozzánk, aki 20-as éveiben jár és nemrég szerelt le, valamint lövész katona volt, ha lehet géppuskás. Ez ma is így lehet, csak nem kötik az orrunkra. Amikor látunk egy létszámhiányos lövész alegységet, akkor azt is figyelembe kell venni, hogy mozgósítás elrendelésekor, feltehetően, kiképzett tartalékossal, vagy nemrég leszerelt szerződésessel azonnal feltöltik, hadi létszámra. Még az is lehet, olyannal, aki előzőleg ott szolgált, adott beosztásban. Kiképzett ember és még nem felejtett.

Ez egy normál magyar raj.
 
  • Tetszik
Reactions: endre