A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
456
672
93
A CG a rajokban lesz nem a szakaszban.Ezen kívül még is mekkora támogató rajt akarsz?A támogató rajokban géppuska van(általában 2 vagy 3)ami 2 emberes,ha beraksz még CG-t is ami uyan úgy 2 emberes(abból is kéne 2 vagy 3) akkor akkor az már nem raj lesz hanem egy fél szakasz.

Ugy igazából még nincs kőbe vésve hogy rajszinten lesz a CG.Legalábbis nálunk ez a hír járja.Azt mondják pont miattatok,hogy a ti mintátokra támogató szakaszban lesz.
Ráadásul a Btr-ek is problémásak,mert veszélyes lehet a Cg-re,mert eléggé szűk az ajtó.

Egy ember az max két feladat/eszköz. Namost ebből az egyik adott, a rajban mindenki lövész. Marad mindenkinek egy, mondjuk Puma esetén:

lövész + rajparancsnok
lövész + helyettese a Carl Gustav-val
lövész + a Carl Gustav másik kezelője (tartalék)
lövész + golyószórós
lövész + golyószórós
lövész + CLS
+
lövész + harcjármű parancsnok
lövész + harcjármű irányzó
lövész + harcjármű vezető

Ennyi, nincs kapacitás plusz eszközre. Max a CG kezelőn lehet spórolni és akkor az egyik inkább MANPADS képzést kap (szksz szinten mindenképp).

Plusz lőszer az ami értelmesen foglalja a helyet, az nem ésszerű, ha a lövészeket szarrá terheljük több funkció folyamatos szinten tartásával. Azontúl, hogy jó gyalogos katonák egy dologhoz/eszközhöz értsenek, de ahhoz nagyon!

Cg kezelőn nem spórólsz,mert 2 fő a kezelő.Van egy irányzó meg a töltő.Ezt 1 ember nem csinálja.

• Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
29 069
24 412
113
Ugy igazából még nincs kőbe vésve hogy rajszinten lesz a CG.Legalábbis nálunk ez a hír járja.Azt mondják pont miattatok,hogy a ti mintátokra támogató szakaszban lesz.
Ráadásul a Btr-ek is problémásak,mert veszélyes lehet a Cg-re,mert eléggé szűk az ajtó.

Cg kezelőn nem spórólsz,mert 2 fő a kezelő.Van egy irányzó meg a töltő.Ezt 1 ember nem csinálja.

De ti többen vagytok egy szakaszban meg egy rajban mint mi.No meg nálunk sem a támogató szakaszban vannak.

• Tetszik
Reactions: endre

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
9 706
11 427
113
Ez érdekes, mert a svédektől azt hallottam valamelyik kiállításon készűlt videó, hogy egy ember is kezelheti, csak úgy persze lassabb.
Nem kötözködöm, mert nem én fogom használni.
Nem tudom, hogy ez mennyire "rate of fire" fegyver. Pláne annak tudatában érdekes ez, hogy egy kezelő egy nap csak 6-ot lőhet.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
12 220
32 095
113
Ez érdekes, mert a svédektől azt hallottam valamelyik kiállításon készűlt videó, hogy egy ember is kezelheti, csak úgy persze lassabb.
Nem tudom, hogy ez mennyire "rate of fire" fegyver. Pláne annak tudatában érdekes ez, hogy egy kezelő egy nap csak 6-ot lőhet.
Valószínűleg azt nem fogja betartani senki sem éles helyzetben.

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
456
672
93

Nézd,ha az lenne a kérdés,hogy képes-e kezelni 1 ember a fegyvert,úgy a válasz egyértelmüen igen.Képes rá.De a kezelő személyzetet a svédek is 2 főben adták meg,nem véletlenül.
A kezelői utasításban 6 lövés/perc van.

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
342
641
93
Azért milyen frankó lehet megélni a korábban elképzelhetetlent..., egészen biztosan másképp jár "munkába" (szolgálatra), amióta aláírták ott Pesten a Leó szerződést :rolleyes::)
Örülök neki, hogy az ő álmuk már valóra válik :)
Na igen. Pár éve még csak abban reménykedhettünk, hogy összekaparnak egy zászlóalj T-72-őt. (Erre sem volt sok esély)

• Tetszik
Reactions: arcas

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
845
1 811
93
A legtöbb fegyverhez azért adnak meg elméleti és gyakorlati tűzgyorsaságot.
Ami azért elég fontos infó.

Mind a kettő elég macerás ilyen manuális töltésű fegyvernél. Az elméletinél ugye ezt hogy (hát úgy, mint a CG -nél)? A gyakorlatinál pedig nagyon sok mindentől függ - pl.:

- kezelő gyakorlottságától,
- szituációtól (pl. töltés fedezékben, majd célzás és tüzelés majd vissza fedezékbe - vagy egyszerűen valaki csak hátulról tolja be a cuccot folyamatosan),
- sztresszhelyzettől,
- kezelő(k) fizikai állapotától (pl. sérült, fáradt - ráadásul ez utóbbi az idő függvényében is alakul) stb.

Ez kicsit olyan, mint a Leo 2 -esek esete. Régebben láttam egy YouTube videót, ahol pont ezeket elemezgették. Persze az sem teljesen mindegy, hogy milyen lőszert pakolgatsz éppen (súly, kialakítás stb. - bár érdekes módon ez nem annyira) illetve idővel ugye az üres hüvely tárolóból (ahová lövés után hátra kidobja azt) is időnként ki kell dobálni a cuccot, mert egyszerűen tölteni sem tudsz (a rate of fire -t ez igencsak befolyásolja :)). Plusz ugye amíg ezzel molyolsz addig lőszert sem töltesz be, mert eltörné a kezed a löveg, ha tüzelnek ...

Itt voltak szép diagramok is meg gyakorlati videók elemezgetése. Ami a lényeg, hogy az első néhány töltés/tüzelés baromi gyors tud lenni - az automata töltős MBT -knél is gyorsabb. Aztán ez elkezd lassulni - először kicsit, aztán egyre meredekebben. Aztán persze eljön a hüvelytálca ürítés ideje is. Ezt egyébként nem szokták minden lövés után üríteni - még "szünetek" esetében sem. Persze ez is függhet a kezelő "vérmérsékletétől".

Visszatérve a CG -re. Itt 'Spartan.asfv' válasza kavarta meg a dolgokat. Meg persze az, hogy a kezelői utasításban kettő paraméterhez is van ugyanaz az érték írva (az a bizonyos '6' -os - de a mértékegység pl. más). A helyes válasz az lett volna a részéről, hogy a kérdező által felvetett dolognak semmi köze a rate of fire -hoz (tűzgyorsaság). Ez a két dolog ez lenne:

Az egy kezelő által leadható maximális lövések száma (békeidőben): 6 lövés/nap
Rate of fire (tűzgyorsaság): 6 lövés/perc

Baromira nem ugyanaz a két dolog ... Ugye valakinek nem kell egy perc alatt végeznie mondjuk egy gyakorlaton ... :)