A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 175
113
A helyzet az, hogy méretünk és erőforrásaink folytán, hazánknak soha nem lesz több százezer főt felvonultató hadereje a közeljövőben. Ami realitás lehet, hogy a rendelkezésünkre álló katonákat, a legkorszerűbb technikával szereljük fel és megpróbáljuk a legjobb és leghatékonyabb kiképzést biztosítani számukra. A tartalék, ami most kezd formálódni, két fő dolgon áll vagy bukik majd, ha kiforrja magát. Mármint eredményesség, vagy eredménytelenség terén. Az egyik, hogy nekik is a lehető legjobb fegyverzetet és felszerelést kell biztosítani. A másik, a szintén magas színvonalon álló kiképzés, amiről eddig nem sokat tudunk még. Mindenképp el kell jutni a tartalékos erőkkel is oda, hogy valamikor majd, nehéz fegyverzettel bírjanak, amennyiben komolyan vesszük őket. Nehézfegyverben kaphatják, az aktív alakulatoknál lecserélt eszközöket, ezt el tudom fogadni, hisz az isten minden pénze nincs nálunk. Viszont kézifegyverekben, személyi felszerelésben, ugyan azt a szintet kell hozni náluk is, mint a profinak mondott erőknél. Akkor rendelkezni fognak értéklehető harcértékkel is. Az esetben, nem csak hátországi objektumvédelemre, utcai járőrözésre, közlekedési utak, csomópontok biztosítására lehet használni őket.
Tea jenki NG-t látod mintának,amire szerintem nincs pénzünk.Én a svájci területvédelmi miliciát.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 948
5 080
113
Pontosan, Mar 10x leirtuk, a romanok Europa Indiaja, meg az iparag szerint is: osszevissza bejelentenek mindent, a megrendelest, annak elfogadasat, engedelyezest, aztan amerikai engedelyezest, annak elfogadasat stb - aztan nincs penz semmire, igy nem is vesznek semmit vagy max a toredeket.
Egy vicc az egesz roman modernizalas, total kaosz es irgalmatlan osszegeket elcsapnak olyasmire, amire az amerikaiak - okosan - behulyitik oket, csak kezeljek oket felnottkent es baratkent az amcsik, ennyi.
Attól nagyobb hibát nem követhetünk el, hogy lebecsüljük a románokat. Hála az égnek vettek egy halom jó drága Patriot üteget, remélhetőleg elköltenek pár milliárd dollárt a haditengerészetre is, de azt nem szabad elfelejtenünk, hogy vettek - érdekesen nagy számú - nagyon potens és számunkra több, mint veszélyes HIMARS sorozatvetőt is. Arról nem beszélve, hogy még mindig többszörös túlerőben vannak.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Attól nagyobb hibát nem követhetünk el, hogy lebecsüljük a románokat. Hála az égnek vettek egy halom jó drága Patriot üteget, remélhetőleg elköltenek pár milliárd dollárt a haditengerészetre is, de azt nem szabad elfelejtenünk, hogy vettek - érdekesen nagy számú - nagyon potens és számunkra több, mint veszélyes HIMARS sorozatvetőt is. Arról nem beszélve, hogy még mindig többszörös túlerőben vannak.
megint kezdjük Isteníteni a szőröstalpúakat? vettek himars oké, más? semmi , nulla, az hogy meg túlerőben vannak... hát azért a technikai részét is nézzük már... és most nem arról beszélek vagy ne arról beszéljünk hogy miket mondtak hogy MAJD vesznek, hanem amit tényleg le is rendeltek.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 764
113
Tea jenki NG-t látod mintának,amire szerintem nincs pénzünk.Én a svájci területvédelmi miliciát.

Tartalékos erőknek, alakulatoknak is csak akkor van értelmük és illeszthetők a hadrendbe, ha normális harcértékkel bírnak. Olyan tartalékosoknak, akik csak egy alap lőgyakorlatot lőttek AK-val és alig kaptak harcászati kiképzést, támogató nehézfegyverük nincs, harcbavetésük komoly kockázatot rejt, negatív értelemben. Márpedig olyan haderő, amelyiknek csak 2 lövész dandára, 1 felderítő ezrede, 1 különleges erejű dandára jelenti a harcoló erőt, az bizony háborús helyzetben harca fogja vetni a tartalékosait is az első vonalban. Bármit is állít most békében erről, bárki is. Mert rákényszerül.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus
M

molnibalage

Guest
Milyen feladatra szánod őket? Hátországban ellátmánylerakatok őrzésére, rendészeti feladatokra, kapcsolattartásra a lakossággal, vagy mennek a darálóba. Első esetben tökéletesen megfelel a terepjáró, teherautó levedlett előző generációs karabély is.
És az első helikopter szétlövi az egészet, mert nincs légvédelme... Még NIR-rel is..
Ez a bibi...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mikor? Pár hónapja is kijelentette, hogy az A7-esek beérkezésekor kivonásra kerülnek és eddig sem volt más az álláspont.

ezt mikori nyilatkozat? csak mert én úgy tudom hogy azóta hogy lenyilatkozta hogy az A7-ek érkezésével ki lesznek vonva nem jött új hivatalos álláspont
Bocsánat, nem rémhírterjeszteni akartam, csak nekem a legutóbbi V4-es védelmi miniszteri találkozóból az maradt meg,hogy a T-72-esek felújítását mint lehetséges együttműködési lehetőséget említették.....csak nem Benkő papa, hanem Metnar. Gondolom arra gondolt, hogy a lengyelek ráhajtanak a szlovák felújításra.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 813
113
Mikor? Pár hónapja is kijelentette, hogy az A7-esek beérkezésekor kivonásra kerülnek és eddig sem volt más az álláspont.
ezt mikori nyilatkozat? csak mert én úgy tudom hogy azóta hogy lenyilatkozta hogy az A7-ek érkezésével ki lesznek vonva nem jött új hivatalos álláspont
A legutolsó hivatalos nyilatkozat az volt a Leo A4-esek mostani átvételénél, hogy az A7+HU verziók rendszerbe állításáig a T72-esek maradnak, további sorsukról pedig még nincs kormánydöntés.
 
T

Törölt tag 467

Guest
Ezen 4 tételből nagyjából a 7.62-es karabély és puskalőszeres fegyverekből tudsz pénzt csinálni. Azok mondjuk időtállóak. Egy esetlegesen lejáró rakétás RPG-7 készlettet már csak háborús övezetbe tudsz eladni, azt meg a különböző embargók azonnal tiltják. A T-72 ugyan ez, csak ott még költeni is kellene rá, hogy legalább valamelyik 3. világban uralkodó hadúr legalább kicsit villoghasson velük a dísszemlén. Másrészt a NATO vállalások sem biztos, hogy mennének még a Leok rendszerbe állításáig.
A Mi-24-esek eladása is meredek. Azt max. Olyan venné meg, akinek van saját felújító kapacitása, mert a gyártói élettartamot már lassan elérik.
Igen, voltaképpen ez itt a lényege az egésznek. Ami nekünk van, az olyan, hogy még eladni is lehetetlen. Egy átlagos afrikai törzsi milícia jobb cuccokkal van felszerelve. Na. Most akkor minek tartogassuk?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A legutolsó hivatalos nyilatkozat az volt a Leo A4-esek mostani átvételénél, hogy az A7+HU verziók rendszerbe állításáig a T72-esek maradnak, további sorsukról pedig még nincs kormánydöntés.
Ez volt a másik kétségekre okot adó nyilatkozat. Csak én a V4-es meetinghez kötöttem.
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 563
7 011
113
Attól nagyobb hibát nem követhetünk el, hogy lebecsüljük a románokat. Hála az égnek vettek egy halom jó drága Patriot üteget, remélhetőleg elköltenek pár milliárd dollárt a haditengerészetre is, de azt nem szabad elfelejtenünk, hogy vettek - érdekesen nagy számú - nagyon potens és számunkra több, mint veszélyes HIMARS sorozatvetőt is. Arról nem beszélve, hogy még mindig többszörös túlerőben vannak.
Azt hiszem, hogy 54 db. Himarsot terveztek venni, de csak 18 lett belőle, mert elfogyott vagy sosem volt elég pénzük rá. Azóta sokkal rosszabban állnak, és jócskán túlköltekeztek. Sok tervük dugába dőlt, vagy alig halad pl. Piranha V gyártás, F16 flotta beszerzése, működtetése, stb ....
De 18 HIMARS is 18 Himars, konfliktus esetén a 18-ból 16 felénk nézne.... és van hozzá ATACMS rakétájuk...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Igen, voltaképpen ez itt a lényege az egésznek. Ami nekünk van, az olyan, hogy még eladni is lehetetlen. Egy átlagos afrikai törzsi milícia jobb cuccokkal van felszerelve. Na. Most akkor minek tartogassuk?
Van a használt áruk piacának egy olyan kategorizálása, hogy vannak:
  1. Vannak valós piaci értékkel rendelkező eszközök (kézi balisztikus fegyverek, An-26 osok)
  2. Vannak olyanok, amelyeknek piaci értékük ugyan nem nagyon, de használati még van. (Mi-24, RPG)
  3. És vannak amelyeknek sem használati, sem piaci értéke sincs (T-72, Mig-29-es és Mi-24-es roncsok)
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467
W

Wilson

Guest
Bocsánat, nem rémhírterjeszteni akartam, csak nekem a legutóbbi V4-es védelmi miniszteri találkozóból az maradt meg,hogy a T-72-esek felújítását mint lehetséges együttműködési lehetőséget említették.....csak nem Benkő papa, hanem Metnar. Gondolom arra gondolt, hogy a lengyelek ráhajtanak a szlovák felújításra.

Nem,a szlovákok akarnak kooperálni a csehekkel és a lengyelekkel kb a vak vezet világtalant esete áll fent.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz
K

kamm

Guest
megint kezdjük Isteníteni a szőröstalpúakat? vettek himars oké, más? semmi , nulla, az hogy meg túlerőben vannak... hát azért a technikai részét is nézzük már... és most nem arról beszélek vagy ne arról beszéljünk hogy miket mondtak hogy MAJD vesznek, hanem amit tényleg le is rendeltek.


Pontosabban amit ki is fizettek. :D

Mar linkeltem, de itt van ujra, hihetetlen, mi mindent berendeltek a romanok, amibol aztan a fele sem lett kifizetve, 2019 tavaszig: https://www.roec.biz/project/the-known-unknowns-of-romanias-defense-modernization-plans/

image.png


image.png
 
K

kamm

Guest
Attól nagyobb hibát nem követhetünk el, hogy lebecsüljük a románokat. Hála az égnek vettek egy halom jó drága Patriot üteget, remélhetőleg elköltenek pár milliárd dollárt a haditengerészetre is, de azt nem szabad elfelejtenünk, hogy vettek - érdekesen nagy számú - nagyon potens és számunkra több, mint veszélyes HIMARS sorozatvetőt is. Arról nem beszélve, hogy még mindig többszörös túlerőben vannak.

Ez nem lebecsules.
Korabban mar irtam, hogy arrol ne almodjunk, hogy tulkoltjuk oket, viszont az teny, hogy mivel rongyos a valaguk es ostoba a verzkaruk is, a politikai vezetes meg plane, igy elerhetunk fegyvernemi folenyt, tobb esetben is.
Ujabb 2 szazad E/F Gripennel (Meteor stb) akar masik 20 oregecske F-16 beszezese utani 30 gep ellen is folenyben lennenk.
Siman maris minimum paritasban leszunk masik 60-80 2A7HU meg 200 Puma/Lynx beszerzese utan a szirszar kohoszokeveny, sajat maguk hekkelte T-55/T-85-osok meg a maroknyi mukodokepes BMP-1 avagy 8 (!) darab Piranha ellen. A 100-200 mukodokepes BTR-60 (!) es hasonlo osoreg APC meg mar a mi lefaradt BTR-80A ellen sem jok mar.
A roman hadsereg szarazfoldi pencelos ereje komolytalan hosszu evek ota. Ha a 220 Puma/Lynx melle jon masik 300-400 kerekes Boxer/Patria, akkor gyakorlatilag folenyben lenne a magyar szarazfoldi ero.
Ahol lehet meg eselyunk idovel, de meg rank vernek, az a tuzerseg ill az ATGM/anti-tank tuzero - utobbit tuti fejleszteni is fogjak, mert az a legolcsobb ellenszere a mi hk+IFV eroinknek.
Amiben valoszinuleg nem fogunk felzarkozni az a helikoptereik, de nem tudom, azoknak milyen szazaleka uzemkepes avagy mivel vannak felszerelve...
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 052
786
113
Az nem el képzelhető, hogy mi is majd idővel, de HIMARS-ot veszünk? Mert vmilyen rakératüzérségi rendszer gondolom nálunk is tervbe van véve.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 902
113
Bocsánat, nem rémhírterjeszteni akartam, csak nekem a legutóbbi V4-es védelmi miniszteri találkozóból az maradt meg,hogy a T-72-esek felújítását mint lehetséges együttműködési lehetőséget említették.....csak nem Benkő papa, hanem Metnar. Gondolom arra gondolt, hogy a lengyelek ráhajtanak a szlovák felújításra.

Nagyon remelem hogy ebbol kimaradunk de a szappanoperara befizetek, mire eldontik hogy szlovak, cseh vagy lengyel verzio vagy ezek kombinacioja legyen az tiz ev... :p:D

Ez az a tipikus eset amikor egy orszagnak van hadiipara de mar nem tudja hozni a vilagszinvonalat de megis tolni kell bele penzt hogy a hazai cegek ne menjenek tonkre.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and arcas