A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
A GPS műholdak többsége ún. geostacionárius pályán(Wiki) van ami a Földtől kb. 36e km távolságra van. Ezek gyakorlatilag a Föld ugyanazon1 pontja felett vannak "életük" egész során, mert a Föld körüli keringési idejük 1 nap, nevezik (geo-)szinkron pályának is ezt a műhold pályát.

(A Földre) Irányított GHz-es frekvenciájú rádióhullámon, keskeny nyalábbal (pár fokos) "dolgoznak", vagyis az említett 45Watt teljesítmény sokkal hatékonyabb mint ha nem irányított (gömb-sugárzó/minden irányba azonos erősséggel) módban terítene. Ebben az esetben a 45W helyett 1-2 nagyságrenddel nagyobb(akár 500-1.500+ Watt) teljesítmény kellene ugyanarra a feladatra/eredményre.
A példa jó, és ehhez hasonló a műholdas-TV/rádió műsorszórás is, ezek a műholdak szintén geostacionárius-pályán vannak.
Nincsenek geostacionárius pályán, hogy is lennének.
http://astro.u-szeged.hu/szakdolg/vegiandras/felhasznalas/helymeghatarozas.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System#/media/File:GPS24goldenSML.gif
Vicces hogy egy pillanatra képes voltam elgondolkodni ezen. Azt viszont nem értem, minek irtok le fejből marhaságokat, mikor van Wiki...
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
Nincsenek geostacionárius pályán, hogy is lennének.
http://astro.u-szeged.hu/szakdolg/vegiandras/felhasznalas/helymeghatarozas.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System#/media/File:GPS24goldenSML.gif
Vicces hogy egy pillanatra képes voltam elgondolkodni ezen. Azt viszont nem értem, minek irtok le fejből marhaságokat, mikor van Wiki...

Valóban nem geostacionárius pályán vannak( azok a műsor-sugárzó műholdak),
de arra akkor is jó példa, hogy pár-tíz Wattos teljesítményt, egyszerű eszközökkel lehet "iszonyú"(ebben a példában kb. 20.000+ km ! ! !) távolságról venni, és bizony egy radaros aktív rendszer, ami meg tudja védeni a tankot, keményen "világít".


u.i: Lebuktam: "emberből" vagyok. :rolleyes:
A bakit korrigálom, kösz !
 
  • Tetszik
Reactions: alali77
K

kamm

Guest
Tegyük fel, hogy már integrálták a Piranhakra. Mennyi is van ebből a románoknak? 20-30 db jelenleg. Talán lesz egyszer 227 db, de én erre nem fogadnék. És mi áll vele szemben. Leopard 2A7+, meg PZH, meg Puma stb.

És a levegőben a remek román légierő. Hát nem tudom, én nem fogadnék rájuk az biztos.


Piranhabol 6-8 van, semmi tobb. Meg az elso 30-at sem.birtak kifizetni a svajciaknak, nemhogy beinditsak a gyartast otthon.
 
K

kamm

Guest
  • Tetszik
Reactions: L.O.B
K

kamm

Guest
Annyit meg hozzatennek, hogy elvileg volt nekik regi Piranhabol is ket-harom tucat, azokkal nem tudom mi van, valamikor regen lattam oket valami felvonulasi videon, de az sokat nem jelent.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 804
113
Ma este Benkő egy sajtóeseményen.

Haderőfejlesztés rekordösszegből
Benkő Tibor ismertette: a Zrínyi 2026 csak alappillére a most zajló fejlesztéseknek, most már legalább 2030-2032-ig tervezik a Honvédség fejlesztését. Az eszközbeszerzések mellett célkitűzés többek közt a Honvédség aktív állományának 30 ezer főre, a tartalékos állomány 20 ezer főre való növelése. 2030-ig a tervek szerint 8-10 honvéd középiskola, kollégium kezdi meg a működését Magyarországon.

Tervben van egy obsitos- és veteránprogram is, melynek célja a volt katonák támogatása például idősotthonokban való elhelyezéssel, étkeztetési ellátással és egészségügyi szolgáltatásokkal. Az obsitosok volt katonák, a veteránok olyanok, akik tűzharcban is részt vettek. Jelenleg több vállalattal tárgyal a Honvédelmi Minisztérium a kedvezményekkel kapcsolatosan.

Az év végéig 4 darab ZLIN 242 kiképző repülőgép, 12 darab Leopard 2A4 kiképző harckocsi, ebből 4 darab júliusban, illetve folyamatosan érkeznek a H145M helikopterek. Tervben van még a radarok fejlesztése, még 16 Airbus H225M közepes helikopter és „rámpás” gépek beszerzése.

A Portfolio kérdésére Benkő Tibor elmondta: folyik a tárgyalás a török harcjárművek beszerzéséről, rövid időn belül a nyilvánosság elé fognak kerülni a részletek. A miniszter kitért arra is, hogy mind gazdasági, mind katonai szempontok alapján döntenek majd.

A költségvetésből a honvédelemre jövőre 778 milliárd forintot fordít a kormány, ami 30%-kal magasabb, mint az idei összeg, 2024-re várhatóan eléri Magyarország GDP-jének 2%-át a honvédelmi költségvetés, ami a NATO elvárásának is megfelel. Az összegből Magyarország folytatja a haderőfejlesztési programot, mellyel kapcsolatosan a NATO is elégedettségét fejezte ki.

A miniszter kitért arra is, hogy 2020. július 1-jén, egy zárt ülésen 3000 milliárd forint értékű eszközbeszerzésről született döntés. Benkő Tibor kiemelte: az összeg értelmezéséhez fontos, hogy nem egy összegről van szó, hanem több évre lesz ez elosztva, így a költségvetésből ez évi 150-200 milliárd forintot vesz majd ki, amely már meg is jelent a jövő évi emelésben.

https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...e=index.hu&utm_medium=doboz&utm_campaign=link
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 804
113
Ma este Benkő egy sajtóeseményen.

Haderőfejlesztés rekordösszegből
Benkő Tibor ismertette: a Zrínyi 2026 csak alappillére a most zajló fejlesztéseknek, most már legalább 2030-2032-ig tervezik a Honvédség fejlesztését. Az eszközbeszerzések mellett célkitűzés többek közt a Honvédség aktív állományának 30 ezer főre, a tartalékos állomány 20 ezer főre való növelése. 2030-ig a tervek szerint 8-10 honvéd középiskola, kollégium kezdi meg a működését Magyarországon.

Tervben van egy obsitos- és veteránprogram is, melynek célja a volt katonák támogatása például idősotthonokban való elhelyezéssel, étkeztetési ellátással és egészségügyi szolgáltatásokkal. Az obsitosok volt katonák, a veteránok olyanok, akik tűzharcban is részt vettek. Jelenleg több vállalattal tárgyal a Honvédelmi Minisztérium a kedvezményekkel kapcsolatosan.

Az év végéig 4 darab ZLIN 242 kiképző repülőgép, 12 darab Leopard 2A4 kiképző harckocsi, ebből 4 darab júliusban, illetve folyamatosan érkeznek a H145M helikopterek. Tervben van még a radarok fejlesztése, még 16 Airbus H225M közepes helikopter és „rámpás” gépek beszerzése.

A Portfolio kérdésére Benkő Tibor elmondta: folyik a tárgyalás a török harcjárművek beszerzéséről, rövid időn belül a nyilvánosság elé fognak kerülni a részletek. A miniszter kitért arra is, hogy mind gazdasági, mind katonai szempontok alapján döntenek majd.

A költségvetésből a honvédelemre jövőre 778 milliárd forintot fordít a kormány, ami 30%-kal magasabb, mint az idei összeg, 2024-re várhatóan eléri Magyarország GDP-jének 2%-át a honvédelmi költségvetés, ami a NATO elvárásának is megfelel. Az összegből Magyarország folytatja a haderőfejlesztési programot, mellyel kapcsolatosan a NATO is elégedettségét fejezte ki.

A miniszter kitért arra is, hogy 2020. július 1-jén, egy zárt ülésen 3000 milliárd forint értékű eszközbeszerzésről született döntés. Benkő Tibor kiemelte: az összeg értelmezéséhez fontos, hogy nem egy összegről van szó, hanem több évre lesz ez elosztva, így a költségvetésből ez évi 150-200 milliárd forintot vesz majd ki, amely már meg is jelent a jövő évi emelésben.

https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...e=index.hu&utm_medium=doboz&utm_campaign=link
Ami nekem a lényeg,
  • Z2026 után továbbléptek, vannak tervek 2030-32-ig. A plusz 3.000 milliárd sztem így érthetőbb. Ezt a tudatos 10 évre előre tervezést jó lenne megőrizni.
  • Újból megemlítette a rámpás szállítógépet, örülnék ha nyáron pont kerülne a végére, főleg az An-26 kivonása után.
  • Radarfejlesztés alatt mire gondolhatott? Ez nekem picit új.
  • Kebabos kocsikat is beharangozta. Kíváncsi, de bizakodó vagyok mit jelentenek a "gazdasági szempontok".
Amit viszont sajnálok, hogy nem említette és az újságírók sem kérdezték:
NASAMS, IFV, német védelmi miniszteri látogatás célját.
Ha itt lenne a héten előrelépés, csak lett volna vmi beharangozó, de azért a Nemzet beszámolójára ugyanerről kíváncsi leszek, ők benfenntesként, mire helyezik a hangsúlyt.

Jah és a két új magyar céggel kapcsolatos tervekről is jó lett volna vmi infó. Aero Vodochody, Hirtenberger ( főleg itt volt nemrég fejlemény)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
A GPS az műholdról jön, régebbi készülékek mutatták is hogy hány műholdról vesz az adatot, pontos geodéziai méréshez hat hiszem 5 darab kell, a készülékek a műholdról adott időjelből számolják ki a pontos helyet.

Pontos geodéziai méréshez földi adó is kell. Inkább kettő, nem is egy.
Nézz meg egy valamire való útgyalut. A tolólap mindkét oldalán van egy-egy egység, hogy úgy simítsa az utat, ahogy tényleg kell.
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Sziasztok. Jelenleg a siemensnél kezdenek egy brutál beruhazast...csak szolok..uj csarnok, es senki nem tudja mi lesz benne...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
... német védelmi miniszteri látogatás célját.

"A védelmi miniszteri posztot éppen egy éve betöltő Annegret Kramp-Karrenbauer látogatásának célja a közép-európai országokkal való együttműködés megerősítése, illetve az utóbbi években a különböző politikai viták által terhelt német–magyar viszony javításának a szándéka – mondták lapunknak diplomáciai forrásaink."

Majd meglátjuk mit ad ki a "sakkjátszma" következő lépése... valami EU-s hitelfelvételt nem akar épp megszavazni a magyar kormány, csak ha leállítják ellene a hetes cikkely szerinti eljárásokat. Csütörtökön hátha kiderül valami a haditechnikai vonalon is. Bár a múltkor, amikor Orbán utazott ki AKK-hoz Németországba, akkor is sokan sok mindent beleképzeltek, aztán látszólag nem lett belőle semmi haditechnika.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 733
113
Sziasztok. Jelenleg a siemensnél kezdenek egy brutál beruhazast...csak szolok..uj csarnok, es senki nem tudja mi lesz benne...

A Késmárk utcában?

Vagy erre gondolsz?

"A Valeo Siemens eAutomotive Hungary Kft. 597 millió forint értékben fektet be, amihez 287 millió forintot meghaladó állami segítséget kap. A veszprémi gyár gépjárművek számára készít elektronikai alkatrészeket és rendszereket. Yann Keraudren ügyvezető igazgató úgy véli, hogy a járvány utáni korszakban felértékelődhet az elektromos járművek szerepe. Mindez már most indokolja a gyártási teljesítmény bővítését annak ellenére is, hogy a visszaesés minden céget érint - tette hozzá."
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ami nekem a lényeg,
  • Z2026 után továbbléptek, vannak tervek 2030-32-ig. A plusz 3.000 milliárd sztem így érthetőbb. Ezt a tudatos 10 évre előre tervezést jó lenne megőrizni.
  • Újból megemlítette a rámpás szállítógépet, örülnék ha nyáron pont kerülne a végére, főleg az An-26 kivonása után.
  • Radarfejlesztés alatt mire gondolhatott? Ez nekem picit új.
  • Kebabos kocsikat is beharangozta. Kíváncsi, de bizakodó vagyok mit jelentenek a "gazdasági szempontok".
Amit viszont sajnálok, hogy nem említette és az újságírók sem kérdezték:
NASAMS, IFV, német védelmi miniszteri látogatás célját.
Ha itt lenne a héten előrelépés, csak lett volna vmi beharangozó, de azért a Nemzet beszámolójára ugyanerről kíváncsi leszek, ők benfenntesként, mire helyezik a hangsúlyt.

Jah és a két új magyar céggel kapcsolatos tervekről is jó lett volna vmi infó. Aero Vodochody, Hirtenberger ( főleg itt volt nemrég fejlemény)
Mégegyszer! Nem plusz 3000Mrd forint. Ennek elköltése nem '26-ban indul. Ez mostantól indul, és valamennyi belőle túl fog nyúlni '26-on.
A radar fejlesztés az az, amit már korábban említettem. Réskitöltő radarok beszerzése.
Esetleg passzív radarok, de az szerintem csak kicsit később. Meg persze az új magyar fejlesztés a drónok ellen.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Radarfejlesztés alatt mire gondolhatott? Ez nekem picit új.
A légvédelemnek szüksége van réskitöltő radarokra. A Mistral rendszereknek szintén szükségük van radarokra, a Zrínyi2026 alapján pedig még jönnie kell a Mistralon túl SHORAD-nak és közepes hatótávú légvédelmi rendszernek (ez utóbbi lenne a NASAMS elvben), amelyek szintén tartalmaznak radarokat. Tehát négy olyan program is van elvben, amiben radar van. Ebből kettőről, a légvédelem réskitöltőiről és a NASAMS-ról tudjuk, hogy valamilyen formában folyamatban vannak, mert időről-időre előkerülnek a politikusi megnyilatkozásokban és hírekben.

Minden bizonnyal a légvédelem réskitöltő radarjairól van itt szó.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A Késmárk utcában?

Vagy erre gondolsz?

Ott turbinákat, erőművi részegységeket gyártanak. Többek közt majd Paksra is.

20140721dusseldorf-lausward-gazeromu-gazturbina-siemens3.jpg


Ezt a gyáregységüket folyamatosan bővítik már vagy tizenöt éve, nagyon jól megy nekik. De éppen most nem zajlik bővítés ott, mert tavaly befejezték a legutóbbit.

A szoftvercégük, az EVOSOFT épít egy húszezer négyzetméteres fejlesztőközpontot Budapesten jelenleg.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mégegyszer! Nem plusz 3000Mrd forint. Ennek elköltése nem '26-ban indul. Ez mostantól indul, és valamennyi belőle túl fog nyúlni '26-on.
A radar fejlesztés az az, amit már korábban említettem. Réskitöltő radarok beszerzése.
Esetleg passzív radarok, de az szerintem csak kicsit később. Meg persze az új magyar fejlesztés a drónok ellen.
Hja bocs a tüzérségi felderítő radarokat elfelejtettem. Elvileg az Elta és a Saab réskitöltők is rendelkeznek tüzérségi felderítő funkciókkal is, de szerintem függetlenül lesznek beszerezve. A tüzér zászlóaljaknak kell minimum 1-1 felderítő radart kapniuk.