A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 139
113
Off
Ennyire flusztrált vagy? Hogy próbálsz sértegetni? Majd veszem a fáradságot, és megnézem. Neked meg ajánlom az illemtankönyvek, és a hogyan viselkedjünk társaságban kötetek olvasgatását, a tudásod felfrissítése érdekében, mert erősen hiányosak az ismereteid ezen a téren. De fotelből könnyű keménykedni.
Ne viccelj már! Te sem szoktál finomkodni másokkal, akkor viseld te is szó nélkül. :rolleyes:
On
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 993
113
https://honvedelem.hu/cikk/tuzoltokatonak/
http://www.currus.hu/tuzolto-jarmuvek.html
A man-ok 2001-es és a 2 NRTG-n kívül
az ott szolgáló mercedes típusok 2-3 évesen használtan kerültek oda.
A 2 NRTG-n kívül a többi típusú gépek a civil tűzoltóságoknál is megtalálhatóak.

Elavult szarokról csakis te beszéltél. a használt nem feltétlen jelent elavultat.
Rosenbauer új túzoltók vannak kecsón és pápán a mercik mellett kifejezetten reptérre fejlesztett típusok.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Off

Ne viccelj már! Te sem szoktál finomkodni másokkal, akkor viseld te is szó nélkül. :rolleyes:
On

Hát tőlem olyat, hogy "agyad hiányos", vagy "beteg lehetsz" nem olvashattál. Pláne úgy, hogy előtte a másik fél nem sérteget. Kezdeményezni sértegetést sosem kezdeményeztem. És igen sokkal finomabban és türelmesebben írok. Az hogy ulippoval szemben néha egy egy ennél jóval közvetettebb és finomabb célzást tettem, azt megelőzte vagy 4-5 sértő üzenet tőle.
Érezhetően hatalmas a különbség. Neked még nem írtam sem okoskát, de még ennél finomabbat sem mert nem kezdtél sértegetni.

De akkor most csináljunk arról szavazást a fórumon, hogy intelligensen viselkedjen mindenki vagy eresszünk teret a kocsmahangulatnak? Vagy mi a célod ezzel a hozzászólással?
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Rosenbauer új túzoltók vannak kecsón és pápán a mercik mellett kifejezetten reptérre fejlesztett típusok.

Épp ezt írom, hogy vannak speckó reptéri meg van sima típusok is. Rosenbauer gyártotta NRTG (Nagyteljesítményű Repülőtéri Tűzoltó Gépjármű) típus. Meg sima mercik.
Meg vannak elvileg Man-ok is, (2001 utáni gyártásúak) bár, hogy melyik egységben, és mennyi, vagy hogy pillanatnyilag aktívak-e még azt nem tudom.
 
K

kamm

Guest
De ha SAMP/T veszünk minimum kétszer annyi politikai támogatást illetve szövetséget kapunk mellé (főként az Unióban) mintha Nasamst vennénk.

Hat az biztos.
Nekem eleve szimpatikusabb, hogy mindent megoldana egy rendszerben, raadasul joval nagyobb hatotavolsagot jelentene - ez itt 2014-es finnorszagi osszehasonlitas, igen mellbevago a kulonbseg, no persze az aruk is az volt (nem tudom, azota javult-e a NASAMS radarja is, vagy csam az AMRAAM-ER miatt nott nemikepp a hatotavja):


(10) SAMP/T launchers w/ Aster-30:

aster-30.jpg


(12) NASAMS 2 launchers:

nasams-ranges.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 461
113
Hat az biztos.
Nekem eleve szimpatikusabb, hogy mindent megoldana egy rendszerben, raadasul joval nagyobb hatotavolsagot jelentene - ez itt 2014-es finnorszagi osszehasonlitas, igen mellbevago a kulonbseg, no persze az aruk is az volt (nem tudom, azota javult-e a NASAMS radarja is, vagy csam az AMRAAM-ER miatt nott nemikepp a hatotavja):


(10) SAMP/T launchers w/ Aster-30:

aster-30.jpg


(12) NASAMS 2 launchers:

nasams-ranges.jpg
A 2 rendszer nem versenyzik egymással, inkább kiegészítik egymást. Ráadásul, ha jól látom, ez még a nem ER rakétás hatótávolsággal számol.
 
K

kamm

Guest
A 2 rendszer nem versenyzik egymással, inkább kiegészítik egymást. Ráadásul, ha jól látom, ez még a nem ER rakétás hatótávolsággal számol.

Dehogy. A SAMP/T mindent tud, amit a NASAMS, utbbi egy joval kisebb kepessegu rendszer. A raketakat kulon odairtam, mint max 40-50% kulonbseget, nem igazan valtoztat a SAMP/T messze komolyabb hatosugaran.

A magyar viszonyokra szamolva - egyetlen Aster-30 battery betakarna Papat, Fehervart, a fovarost es Kecskemetet, azaz ket battery (one regiment) az egesz orszagot, osszesen 12 launcherrel (72 csovel):

image.png
 
  • Tetszik
Reactions: sisimoto

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 648
6 360
113
Dehogy. A SAMP/T mindent tud, amit a NASAMS, utbbi egy joval kisebb kepessegu rendszer. A raketakat kulon odairtam, mint max 40-50% kulonbseget, nem igazan valtoztat a SAMP/T messze komolyabb hatosugaran.

A magyar viszonyokra szamolva - egyetlen Aster-30 battery betakarna Papat, Fehervart, a fovarost es Kecskemetet, azaz ket battery (one regiment) az egesz orszagot, osszesen 12 launcherrel (72 csovel):

image.png
Ezt milyen raketaval es mi ellen szamoltal ekkora sugarral? Nekem gyanusan nagy
 
K

kamm

Guest
Ezt milyen raketaval es mi ellen szamoltal ekkora sugarral? Nekem gyanusan nagy

Aster-30, az elvileg 120 kilmeterre visz, azaz a kor sugara annyi, tehat az atmero 240km - logikusan persze szettelepited a launchereket, ahogy idealis, de lathatoan Fehervar-Varpalota kornyekerol mar 2-3 launcher is betakar sok mindent.
Arban kb $500M egy battery, ugy szamolhatunk, annyi, amennyi a teljes NASAMS csomag lenne - az olaszok harom batteryt uzemeltetnek, nalunk max ketto eleg lenne, az 12 launcher.
Az Arabel 3D radar tobbet tud, mint kell, ha jol emlekszem 500-600 km korul lat, ezeen kivul valoszinuleg meg mindig kellenek azok a bizonyos reskitoltok stb, de az a NASAMS melle is kellene.
El lehet jatszani, hova tenned a radarokat, az inditokat stb, a strategiai pontokat _ fovaros,Paks, Kecskemet AB, Fehervar-Varpalota, esetleg Papa AB - esetleg olcsobb Aster-15-osokkel is lehet vedeni, azok 30km korul tudnak es igy tovabb.
En egy reszet eleve mobil platformra raknam es mozgatnam, az vegkepp megnehezitene minden kiiktatasi kiserletet....
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Aster-30, az elvileg 120 kilmeterre visz, azaz a kor sugara annyi, tehat az atmero 240km...
Ha korrekt köröket akartok rajzolni a térképre, akkor vegyük számításba, hogy a rakéták hatótávja nem releváns, mivel csak akkor igaz a hatósugár, ha egy optimális magasságban végig csak egy egy helyben függeszkedő helikoptert veszünk célba. Ez meg életszerűtlen...
Az ilyen "katalógus számokból" nyugodtan levehetünk 20-25%-ot, vagy többet is...akkor lesznek jók a "körök"...szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 617
113
Ha korrekt köröket akartok rajzolni a térképre, akkor vegyük számításba, hogy a rakéták hatótávja nem releváns, mivel csak akkor igaz a hatósugár, ha egy optimális magasságban végig csak egy egy helyben függeszkedő helikoptert veszünk célba. Ez meg életszerűtlen...
Az ilyen "katalógus számokból" nyugodtan levehetünk 20-25%-ot, vagy többet is...akkor lesznek jók a "körök"...szerintem.
Az aster30-nak így is nagyobbak lesznek a körei mint a nasams-nak, szerintem.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Ha korrekt köröket akartok rajzolni a térképre, akkor vegyük számításba, hogy a rakéták hatótávja nem releváns, mivel csak akkor igaz a hatósugár, ha egy optimális magasságban végig csak egy egy helyben függeszkedő helikoptert veszünk célba. Ez meg életszerűtlen...
Az ilyen "katalógus számokból" nyugodtan levehetünk 20-25%-ot, vagy többet is...akkor lesznek jók a "körök"...szerintem.
Igen, az Amraam ER-re mondjuk számoljunk negyven kilométert. Három indító például gyönyörűen lefogja egész Budapestet, Kecsót és Szolnokot, köztük pedig a honvédség legnagyobb hadianyagraktárait!
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and arcas

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 694
32 374
113
Ha korrekt köröket akartok rajzolni a térképre, akkor vegyük számításba, hogy a rakéták hatótávja nem releváns, mivel csak akkor igaz a hatósugár, ha egy optimális magasságban végig csak egy egy helyben függeszkedő helikoptert veszünk célba. Ez meg életszerűtlen...
Az ilyen "katalógus számokból" nyugodtan levehetünk 20-25%-ot, vagy többet is...akkor lesznek jók a "körök"...szerintem.
Igen de ez a nasamsra is igaz. Marmint annak a koreire
 
  • Tetszik
Reactions: arcas
K

kamm

Guest
Ha korrekt köröket akartok rajzolni a térképre, akkor vegyük számításba, hogy a rakéták hatótávja nem releváns, mivel csak akkor igaz a hatósugár, ha egy optimális magasságban végig csak egy egy helyben függeszkedő helikoptert veszünk célba. Ez meg életszerűtlen...

Ige, bar mondjuk egy tamado valoszinuleg *feled* repul, a korbol "kifele" semmikeppen sem, azaz egyre kozelebb kerul, amivel a tav es egyuttal a reakcioidod csokken (ezert trackeled ugye mar messzirol.)

Az ilyen "katalógus számokból" nyugodtan levehetünk 20-25%-ot, vagy többet is...akkor lesznek jók a "körök"...szerintem.

Persze, rengeteg dologtol fugg, pl 3000 meter alatt eleve 50km a hivatalos max meg az Aster-30 eseten is - igaz, ABM funkcios Block 1 NT (New Technology) mar 1000-1500 km ballisztikus vedelmet iger... elvileg jon egy uj Thales radar is, a kilatast 3000km kornyekere novelve.

Igen, az Amraam ER-re mondjuk számoljunk negyven kilométert. Három indító például gyönyörűen lefogja egész Budapestet, Kecsót és Szolnokot, köztük pedig a honvédség legnagyobb hadianyagraktárait!

Huh, mindossze 18 raketaval akarod vedeni "egész Budapestet, Kecsót és Szolnokot, köztük pedig a honvédség legnagyobb hadianyagraktárait!", raadasul ugy, hogy mar a tamadok vidaman inditasi tavolsagban lesznek, mire egyaltalan eselyed van raloni?
Teljes orultseg lenne.
 
K

kamm

Guest
Az aster30-nak így is nagyobbak lesznek a körei mint a nasams-nak, szerintem.

Az Aster-30 az AMRAAM-ER hatotavjanak minimum a duplaja, inkabb haromszorosa, raadasul kicsivel gyorsabb is.
Mondjuk valamivel dragabb is, viszont cserebe mindent le is szed, ami szoba johet, no meg regen rossz, ha mondjuk 2 teljes load (144 missile, ~$280M) nem volt eleg leszamolni minden probalkozassal...
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 000
13 307
113
Nemrég egy magyar Gripenekrol szóló cikkben ( https://military-technology.blog.hu..._gripen_repulogepek_modernizacios_lehetosegei ) ezt olvastam:

"Amerikai álláspont szerint a helyi geopolitikai egyensúly fenntartása érdekében nem adják át sok országoknak a rakéták bevethetőségének kulcsát, ezzel kivéve a fegyvert a nemzeti rendelkezés sorából. Az AMRAAM nélkül a magyar Gripenek nem rendelkeznek látóhatáron túl használható fegyverzettel."

Én személyszerint ezután kihúztam a NASAMSot a kedvenceim közül.