A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 082
33 118
113
De kb. a török vasaknak sem sokkal több politikai haszna van. Avagy milyen politikai hasznot remélünk a szultántól, aki Európa "feketeseggűje" már jónéhány éve? Azt nem vitatom, hogy esetleg a Dél-Afrikai konkrétan nullától valószínűleg valamivel több, de itt nem éreztem annyira erősnek a politikai szálat.

A Dél-Afrikai vasat meg senki nem rendszeresítette. Még a gyártó országa sem. Továbbá ezek még jobban "világvégiebbek", mint a török vasak. Ugye ezeknél is tényleg semmi érdemi hozzáadott értéket nem tudunk hozzáadni. Maximum a készen idehozott alkatrészeket összeszerelni (a Currus pár mondata sem szólt másról).

Úgy általánosságban nem lehet az, hogy a török vasak simán akár jobbak? Esetleg azt is, hogy nem is drágábbak? Vagy itt is a Fennek 4x4 (német - ráadásul ez is KMW) kellett volna? Ez utóbbiban lehet még több politikát feltételeztem volna ...
Mbombe 6 Libiában bevetésre került.Politikiai leosztással nem vagyok képben,de legalább egyet valaki ki is lőt,és elzsákmányolta.(képek szerint a könnyebb APC változat).Harci tapasztalatokrol nem találtam semmit.
0zwbo12qck031.jpg

D7MOqn6W0AAj-iS.jpg

D7oMHR_X4AAAPNP.jpeg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A kazahok vagy az örmények vették ezt meg Barys néven? Amúgy én Dél-Afrikából nem vennék semmit, megindultak a teljes társadalmi mélyrepülés felé, nagyjából tíz év múlva ugyan ott fognak tartani ahol a szomszédaik.
Annál is inkább, mert a Denel pl. beadta a kulcsot. Elvileg csődvédelmet kért, aztán valószínüleg szétkapkodják. Különben de, a kazakhok szereztek a Barysra gyártási jogokat.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 082
33 118
113
Mbombe 6 Libiában bevetésre került.Politikiai leosztással nem vagyok képben,de legalább egyet valaki ki is lőt,és elzsákmányolta.(képek szerint a könnyebb APC változat).Harci tapasztalatokrol nem találtam semmit.
0zwbo12qck031.jpg

D7MOqn6W0AAj-iS.jpg

D7oMHR_X4AAAPNP.jpeg
Hozzáfűzés.
Az összes amcsi MRAP dél afrikai tervezési segitséggel készűlt,az elsők teljesen búr tervek.
Az olcsóbb tipusokat Kenya és Etiopia bevetette Szomáliában,és elégedettek voltak velük,vettek továbbiakat belőlük.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Mbombe 6 Libiában bevetésre került.Politikiai leosztással nem vagyok képben,de legalább egyet valaki ki is lőt,és elzsákmányolta.(képek szerint a könnyebb APC változat).Harci tapasztalatokrol nem találtam semmit.
0zwbo12qck031.jpg

D7MOqn6W0AAj-iS.jpg

D7oMHR_X4AAAPNP.jpeg

Tényleg. Líbia vett párat - asszem nem nyilvános mennyiséget. Azt nem tudtam, hogy a 6x6 volt az. Az mondjuk oda a sivatagba jó. Nekünk a 8x8 lenne valamennyire jó (amit IFV -nek aposztrofál a gyártója), de az eredeti kérdező eredeti kérdése a 4x4 -re irányult ... :) Egyébként ennek a 8x8 "IFV -nek" a Stanag 3 vagy 4 (ahány forrás annyi félét írnak rá) hogy lehet eladni? Ez azért még egy APC -nél sem egy nagy "truváj" ...

A 8x8 -nál (mint APC) meg úgy gondolom a Boxer/Patria/Rosomak tandemből mindegyik "jobban adná" magát nálunk. Nem csak "politikai" szempontból ...
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mbombe 8 az orosz AU220M 57milis gá-val-oldalrol még egy tank is vakarózhat miatta...
Meg mi is vakaróznánk, hogy hogyan adnánk be a NATO-nak mint kompatibilis fegyvert...;)
57mm-es orosz toronnyal.:cool:
Ez annak idején, Szíjjártó kazakh útja, és együttműködés kapcsán már volt téma itt a Barys. Sajnos annak ellenére, hogy nagyon odab@szósnak néz ki, és még az aknavédelme is rendben lenne, mint ahogy a torony is mindent vinne, sajnos a balisztikai védelme Stanag 3-nál megakad, ami kb. a BTR szintje. Ez meg már asszimetrikus környezetben is kevés manapság.
Nyilvánvalóan az afrikai kontinensre, esetleg a közel-keleti régióban lehet ennek jövője.
Már a tömeg és teljesítmény adatai is azt mutatják, hogy "papírból van".
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 511
113
Meg mi is vakaróznánk, hogy hogyan adnánk be a NATO-nak mint kompatibilis fegyvert...;)
57mm-es orosz toronnyal.:cool:
Ez annak idején, Szíjjártó kazakh útja, és együttműködés kapcsán már volt téma itt a Barys. Sajnos annak ellenére, hogy nagyon odab@szósnak néz ki, és még az aknavédelme is rendben lenne, mint ahogy a torony is mindent vinne, sajnos a balisztikai védelme Stanag 3-nál megakad, ami kb. a BTR szintje. Ez meg már asszimetrikus környezetben is kevés manapság.
Nyilvánvalóan az afrikai kontinensre, esetleg a közel-keleti régióban lehet ennek jövője.
Már a tömeg és teljesítmény adatai is azt mutatják, hogy "papírból van".
Szerintem amúgy ha az 57mm-essel megeresztesz egy sorozatot kb felborul a francba..
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 501
113
mbombe6-gallery.jpg


A technikai adatai szerintem jobbak, mint a török fostalicskának.
- páncélvédelem Level 3 (4-re) bővíthető (Yalcin, "high level", de 4-ig bővíthető);
- aknavédelem 4a/4b (4a/3b);
- 13,3 tonna, 140 km/h maximális sebesség (14 tonna, 120 km/h);
- 60/35 % emelkedő és oldaldőlés (60/30 %);
- lépcsőmászás 0,85 m (0,5 m)
- 900 mm gázlómélység (1,1 m);
- 7 ülés (9);

Elsőre mindenképp jobb terepjárónak tűnik, a maximális sebesség is imponáló. A páncélzat, aknavédelem terén a dél-afrikai tapasztalatok a legrégebbiek.
A minőséggel kapcsolatban nem osztom az aggályaitokat, illetve csak annyiban, hogy a Currusra egy kuglibábut se bíznék, azt is csak elrontanák :confused:. Az hogy török, vagy dél-afrikai mérnökök tervezték, ottani vállalatok gyártanak hozzá alkatrészt, annyira nem releváns, akkor sem, ha egyébként Dél-Afrika tényleg leszállóágban van...
kriss-nek igaza van abban, hogy tök mindegy a katonai szempont, ha nincs mellette más előny.
Mondjuk annyi lenne, hogy ezt pont úgy hirdetik, hogy technológia átadással, helyi ipar bevonásával :rolleyes:. Igaz, a Yalcint is...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 511
113
mbombe6-gallery.jpg


A technikai adatai szerintem jobbak, mint a török fostalicskának.
- páncélvédelem Level 3 (4-re) bővíthető (Yalcin, "high level", de 4-ig bővíthető);
- aknavédelem 4a/4b (4a/3b);
- 13,3 tonna, 140 km/h maximális sebesség (14 tonna, 120 km/h);
- 60/35 % emelkedő és oldaldőlés (60/30 %);
- lépcsőmászás 0,85 m (0,5 m)
- 900 mm gázlómélység (1,1 m);
- 7 ülés (9);

Elsőre mindenképp jobb terepjárónak tűnik, a maximális sebesség is imponáló. A páncélzat, aknavédelem terén a dél-afrikai tapasztalatok a legrégebbiek.
A minőséggel kapcsolatban nem osztom az aggályaitokat, illetve csak annyiban, hogy a Currusra egy kuglibábut se bíznék, azt is csak elrontanák :confused:. Az hogy török, vagy dél-afrikai mérnökök tervezték, ottani vállalatok gyártanak hozzá alkatrészt, annyira nem releváns, akkor sem, ha egyébként Dél-Afrika tényleg leszállóágban van...
kriss-nek igaza van abban, hogy tök mindegy a katonai szempont, ha nincs mellette más előny.
Mondjuk itt lenne, mert ezt pont úgy hirdetik, hogy technológia átadással, helyi ipar bevonásával :rolleyes:.
Hát ez a vonat már elment. Igazából majd kiderül milyen lovat vettünk végül is. Azon kívül, hogy a 9 fő az ott is inkább 7, az előzetes tapasztalatok jók.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 082
33 118
113
Tényleg. Líbia vett párat - asszem nem nyilvános mennyiséget. Azt nem tudtam, hogy a 6x6 volt az. Az mondjuk oda a sivatagba jó. Nekünk a 8x8 lenne valamennyire jó (amit IFV -nek aposztrofál a gyártója), de az eredeti kérdező eredeti kérdése a 4x4 -re irányult ... :) Egyébként ennek a 8x8 "IFV -nek" a Stanag 3 vagy 4 (ahány forrás annyi félét írnak rá) hogy lehet eladni? Ez azért még egy APC -nél sem egy nagy "truváj" ...

A 8x8 -nál (mint APC) meg úgy gondolom a Boxer/Patria/Rosomak tandemből mindegyik "jobban adná" magát nálunk. Nem csak "politikai" szempontból ...
Meg Jordánia vett a 6-os bol.Elvileg a kazakok a 6 és a 8 gyártására csinálták a gyárat,de Kriss szerint még nem indult meg a gyártás.
Több féle fegyverzettel és védettségi szintel rendelhető.De a hajtáslánc is igazitható a vevő igényei szerint.Legfelső a gyári reklám szerint állja szemből a 30milis,körbe a 14,5milis AP-t.Az aknavédelmet meg lényegében mindenki a búr mintára,vagy egyenesen licencre csinálja.
8ast nem venném meg,inkább a Patria XP-nél maradok.
4es lehet jobb lenne a kebabosnál,de mostmár az jön.
6os egy igényeinkre szabott változatát viszont továbbra is el tudnám képzelni.Én ujraalakitanám a határvadász osztályokat,amiknek a magja egy század hcs lenne.Ezeknek a járműve lehetne egy igényeinkre szabott 6os.Aknavetős,pct rakétás,MANPADos,logisztikai és egészségügyi változatai már elkészültek.Nem kényesek,amit kérsz,azt integrálják hozzá.semmi kifogásuk ellene,ha saját magad akarod kivitelezni.ezeket a század hcs-okat egy "végvidéki" határháborus viszonyok között jol használhatóak lennének."Rendes" háboruban meg a biztositási övben,harcfelderitőnek,az ellen mögöttes területeire beszivárgó portyázó századoknak (na,azért nem félezer km-es mélységű búr stilusban,csak amaddig a messzehordó tüzérség támogatni tudja őket,ha kell)
Nagyon lebecsülitak a dél afrikai tapasztalatokat.15évig vivtak egy hibridháborút,amiben felforgató tevékenységtől az összfegyvernemi hadműveletekig minden volt,és egyideűleg.Hatalmas területen harcoltak,egy viszonylag kis haderővel.A terep jellege meg a homoksivatagtol a hegyi esőerdőig mindenféle volt.Úthálózat meg nyista,keményen terep.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 011
12 863
113
Meg mi is vakaróznánk, hogy hogyan adnánk be a NATO-nak mint kompatibilis fegyvert...;)

A "NATO kompatibilis"-rol nekem mindig az "europai ertekek" jutnak eszembe. Mindenki beszel rola aztan mindenki azt ert alatta amit akar. APC/IFV-bol meg V4-en belul is mindenki mast akar. Az egyik 30mm-t a masik 35-ot a harmadik meg 40mm-est venne. Jo hogy nyugati kaliber lenne mind de attol meg ugyanugy nem lesz kompatibilis. A vilag vegerol haditechnikat beszerezni meg nyilvan komolytalan.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 511
113
Meg Jordánia vett a 6-os bol.Elvileg a kazakok a 6 és a 8 gyártására csinálták a gyárat,de Kriss szerint még nem indult meg a gyártás.
Több féle fegyverzettel és védettségi szintel rendelhető.De a hajtáslánc is igazitható a vevő igényei szerint.Legfelső a gyári reklám szerint állja szemből a 30milis,körbe a 14,5milis AP-t.Az aknavédelmet meg lényegében mindenki a búr mintára,vagy egyenesen licencre csinálja.
8ast nem venném meg,inkább a Patria XP-nél maradok.
4es lehet jobb lenne a kebabosnál,de mostmár az jön.
6os egy igényeinkre szabott változatát viszont továbbra is el tudnám képzelni.Én ujraalakitanám a határvadász osztályokat,amiknek a magja egy század hcs lenne.Ezeknek a járműve lehetne egy igényeinkre szabott 6os.Aknavetős,pct rakétás,MANPADos,logisztikai és egészségügyi változatai már elkészültek.Nem kényesek,amit kérsz,azt integrálják hozzá.semmi kifogásuk ellene,ha saját magad akarod kivitelezni.ezeket a század hcs-okat egy "végvidéki" határháborus viszonyok között jol használhatóak lennének."Rendes" háboruban meg a biztositási övben,harcfelderitőnek,az ellen mögöttes területeire beszivárgó portyázó századoknak (na,azért nem félezer km-es mélységű búr stilusban,csak amaddig a messzehordó tüzérség támogatni tudja őket,ha kell)
Nagyon lebecsülitak a dél afrikai tapasztalatokat.15évig vivtak egy hibridháborút,amiben felforgató tevékenységtől az összfegyvernemi hadműveletekig minden volt,és egyideűleg.Hatalmas területen harcoltak,egy viszonylag kis haderővel.A terep jellege meg a homoksivatagtol a hegyi esőerdőig mindenféle volt.Úthálózat meg nyista,keményen terep.
Hát csak ez a dél Afrika már nem az a dél afrika.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 082
33 118
113
Hát csak ez a dél Afrika már nem az a dél afrika.
De nekünk nem a mai állam kell,hanem a rég harci tapasztalatai.
Én úgy olvastam, hogy mint lehetőség merült fel de nem az volt az elsődleges és emiatt nem is foglalkoztak vele.
Nekik csinálták,csapatpróba állitólag volt,aztán ugylátszik félbemaradt a dolog.Kazak gyár épitéséről még láttam promovideót,de ezekszerint közben valami gebasz lett.Gondolom,másra kellett a pénz.Amenyire tudom,a törökös 72korszerűsitésük is elmaradt.