A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 899
113
Kerdes hogy egy 200 darabos megrendeles eseten egyaltalan volna-e ertelme a gyartosornak, ha jol szamolom legyen a gyar 600 milla(magyar-cseh rendeles, 10 darab kulonbseget most hagyjuk).
Vagy az van hogy a nemetek mar tudjak hogy lesz mindket(magyar es cseh is) megrendeles, vagy nem tudom...

ez az 1700 : 600 arany hat hogy is mondjam meg nem elegge megyozo, szerintem lesz itt meg mas is. Ugy ertem hogy ha valamit veszek 1700 akarmi ertekben akkor ahhoz kepest a 600 qrvasok.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 658
19 014
113
OK, értem - akkor a tervezett kb. 220 db Lynx (Rheinmetall prezi alapján) és ebből valamennyi "APC konfigos" (nehézgéppuskás) változattal is tervezhetünk. Köszönöm a választ mindkettőtöknek.



Igen, tudom hogy kétfajta van - ezért is a többes szám: Yörük és Yalcin. Az is világos, hogy mind a deszantlétszám és egyéb paramétereik alapján nem egymást helyettesítő járművek. Meg azzal is, hogy magával a PSZH (APC) személyszállító jellegéhez a Yalcin van közelebb.

A konkrét kérdésedre válaszolva. Most lehet ki fogsz röhögni, de mindkettőre gondoltam a posztom írásakor.



Namost azon is ment agyalás korábban, hogy amennyiben lesz RM Lynx gyár bő kétmilliárdért (EUR), akkor - amennyiben igény lenne rá - egy későbbi új alku eredményeképpen nem avanzsálódhatna át részlegesen "Boxer összeszereldévé" is ... Sőt még érv is volt kb. a Patria ellen (a logisztika egyebek mellett), hogy akár gyárthatóvá is válhatna nálunk igény esetén.

Úgyhogy sokaknál a RM Lynx gyár nem zárta ki az esetleges Boxer rendszeresítést sem.



Apróság, de a mi tervezett mennyiségünk egy picit nagyobb - igaz csak kb. 5% -al. Aztán lehet eltérő konfigokban kérik a járműveket - pl. arányaiban jóval több nehézgéppuskás toronnyal ... A másik dolog a mellé rendelt egyéb eszközök- és szolgáltatások stb. is lehetnek. A németek nagyon rágyúrtak erre az oldalra - lehetőleg mindenkinél (aztán ki mit választ) ...


P.S.: apró megjegyzés: hogy felpezsdült a fórum most ... :)
Hála Istennek, dolgozom és csend van...mondjuk nálam ez jó
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
OK, értem - akkor a tervezett kb. 220 db Lynx (Rheinmetall prezi alapján) és ebből valamennyi "APC konfigos" (nehézgéppuskás) változattal is tervezhetünk. Köszönöm a választ mindkettőtöknek.



Igen, tudom hogy kétfajta van - ezért is a többes szám: Yörük és Yalcin. Az is világos, hogy mind a deszantlétszám és egyéb paramétereik alapján nem egymást helyettesítő járművek. Meg azzal is, hogy magával a PSZH (APC) személyszállító jellegéhez a Yalcin van közelebb.

A konkrét kérdésedre válaszolva. Most lehet ki fogsz röhögni, de mindkettőre gondoltam a posztom írásakor.



Namost azon is ment agyalás korábban, hogy amennyiben lesz RM Lynx gyár bő kétmilliárdért (EUR), akkor - amennyiben igény lenne rá - egy későbbi új alku eredményeképpen nem avanzsálódhatna át részlegesen "Boxer összeszereldévé" is ... Sőt még érv is volt kb. a Patria ellen (a logisztika egyebek mellett), hogy akár gyárthatóvá is válhatna nálunk igény esetén.

Úgyhogy sokaknál a RM Lynx gyár nem zárta ki az esetleges Boxer rendszeresítést sem.



Apróság, de a mi tervezett mennyiségünk egy picit nagyobb - igaz csak kb. 5% -al. Aztán lehet eltérő konfigokban kérik a járműveket - pl. arányaiban jóval több nehézgéppuskás toronnyal ... A másik dolog a mellé rendelt egyéb eszközök- és szolgáltatások stb. is lehetnek. A németek nagyon rágyúrtak erre az oldalra - lehetőleg mindenkinél (aztán ki mit választ) ...


P.S.: apró megjegyzés: hogy felpezsdült a fórum most ... :)
Hát nekem úgy jön ki a matek, hacsak nincs bezsákolva már valahol máshol is megrendelés a lynxre, hogy ha később az a gyár még tovább termel egyéb RM járműveket, ami hasonló gyártósoron készül esetleg még azonos részegységeket is használva ami nekem boxerre mutat.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
OK, értem - akkor a tervezett kb. 220 db Lynx (Rheinmetall prezi alapján) és ebből valamennyi "APC konfigos" (nehézgéppuskás) változattal is tervezhetünk. Köszönöm a választ mindkettőtöknek.
Nem csak IFV és APC kell, hanem egy rakás egyébb kisegítő-jármű is: vöröskeresztes, műszaki, parancsnoki, hídvető, talán valamilyen fegyverhordozó (aknavetős) stb.
Hány hadosztályt akarunk felszerelni? Ha hármat, darabonként legalább 3 plusz 1 dandárral, akkor el lehetne azon molyolni, hogy legyen egy nehezebb hadosztály lánctalpasokkal és két könnyebb kerekesekkel. De itt két dandárról van szó.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 805
113
Kerdes hogy egy 200 darabos megrendeles eseten egyaltalan volna-e ertelme a gyartosornak, ha jol szamolom legyen a gyar 600 milla(magyar-cseh rendeles, 10 darab kulonbseget most hagyjuk).
Vagy az van hogy a nemetek mar tudjak hogy lesz mindket(magyar es cseh is) megrendeles, vagy nem tudom...

ez az 1700 : 600 arany hat hogy is mondjam meg nem elegge megyozo, szerintem lesz itt meg mas is. Ugy ertem hogy ha valamit veszek 1700 akarmi ertekben akkor ahhoz kepest a 600 qrvasok.
Nem tudjuk, ki mennyivel száll be a gyárba. A gyár bőven milliárdos tétel lesz. Ha új akkor több tizmilliárdos sztem.

Ahogy a cseh biznisz is benne van a gyár terveiben tutira.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Kerdes hogy egy 200 darabos megrendeles eseten egyaltalan volna-e ertelme a gyartosornak, ha jol szamolom legyen a gyar 600 milla(magyar-cseh rendeles, 10 darab kulonbseget most hagyjuk).
Vagy az van hogy a nemetek mar tudjak hogy lesz mindket(magyar es cseh is) megrendeles, vagy nem tudom...

ez az 1700 : 600 arany hat hogy is mondjam meg nem elegge megyozo, szerintem lesz itt meg mas is. Ugy ertem hogy ha valamit veszek 1700 akarmi ertekben akkor ahhoz kepest a 600 qrvasok.

Katar is van a világon ... :)

Annál is inkább, mert az Ő fejlesztéseik sok helyen "rímelnek" a mieinkre. Lehet a deal része volt, hogy amennyiben ott nyernek, akkor azt (is) kapjuk. Úgy egyébként amennyire jól emlékszem ajánlgattak oda Boxer -eket is ilyen-olyan konfigokban - ezért is maradhatott meg bennem, hogy akkor ezek "kéz-a-kézben" jár(hat)nak ... :)

Nem csak IFV és APC kell, hanem egy rakás egyébb kisegítő-jármű is: vöröskeresztes, műszaki, parancsnoki, hídvető, talán valamilyen fegyverhordozó (aknavetős) stb.
Hány hadosztályt akarunk felszerelni? Ha hármat, darabonként legalább 3 plusz 1 dandárral, akkor el lehetne azon molyolni, hogy legyen egy nehezebb hadosztály lánctalpasokkal és két könnyebb kerekesekkel. De itt két dandárról van szó.

Igen, akkor lehet nagyon félreérthető volt a vitaindító posztom. Én (kerekes) 'APC járműcsalád' -ról próbáltam értekezni - és azon belül a létező összes verzió - kezdve 6x6 vagy 8x8 meghajtásképlettől, a nehézgéppuskástól a gépágyús/ATGM -es verzión át - sőt akár eltérő szerepköröket is, például amiket emlegettem: harctéri tűzvezetési- és parancsnoki "számítógépesített" járművek, vagy tüzér (Boxer RCH 155) vagy csapatlégvédelmi stb. stb. stb.

A hídvetők (egyéb műszaki) esetén úgy gondoltam alapvetően Leo 2 alapok lesznek erősek nálunk. A mentős ilyesmire meg MRAP. Lehet, hogy rosszul ...

Azaz az elmélkedéseim cakkompúder a "mindenről" szóltak. Ezért volt meglepő a "Nem kell APC" meg a "Nem kell kerekes APC" jellegű hozzászólások ...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 587
79 777
113
Ha lehagyod a tornyot, nő a szállítható desszant, erősebb a rajod. Nem a tornyon garasoskodok. Vegyük már észre, hogy néhány száz járműről beszélünk, nem néhány ezerről.

Nem érted az IFV-s és az APC-s harcászat közti különbséget.

Az IFV-s harcászat az a gépesített harcászat:megy a katonabácsi ott van mellette az IFV és harcolnak ketten együtt vagy kis ellenállás esetén a deszantnak ki sem kell mozdulnia a gépből mert a gépből is tud harcolni(erre való a tetőn a búvónyílás).

Az APC-s harcászat az gyalogos harcászat:megy a katonabácsi és csak ő van ott csak ő harcol az APC-az jó messziről lő amíg tud.De nem tud a harc teljes ideje alatt tűztámogatást adni mert amikor közel ér a saját gyalogság az ellenséghez akkor be kell szüntetnie atüzelést különben sok lesz a baráti tűz.


Így érthető?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Igen, akkor lehet nagyon félreérthető volt a vitaindító posztom. Én (kerekes) 'APC járműcsalád' -ról próbáltam értekezni - és azon belül a létező összes verzió - kezdve 6x6 vagy 8x8 meghajtásképlettől, a nehézgéppuskástól a gépágyús/ATGM -es verzión át - sőt akár eltérő szerepköröket is, például amiket emlegettem: harctéri tűzvezetési- és parancsnoki "számítógépesített" járművek, vagy tüzér (Boxer RCH 155) vagy csapatlégvédelmi stb. stb. stb.

A hídvetők (egyéb műszaki) esetén úgy gondoltam alapvetően Leo 2 alapok lesznek erősek nálunk. A mentős ilyesmire meg MRAP. Lehet, hogy rosszul ...

Azaz az elmélkedéseim cakkompúder a "mindenről" szóltak. Ezért volt meglepő a "Nem kell APC" meg a "Nem kell kerekes APC" jellegű hozzászólások ...
Nagyobb hadseregek esetében van értelme a kerekeseknek, mert akkora rendszeresített darabszámoknál már érződik a kerekesek olcsóbb üzemeltetése. Itt viszont alapból kevés járműről beszélünk.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Nem érted az IFV-s és az APC-s harcászat közti különbséget.

Az IFV-s harcászat az a gépesített harcászat:megy a katonabácsi ott van mellette az IFV és harcolnak ketten együtt vagy kis ellenállás esetén a deszantnak ki sem kell mozdulnia a gépből mert a gépből is tud harcolni(erre való a tetőn a búvónyílás).

Az APC-s harcászat az gyalogos harcászat:megy a katonabácsi és csak ő van ott csak ő harcol az APC-az jó messziről lő amíg tud.De nem tud a harc teljes ideje alatt tűztámogatást adni mert amikor közel ér a saját gyalogság az ellenséghez akkor be kell szüntetnie atüzelést különben sok lesz a baráti tűz.


Így érthető?
Ok, de miben mond ellent az amit írtam, annak amit te?
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Nagyobb hadseregek esetében van értelme a kerekeseknek, mert akkora rendszeresített darabszámoknál már érződik a kerekesek olcsóbb üzemeltetése. Itt viszont alapból kevés járműről beszélünk.
Viszont a 220 db IFV csak a lövészek átfegyverzésére elég, a kiegészítő/támogató egységek mit kapnak? Ott már lehet, hogy a BRDM-2 meg BTR helyett kerekes cuccokat.
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Annak,hogy ha már Lynx-et veszel akkor abból ne vegyél csak IFV változatot,tök felesleges belőle az APC.
De itt arról van szó, hogy oda ahova APC kell, oda mi legyen véve? Én meg azt mondom, hogy oda is menjen Lynx, de APC változatban.
Viszont a 220 db IFV csak a lövészek átfegyverzésére elég, a kiegészítő/támogató egységek mit kapnak? Ott már lehet, hogy a BRDM-2 meg BTR helyett kerekes cuccokat.
Úgy érzem, hogy a logisztikai előnyök, kompenzálni tudják a kerekeken való nyereséget.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya