A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Itt most szerintem sokakat hidegzuhany ért. Picit engem is. Abszolút ahhoz szoktam, hogy pl. más topikokban akár személyeskedésig fajuló "viták" során, hogy a Lynx mellé, meg az "elsővonalas" kerekes APC -k (Boxer/Patria ilyesmi) mellé kellene akár nagyobb számosságú "másodvonalas" kerekes APC -k is, mert különben nem fog menni a 300 km -es vonalvédekezés amolyan Don-kanyar 2.0 -ként ...

Namost azzal, hogy sem a "Don-kanyar" jellegű harcászkodással, sem az esetleges tömeghadsereges vonzatokkal - meg a kettős párhuzamos kerekes APC üzemeltetéssel mélységesen nem értettem egyet, de az eddigi általános fórum várakozások alapján én is úgy gondoltam, hogy lenne kerekes APC -re is igény.

Egyfelől a regulárisok terén is volt tervezve létszámbővítés - meg a tartalékosokat is tekintve voltak várakozások. Természetesen nem tömeghadsereges jellegűek. Továbbá, ha már kicsi a sereg, akkor legalább legyen "ütős" alapon. Persze a Lynx gyár is alakíthat a dolgokon bizonyos irányban.

Akkor lesz(/legyen) mondjuk max. 220 db (nagyságrendileg) Lynx - minden más kebaboskocsi?
Ha rajtam állna én a Lynx APC változatát rendszeresíteném. Elvégre két dandárról van szó nem hafosztályokról.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
@dkes ,most baromi jó kérdést tettél fel.
@dudinak úgy van igaza,hogy nincs igaza.
Elösször is,mi az ifv?Olyan apc,aminek a fegyverzete elég erős,hogy képes legyen az ellen páncélos (apc/ifv/mbt) erői elleni harcra,és a páncélzata megfelel a hk-kal együtt folytatott áttörő harcra.Ez még úgy tiszta.
De az apc mit tud úgy alapbol?Mit melyik,és hol,meg milyen körülmények között.....
Namer 1ngp-vel képes a hk harcrendben részt venni áttörö harcban?Igen.Még se ifv,mert nincs meg a páncéltörő képessége.És ha kap pár Spikét?40milis agv-t?Még mindig nem,mert csak 30milinél kezdődik az ifv......Miért is?
Egy kinai ZBD08 mitől ifv-ébb,mint egy ugyan úgy felfegyverzett,és némileg még védettebb Enigma?Csak mert lánctalpas?
Szerintem vissza kéne térni a régi jó PSZJ,PSZH,LPH felosztáshoz.Mert nagy különbbségek vannak az apc-nek nevezett kategórián belül.Egy Fuchs PSZJ,és nagyon nem ugyan azt a kategóriát képviseli,mint egy gá+ATGMes tornyos Patria/Boxer,amiket már inkább nevezzünk PSZHnak.Lynx meg az LPH,mert a képességei meghaladják a PSZH szintjét.
Logisztikailag nem csak felfele lehet illeszkedni,hanem lefele is.Egy PSZH(apc)-nek inkább az alkalmazott teherautó családhoz kéne logisztikailag illeszkedni.
Még soha,sehol nem tudtak olyan járműcsaládot létrehozni,aminek tagjai minden igényt kielégitenek.annyira sokrétűek az igények,hogy ez képtelenség.
Már a 60as évekbeni ht évkönyvben meg van fogalmazva az az igény,hogy az ideális a lövészszállitó képes harckocsi lenne.De nem megy.A Merkava jutott ehez a legközelebb,de az is egy hk,korlátozott lövészszállitó képességekkel.(ukrán BTMP kisérleteket most hagyjuk).
És a nagy kérdés.Tulajdonképpen nekünk milyen háborúra is kéne felkészülnünk?Miböl és hogyan?Mekkora hadsereggel?Mert szerintem ezek a kérdések nagyon erősen befolyásolják azt is,hogy milyen harcjármű állomány kell.
 
  • Tetszik
Reactions: sisimoto

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 588
79 777
113
A kebabos az MRAP! Minek nekünk pl. 100-200 db MRAP?? Ha már APC meg IFV! Legyen szó MRAP-ről is! Erre kíváncsi vagyok amúgy...

Azért mert egy modern hadseregben minden páncélozott amivel kimész a táborból.Lejárt a soft Mercik meg a páncélozatlan Hummerek kora.Nagyon egyszerűen fogalmazva a kebaboskocsi az a 21.századi Willys Jeep.
 
W

Wilson

Guest
Azért én a Boxert nem engedném el.
A kollégák által netről kikukázott Rheinmetall ajánlatban láncos és kerekes IFV szerepelt Magyaeországnál. Idáig abból a preziből minden stimmelt, ami nyilvanos lett. Harmadik negyedéves bejelentés, ár, Hiuz. Miért ne stimmelne a Boxer is???

Erre én csak annyit jegyeznék meg,hogy lesz egy magyar Lynx "gyártó/összeszerelő uzemunk":)Egy magyar Boxer összeszerelés ad neki értelmet:).
 
T

Törölt tag 467

Guest
Azért mert egy modern hadseregben minden páncélozott amivel kimész a táborból.Lejárt a soft Mercik meg a pancélozatlan Hummerek kora.Nagyon egyszerűen fogalmazva a kebaboskocsi az a 21.századi Willys Jeep.
Ezt a hozzászólást ki kéne elpörgethetetlenül tenni a Yalcinos topicban. Az ember esze megáll, hogy nem értik meg az emberek, hogy azért kell páncélozott mindenből, mert általában a háborúban lőnek.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 899
113
Ez volt a januári preziben:

Rheinmetall Defence
International order potential
Actual Infantry Fighting Vehicles tenders and potentials

Australia

  • Land 400 Phase 3 program
  • Quantity: 400 Lynx KF41
  • Status: In risk mitigation phase
  • Potential: ~€ 4.5bn
  • Timing: Decision in 2022
Czech Republic
  • BMP-2replacement
  • Timing: 2020 - 2026
  • Quantity: 210 Lynx KF41
  • Potential: ~€ 1.7bn
Hungary
  • New IFV
  • Timing: 2020 - 2022
  • Quantity: ~220 Lynx KF41
  • Potential: ~€ 2.3bn
Various IFV replacement programs
  • Deliver Lynx KF41 to NATO and other markets
  • Timing: 2020+


A korábbi és a későbbi prezikben is végig "IFV(wheeled/tracked)"-ről volt szó Magyarországgal kapcsolatba, csak a januáriban nem. Hogy ennek a magyar oldal elképzeléseinek folyamatos változása-e az oka vagy csak sima elírásról volt szó, nem tudjuk.

Mi lehet az oka, hogy a 10db-bal több Lynx-ért a magyaroknak 0,6 milliárd Euróval (kb. 210 milliárd forinttal), azaz 35%-kal kellene többet fizetni?
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 658
19 014
113
Ezt a hozzászólást ki kéne elpörgethetetlenül tenni a Yalcinos topicban. Az ember esze megáll, hogy nem értik meg az emberek, hogy azért kell páncélozott mindenből, mert általában a háborúban lőnek.
Az elején kb 1 hete írtam, hogy elnézést kérek ha hülyeséget kérdeznék, leírtam nem vagy szaki, nem látom át úgy mint egyesek! De érdekel a téma nyilván azért olvasgatok itt....szóval kérdés volt! Elnézést érte meg 1x!
 
T

Törölt tag 467

Guest
Az elején kb 1 hete írtam, hogy elnézést kérek ha hülyeséget kérdeznék, leírtam nem vagy szaki, nem látom át úgy mint egyesek! De érdekel a téma nyilván azért olvasgatok itt....szóval kérdés volt! Elnézést érte meg 1x!
Nem akartalak bántani. Félreérted. Nem te vagy az egyetlen, és nem először, aki ezzel jön. Egyszerűen csak eléri az embert, hogy sok, pont nálad lett az.
Te nem vagy szaki, mert másban vagy szaki. Aki ebben szaki, az meg a tiédben nem szaki, ez csak ennyi.
 
W

Wilson

Guest
Az elején kb 1 hete írtam, hogy elnézést kérek ha hülyeséget kérdeznék, leírtam nem vagy szaki, nem látom át úgy mint egyesek! De érdekel a téma nyilván azért olvasgatok itt....szóval kérdés volt! Elnézést érte meg 1x!

Felesleges elnézést kérned,kérdezz nyugodtan:)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 588
79 777
113
Az elején kb 1 hete írtam, hogy elnézést kérek ha hülyeséget kérdeznék, leírtam nem vagy szaki, nem látom át úgy mint egyesek! De érdekel a téma nyilván azért olvasgatok itt....szóval kérdés volt! Elnézést érte meg 1x!

Igazából nincs hülye kérdés.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 658
19 014
113
Nem akartalak bántani. Félreérted. Nem te vagy az egyetlen, és nem először, aki ezzel jön. Egyszerűen csak eléri az embert, hogy sok, pont nálad lett az.
Te nem vagy szaki, mert másban vagy szaki. Aki ebben szaki, az meg a tiédben nem szaki, ez csak ennyi.
Teljesen igazad van nem is haragszok csak leírtam, és mivel a topic megnevezése " a magyar haderő lehetséges stb stb" mertem itt rákérdezni! De értem összejönnek a dolgok! Semmi baj!
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ne ezen garasoskodjunk.Ha már Lynx-et veszel APC-nek akkor ne a fegyvertornyon spóroljunk.
Ha lehagyod a tornyot, nő a szállítható desszant, erősebb a rajod. Nem a tornyon garasoskodok. Vegyük már észre, hogy néhány száz járműről beszélünk, nem néhány ezerről.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 805
113
Akkor rosszul emlékeztem, a korabbiban írták a kerekest.
Igy viszont tudjuk miért drágább ugyanaz a Hiuz mennyiség nekünk, mint a cseheknek, a gyár!

Ami érdekes elvileg 2022-re itt van minden.... Hááát! A cseheké meg csak 2026-ra. Az ausztrál projekt pedig akkor kezdődik, mire a miénk kifut.
Most ezt gondoljuk át!! :)

Elvileg az ITM hamarosan további infoval szolgál. Kivancsi vagyok, mi a terv!!!
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Az ütőerőt azt nem az APC adja hanem az IFV.Szükseg van APC-re mert nem lesz pénz arra,hogy szinte csak IFV legyen.

Ha rajtam állna én a Lynx APC változatát rendszeresíteném. Elvégre két dandárról van szó nem hafosztályokról.

OK, értem - akkor a tervezett kb. 220 db Lynx (Rheinmetall prezi alapján) és ebből valamennyi "APC konfigos" (nehézgéppuskás) változattal is tervezhetünk. Köszönöm a választ mindkettőtöknek.

Kebabos kettő féle van melyikre gondolsz?

Igen, tudom hogy kétfajta van - ezért is a többes szám: Yörük és Yalcin. Az is világos, hogy mind a deszantlétszám és egyéb paramétereik alapján nem egymást helyettesítő járművek. Meg azzal is, hogy magával a PSZH (APC) személyszállító jellegéhez a Yalcin van közelebb.

A konkrét kérdésedre válaszolva. Most lehet ki fogsz röhögni, de mindkettőre gondoltam a posztom írásakor.

Erre én csak annyit jegyeznék meg,hogy lesz egy magyar Lynx "gyártó/összeszerelő uzemunk":)Egy magyar Boxer összeszerelés ad neki értelmet:).

Namost azon is ment agyalás korábban, hogy amennyiben lesz RM Lynx gyár bő kétmilliárdért (EUR), akkor - amennyiben igény lenne rá - egy későbbi új alku eredményeképpen nem avanzsálódhatna át részlegesen "Boxer összeszereldévé" is ... Sőt még érv is volt kb. a Patria ellen (a logisztika egyebek mellett), hogy akár gyárthatóvá is válhatna nálunk igény esetén.

Úgyhogy sokaknál a RM Lynx gyár nem zárta ki az esetleges Boxer rendszeresítést sem.

Akkor rosszul emlékeztem, a korabbiban írták a kerekest.
Igy viszont tudjuk miért drágább ugyanaz a Hiuz mennyiség nekünk, mint a cseheknek, a gyár!

Ami érdekes elvileg 2022-re itt van minden.... Hááát! A cseheké meg csak 2026-ra. Az ausztrál projekt pedig akkor kezdődik, mire a miénk kifut.
Most ezt gondoljuk át!! :)

Elvileg az ITM hamarosan további infoval szolgál. Kivancsi vagyok, mi a terv!!!

Apróság, de a mi tervezett mennyiségünk egy picit nagyobb - igaz csak kb. 5% -al. Aztán lehet eltérő konfigokban kérik a járműveket - pl. arányaiban jóval több nehézgéppuskás toronnyal ... A másik dolog a mellé rendelt egyéb eszközök- és szolgáltatások stb. is lehetnek. A németek nagyon rágyúrtak erre az oldalra - lehetőleg mindenkinél (aztán ki mit választ) ...


P.S.: apró megjegyzés: hogy felpezsdült a fórum most ... :)