A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 694
113
Eszedbe sem jut,hogy nem csak a véleményét mondta el úgy,hogy nem volt semmi rálátása a programra?

Az a faszi 2 hónapja is azt nyilatkozta a rádióban, hogy puma lesz pedig aztán már akkor szerződés is nagyrészt kész volt aláírasra. De mar akkor is csak pislogtam rajta, hogy ezeket honnét szedi amikor az előadást tartotta.

Lehet, hogy megvolt az oka. Az ő iroda szomszédja egy rádió interjúban szintén "véletlenül" kimondta a Puma nevét, mint beszerzés alatt álló eszközt.
Ennyi véletlen nincs. Viszont katonai berkekben már sajna egy éve ismert volt a szándék, a darabszám, és még sok más dolog. De a katonák fegyelmezettek, így itt a fórumon mi csak találgatni fogunk, arról amit nem mondhatnak el. Ez így van rendjén.
Nem kizárólag az elôadas alapján állítom azt, amit állítottam.
De nem kívánok bővebb magyarázatot adni, mint ami nyilvánosan megjelent, kijelentésre került.
Annyit állítok, hogy tavaly szeptemberben még a Puma állt nyerésre. Bizonyítani is tudom, de ezt nem fogom kijátszani.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 252
113
Nem kizárólag az elôadas alapján állítom azt, amit állítottam.
De nem kívánok bővebb magyarázatot adni, mint ami nyilvánosan megjelent, kijelentésre került.
Annyit állítok, hogy tavaly szeptemberben még a Puma állt nyerésre. Bizonyítani is tudom, de ezt nem fogom kijátszani.
A puma soha sehol nem allt nyeresre /csehorszagban sem./ tudom ellentetes a sajto szavaival de hat megesik az ilyen...
/senki nem fogja a pumat ebbe a formaba rendszeresiteni a nemeteken kivul... Hasznaltan esetleg vesz valamelyik allam vagy komnyu harckocsi valtozatbol ha lessz ha koltenek ra de ezt nem hiszem./
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Nem kizárólag az elôadas alapján állítom azt, amit állítottam.
De nem kívánok bővebb magyarázatot adni, mint ami nyilvánosan megjelent, kijelentésre került.
Annyit állítok, hogy tavaly szeptemberben még a Puma állt nyerésre. Bizonyítani is tudom, de ezt nem fogom kijátszani.
Hát akkor még kétesélyes volt. Elég sok faktor játszott közre a döntésben, szerintem egyik géppel sem jártunk volna rosszul igazából. Ahogy a CV 90-el vagy az ascoddal sem.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and tarzaan

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
A legtöbb katona már kb egy éve tudta, hogy mi a szándék IFV ügyben. Csak nem írhatták meg.....
És van még egy két infó, amit sokan tudnak, de nem írhatják meg Lynx ügyben. Szerintem.
Lehet ;)
Szeptemberben még vastagon a Pumának állt a zászló.
A tudományok éjszakája előadássorozat keretében kifejezetten a Puma neve szerepelt az egyik előadásban, amit az NKE harckocsihadviseléssel foglalkozó guruja tartott.
Ő mondta, hogy 99%, hogy a Puma lesz, nem tud mást elképzelni.
Nem mondom (nem mondhatom) hogy igazad van de azt sem hogy tévednél... de annyit igen hogy jóó rég tudta aki tudta hogy lynx lesz , és amúgy butaság azt hinni hogy bent is mindenki 100%-ban tisztában volt vele de mostmár tényleg befejezzem
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 516
113
Lehet ;)

Nem mondom (nem mondhatom) hogy igazad van de azt sem hogy tévednél... de annyit igen hogy jóó rég tudta aki tudta hogy lynx lesz , és amúgy butaság azt hinni hogy bent is mindenki 100%-ban tisztában volt vele de mostmár tényleg befejezzem
A téma iránt érdeklődők között ismert volt. Még árakról is lehetett hallani pletykákat, de ezeket óvatosan kell kezelni. A szerződés tervezetek szerintem minősített dokumentumok lehetnek, tartalmuk az aláírásig változhat. Emiatt sem érdemes a különböző pletykákat készpénznek venni, de a szándék érezhető.
Persze ez csak egy mindenen kívülálló vélemény. :)
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Vegyetek erőt végre magatokon, és válaszoljatok ! ! !

Kérdés 1: Mennyi is a szerintetek optimális tank mennyiség?
Kérdés 2: Milyen típust gondoltok megfelelőnek?
Kérdés 3: Hogyan/Miből vennétek meg?

Kíváncsi vagyok, ki tudja átlepni a "saját árnyékát"?
Na koma , hát legyen :D én is csatlakoznék azokhoz akik a földön maradtak. Szerintem a kérdéseidre a válasz nagyjából egyértelmű ha a mostani “célokból” indulunk ki. (3 dandáros struktúra)
Kérdéseidre a válasz:
1-2.) 3 zlj összesen ( 2 a nehézben és 1 a közepesben) 132 Leo2A7+ harckocsival + 12 kiképző A4 illetve tartalékban még ezek mellett további 20-30 A7+
3.) miből? Szerintem 2035 és 40 közöttre ennyi technika idehozatala teljesen reális tud lenni ha 23-tól megkapjuk a 2-2,5%-ot , ennyibe a gazdaság se rokkanna bele
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
A téma iránt érdeklődők között ismert volt. Még árakról is lehetett hallani pletykákat, de ezeket óvatosan kell kezelni. A szerződés tervezetek szerintem minősített dokumentumok lehetnek, tartalmuk az aláírásig változhat. Emiatt sem érdemes a különböző pletykákat készpénznek venni, de a szándék érezhető.
Én most csak arra gondoltam hogy bent sem tudta mindenki , sokan a másik német cicák mondták 100%-ra , de azért tudok pár embert akik már elég rég tudták a lynx győzelmét , a darabszám volt csak a kérdés meg a miként kb
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 159
15 823
113
A legtöbb katona már kb egy éve tudta, hogy mi a szándék IFV ügyben. Csak nem írhatták meg.....
A szakmai érvek itt elhangzottak, mégis ez a döntés született. Van ilyen. Én úgy látom a katonák inkább a Puma mellett voltak. Lehet, hogy nekik több infójuk volt a két eszközről.
És van még egy két infó, amit sokan tudnak, de nem írhatják meg Lynx ügyben. Szerintem.

Azért ha több százan (akár ezren) már egy éve tudták mi a helyzet, kiszivárgott volna...
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 893
113
Na koma , hát legyen :D én is csatlakoznék azokhoz akik a földön maradtak. Szerintem a kérdéseidre a válasz nagyjából egyértelmű ha a mostani “célokból” indulunk ki. (3 dandáros struktúra)
Kérdéseidre a válasz:
1-2.) 3 zlj összesen ( 2 a nehézben és 1 a közepesben) 132 Leo2A7+ harckocsival + 12 kiképző A4 illetve tartalékban még ezek mellett további 20-30 A7+
3.) miből? Szerintem 2035 és 40 közöttre ennyi technika idehozatala teljesen reális tud lenni ha 23-tól megkapjuk a 2-2,5%-ot , ennyibe a gazdaság se rokkanna bele

En amugy el is tudnam kepzelni a lengyel 800 darabszamot ha ez lenne az egyetlen "bevallalos" programjuk csak a problema hogy nekik az osszes tenderuk nagyon is meresz es ha nem jon ossze a "happy path" akkor cseszhetik...

Ha nekunk se kene eppen minden mast is venni akkor a 150 - 200 bevallalhato lenne , de minden egyes programnal arra tamaszkodni hogy minden jol osszejon komplikaciok nelkul, tovabba hogy a gazdasag is szarnyalni fog az elkovetkezendo 10-15 evben az nalam nem tervezes hanem egyszeru hazardjatek.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 516
113
Én most csak arra gondoltam hogy bent sem tudta mindenki , sokan a másik német cicák mondták 100%-ra , de azért tudok pár embert akik már elég rég tudták a lynx győzelmét , a darabszám volt csak a kérdés meg a miként kb

Azért ha több százan (akár ezren) már egy éve tudták mi a helyzet, kiszivárgott volna...
Én a postán hallottam, a kézbesítők sok emberrel beszélnek. :)
Meg a portfólió is ezt sugallta.
Nyilván nem az egész MH, de az utóbbi időben már a legtöbb katonátol ez jött. A Puma hihetobb volt, sokan reménykedtek az utolsó pillanatig. Az hamar itt lenne, a németekhez idén lehetne menni árképzésre, hamar elérnénk a bevethetoseget.
Amúgy a két topik pörgése elárulta a háttérben zajló folyamatokat.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 525
93 799
113
Én a postán hallottam, a kézbesítők sok emberrel beszélnek. :)
Meg a portfólió is ezt sugallta.
Nyilván nem az egész MH, de az utóbbi időben már a legtöbb katonátol ez jött. A Puma hihetobb volt, sokan reménykedtek az utolsó pillanatig. Az hamar itt lenne, a németekhez idén lehetne menni árképzésre, hamar elérnénk a bevethetoseget.
Amúgy a két topik pörgése elárulta a háttérben zajló folyamatokat.
Ezért is aggaszt a Mbombe topik durranása :)
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
En amugy el is tudnam kepzelni a lengyel 800 darabszamot ha ez lenne az egyetlen "bevallalos" programjuk csak a problema hogy nekik az osszes tenderuk nagyon is meresz es ha nem jon ossze a "happy path" akkor cseszhetik...

Ha nekunk se kene eppen minden mast is venni akkor a 150 - 200 bevallalhato lenne , de minden egyes programnal arra tamaszkodni hogy minden jol osszejon komplikaciok nelkul, tovabba hogy a gazdasag is szarnyalni fog az elkovetkezendo 10-15 evben az nalam nem tervezes hanem egyszeru hazardjatek.
Rendben ez tiszta sor de 150-200 aktív harckocsit hova raksz el egy 3 dandáros struktúrába? Amúgy ha összeadod az én számaimat akkor összesen ott is kb ennyi jön ki , annyi a különbség hogy nekem azaz össz
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 311
14 056
113
Na koma , hát legyen :D én is csatlakoznék azokhoz akik a földön maradtak. Szerintem a kérdéseidre a válasz nagyjából egyértelmű ha a mostani “célokból” indulunk ki. (3 dandáros struktúra)
Kérdéseidre a válasz:
1-2.) 3 zlj összesen ( 2 a nehézben és 1 a közepesben) 132 Leo2A7+ harckocsival + 12 kiképző A4 illetve tartalékban még ezek mellett további 20-30 A7+
3.) miből? Szerintem 2035 és 40 közöttre ennyi technika idehozatala teljesen reális tud lenni ha 23-tól megkapjuk a 2-2,5%-ot , ennyibe a gazdaság se rokkanna bele
Az már a 120mm tuzerejében súrolná egy LRSG tuzerejét, csak még kellene hozzá megfelelo menyiségu IFV és más cucc (csak a Pumákat mással kell helyettesíteni):
lrsg1.jpg
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 207
113
Na koma , hát legyen :D én is csatlakoznék azokhoz akik a földön maradtak. Szerintem a kérdéseidre a válasz nagyjából egyértelmű ha a mostani “célokból” indulunk ki. (3 dandáros struktúra) Kérdéseidre a válasz: 1-2.) 3 zlj összesen ( 2 a nehézben és 1 a közepesben) 132 Leo2A7+ harckocsival + 12 kiképző A4 illetve tartalékban még ezek mellett további 20-30 A7+ 3.) miből? Szerintem 2035 és 40 közöttre ennyi technika idehozatala teljesen reális tud lenni ha 23-tól megkapjuk a 2-2,5%-ot , ennyibe a gazdaság se rokkanna bele

Tehát újabb 100 Leo-t reálisnak tartasz (2030 után kb 15m$/db áron) úgy, hogy fenn kell tartani már kb:
- 14 Gripen
- 60 Leopard
- 200 Lynx
- 250(-300) 4X4, a "Törökök"
- szállítógépek (a jelenlegiek, +3 rámpás)
- +7.500 fő MH állomány (legkevesebb)
- egyebek.(+ lehet: 6-10 L-39NG és/vagy 4-10 újabb Gripen)..

Háborús veszély én nélkül nem tartom valószínűnek, hogy egy újabb 1,2-2,5 milliárd €-s fejlesztést(100 Leo, radarok, Griffek, drónok,...) elfogad a magyar társadalom.
Te igen.
Akkor sem tartom valószínűnek, hogy elfogadja a hazai választó, ha a több évtizedes elmaradás, hibás döntések miatt indokolt -szerintem is- ! ! !
Sajnos szinte biztos, hogy ennyi idő alatt(2030+...) "becsúszik" (remélem legfeljebb csak) egy, 4 éves "csipet-csapat/Fletó/egyéb selejtek..." időszak, a biztosra vehető megtorpanással/töréssel !

A bő "félkörös védelem" Trianon utáni realitását figyelembe véve te reálisan elégnek tartasz kb. 150 hk-t ? ? ?
Minden szomszédnak az addig beszerzett új technikák mellett "maradt" 2-3-400 konzervált, részben modernizált "kohószökevény", +BMP/BTR/Grad/....
Nekünk ehhez képest(összesítve) ugye kb: 0, az az nulla !

Egy mondat geo-politika: A biztosnak vehető egy ellenfél/ellenséggel (ismét szövetséges :eek: ) az 5-6 szomszéd közül hány fog kezet fogni?


Az anyagilag megvalósíthatatlan, de szintén reális "körkörös védelem" igényét fel sem vetem.
A továbbra is "nem-létezó" magyar második vonal(as technika) ???
A "környéknek" elég országonként a felét/két-harmadát "összedobni" első-vonalas technikából mint nekünk, mert a 4-5-6 szomszéd közül kettő biztosan egymásra talál.
Mit állítasz a második vonalukkal szembe ? ? ?
Az anyagilag "álom-szintű" újabb 100 Leo-t?
Továbbra is meg marad - a közben környező országok által is beszerzett eszközök miatt - a "nyomasztó mennyiségi fölény" rémálom.

Ezért "mantrázzuk" mi néhányan az izraeli (régit-jól-modernizálni) receptet/megoldást, az anyagilag(kelló mennyiségben ! ! !) megvalósíthatatlan "mindenból a legjobbat" illúzióval.
Az izraeli (bevált) recept adaptálható a hazai (anyagi), geopolitikai viszonyokhoz. Ezt tartom megvalósítható megoldásnak.
Mivel nincs másodvonalas -korábbi, valóban "hulladék"- tartalék technikánk, azért sajnos azt meg kell teremteni(venni), és hazai iparral felújíttatni ! ! !


Ez a felelős álláspont. Kiegészülve ehhez illeszkedő gazdasági/politikai döntésekkel.
Jó politikával, folytatódó gazdasági fejlődéssel együtt az így megerősödött katonai potenciál adhat egy, - a német újra-egyesítéhez hasonló- hosszútávú eredményt.


(u.i: Ez nem kocsma, hanem fórum. :cool: ...majd ha pálinkáztunk, talán utána "koma", addig valami ide illó. Kösz )
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Háborús veszély én nélkül nem tartom valószínűnek, hogy egy újabb 1,2-2,5 milliárd €-s fejlesztést(100 Leo, radarok, Griffek, drónok,...) elfogad a magyar társadalom.
Te miről beszélsz?
A Zrínyi 12Mrd USD (3500Mrd HUF) kerettel lett meghírdetve. Ahogy a mellékelt ábra mutatja, szerintem ez még bőven túl is lesz szárnyalva, csak ha az nézzük, hogy minden évben meg lett tolva az előre eltervezett költségvetés növelés. És ez csak a HM költségvetés. De ezen felül több másik minisztérium is beszáll az ügybe.
Pl. most az A330-as megvételét a Külügy vette a "nyakába". Pedig nyilvánvaló, hogy nem véletlenül lett ez a típus kiválasztva, ráadásul már félig MRTT képességekkel.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Tehát újabb 100 Leo-t reálisnak tartasz (2030 után kb 15m$/db áron) úgy, hogy fenn kell tartani már kb:
- 14 Gripen
- 60 Leopard
- 200 Lynx
- 250(-300) 4X4, a "Törökök"
- szállítógépek (a jelenlegiek, +3 rámpás)
- +7.500 fő MH állomány (legkevesebb)
- egyebek.(+ lehet: 6-10 L-39NG és/vagy 4-10 újabb Gripen)..

Háborús veszély én nélkül nem tartom valószínűnek, hogy egy újabb 1,2-2,5 milliárd €-s fejlesztést(100 Leo, radarok, Griffek, drónok,...) elfogad a magyar társadalom.
Te igen.
Akkor sem tartom valószínűnek, hogy elfogadja a hazai választó, ha a több évtizedes elmaradás, hibás döntések miatt indokolt -szerintem is- ! ! !
Sajnos szinte biztos, hogy ennyi idő alatt(2030+...) "becsúszik" (remélem legfeljebb csak) egy, 4 éves "csipet-csapat/Fletó/egyéb selejtek..." időszak, a biztosra vehető megtorpanással/töréssel !

A bő "félkörös védelem" Trianon utáni realitását figyelembe véve te reálisan elégnek tartasz kb. 150 hk-t ? ? ?
Minden szomszédnak az addig beszerzett új technikák mellett "maradt" 2-3-400 konzervált, részben modernizált "kohószökevény", +BMP/BTR/Grad/....
Nekünk ehhez képest(összesítve) ugye kb: 0, az az nulla !

Egy mondat geo-politika: A biztosnak vehető egy ellenfél/ellenséggel (ismét szövetséges :eek: ) az 5-6 szomszéd közül hány fog kezet fogni?


Az anyagilag megvalósíthatatlan, de szintén reális "körkörös védelem" igényét fel sem vetem.
A továbbra is "nem-létezó" magyar második vonal(as technika) ???
A "környéknek" elég országonként a felét/két-harmadát "összedobni" első-vonalas technikából mint nekünk, mert a 4-5-6 szomszéd közül kettő biztosan egymásra talál.
Mit állítasz a második vonalukkal szembe ? ? ?
Az anyagilag "álom-szintű" újabb 100 Leo-t?
Továbbra is meg marad - a közben környező országok által is beszerzett eszközök miatt - a "nyomasztó mennyiségi fölény" rémálom.

Ezért "mantrázzuk" mi néhányan az izraeli (régit-jól-modernizálni) receptet/megoldást, az anyagilag(kelló mennyiségben ! ! !) megvalósíthatatlan "mindenból a legjobbat" illúzióval.
Az izraeli (bevált) recept adaptálható a hazai (anyagi), geopolitikai viszonyokhoz. Ezt tartom megvalósítható megoldásnak.
Mivel nincs másodvonalas -korábbi, valóban "hulladék"- tartalék technikánk, azért sajnos azt meg kell teremteni(venni), és hazai iparral felújíttatni ! ! !


Ez a felelős álláspont. Kiegészülve ehhez illeszkedő gazdasági/politikai döntésekkel.
Jó politikával, folytatódó gazdasági fejlődéssel együtt az így megerősödött katonai potenciál adhat egy, - a német újra-egyesítéhez hasonló- hosszútávú eredményt.


(u.i: Ez nem kocsma, hanem fórum. :cool: ...majd ha pálinkáztunk, talán utána "koma", addig valami ide illó. Kösz )
Most őszintén , Neked mi a panaszod? Olyan durván forgatod ki amit mondtam és olyan hülyeségeket beszélsz hogy az már fáj
 

Clove_HUN

Member
2018. november 9.
29
58
13
...namégegyszer/sokadszor:

- járóképes T-72 100e$
- "szénné" páncélozva a'la IDF (ERA/NERA), + futómű, 1,5m$ (Kb. 61-2 Tonna)
- 2. vonalas NATO célzó,-, +rádió-technika 1-200e$
- "amit akarsz" (ésszel), "kapsz rá" 200e-t($, nem zsebbe :p )

...ééééés már van is egy qrva jó testőre a Leóknak.
2 "m$ alatt is lehettünk volna...
...és ennyiért ugyanolyan nehéz kilőni, mint a Leo-t, negyed áron. Üzemel is, töredék áron. Ugyanúgy nem halnak meg benne, mint az izraeliek modernizált T-iben. De ha mennek a Leo-k előtt(felderíteni, tisztogatni), akkor pl. a nagymacska nincs "zavarva" a vadászatban. 2-1/3-1 szendvicsben (mint a németek a Tigrisekkel csinálták), elég tiszteletet/rettegést tudnak kiváltani (ahogy a Tigrisek is), és igazolják az ilyen "hibrid" taktika lehetőségeit.

De 500e-ért lehet, hogy belefaragják az leváltott L44-es 120-a ágyúkat(talán).
...csak hogy közelítsünk a szabványosításhoz.
Még tíz évig lehet kanibalizálgatni a motort lazán, utána meg jöhetnek a német(MTU/Lieherr/...) motorok, váltók lépésről lépésre.

Ha karácsonyfa alá nemcsak az eladó drága kedvenceit rakjuk "mutatóba", hanem egy szükségek/lehetőségek diktálta reális kompromisszumot, akkor VAN eredmény.

..vagy lehet járni díszszemlére, ha baj van, akkor meg lesni a pincéből!

Teljesen jó gondolat, ha jön vele még új motor,váltó. Tegyük még hozzá a Pogány által leírt új tornyot ágyúval.
Ez így már legalább 4-4.5 millió dollár, ami megfontolandó.
Nyilván, ha hozzáférhető lenne az orosz T-72B3M, vagy a kínai VT-4, akkor inkább azok közül választanék.
Mivel ez a kettő nem játszik, így nagy játék tér nincsen.
Még a Merkava 4M lehetne megoldás relatíve alacsony árával (fele annyiba kerül mint egy új leopard) , jelentős harcértékkel bír.
Viszont én megvárnám a későbbi román harckocsi beszerzést és arra reagálva jöhetne a merkava, vagy leopard.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0