A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 054
18 759
113
Nem lesz nehéz dd akkor. Megy ajándékba a technika másnak. Ukrajna mondjuk esetleg koszovó.
19-ben is átadták a fegyvert az ellenségnek, 89 ben meg szétvágták, szétrohasztották vagy elajándékozták muszlimoknak.
Gyűlölik a sereget.

Ettől függetlenül mindig volt egy ráérő tábornok, aki elvállalta alattuk a vezérkari főnökséget. Úgy, hogy feltehetően már a kinevezésekor a kezébe nyomták, hogy a feladatod, a leépítés lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Mindenki tisztában van vele, hogy ideges a világ. A korábbi nagy háborúkat megelőző jelenségek nagy része lezajlott, sok most zajlik. Pénzügyi válság, humanitárius problémák, gyarmati uralom alóli kiszakadási kísérletek(mégha ma nem is nevezzük nevén a gyereket), társadalmi láz. Előbb vagy utóbb ki fog pukkadni a lufi minden területen, előbb vagy utóbb nem fognak más lehetőséget látni a döntéshozók sem, annyi területen van szembenállás. Főleg az ő vagyonuk és hatalmuk miatt lett létrehozva mind, de nem ők fogják megvívni az ezzel járó harcot ahogy sosem tették. Lehet hinni az eszmékben, de azon túl minden szerveződés minden szinten a saját pecsenyéjét sütögeti. Én meg szeretném, ha a kor hadviselésében még mielőtt túl közeli lenne ez a jövő, rendelkezzünk megfelelő és kellő mennyiségű fegyverzettel. Korábban is elmondtam, hogy maximálisan elégedett vagyok a beszerzések irányával és minőségével, de a mennyiségével nem. Az elégedett oldalnak bele kellene gondolnia, hogy az a7 is legyőzhető, csak persze sokkal nehezebben ha ideálisak a körülmények. Ha nem azok akkor 44 tank ijesztően gyorsan elfogy és semmi hasonló színvonalú nincs ami a helyére állhatna. Ismét jelezném, tudom, hogy a háború nem csak tank, de azt is figyelembe kellene venni a kirakat haderőt elégnek tartóknak, hogy szükség van még rá. Nem egy ködös távoli ismeretlen jövőben, hanem minél hamarabb. Erre költeni kell, de az általam felvázoltak szerint nem kell annyit költeni és pár év alatt olyat mutathatnánk fel ami elismerésre méltó és elrettentő.
 
  • Tetszik
Reactions: marton and honved

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Merkava fele annyiba kerül mint a Leo?Hát ez meglepett.Akkor sokkal jobban megérné,mint a Leo.De nem is nagyon hiszem,hogy ugyanazt a minőséget ki tudták hozni fele áron.
Sajnos itt a politika mindenekfelett áll.
Az a baj, hogy az ilyen marhaságokat készpénznek veszed. Csak gondold végig!
Itt a kollégák meg ilyenekre modernizációs programokat, megy tömeghadsereget vízionálnak...:p:D
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 054
18 759
113
Szerintem azokat nagyjabol kinyomtak nyugdijba azota, nem?

Erre tippelek én is mondjuk. A régi Néphadsereges tábornoki kar már elfogyott. Tömböl volt az utolsó vezérkari főnökük, de szerintem életkora miatt, ő sem volt már olyan régi rendszer embere. Nem volt öreg. Bár elvállalta azt a vesszőfutást, amit a sereg megélt azokban az időkben, a nehéz fegyverzet megsemmisítése terén.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Az a baj, hogy az ilyen marhaságokat készpénznek veszed. Csak gondold végig!
Itt a kollégák meg ilyenekre modernizációs programokat, megy tömeghadsereget vízionálnak...:p:D
De nem is nagyon hiszem-mintha ezt irtam volna....Komolyan,már nálad is kezdődik a szövegértelmezési probléma?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 278
113
Ha már T-72... :)
Benkő azt mondta, szerintem helyesen, hogy addig maradnak, amíg az A7-esek rendszerbe nem állnak.
Utána?
Én azt mondom, hogy két dolgot ajánlanék fel a Vezérkarnak: a T-72-eseket megtarthatják, sima felújítás keretében, hogy az összes 100%-osan működjön, vagy
beszerzünk 44 darab Leopard 2A4-est HU standardon.
Szerintetek melyiket választanák? :)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Az a baj, hogy az ilyen marhaságokat készpénznek veszed. Csak gondold végig!
Itt a kollégák meg ilyenekre modernizációs programokat, megy tömeghadsereget vízionálnak...:p:D

Tudom, hogy imádhatsz túlozni. Ha a vízióm létrejönne, leopárd kalapálással, két zlj t72 hitfact tornyával, a lövegeik automata páncélelhárítóvá alakításával 5-6 év alatt, akkor kb ezer emberről beszélünk.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 525
93 801
113
Mindenki tisztában van vele, hogy ideges a világ. A korábbi nagy háborúkat megelőző jelenségek nagy része lezajlott, sok most zajlik. Pénzügyi válság, humanitárius problémák, gyarmati uralom alóli kiszakadási kísérletek(mégha ma nem is nevezzük nevén a gyereket), társadalmi láz. Előbb vagy utóbb ki fog pukkadni a lufi minden területen, előbb vagy utóbb nem fognak más lehetőséget látni a döntéshozók sem, annyi területen van szembenállás. Főleg az ő vagyonuk és hatalmuk miatt lett létrehozva mind, de nem ők fogják megvívni az ezzel járó harcot ahogy sosem tették. Lehet hinni az eszmékben, de azon túl minden szerveződés minden szinten a saját pecsenyéjét sütögeti. Én meg szeretném, ha a kor hadviselésében még mielőtt túl közeli lenne ez a jövő, rendelkezzünk megfelelő és kellő mennyiségű fegyverzettel. Korábban is elmondtam, hogy maximálisan elégedett vagyok a beszerzések irányával és minőségével, de a mennyiségével nem. Az elégedett oldalnak bele kellene gondolnia, hogy az a7 is legyőzhető, csak persze sokkal nehezebben ha ideálisak a körülmények. Ha nem azok akkor 44 tank ijesztően gyorsan elfogy és semmi hasonló színvonalú nincs ami a helyére állhatna. Ismét jelezném, tudom, hogy a háború nem csak tank, de azt is figyelembe kellene venni a kirakat haderőt elégnek tartóknak, hogy szükség van még rá. Nem egy ködös távoli ismeretlen jövőben, hanem minél hamarabb. Erre költeni kell, de az általam felvázoltak szerint nem kell annyit költeni és pár év alatt olyat mutathatnánk fel ami elismerésre méltó és elrettentő.
Sztem nincs elégedett oldal. Max. konszenzus van, hogy a megvásárolt eszközök technikialag megfelelőek, modernek és nagy elorelépést jelentenek, még akkor is ha vki Pumat vagy Merkavat vett volna.

Az emberi tényező, a katona anyagi elismerése még nincs rendezve. Amíg ez nincs fölösleges a mennyiséget erőltetni. Plusz kell a kiképzés is, ez utóbbi halad, a másik nagyon a talonban maradt.... Az év eleji 500.000 tűzoltás volt, nem életpályamodell.

Ráadásul a mennyiséget 2 féle módon is lehet növelni. 2-3 éven belül korszerűtlenebb, olcsóbb eszközökkel vagy 26 után további első osztályú beszerzésekkel.

Én azért sem erőltetném most, mert jó lenne még azelőtt a katonai infrastruktúrát felújítani, újat építeni. Szerencsére ez is zajlik.

Tudom, hogy qrva lassúnak és nehézkesnek tűnik a folyamat, néha én is igy érzem. De ha vki reálisan átgondolja nincs értelme rohanni és beszerezni gyorsan további A4-ket, T-72-őt. Hova tesszük? Ki fogja használni? 5-10 év múlva újra a megújításán gondolkodhatunk.

Akkor inkább várjuk be az új eszközöket és a megfelelő időpontban, kényszerek nélkül, lecsapva egy jó lehetőségre bővítsünk. Akár A4-eket is, ha olcso, mert vki felszámolja a harckocsi képességét mint anno a hollandok.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Sztem nincs elégedett oldal. Max. konszenzus van, hogy a megvásárolt eszközök technikialag megfelelőek, modernek és nagy elorelépést jelentenek, még akkor is ha vki Pumat vagy Merkavat vett volna.

Az emberi tényező, a katona anyagi elismerése még nincs rendezve. Amíg ez nincs fölösleges a mennyiséget erőltetni. Plusz kell a kiképzés is, ez utóbbi halad, a másik nagyon a talonban maradt.... Az év eleji 500.000 tűzoltás volt, nem életpályamodell.

Ráadásul a mennyiséget 2 féle módon is lehet növelni. 2-3 éven belül korszerűtlenebb, olcsóbb eszközökkel vagy 26 után további első osztályú beszerzésekkel.

Én azért sem erőltetném most, mert jó lenne még azelőtt a katonai infrastruktúrát felújítani, újat építeni. Szerencsére ez is zajlik.

Tudom, hogy qrva lassúnak és nehézkesnek tűnik a folyamat, néha én is igy érzem. De ha vki reálisan átgondolja nincs értelme rohanni és beszerezni gyorsan további A4-ket, T-72-őt. Hova tesszük? Ki fogja használni? 5-10 év múlva újra a megújításán gondolkodhatunk.

Akkor inkább várjuk be az új eszközöket és a megfelelő időpontban, kényszerek nélkül, lecsapva egy jó lehetőségre bővítsünk. Akár A4-eket is, ha olcso, mert vki felszámolja a harckocsi képességét mint anno a hollandok.

Annak az ideje elmúlt a jelen politikai környezetben, hogy valaki felszámolja a harckocsihaderejét a kontinensen. Az angolok kivétel, nehezen rohanná meg az orosz horda, vagy a románok. Ebben nem látok rációt. Az illetményezés tekintetében abszolút igazad van, ugyanakkor pusztán azért is növekedni fog a személyi állomány, mert ezt reklámozzák, bővítik, mialatt a vírusos hülyeség ezrek életét tette bizonytalanná. Mivel a képzés innentől exponenciálisan fog szakembereket kitermelni, korántsem érezném túlzásnak, hogy gyorsabb beszerzés, fejlesztés valósuljon meg az eszközök terén.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 772
113
Annak az ideje elmúlt a jelen politikai környezetben, hogy valaki felszámolja a harckocsihaderejét a kontinensen. Az angolok kivétel, nehezen rohanná meg az orosz horda, vagy a románok. Ebben nem látok rációt. Az illetményezés tekintetében abszolút igazad van, ugyanakkor pusztán azért is növekedni fog a személyi állomány, mert ezt reklámozzák, bővítik, mialatt a vírusos hülyeség ezrek életét tette bizonytalanná. Mivel a képzés innentől exponenciálisan fog szakembereket kitermelni, korántsem érezném túlzásnak, hogy gyorsabb beszerzés, fejlesztés valósuljon meg az eszközök terén.

Az állomány nem nagyon nő érdemi mértekben.Aki meg a COVID miatt lett katona az azonnal leszerel amint tud.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 941
19 447
113
Nem megszállók voltak, hanem az ország törvényes királyai.

Milyen törvényeket nem tartott be?

A rendek voltak azok, akik törvénytelenül királyt választottak és kezdtek polgárháborút a király ellen. Nekik köszönhető a 150 év...

És igen, török bérencek voltak, mert 1526-ban és 1541-benismagyarfőurak hívták be Szulejmént, és még a 1683 és 1699 közt is tömegével harcoltak a törökkel közösen - sőt, Rákóczi banditáinak maradéka még 1711 után is.

A magyar történelem egyik legnagyszerűbb fordulata volt, amikor Ferencz József meglépte a jobbágyfelszabadítást és kukázta a rendek adómentességét.
Szerintem itt idősík csúszásban vagy. A 17.század második feléről dumáltunk. I. Lipót gyakorlatilag az ország egyetlen törvényét sem tartotta be, teljesen jogosan fogtak ellene fegyvert a rendek. Az ellenállási záradék 1687-ig érvényben volt.

Habsburg Ferdinánd éppen úgy ellenkirályként kezdte magyarországi országlását, mint Szapolyai. Meg sem volt koronázva egy jó évig.Azt se felejtsük el, hogy míg Szapolyait a nemesség széles tömegei támogatták, addig Ferdinándot 13(!) áruló főúr és főpap választotta meg királynak. Az ország döntő hányada nem akart idegen uralkodót. Ha Ferdinánd nem erölködik annyit a trón elfoglalásán, nem került volna török kézre az ország középső harmada. Azért azt is megemlíteném, hogy Ferdinándot királynak, hogy majd megvédi az országot, de ugyebár erre teljesen képtelen volt. Akárcsak az utolsó Habsburgunk, aki sikeresen elvesztette az ország kétharmadát, mert képtelen volt egy zendülést leverni.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Szerintem itt idősík csúszásban vagy. A 17.század második feléről dumáltunk. I. Lipót gyakorlatilag az ország egyetlen törvényét sem tartotta be, teljesen jogosan fogtak ellene fegyvert a rendek. Az ellenállási záradék 1687-ig érvényben volt.

Habsburg Ferdinánd éppen úgy ellenkirályként kezdte magyarországi országlását, mint Szapolyai. Meg sem volt koronázva egy jó évig.Azt se felejtsük el, hogy míg Szapolyait a nemesség széles tömegei támogatták, addig Ferdinándot 13(!) áruló főúr és főpap választotta meg királynak. Az ország döntő hányada nem akart idegen uralkodót. Ha Ferdinánd nem erölködik annyit a trón elfoglalásán, nem került volna török kézre az ország középső harmada. Azért azt is megemlíteném, hogy Ferdinándot királynak, hogy majd megvédi az országot, de ugyebár erre teljesen képtelen volt. Akárcsak az utolsó Habsburgunk, aki sikeresen elvesztette az ország kétharmadát, mert képtelen volt egy zendülést leverni.

De azért menjetek át vele a történelmi topikba.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Mindenki tisztában van vele, hogy ideges a világ. A korábbi nagy háborúkat megelőző jelenségek nagy része lezajlott, sok most zajlik. Pénzügyi válság, humanitárius problémák, gyarmati uralom alóli kiszakadási kísérletek(mégha ma nem is nevezzük nevén a gyereket), társadalmi láz. Előbb vagy utóbb ki fog pukkadni a lufi minden területen, előbb vagy utóbb nem fognak más lehetőséget látni a döntéshozók sem, annyi területen van szembenállás. Főleg az ő vagyonuk és hatalmuk miatt lett létrehozva mind, de nem ők fogják megvívni az ezzel járó harcot ahogy sosem tették. Lehet hinni az eszmékben, de azon túl minden szerveződés minden szinten a saját pecsenyéjét sütögeti. Én meg szeretném, ha a kor hadviselésében még mielőtt túl közeli lenne ez a jövő, rendelkezzünk megfelelő és kellő mennyiségű fegyverzettel. Korábban is elmondtam, hogy maximálisan elégedett vagyok a beszerzések irányával és minőségével, de a mennyiségével nem. Az elégedett oldalnak bele kellene gondolnia, hogy az a7 is legyőzhető, csak persze sokkal nehezebben ha ideálisak a körülmények. Ha nem azok akkor 44 tank ijesztően gyorsan elfogy és semmi hasonló színvonalú nincs ami a helyére állhatna. Ismét jelezném, tudom, hogy a háború nem csak tank, de azt is figyelembe kellene venni a kirakat haderőt elégnek tartóknak, hogy szükség van még rá. Nem egy ködös távoli ismeretlen jövőben, hanem minél hamarabb. Erre költeni kell, de az általam felvázoltak szerint nem kell annyit költeni és pár év alatt olyat mutathatnánk fel ami elismerésre méltó és elrettentő.


Sztem nincs elégedett oldal. Max. konszenzus van, hogy a megvásárolt eszközök technikialag megfelelőek, modernek és nagy elorelépést jelentenek, még akkor is ha vki Pumat vagy Merkavat vett volna.

Az emberi tényező, a katona anyagi elismerése még nincs rendezve. Amíg ez nincs fölösleges a mennyiséget erőltetni. Plusz kell a kiképzés is, ez utóbbi halad, a másik nagyon a talonban maradt.... Az év eleji 500.000 tűzoltás volt, nem életpályamodell.

Ráadásul a mennyiséget 2 féle módon is lehet növelni. 2-3 éven belül korszerűtlenebb, olcsóbb eszközökkel vagy 26 után további első osztályú beszerzésekkel.

Én azért sem erőltetném most, mert jó lenne még azelőtt a katonai infrastruktúrát felújítani, újat építeni. Szerencsére ez is zajlik.

Tudom, hogy qrva lassúnak és nehézkesnek tűnik a folyamat, néha én is igy érzem. De ha vki reálisan átgondolja nincs értelme rohanni és beszerezni gyorsan további A4-ket, T-72-őt. Hova tesszük? Ki fogja használni? 5-10 év múlva újra a megújításán gondolkodhatunk.

Akkor inkább várjuk be az új eszközöket és a megfelelő időpontban, kényszerek nélkül, lecsapva egy jó lehetőségre bővítsünk. Akár A4-eket is, ha olcso, mert vki felszámolja a harckocsi képességét mint anno a hollandok.

Annyiban támogatnám még meg magam( :D ), hogy jelenleg még a 120 mm a nato standard. Ha erre az űrméretre fegyvereznénk át(bármilyen módon, én csak szeretem az ötleteimet) a 72-es alvázainkat, európai rendszerekkel, akkor ilyen tételben(2 zlj-ban gondolkodok), elég komoly nato támogatásokat akaszthatnánk le hozzá. Szerintem.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 698
113
A hozzászólásom kicsit általánosságban - mindössze tetszenek a képek ... :)

Igazából nálam amit többet írtak - ez a 60 mm -es aknavetőkkel közvetlen tűzvezetéssel vadászunk az ellen IFV/APC -re az első vonalban ez nem tud összeállni az oldalamon. Ezek még indirekt tűzvezetés mellett sem lőnek el 2 km -nél nagyon messzebbre.
A Brandt 60 LR aknavető maximális lőtávolsága 5 km.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
A jövő NATO standardja viszont a 130 mm a harckocsi ágyúk területén, szerintem erre kéne gyúrni.

Az a jövő még távoli, jelenleg a fősátánok is 125-ben meg t-72b3-ban gondolkodnak javarészt, a generációváltás nincs kőbe vésve, illetve az időpontja nincs kőbe vésve. Az Armata ideje lehet hogy azelőtt leáldozott, hogy eljött volna, az európai harckocsi projekt (vagy nevezzük nato-nak), eddig háromszor kezdődött el ilyen nagy rössel és háromszor esett szét, hogy mindenki a maga technikáját és titkait fejlesztgesse. Nem gondolnám, hogy most nagyobb lesz az esély. Persze lehet altatás az Armata körüli játék, kína meg igazi komcsi módon kitol egy szériát és máris van új gonosz, de amíg nincs egyik oldalon sem kellő motiváció, nem feltétlenül fognak annyi pénzt beleönteni, mintha muszáj lenne. A projektek így is menni fognak, ahogy az oroszoknál is mennek, de itt még nincs fix jövő ezen a téren.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0