A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 766
113
Szerintem maga a gepkarabely mint fegyvertipus fog hatterbe szorulni. A jovobe ezert nem is nagyon lessz hozzanyulva.
Meg jonideig megmarad a katonak fegyvertaraba mint alap fegyver. De szerintem komolyabb tuzero hatekonyabba fog vallni a jovobe. En az automata/felautomata rombolopuskak hsn lovegek geppuskak granatvetok tavcsoves puskak tomeges hasznalatat vizionalom a rajokba a karabely pisztoly/geppisztoly szintjere fog visszacsuszni. A rombolo puskak loszerei szerintem a jovobe roviditett /teleszkopos?/ loszerek lessznek... Es ezek a fegyverek foglyak uralni a harctereket... Varosiharc epuletharcaszat or jarorszolgalat eap bekeidos szolgalat kiszolgalo biztosito csapatoknal hasonlokba fog szerepet kapni a karabely a jovobe /a kerdes hogy ezt ki es mikor kezdi el./ a loveszek fegyverzete szerintem teljesen atalakul abbol a szempontbol hogy teszem azt egy 8-10 fos desszantba legfeljebb 2 karabelyos fog lenni azok is granatvetovel ellatva. Az osszes tobbi mind komolyabb fegyvert fognak hordani. / en mondjuk el tudnak kepzelni egy konnyitett pkm et nato caliberbe nagyobb szamba./ golyoszoro szerintem ertelmetlen jelenleg meg lefogasra alkalmas de elobb utobb kiderul hogy modern mellenyekbe sisakokba nem annyira para ha karabelyal lonek lefogotuzet... /nem azt allitom hogy sebezhetetlenne valna barki is de sokkal konnyebb lessz batorsagot meriteni es higadt maradni ha karabelyal pirickazgatnak a jovobe ami harcertek novelo./

Eezután nagyon nehezen tudja befogadni az agyam,hogy te tényleg voltál lövész katona(pedig tudom,hogy voltál!!!).
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
Eezután nagyon nehezen tudja befogadni az agyam, hogy te tényleg voltál lövész katona(pedig tudom,hogy voltál!!!).
Ez van a karabely a mellenyeknek hala oda jutott mint anno a geppiszoly... Rendszerbe fog maradni ahogy az is letezik es hasznos de a szerepe a jovoben egyre csokkenni fog.
Pontos loves tomeges elterjedesenek lehetosegenek biztositasa hatterbe szoritja a karabelyt. Es elohozza ujra a puska loszereket. A rombolopuska loszerek/nehezgeppuska loszerek meg bejonnek mint kissebb szamban hasznalatos nagy ereju tamogato /a puskaloszer helyebe./ le fel ugralas csupan ami a tuzfegyverek nem tul izmos tortenelme soran parazor mar elofordult./ ez nem eggyik naprol a masikra fog bekovetkezni hisz mind az uj anyagoknak mint az uj konstruktcioknak ki kell forniuk magukat ahogy a megvaltozott harceljarasoknak is./ de amiota minden fegyverre biztositani lehet optikat..,/ez mindent borit/ attol meg a karabely szukseges es hasznos de foleg ott ahol es vagy amikor nem lonek.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
Tehat nem csak a mellenyek elterjedese ami ez iranyba torteno valtoztatast surgeti hanem a lehetoseg a pontos loves leadasra nagy tavolsagokba... Mert nem csak optikat konnyebb olcsobb ma gyartani beszerezni hanem minosegibb csovet minosegibb fegyvert.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 766
113
Ez van a karabely a mellenyeknek hala oda jutott mint anno a geppiszoly... Rendszerbe fog maradni ahogy az is letezik es hasznos de a szerepe a jovoben egyre csokkenni fog.
Pontos loves tomeges elterjedesenek lehetosegenek biztositasa hatterbe szoritja a karabelyt. Es elohozza ujra a puska loszereket. A rombolopuska loszerek/nehezgeppuska loszerek meg bejonnek mint kissebb szamban hasznalatos nagy ereju tamogato /a puskaloszer helyebe./ le fel ugralas csupan ami a tuzfegyverek nem tul izmos tortenelme soran parazor mar elofordult./

Írd már le kérlek,hogy szerinted egy mozgó alakot mennyi eselyed van puskával eltalalni legyen az bármilyen pontos.Sorozatot lőni meg lőszerpocséklás velük.
Azt is leírod nekem,hogy szerinted egy rombolópuska hány kiló lenne üresen és mekkora lenne a lőszer tömege?

Elárulom,hogy bár nem fejtetted ki a rajodat részletesen az biztos,hogy egy málhásszamár is kell neki,no meg minden századba egy logisztikai tálantum aki ennyiféle lőszert képes megfelelő mennyiségben és a kellő időben odajuttatni ahová kell.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
hogy a T-72-höz van logisztikánk, képzett szerelőink, meg miegymás
hja várjál, te még itt tartasz?
Ezek az emberek jelentős része már javában németet tanulnak, és vagy az osztrákoknál vagy a németeknél éppen átképződik a német technikára.
Mert hidd el, hogy jelenleg - meg előtte 2018 decemberéig - nem állt rendelkezésre a tatai harckocsizászlóaljnál egy árnyék zászlóalj, amelyik majd kimegy átképződni, a "rendesek" meg tolják a T-72-eseket. Nem-nem! Itten kérem a foghíjas legénységből lettek kiemelve az emberek az átképzésre.
Szóval nem nincsen elég ember a T-72-re sem, és egyre kevesebb lesz, ahogy turnusonént átképzik őket - talán már itthon.
Milyen logisztikára gondolsz?
 
  • Tetszik
Reactions: krisss and dudi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 766
113
Arról nem is beszélve,hogy puskával ugyan úgy nem lövöd át a mai mellényeket mint gépkarabéllyal.
Ha meg előállsz a .338-as kaliberrel akkor sem fog semmi történni azon kívül hogy nem 3 kg lesz egy plate hanem 6 és ugyan úgy nem fogod tudni átlőni...
 
  • Tetszik
Reactions: Ruby de Puteaux

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
Írd már le kérlek,hogy szerinted egy mozgó alakot mennyi eselyed van puskával eltalalni legyen az bármilyen pontos.Sorozatot lőni meg lőszerpocséklás velük.
Azt is leírod nekem,hogy szerinted egy rombolópuska hány kiló lenne üresen és mekkora lenne a lőszer tömege?

Elárulom,hogy bár nem fejtetted ki a rajodat részletesen az biztos,hogy egy málhásszamár is kell neki,no meg minden századba egy logisztikai tálantum aki ennyiféle lőszert képes megfelelő mennyiségben és a kellő időben odajuttatni ahová kell.
A 9 mm nyugodtan kihuzhato :) igen en gepard ra gondolok rombolopuska kapcan /hiuz m2/ geppuska pkm mint irtam. Hsn loveg cg ide mehet karabely meg a pk pkh nak/enek a kettonek granatvetovel./ es tavcsoves /pkm el azonos loszer./
Tehat a rombolo puska igenyel uj loszert a rajnal de parabellumbol viszont nem kell egy db se... Mindenbol 2.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
Arról nem is beszélve,hogy puskával ugyan úgy nem lövöd át a mai mellényeket mint gépkarabéllyal.
Ha meg előállsz a .338-as kaliberrel akkor sem fog semmi történni azon kívül hogy nem 3 kg lesz egy plate hanem 6 és ugyan úgy nem fogod tudni átlőni...
Nem csak nagyobb tavolsagbol pontosbban tudsz loni /nehogy mar a dmr baromsag legyen.../
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
2 karabelyos granatvetovel. 2 cgs /karabelyal./ 2 dmr /puskaloszerrel mint neve is adja./ 2 pkm /natositott ha kell szinten puskaloszerrel/ es 2 rombolo puska egy m2 /modernizalva/ es egy hiuz. A rombolopuskat lehet natositani rovidebb csovel /m2/ es maris sok suly meg van sporolva /ha nem nazositva egybelszerrel vagy roviditett vagy teleszkopos nemtudom mi a neve bevallom./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
Folosleges a karabely a 2 geppuska eleg tuzutemet ad nagyobb tavolsagra az m2 is kepes sorozatot loni. Kozelebbre inkabb a granatveto jatszik be a cg meg mindenhova dmr meg nem mindig mozoghatsz tudod 3 masodperc vagy 6/de elofordulhat hogy az ellen bekemotoxozik es porog forog kavar osszevissza folyamatosan./ de akkor pkm
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
@dudi @krisss , tényleg (!)
Most, hogy már a Lynx nyilvános (Ugye a 41 az reálisan 3+8-as alapból), lehet már beszélni a raj változásiról, vagy van már egyáltalán nyilvános, vagy általatok megismert rajlétszám, pl.? Fel lesz töltve minden hely, vagy marad üres?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 766
113
Totális elmebaj amit leirtál!Akkora marjaság,hogy arra szavak sincsenek.
Lefekszek aludni,neked pedig azt adom házifeladatként,hogy írd már le,hogy hány lőszert gondolaz egyszeri javadalmazáskent a fent sorolt fegyverekhez.

Egyszeri javadalmazás az ami tűzkészen a katonánál van.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
2 karabelyos granatvetovel. 2 cgs /karabelyal./ 2 dmr /puskaloszerrel mint neve is adja./ 2 pkm /natositott ha kell szinten puskaloszerrel/ es 2 rombolo puska egy m2 /modernizalva/ es egy hiuz. A rombolopuskat lehet natositani rovidebb csovel /m2/ es maris sok suly meg van sporolva /ha nem nazositva egybelszerrel vagy roviditett vagy teleszkopos nemtudom mi a neve bevallom./
Hoppá! Átmegyünk USMC-be? Ha jól számolok, akkor ez 10 fő, és még a járműnek nincs személyzete! :p:D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 766
113
@dudi @krisss , tényleg (!)
Most, hogy már a Lynx nyilvános (Ugye a 41 az reálisan 3+8-as alapból), lehet már beszélni a raj változásiról, vagy van már egyáltalán nyilvános, vagy általatok megismert rajlétszám, pl.? Fel lesz töltve minden hely, vagy marad üres?

Mit értesz azalatt,hogy feltöltve?Már nincs olyan,hogy M zárolt beosztás mint régen(a Néphadseregben volt minden rajból 1 ember tartalékos azaz zárolva volt a helye,csak haború eseten töltötték fel a beosztást),minden raj minden beosztása betölthető ha van eleg katona akivel betöltsd.

A tervezett raj letszáma és fegyverzete pedig még nem nyilvános.;)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
Totális elmebaj amit leirtál!Akkora marjaság,hogy arra szavak sincsenek.
Lefekszek aludni,neked pedig azt adom házifeladatként,hogy írd már le,hogy hány lőszert gondolaz egyszeri javadalmazáskent a fent sorolt fegyverekhez.

Egyszeri javadalmazás az ami tűzkészen a katonánál van.
Igazabol szerintem te is tudod fejbol a szamokat.
A tobbi a jarmube. Gyalogjarort meghahynam a konmyuloveszeknek. Akinek van sajat jarmuve annak parszaznal atkarolasnal kell tobbet mennie azt pkm el lenyomod ahova kell legalabb egy pk/h/ karabellyal akivel mehet egy cg. /cg pusz granatjat azt a 2 db ot a cg s 2 db jan kivul./ nyugodtan viheti a pk pkh es a cgs mint a radiosregen kovetheti igy a pk /h/ kapasbol celt tud kijelolni szamara...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
Tehat manoverbe 1 /5tar/ karabely 1 cg /4 granat/2 pk 2 cg nel./ 1-2 pkm 3 rakasz/pkm.
2 dmr 2 gepard 1 cg 1 karabely marad.
+-1 pkm /de akar az eggyik dmr is nyugodtan mehet manoverbe ha a feladat ugy kivanja vagy a terep./
A loszer kiszabatot nem nekem kell elkepzelnem rendazerben levo fegyverek mindnek kitalaltak mar helyettem.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mit értesz azalatt,hogy feltöltve?Már nincs olyan,hogy M zárolt beosztás mint régen(a Néphadseregben volt minden rajból 1 ember tartalékos azaz zárolva volt a helye,csak haború eseten töltötték fel a beosztást),minden raj minden beosztása betölthető ha van eleg katona akivel betöltsd.
Arra gondoltam, hogy a 8 fő deszant ki lesz-e használva? Mert a BTR-ben sem annyian ültek/nek, mint amennyire tervezték.
A tervezett raj letszáma és fegyverzete pedig még nem nyilvános.;)
De akkor már az új rajséma szerint folyik a kiképzés? Vagy mindez csak tervezet.
Akkor ezek szerint megvan a PKM utódja is?

Nem azt kérdem, hogy kikotyogd! Hanem hogy mennyire előrehaladott a tervezés.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 766
113
Igazabol szerintem te is tudod fejbol a szamokat.
A tobbi a jarmube. Gyalogjarort meghahynam a konmyuloveszeknek. Akinek van sajat jarmuve annak parszaznal atkarolasnal kell tobbet mennie azt pkm el lenyomod ahova kell legalabb egy pk/h/ karabellyal akivel mehet egy cg. /cg pusz granatjat azt a 2 db ot a cg s 2 db jan kivul./ nyugodtan viheti a pk pkh es a cgs mint a radiosregen kovetheti igy a pk /h/ kapasbol celt tud kijelolni szamara...

Hogy tudnám a számokat?Nincs a rajban rombolópuska meg DMR sem!Azt tudom,hogy a gépkarabélyhoz,a PKM-hez meg az RPG-hez mennyi lőszer az egyszeri javadalmazás.De ez nem a te rajod egyszeri javadalmazása!!!Azt csak te tudhatod, mert én nem vagyok médium,hogy belelássak a fejedbe.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 766
113
De akkor már az új rajséma szerint folyik a kiképzés? Vagy mindez csak tervezet.
Akkor ezek szerint megvan a PKM utódja is?

Nem tudom hogyan folyik a kiképzés Tatán vagy bárhol máshol,de butaság lenne mert egyenlőre nincs egy darab Lynx sem és még évekig nem is lesz,így arra kell kiképezni a katonákat ami van.

A raj nem nyilvános,innentől kezdve az sem,hogy kihasználjuk a Lynxet vagy nem.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 867
35 251
113
Hogy tudnám a számokat?Nincs a rajban rombolópuska meg DMR sem!Azt tudom,hogy a gépkarabélyhoz,a PKM-hez meg az RPG-hez mennyi lőszer az egyszeri javadalmazás.De ez nem a te rajod egyszeri javadalmazása!!!Azt csak te tudhatod, mert én nem vagyok médium,hogy belelássak a fejedbe.
Nem kell mediumnak lenni rendszerben levo fegyverek loszerkiszabat mar meghatarozott... /hiuzt kiveve./ de m2 nek megvan 2 csigatar 3 szekreny ha minden igaz. Nincs nallatok dmr? Az durva... /szaros szvd ?/ de lehet 3 csiga 2 szekreny./