A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
1999 június 10-óta,tudjuk hogy az Amerikai légierö,egyedül is képes háborút nyerni,annélkül,hogy egyetlen amerikai katona,is Szerbia földjére lépett volna.
Ezen a napon ért véget,a NATO légi hadjárata,és a szerbek kivonultak Koszovoból.
A 21.ik század elejének háborui,nem a gyalogság reneszánszáról szólnak.
Az egy korlátozott célú háború volt. Utána elmentek Afganisztánba, Irakba és sehol sem tudtak győzni.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 880
91 440
113
A török drónmizériától nem függetlenül, az RM promózza is a Boxer alapű légvédelmi rendszerét.
Boxer-Funktionsdemonstrator-Skyranger%C2%AE-35_Rheinmetall-1068x710.jpg

Skyranger_text_landscape_new.png

https://euro-sd.com/2020/10/news/industry-news/19284/rheinmetall-skyranger-to-defeat-uas/
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 051
113
1999 június 10-óta,tudjuk hogy az Amerikai légierö,egyedül is képes háborút nyerni,annélkül,hogy egyetlen amerikai katona,is Szerbia földjére lépett volna.
Ezen a napon ért véget,a NATO légi hadjárata,és a szerbek kivonultak Koszovoból.
A 21.ik század elejének háborui,nem a gyalogság reneszánszáról szólnak.

Ez azért elég nagy tévedés.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 411
113
Ez esetleg a mi fejlesztéseink kapcsán is érdekesek lehetnek.
Az amerikai DSCA, amelyik a FMS-eket (Foreign Military Sales) engedélyezteti, tavaly óta bevezette - most kicsit egyszerűsítek - a teljes ügyletre érvényes részletfizetést a fegyvereladésoknál. Ettől azt várják, hogy még nagyobb volumenben tudnak fegyvert eladni. A bevezetés óta már 3 országgal tárgyaltak ilyen jellegű beszerzésről. Amiből az egyiknél pont emiatt nyert is az amerikai szállítási pályázat.
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 101
27 387
113
A Zakłady Produkcji i Naprawy Towarowego Rollowy vasúti járműveket gyártó cég egy vadonatúj, kifejezetten a nagyméretű, nehéz harcjárművek szállítására és önrakodására alkalmas vagoncsaládot fejleszt. A WI 40/80 családot kifejezetten a lengyel hadsereg igényei szerint fejlesztik ki. A képen is látható WI 40 Equos például alkalmas lesz arra, hogy a szállítandó harckocsi az oldalra kifordítható és lehajtható rámpán külső építmény nélkül tudjun fel- és lehajtani az alacsony építésű tehervagonba. A WI 80-as változatnál pedig duplázódik a szállítható járművek száma.
Kép: Wojciech Łuczak


120571536_10159085140143593_3532408497298892186_n.jpg


120571670_10159085141648593_7177777189479332779_o.jpg


120560052_10159085141883593_7529961794053921537_o.jpg


Felkészül a MÁV :D:D
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 334
13 697
113

Te most trollkodsz?
Itt a linkelt cikked címe:
Anduril Raises $200 Million To Fund Ambitious Plans To Build A Defense Tech Giant
Egy kibaszott startup, ami pénzt kukáz egy ötlet köré???

Írtam, a drónok egyik legnagyobb baja most, hogy datalink kell neki, ami háromszögelhető (ezt csinálják mindenhol, a nagyok ellen nem is működik), datalinkeden átküldöd valamelyik haderőnek, és kínyirod az irányítóját tüzérdéséggel, SDB-vel vagy akármivel, a drónnak ezzel annyi is.
Erre te jössz, hogy utonóm AI vezérelte drón most is van, nem kell datalink és - linkeld ezt a startup céget, tessék ez a harcban bevethető Skynet H&K drón (mert amiről te beszélsz az az).
Egy kibaszott pénzt az ötlet megvalósítására gyűjtögető startap mégis hol a túróba egy bevethető harceszköz kiképzett személyzettel, kidolgozott takitkával, hálózatba integrálva, működő ellátási láncal? Már bocs, de vagy szórakozol velünk, vagy fogalmad sincs arról, mi az elvárás egy szolgálatba helyezhető harceszköz iránt.

Szóval van MOST bevethető, autonóm AI vezérelte UCAV a piacon? Nincs, mert egy startap tervezgetése nem harceszköz. Talán a DARPA valamelyik laborjában tervezgetik - de mint írtam, annyira nem bíznak az AI drónokban (és tartanak az ellentevékenység fejlődésétől), hogy az egész 6.th gen arról szól, hogy ül egy ember egy köztes gépben és kiküldözgeti a drónokat adott célfeladatokra, ahol nekik nem kell semmi másra koncentrálniuk, csak a feladatra (raksielfogás, AA combat, akármi). Vagyis a pilcsi szól, hogy "oda ne szállj le, mert az nem saját reptér, átvertek", vagy "azt lődd le igen", stb... csak célfeladat ellátását várják el az AI-től még 2030 környékén is - nem full autonóm bevethetőséget.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 411
113
A Zakłady Produkcji i Naprawy Towarowego Rollowy vasúti járműveket gyártó cég egy vadonatúj, kifejezetten a nagyméretű, nehéz harcjárművek szállítására és önrakodására alkalmas vagoncsaládot fejleszt. A WI 40/80 családot kifejezetten a lengyel hadsereg igényei szerint fejlesztik ki. A képen is látható WI 40 Equos például alkalmas lesz arra, hogy a szállítandó harckocsi az oldalra kifordítható és lehajtható rámpán külső építmény nélkül tudjun fel- és lehajtani az alacsony építésű tehervagonba. A WI 80-as változatnál pedig duplázódik a szállítható járművek száma.
Kép: Wojciech Łuczak


120571536_10159085140143593_3532408497298892186_n.jpg


120571670_10159085141648593_7177777189479332779_o.jpg


120560052_10159085141883593_7529961794053921537_o.jpg


Felkészül a MÁV :D:D
Háát itt az ár elég döntő lesz ezzel a dologgal kapcsolatban, mert én - ahogy elképzelem - ez nem igazán fog gyorsabb vagonírozást eredményezni, mint a most alkalmazott rámpás. De ez csak a szerény nyomott véleményem...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 378
113
Közbeszerzési értesitőből (KÉ188teljes.pdf) két érdekesség:
  • Magyar Honvédség Egészségügyi Központ („Tárgyi eszközök beszerzése a MEDEVAC részére” - K. É. - 16634/2020)
  • Honvédelmi Minisztérium Védelemgazdasági Hivatal (Javítóműhely felsz. és szerszámzat beszerzése-3.rk - K. É. - 17249/2020)
www.kozbeszerzes.hu › adatbazis › letoltes › portal_744296
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and SilvioD

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
501
2 655
93
Alant egy elég friss összefoglaló videó a különböző országok, és gyártók tesztelés alatt, a már rendszeresítés előtt, vagy alatt álló lézer fegyverei, és jővőbeli felhasználási területei!

 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 101
27 387
113
Háát itt az ár elég döntő lesz ezzel a dologgal kapcsolatban, mert én - ahogy elképzelem - ez nem igazán fog gyorsabb vagonírozást eredményezni, mint a most alkalmazott rámpás. De ez csak a szerény nyomott véleményem...
Annyi előnye lehet, hogy nem egyesével kell csinálni a bevagonírozást, hanem csak lefordítják és mehet fel az összes akár egyszerre, ennyivel talán gyorsabb.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 411
113
Annyi előnye lehet, hogy nem egyesével kell csinálni a bevagonírozást, hanem csak lefordítják és mehet fel az összes akár egyszerre, ennyivel talán gyorsabb.
Szerintem sürgős esetben sem egyesével megy a vagonírozás a rámpás megoldásnál sem. Én legalább is BW felvételeit bőven láttam olyat, hogy egy szerelvényen egyszerre több Leopard 2 mozgott. Persze mindegyiket külön segítő irányította.
Nekem ezzel a kifordulós megoldással szubjektív problémám van. Jó lenne róla egy teszt videót megnézni, mert egyrészt ehhez sem lehet csak úgy a semmiben felvagonírozni. Egy vasúti töltésen felhajtva lehet, hogy felkap rá a lánctalpas, de annyira megbillentheti a megnőtt erőkar miatt, ami miatt leugorhat a sínről.
Szóval a tippem az, hogy ez is csak elsősorban pályaudvarokon működhet, ahol egy minimális peron van. De én még akkor is rögzíteném a kifordult hordfelületet a felhajtás oldalán egy fix, vagy egy hidraulikus/pneumatikus talpazattal, hogy ne billentse meg egyáltalán a pőrekocsit.
Azért írtam, hogy szerintem számottevően nem gyorsul fel a rakodás, mert úgymond menetből ezekre a kiforduló felületekre sem lehet felhajtani.

Érdekes részlet, hogy nem tudom, hogy a dupla kocsin miért van fenn a kamionokon látható a trailerek rögzítésére szolgáló forgózsámoly.

Nem mondom, hogy szar ez, csak egyszerűen nem áll össze a fejemben a dolog.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and borisz

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 101
27 387
113
Szerintem sürgős esetben sem egyesével megy a vagonírozás a rámpás megoldásnál sem. Én legalább is BW felvételeit bőven láttam olyat, hogy egy szerelvényen egyszerre több Leopard 2 mozgott. Persze mindegyiket külön segítő irányította.
Nekem ezzel a kifordulós megoldással szubjektív problémám van. Jó lenne róla egy teszt videót megnézni, mert egyrészt ehhez sem lehet csak úgy a semmiben felvagonírozni. Egy vasúti töltésen felhajtva lehet, hogy felkap rá a lánctalpas, de annyira megbillentheti a megnőtt erőkar miatt, ami miatt leugorhat a sínről.
Szóval a tippem az, hogy ez is csak elsősorban pályaudvarokon működhet, ahol egy minimális peron van. De én még akkor is rögzíteném a kifordult hordfelületet a felhajtás oldalán egy fix, vagy egy hidraulikus/pneumatikus talpazattal, hogy ne billentse meg egyáltalán a pőrekocsit.
Azért írtam, hogy szerintem számottevően nem gyorsul fel a rakodás, mert úgymond menetből ezekre a kiforduló felületekre sem lehet felhajtani.

Érdekes részlet, hogy nem tudom, hogy a dupla kocsin miért van fenn a kamionokon látható a trailerek rögzítésére szolgáló forgózsámoly.

Nem mondom, hogy szar ez, csak egyszerűen nem áll össze a fejemben a dolog.
Nem tudok róla én se többet. Szerintem még prototípus sincs belőle, csak ez az pár makett.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 905
113
1999 június 10-óta,tudjuk hogy az Amerikai légierö,egyedül is képes háborút nyerni,annélkül,hogy egyetlen amerikai katona,is Szerbia földjére lépett volna.
Ezen a napon ért véget,a NATO légi hadjárata,és a szerbek kivonultak Koszovoból.
A 21.ik század elejének háborui,nem a gyalogság reneszánszáról szólnak.

Igen, az az USA.

Abból csak egy van, és nem mi vagyunk azok.


https://honvedelem.hu/media/cache/w...e06f966579454.jpg.pagespeed.ic.Xqx7QbvSL_.jpg

Istenem, hogy ezeket senki nem tanította meg felöltözni? Úgy állnak ott, mint a kezdő hajléktalanok.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka