A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 787
113
Nem vagyok benne biztos, hogy nem e a Gripennek kellene lennie az utolsó pilótával a levegőbe felszálló magyar harci gépünknek! Talán jó forgatókönyv lenne, hogy kibekkeljük 2040-ig a Gripennel és utána pedig egyből egy pilóta nélküli hatodik generációra váltunk, ami alapvetően autonóm módon vív légiharcot és hajt végre támadóműveletet, de drónként is használható távvezérléssel. Ha más nem, akkor a Aero-Saab-valami magyar projektcég keretében az L-39NG-t mint tesztpadot használva kifejleszteni egy MI vezérelte pilóta nélküli rendszert és azt egy Neuron jellegű, de annál valamivel nagyobb gépbe applikálni a Gripen meglévő rendszereinek jelentős részét felhasználva hozzá, hogy ezzel is drasztikusan csökkentsük a fejlesztési költségeket!

Szerintem még nagyon sokáig szükség lesz pilóta-vezérelte gépekre; az már más kérdés, hogy remote carrierek viszik majd azokat a drónokat, amik valójában végzik majd a küldetéseket, amiket a pilota (vagy +1 személy) kiad nekik, miközben a háttérben (az ellenséges erök HMZ-jén kívül) marad kvázi láthatatlanul (jellemzöen valószínüleg nagyon magasan is).
Az RC-k és a drónok is többnyire autonómok lesznek (AI-val), de a mission-t helyben adja majd az anyarepzi (infrával vagy még az is lehet, hogy fizikai kontakton keresztül).

Legalábbis most így néz ki.
Persze 20 év alatt lehet valami olyan változás, hogy ilyenre nem lesz szükség, mert pl müholdról irányítasz majd valamilyen biztonságos csatornán. De ilyen egyelöre nem játszik.

Az Aero-val én (is) RC irányba indulnék. A Saab ebben természetes partner lehet.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
W

Wilson

Guest
Viszont azért vagyok biztos az F-35-ben, mert a Gripen ügylet nem tartana ilyen sokáig. Legalábbis vicces lenne és erőltetett 15 évig elhúzni.
Másrészt úgy gondolom, hogy a civil törvény ügyében (benyújtott javaslat a visszavonásra) tett gesztus NASAMS-ot hozhat (egyelőre bejelentést természetesen) rövid időn belül.
További prognózisom, hogy APC, valamint géppuska beszerzés helyett gyártás lesz. Ebben az esetben az a megérzésem, hogy a németekkel lesz még (vagy kisebb horderejű, vagy esetleg hosszabb távú) biznisz, itt a két favoritom a Skyranger és a MEADS.
A török kebabos csodák érkezése viszont egyre bizonytalanabb, valószínűleg halasztást nyer.
A Z2026 (2032) program időben egyre jobban expandol.

Hát nem tudom én nem hiszem,hogy F-35 veszünk számomra sokkal logikusabb választás lenne,ha a Gripenek maradnának,de ha viccesre akarom venni a dolgot akkor bizony vannak jelek az F-35-k érkezésére mivel,ma délelőtt a 47-s debreceni bevezető szakaszánál a repülőtérnél két HM katonai térképészet feliratú pick up az út mellett és a személyzet lézerszkenner-e a környéket.Szerintem ez biztos jel arra,hogy két F-35-s századot veszünk és emiatt kibővítik a debreceni repülőteret de az is lehet,hogy építenek mellé egy újat:)a sok ott parkoló Wizz air-s gép mellett üdítő látvány lenne 24 db F-35-s:):).De komolyra fordítva szót nekünk túl drága lenne az
F-35 és még drágább lenne nekünk az üzemeltetése.
 
  • Tetszik
Reactions: hunemperor

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 847
35 429
113
Hát nem tudom én nem hiszem,hogy F-35 veszünk számomra sokkal logikusabb választás lenne,ha a Gripenek maradnának,de ha viccesre akarom venni a dolgot akkor bizony vannak jelek az F-35-k érkezésére mivel,ma délelőtt a 47-s debreceni bevezető szakaszánál a repülőtérnél két HM katonai térképészet feliratú pick up az út mellett és a személyzet lézerszkenner-e a környéket.Szerintem ez biztos jel arra,hogy két F-35-s századot veszünk és emiatt kibővítik a debreceni repülőteret de az is lehet,hogy építenek mellé egy újat:)a sok ott parkoló Wizz air-s gép mellett üdítő látvány lenne 24 db F-35-s:):).De komolyra fordítva szót nekünk túl drága lenne az
F-35 és még drágább lenne nekünk az üzemeltetése.

Hozzátenném, nem hiszem hogy az amcsik hozzájárulnának a bevetésükhöz mondjuk a románok ellen.
A gépet le tudnák tiltani elektronikus úton, de javíts ki ha tévedek.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
W

Wilson

Guest
Hozzátenném, nem hiszem hogy az amcsik hozzájárulnának a bevetésükhöz mondjuk a románok ellen.
A gépet le tudnák tiltani elektronikus úton, de javíts ki ha tévedek.

Igen valószínűleg nem repesnének az örömtől ha a magyar F-35-k szétütnék Mordort:).Azzal kapcsolatban,hogy le tudják tiltani a gépeket szkeptikus vagyok,természetesen technikailag képesek rá,de én ha bármelyik ország vezetője lennék biztos nem vennék olyan harceszközt amelyet nem tudok szabadon felhasználni,ezért úgy gondolom,hogy ez nem egy valós lehetőség,mivel szerintem egyetlen épeszű ország sem megy bele tudatosan ilyen feltételek mellett egy ilyen csilliárd dollárt felemésztő haditechnikai beszerzésbe,ráadásul ugye a F-35-k üzemeltetésére az élettartamuk során még egy vagon pénzt ki kell fizetni.
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
1 990
7 112
113
Hát nem tudom én nem hiszem,hogy F-35 veszünk számomra sokkal logikusabb választás lenne,ha a Gripenek maradnának,de ha viccesre akarom venni a dolgot akkor bizony vannak jelek az F-35-k érkezésére mivel,ma délelőtt a 47-s debreceni bevezető szakaszánál a repülőtérnél két HM katonai térképészet feliratú pick up az út mellett és a személyzet lézerszkenner-e a környéket.Szerintem ez biztos jel arra,hogy két F-35-s századot veszünk és emiatt kibővítik a debreceni repülőteret de az is lehet,hogy építenek mellé egy újat:)a sok ott parkoló Wizz air-s gép mellett üdítő látvány lenne 24 db F-35-s:):).De komolyra fordítva szót nekünk túl drága lenne az
F-35 és még drágább lenne nekünk az üzemeltetése.

Nem hiszem hogy jó nekünk "Amerikával" összekötni magunkat olyan jelentős szinten..épp most megy a lobbi hogy Izrael vétó jogot kapjon a közel keletre irányuló amerikai fegyverexport felett. link
Nekünk nagyobb szabadságot add európával és törökországgal való üzletelés a fegyverkezés terén...
Másszon csak az oláh a zsidók és amerika seggébe
 

Gari

Well-Known Member
2020. szeptember 13.
540
1 536
93
Igen valószínűleg nem repesnének az örömtől ha a magyar F-35-k szétütnék Mordort:).Azzal kapcsolatban,hogy le tudják tiltani a gépeket szkeptikus vagyok,természetesen technikailag képesek rá,de én ha bármelyik ország vezetője lennék biztos nem vennék olyan harceszközt amelyet nem tudok szabadon felhasználni,ezért úgy gondolom,hogy ez nem egy valós lehetőség,mivel szerintem egyetlen épeszű ország sem megy bele tudatosan ilyen feltételek mellett egy ilyen csilliárd dollárt felemésztő haditechnikai beszerzésbe,ráadásul ugye a F-35-k üzemeltetésére az élettartamuk során még egy vagon pénzt ki kell fizetni.

Ilyen rendszereket gyakorlatilag nem lehet gyártói support nélkül üzemeltetni. Egy pár napos csetepaté persze még beleférne, de ha valami miatt elvész a gyártói support, akkor annak nagyon hamar vége lesz még akkor is, ha közvetlenül technikailag nem tudják letiltani. Emiatt is egyre kevésbé van értelme tagállami katonai szuverenitásról beszélni.
 
W

Wilson

Guest
Ilyen rendszereket gyakorlatilag nem lehet gyártói support nélkül üzemeltetni. Egy pár napos csetepaté persze még beleférne, de ha valami miatt elvész a gyártói support, akkor annak nagyon hamar vége lesz még akkor is, ha közvetlenül technikailag nem tudják letiltani. Emiatt is egyre kevésbé van értelme tagállami katonai szuverenitásról beszélni.

Ebbe van igazság,de tegyük fel ha kitör köztünk és a Mordoriak között a háború Erdélyért és mi a vadiúj F-35-l ép szét akarunk csapni a a birkapásztorok között,és ezt nem tudjuk megtenni mert számunkra érthetetlen módon az F-35-k nem kapnak gyári supportot annak nagyon hamar híre menne és utána nem hiszem,hogy sokan akarnának méregdrága fegyvereket venni az USA-l.Ezért én szkeptikus vagyok ebben a kérdésben,amúgy ne legyenek kétségei senkinek sem,ha mi bejelentenénk,hogy veszünk két század F-35-t ,abban a pillanatban a bocskorosok is minimum annyit megrendelnének az USA-l még ha 30 évre tripla puliszkaadót kellene kivetniük is a jó népre.
 
  • Tetszik
Reactions: OhioNurse

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 143
73 702
113
Ez valahogy sehol máshol nem jön elő mint probléma, mert csak ti akartok szövetséges országokat megtámadni F-35-tel... persze ettől még lehet valós probléma.
Meg a törökök és a görögök. De ott meg épp azért megy a verseny kinek lesz hamarabb F-35-öse.
És van még a közel-kelet, ahol Izrael a technológiai fölényét félti.
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff and Wilson

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 095
113
Ez valahogy sehol máshol nem jelentkezik mint probléma, mert csak ti akartok szövetséges országokat megtámadni F-35-tel...
Meg a törökök és a görögök. De ott meg épp azért megy a verseny kinek lesz hamarabb F-35-öse.
És van még a közel-kelet, ahol Izrael a technológiai fölényét félti.

Meg a románok is szeretnének minket azért ez lebegjen mindig a szemed előtt. :)
 
T

Törölt tag 467

Guest
Ez valahogy sehol máshol nem jelentkezik mint probléma, mert csak ti akartok szövetséges országokat megtámadni F-35-tel... persze ettől még lehet valós probléma.
Meg a törökök és a görögök. De ott meg épp azért megy a verseny kinek lesz hamarabb F-35-öse.
És van még a közel-kelet, ahol Izrael a technológiai fölényét félti.
A valosaghoz azert az is hozzatartozik, hogy a szovetseges orszagok fegyverkezesenel, es a mienk megitelesenel ez egy hangsulyos elem. Szoval ha azt mondod csak mi, akkor tedd melle minimum ket szovetsegesunket is.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 055
6 518
113
Ilyen rendszereket gyakorlatilag nem lehet gyártói support nélkül üzemeltetni. Egy pár napos csetepaté persze még beleférne, de ha valami miatt elvész a gyártói support, akkor annak nagyon hamar vége lesz még akkor is, ha közvetlenül technikailag nem tudják letiltani. Emiatt is egyre kevésbé van értelme tagállami katonai szuverenitásról beszélni.

Pont ezen gondolkoztam a Pzh-2000-esek kapcsán: ha lenne konfliktus köztünk és a románok között, akkor mit mondana Németország: két EU tag és NATO tag ország (és mindkettőben vannak befektetéseink …), ha bármelyiket támogatom, az nem etikus, márpedig, ha adok a Pzh-2000-eskhez alkatrészt, akkor azzal az egyik felet támogattam.

Ezért mondom, hogy ugyan a legjobb a Pzh-2000, de kellene mellé még M-777-es, mert abban jóval kevesebb dolog mehet tönkre, tehát kevesebb tartalék alkatrész és kevesebb gyártói support kell.
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
1 990
7 112
113
mert csak ti akartok szövetséges országokat megtámadni
ők papiron , ideig-óráig szövetségesek..de ezt te is tudod
erről jut eszembe ez a klisé

FDR: Did this admiral declare war on us because of territorial claims then?
Aide: Hungary’s territorial claims are against Romania.
FDR: In that case, did Hungary declare war on Romania?
Aide: No, Hungary and Romania are allies.
FDR: Let me get this straight. Hungary is a kingdom run by a Regent who’s an admiral without a navy, and it is allied with Romania against which it has territorial claims but it has declared war on the U.S. against which it doesn’t.
Aide: That’s right, Mr. President.”
 

Gari

Well-Known Member
2020. szeptember 13.
540
1 536
93
Meg a románok is szeretnének minket azért ez lebegjen mindig a szemed előtt. :)

Azért én ezt erősen kétlem. Ki hajtaná végre ezt a támadást? Mindkét országban van egy nagyhangú kardcsörtető csoport, akik legszívesebben a tank tetejére pattannának és hajrá, de szerintem az itteni és az ottani lakosság 99%-a még a sárba sem lenne hajlandó belefeküdni olyan területszerző célokért, mint Erdély vagy a Tiszántúl elfoglalása, nemhogy lelövetni magát. Egy minimális realitása annak lehet, hogy a ruszkik felheccelik a szerbeket, esetleg krími típusú kis zöld emberkék is vegyülnek közéjük, de más szomszédainkkal teljesen kizárt egy háború.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 657
55 318
113
Ha Biden győz, nem kapunk F-35 -öt, ha akarnánk sem.
Mert akkor megint jön a bünti, pellengérezès ès főleg antiszemitizmus....
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 905
113
Azért én ezt erősen kétlem. Ki hajtaná végre ezt a támadást? Mindkét országban van egy nagyhangú kardcsörtető csoport, akik legszívesebben a tank tetejére pattannának és hajrá, de szerintem az itteni és az ottani lakosság 99%-a még a sárba sem lenne hajlandó belefeküdni olyan területszerző célokért, mint Erdély vagy a Tiszántúl elfoglalása, nemhogy lelövetni magát. Egy minimális realitása annak lehet, hogy a ruszkik felheccelik a szerbeket, esetleg krími típusú kis zöld emberkék is vegyülnek közéjük, de más szomszédainkkal teljesen kizárt egy háború.

Egyszer már megszállták és elvették Erdélyt. Sőt, Budapestet is elfoglalták, és az egész Tiszán-túl kellett nekik.
 

Gari

Well-Known Member
2020. szeptember 13.
540
1 536
93
Ebbe van igazság,de tegyük fel ha kitör köztünk és a Mordoriak között a háború Erdélyért és mi a vadiúj F-35-l ép szét akarunk csapni a a birkapásztorok között,és ezt nem tudjuk megtenni mert számunkra érthetetlen módon az F-35-k nem kapnak gyári supportot annak nagyon hamar híre menne és utána nem hiszem,hogy sokan akarnának méregdrága fegyvereket venni az USA-l.Ezért én szkeptikus vagyok ebben a kérdésben,amúgy ne legyenek kétségei senkinek sem,ha mi bejelentenénk,hogy veszünk két század F-35-t ,abban a pillanatban a bocskorosok is minimum annyit megrendelnének az USA-l még ha 30 évre tripla puliszkaadót kellene kivetniük is a jó népre.

Szerintem a szóba jöhető vásárlók akkor is megvennék, mert mástól ilyet nem tudnak venni. Ha pedig más eszközöknél van alternatív gyártó, akkor sok más szempont dönt (ár, ellentételező beruházások, politika, korrupció stb), ez a szempont eltörpül a súlyozásnál.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 095
113
Azért én ezt erősen kétlem. Ki hajtaná végre ezt a támadást? Mindkét országban van egy nagyhangú kardcsörtető csoport, akik legszívesebben a tank tetejére pattannának és hajrá, de szerintem az itteni és az ottani lakosság 99%-a még a sárba sem lenne hajlandó belefeküdni olyan területszerző célokért, mint Erdély vagy a Tiszántúl elfoglalása, nemhogy lelövetni magát. Egy minimális realitása annak lehet, hogy a ruszkik felheccelik a szerbeket, esetleg krími típusú kis zöld emberkék is vegyülnek közéjük, de más szomszédainkkal teljesen kizárt egy háború.

:D a történelem folyamán mikor is számított hogy mit akar a 99 százalék?
 
W

Wilson

Guest
Szerintem a szóba jöhető vásárlók akkor is megvennék, mert mástól ilyet nem tudnak venni. Ha pedig más eszközöknél van alternatív gyártó, akkor sok más szempont dönt (ár, ellentételező beruházások, politika, korrupció stb), ez a szempont eltörpül a súlyozásnál.

Természetesen közönséges halandó nem láthat bele egyetlen ilyen szerződésbe sem,de szerintem az,hogy mennyire "függetlenül" tudom használni az adott fegyverrendszert nagyon is súlyozott szempont:).
 
T

Törölt tag 2577

Guest
Ez valahogy sehol máshol nem jön elő mint probléma, mert csak ti akartok szövetséges országokat megtámadni F-35-tel... persze ettől még lehet valós probléma.
Meg a törökök és a görögök. De ott meg épp azért megy a verseny kinek lesz hamarabb F-35-öse.
És van még a közel-kelet, ahol Izrael a technológiai fölényét félti.

Ezek szerint mindenhol előjön ez a probléma, ahol esélye van egy jövőbeli konfliktus helyzetnek.
Most komolyan, pl. a dánoknál miért is lenne ez gond?