A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
szerintem semmi extra, sablon 110 misi/batt. ár az teljesen fair. Ennyiért bárki elfogadná szerintem.
110M EUR/2 battery. ;)
De nem erre gondoltam.
Hanem arra, hogy ebbe ütegenként 4-4 indítót és 2-2 Sentinel radart, valamint gondolom 1-1 FDC.
Az is fontos lehet, hogy a már meglévő Giraffe radarok is be lesznek vonva a NASAMS alá, hasonlóan a hollandokhoz, és az ausztrál tervekhez.
Én a saját batteryt minimum 6 (csak nagyon végszükségből 4) indítóval tervezném, és hasonlóan minimum 2 Sentinellel. Plusz hozzá kellene fűzni még a leendő réskitöltőkből 1-1-et.
Ha tippelnem kellene most, akkor mi 2 osztályt fogunk beszerezni, 6 üteggel (3-3)
A fenti számokat és a litván beszerzést, valamint az AMRAAM rakéták kicsit csökkentett számát figyelembe véve, nagyjából ki is jön az 1Mrd USD a teljes csomagra.
A tartalékolást, és a Gripenek "átfegyverzését" Is figyelembe véve, szükség lesz még mellette egyéb (európai) AA rakéták beszerzésére. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
784
2 356
93
Vagy ott.De szecsőn azt mondták nekünk,az ottaniak,hogy a lerohadt teknika ott fog elrohadni az idők végeztéig...amugy igy utólag belegondolva,lehet hogy csak az eddig odaszállított cuccokra gondolt.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Sajnos nem igen hiszem. A Maz talán igen de mivel belarusz kilőve. Talán még a szerbek 6x6 os Fap ja hozná a szintett. A többiről tán papi jobban képben van.

Ha kimondottan katonai gép akkor MAN KAT, Iveco Astra, Mercedes Zetros, amerikaiaknak ott a licencben gyártott Styer vagy az MTVR, esetleg Sisu, Tatra. Emellett minden nagy gyártónak van terepre optimalizált civil gépe, azokkal simán el lehet karcolni. Régebbi motor, egyszerűbb elektronika aztán kész. Sok gyártó kínál is ilyen gépeket. Hogy ne csak ismert gépek legyenek mindég, ott van például a Brazil VW Constellation, ami egy civil piacos teherautóból kikalapált katonai terepjáró teherautó. Az Amazonas esőerdei sarában elboldogul, nem gondolom, hogy nagy gondja lenne nálunk.
f49b61b249aaf641970eea4b3989ad47.png


Én magam azt gondolom, az MAN tökéletes választás. Olyan egységhez ahol indokolt az extrém terepjáró képesség oda KAT, minden másra TGA vagy TGS, kicsinek meg Mog.
Ha egyik sem szimpi, akkor meg el kell menni az Alvishoz és rinyálni néhány Stollyért.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Én csak arra lennék kíváncsi, hogy mi a retket fognak ennyi hordalékkal kezdeni.
Nem tiltakozni szeretnék a folyamatok ellen, egyszerűen kíváncsi vagyok. Van-e valamilyen elképzelés, vagy csak szimplán szétvágás.

Régen összerakták csomagnak és eladták. Valamikor 20 évvel ezelőtt én is szerettem volna venni belőle, de csak egyben tudtál megvenni mondjuk 200 járművet. Akkoriban ez egészen konkrét beszédtéma volt, hogy simán így lopták szét a Honvédséget. Nyilván mezei parasztnak nem volt 80-120 millió forintja megvenni a csomagot 1 nyamvadt Uaz vagy teherautó miatt. Ráadásnak ha jól emlékszem valami olyasmi volt, hogy le kellett tenned 10 millát és csak utána licitálhattál volna.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Régen összerakták csomagnak és eladták. Valamikor 20 évvel ezelőtt én is szerettem volna venni belőle, de csak egyben tudtál megvenni mondjuk 200 járművet. Akkoriban ez egészen konkrét beszédtéma volt, hogy simán így lopták szét a Honvédséget. Nyilván mezei parasztnak nem volt 80-120 millió forintja megvenni a csomagot 1 nyamvadt Uaz vagy teherautó miatt. Ráadásnak ha jól emlékszem valami olyasmi volt, hogy le kellett tenned 10 millát és csak utána licitálhattál volna.
Jól gondolták a szétlopást.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Régen összerakták csomagnak és eladták. Valamikor 20 évvel ezelőtt én is szerettem volna venni belőle, de csak egyben tudtál megvenni mondjuk 200 járművet. Akkoriban ez egészen konkrét beszédtéma volt, hogy simán így lopták szét a Honvédséget. Nyilván mezei parasztnak nem volt 80-120 millió forintja megvenni a csomagot 1 nyamvadt Uaz vagy teherautó miatt. Ráadásnak ha jól emlékszem valami olyasmi volt, hogy le kellett tenned 10 millát és csak utána licitálhattál volna.
Azt gondolom, hogy jelenleg a legjobb megoldás az lenne, ha rendeznének egy licitet rá. Szépen meghirdetni egy árverést (országos médiumokban, honvedelem.hu-n, az alakulatoknál), és darabonként értékesíteni.
A meghirdetett időpont előtt szépen 2-3 nappal megnyitni a telephelyet, és az érdeklődők mind megnézhessék a portékát.
Nagy kárt nem tudnak úgy sem benne csinálni.
Mondjuk ezt lehetne valami veterán találkozóval is összekötni.
Már ha csak nézelődőjegyet árulnak, abból bevétel van.
Ebben az esetben mindenképpen valami tömegrendezvényt kell csinálni, mert egy szűk körű árverés trükközésre ad lehetőséget.
A másik megoldás az online értékesítés, de azzal sok meló van. Fel kell rögzíteni ezeket egy online rendszerben.
A Vagyonkezelőnek elvileg van erre felülete, de szerintem arra kevesen regisztrálnak.
 
  • Tetszik
Reactions: BJani and papi

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 901
113
110M EUR/2 battery. ;)
De nem erre gondoltam.
Hanem arra, hogy ebbe ütegenként 4-4 indítót és 2-2 Sentinel radart, valamint gondolom 1-1 FDC.
Az is fontos lehet, hogy a már meglévő Giraffe radarok is be lesznek vonva a NASAMS alá, hasonlóan a hollandokhoz, és az ausztrál tervekhez.
Én a saját batteryt minimum 6 (csak nagyon végszükségből 4) indítóval tervezném, és hasonlóan minimum 2 Sentinellel. Plusz hozzá kellene fűzni még a leendő réskitöltőkből 1-1-et.
Ha tippelnem kellene most, akkor mi 2 osztályt fogunk beszerezni, 6 üteggel (3-3)
A fenti számokat és a litván beszerzést, valamint az AMRAAM rakéták kicsit csökkentett számát figyelembe véve, nagyjából ki is jön az 1Mrd USD a teljes csomagra.
A tartalékolást, és a Gripenek "átfegyverzését" Is figyelembe véve, szükség lesz még mellette egyéb (európai) AA rakéták beszerzésére. ;)

Szerintem szuperoptimista vagy.
6x6 inditó, konténerenként 6 pukkantóval az 216 db.
Most veszünk elvileg 120-at, úgyhogy én 2 batteryvel meg 10 indítóval számoltam a budget megoldást (egy üteg objektum-, egy meg csapatlégvédelemre). De ha azt mondjuk, hogy mind a 120 belemegy a légvédelembe és nem kell tartalék meg kétszeres javadalmazás - mert a konténer filléres tétel, nem úgy mint a vadász - pakoljunk mindent élesbe, akkor is csak 20 indító jön ki belöle, ami mondjuk 2 négyes, meg 2 hatos üteg.

Persze, ha bejön a tipped a Diehl biznisszel - nem zárom ki, az UA sejtésed is bejött -, akkor máris minden vidámabban fest.