A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Konkrét eszközben addig nem érdemes gondolkodni, amíg nem jelentenek be valamit, valamelyik pénteken, akkor szoktak (az Katarban pihenőnap :)).

Viszont a harcképesség elemeit, részterületeit érdemesebb vizsgálni.
Nekem hiányérzetem az alábbi harc és harctámogató szakterületek vonatkozásában van:
- Csapatok kis és közeli légvédelme, különösen a gránátok, rakéták, irányított fegyverek és kis méretű repülő eszközök elleni védelem területén (C-RAM, meg minden ilyesmi).
- Távaknásítás és szórt aknamezők, intelligens (programozható) aknák alkalmazása.
- Nagy távolságú precíziós csapásmérő eszközök légi és földi indítású eszközei.
- Nagy túlélőképességű, nehezen felderíthető légvédelmi rendszerek.
- Harcászati szintű rakétatüzér eszközök.
- Nagy túlélőképességű harcászati kommunikációs és harcvezető rendszer (azt remélem van koncepció).
- Harcászati és hadműveleti szintű távirányított vagy robotizált felderítő és csapásmérő repülőeszközök.

Nem közvetlenül, de szerintem ide tartozik:
- Saját (magyar), regionális helymeghatározó rendszer (nem műholdas, földi bázisú csak az MH részére hozzáférhető). Ennek szerintem a harcvezető rendszerrel együtt kellene létrejönnie.
- Magyar, többcélú (katonai és polgári) kommunikációs és felderítő műhold rendszer. Akkor is ha nincs saját fellövésre (háborúban pótlásra) lehetőségünk.
- Terepjáró személy és tehergépkocsik, logisztikai járművek. (Rába RM is jó lenne, de legyen).

És még nagyon sok más terület van szerintem, de ezek nélkül biztos, hogy nem lehet teljes egy korszerű haderő.
Ezek szerintem, és tudtommal már részben megvalósult, ill. futó projektek.
Ami nekem kimaradt a listából:
- a ponton készletek felújítása, cseréje, esetleg önjáróra való cseréje
- robotizált aknamentesítő, többcélú műszaki járművek
- multifunkciós (felderítő, logisztikai, és felfegyverzett) UGV-k
- civil piacos, de hazai fejlesztésű katonai kiegészítőkkel ellátható quadok.
- nagy teljesítményű, mobil, szárazföldi EW rendszerek, zavaró berendezések.
- raj/szakasz (lövész) szintű légi felderítő rendszerek, melyekeket integrálni kell a "digitális katona" koncepcióba.
-az általános BMS rendszerbe integrálható tüzérségi felderítő és célmegjelölő eszközök,

Biztos van még, de most hirtelen csak ennyi tellett tőlem...
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Ezek szerintem, és tudtommal már részben megvalósult, ill. futó projektek.
Ami nekem kimaradt a listából:
- a ponton készletek felújítása, cseréje, esetleg önjáróra való cseréje
- robotizált aknamentesítő, többcélú műszaki járművek
- multifunkciós (felderítő, logisztikai, és felfegyverzett) UGV-k
- civil piacos, de hazai fejlesztésű katonai kiegészítőkkel ellátható quadok.
- nagy teljesítményű, mobil, szárazföldi EW rendszerek, zavaró berendezések.
- raj/szakasz (lövész) szintű légi felderítő rendszerek, melyekeket integrálni kell a "digitális katona" koncepcióba.
-az általános BMS rendszerbe integrálható tüzérségi felderítő és célmegjelölő eszközök,

Biztos van még, de most hirtelen csak ennyi tellett tőlem...

Ez igen! Én meg már annak is örülnék, ha:
befutna a NASAMS rendszer
a 8 db L-39NG
és némi géppuska.

Több dologban a jelenlegi helyzetben nemigen hiszek.. (majd 2040-re)
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 271
113
Ezek szerintem, és tudtommal már részben megvalósult, ill. futó projektek.
Ami nekem kimaradt a listából:
- a ponton készletek felújítása, cseréje, esetleg önjáróra való cseréje
- robotizált aknamentesítő, többcélú műszaki járművek
- multifunkciós (felderítő, logisztikai, és felfegyverzett) UGV-k
- civil piacos, de hazai fejlesztésű katonai kiegészítőkkel ellátható quadok.
- nagy teljesítményű, mobil, szárazföldi EW rendszerek, zavaró berendezések.
- raj/szakasz (lövész) szintű légi felderítő rendszerek, melyekeket integrálni kell a "digitális katona" koncepcióba.
-az általános BMS rendszerbe integrálható tüzérségi felderítő és célmegjelölő eszközök,

Biztos van még, de most hirtelen csak ennyi tellett tőlem...
Ez mind jó!
Szárazföldi EW cuccokkal vajon hogy állunk?
Régen ez egy versenyképes területünk volt, de most?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ez igen! Én meg már annak is örülnék, ha:
befutna a NASAMS rendszer
a 8 db L-39NG
és némi géppuska.

Több dologban a jelenlegi helyzetben nemigen hiszek.. (majd 2040-re)
A Honvédség mérete miatt ezen eszközök mennyiségi igénye miatt nem fog megroppanni a költségvetés.
A műszaki UGV-kből pl. 3-4db bőven elegendő.
Multifunkciós támogató UGV-ből kb. Lövésszázadonként 1-2-nek már lehet értelme. Könnyű dandárba többnek is.
A tüzérségi felderítő/célmegjelölő eszközökből sem kell elsőre ennél több, de ez is "filléres tétel".
A quadokra még nagyobb tételben is hasonlóan igaz a fentebbi állítás. A jelenlegi szervezetek inkább csak kisebb tételben igényelnék. Egy rendesen kiépített tartalékos rendszerben viszont többszázas mennyiséget is szét lehetne teríteni.
Alegységi felderítődrónok esete ugyan ez.
A legnagyobb tétel a felsoroltakból valószínűleg a ponton készletek cseréje lenne. De még úgy is ki kell ezeknek (az összesnek) jönnie a NASAMS teljes költségéből, hogy fennmarad némi keret.
Amiket @mindenen kívül felsorolt az meg nagyjából 3-4x annyi pénz, mint a teljes NASAMS rendszer tokkal, vonóval.:rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: hunemperor
W

Wilson

Guest
Mar irtam korabban is, hogy az egesz KMZ-t/KMD-t ebben a formaban egy kib**t nagy nemzetbiztonsagi kockazatnak tartom, gyak. a jenkik trojai falovanak. Egy esetleges haborus helyzetben vagy altalanos zavargasok eseten elso korben fegyvereznem le oket.

Szerintem ezt gondold át még egyszer a KMZ/KMD-n nem átlag Joe és Smith szolgálnak hanem magyar katonák nem szerencsés még ezen fórum kereteiben is az ott szolgáló magyar katonák hazaszeretetét megkérdőjelezni és a becsületüket kétségbevonni.
 

jogalappal

Well-Known Member
2016. február 28.
89
459
53
Nem tudom, melyik téma az ideális neki, de képesség szempontjából mindenképp fejlesztés a biometrikus adatfelvétel és továbbítás rendszere, amit egy salátatörvénybe rejtve most elég komolyan megváltoztatnának, és kiterjesztik lényegében bármely, a Hvt.-ben meghatározott feladatra, és a Magyar Honvédség személyi állományába tartozó személyekre egyaránt.

https://jogalappal.hu/jelentosen-modosulhat-a-biometrikus-adatok-honvedelmi-celu-kezelese/
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 158
15 815
113
Szerintem ezt gondold át még egyszer a KMZ/KMD-n nem átlag Joe és Smith szolgálnak hanem magyar katonák nem szerencsés még ezen fórum kereteiben is az ott szolgáló magyar katonák hazaszeretetét megkérdőjelezni és a becsületüket kétségbevonni.
Az elmult 80 ev magyar tortenelmeben 3 ilyeszto pelda van arda , miert nincs igazad.
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Vagy csak tanultam az elmult 80 ev magyar tortenelmebol (meg mas orszagokebol).
Józanodj ki után írogass. Miért lenne KMD az amcsik trójai falova ? Mert amerikai fegyvereik is vannak ? vagy mi ? Parancsnok Magyar és oda rakják és képzik ki a legjobb Magyar katonákat, mi a fenéről beszélsz ? ? ? Lehet COVID láz, menj orvoshoz.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 158
15 815
113
Nem csak mert szimplán hülye vagy.
1 a szovjet elleni haboruba a nemetbarat magyar hadvezetes rangatta bele az orszagot
2 a kiugrast szinten az inkabb nemetekhez lojalis katonai vezetok szabotaltak el
3 56-ban a szovjetizalt nephadsereg kb a laktanyabil nezte vegig az egesz tortenest, semmit nem tett az orszag vedelmeben

Az elmult evtizedek jenki beavatkozasai is eleg sok peldaval szolgalnak da hogy tudjak behalozni mas orszagok veluk koraban egyuttmukodo embereit, szervezeteit.

Ez a nagyon szoros viszony szerintem nem egeszseges.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 546
113
1 a szovjet elleni haboruba a nemetbarat magyar hadvezetes rangatta bele az orszagot
2 a kiugrast szinten az inkabb nemetekhez lojalis katonai vezetok szabotaltak el
3 56-ban a szovjetizalt nephadsereg kb a laktanyabil nezte vegig az egesz tortenest, semmit nem tett az orszag vedelmeben

Az elmult evtizedek jenki beavatkozasai is eleg sok peldaval szolgalnak da hogy tudjak behalozni mas orszagok veluk koraban egyuttmukodo embereit, szervezeteit.

Ez a nagyon szoros viszony szerintem nem egeszseges.
Csak itt nincs nagyon szoros viszony amúgy. Az első generációt képezték ki azóta ami ingyen volt az az éjjellátók meg a mesterlövészpuskák. Kint pedig az összes NATO tagország különleges alakulatai működnek együtt. Igazából fogalmad sincs miről beszélsz és ez kiviláglik. De ha belegondolsz abba, hogy a német különlegeseknél miért tartóztattak le egy égész századot (szerették a régi jó dolgokat), akkor ezt megint átgondolod.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 158
15 815
113
Józanodj ki után írogass. Miért lenne KMD az amcsik trójai falova ? Mert amerikai fegyvereik is vannak ? vagy mi ? Parancsnok Magyar és oda rakják és képzik ki a legjobb Magyar katonákat, mi a fenéről beszélsz ? ? ? Lehet COVID láz, menj orvoshoz.
A kikepzesuket is tudtolmmal jelentos reszben ok csinaljak, szamos vezetojuknak van kinti iskolaja, kikepzese, a beveteseik zomeben is jenki haborukban, megszallasokban tevekenykednek, mint jenki segedcsapatok.
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner