A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

W

Wilson

Guest
Leirtam en is, blogen is meg SilvioD is. A tul szoros jenki befolyas. Siman elofordulhat, hogy pl. tiszteket kompromittalnak egy ilyen kinti tanfolyam utani bebaszcsizos bulikan, ahogy az oroszok is tettek azzal az eszt vagy lett csokaval, es onnantol mar foghato. Ha esetleg felporog a demokraciaexport a tengeren tuli iranyvaltasnal, akkor bizony szamithatunk csunya dolgokra. Nem zarhao ki, hogy amit massal mar megcsinaltak itt is megtortenik.

Ugyan szerintem túl élénk a képzelőerőd még ha kompromitálnának egyes tiszteket(amiben nem hiszek)szerinted mit tudnának csinálni azok a tisztek nem droidokat irányítanak akik bármilyen parancsot végrehajtanak.
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 274
113
De miért game changer amikor az újabb rendszerek számolnak vele és ha van újabb rendszered hatékonyan tudsz ellene fellépni? Nekem ebben semmi újdonság nincs, hogy egy nagy sebességű nagyobb méretű repülőgépek ellen tervezett 30+ éves rendszer nem hatékony a kis célpontok ellen.
Na jó, én nem vitatkozom tovább. A legújabb drónok a legtöbb légvédelemnek feladják a leckét. Pont.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 901
113
Ugyan szerintem túl élénk a képzelőerőd még ha kompromitálnának egyes tiszteket(amiben nem hiszek)szerinted mit tudnának csinálni azok a tisztek nem droidokat irányítanak akik bármilyen parancsot végrehajtanak.
Parancsmegtagadásra ne építsük már az érvelésünket szerintem.

De a belsö elhárításnak pont ez lenne a feladata, hogy az ilyeneket kiszedje a rendszerböl.
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 563
7 011
113
Leirtam en is, blogen is meg SilvioD is. A tul szoros jenki befolyas. Siman elofordulhat, hogy pl. tiszteket kompromittalnak egy ilyen kinti tanfolyam utani bebaszcsizos bulikan, ahogy az oroszok is tettek azzal az eszt vagy lett csokaval, es onnantol mar foghato. Ha esetleg felporog a demokraciaexport a tengeren tuli iranyvaltasnal, akkor bizony szamithatunk csunya dolgokra. Nem zarhao ki, hogy amit massal mar megcsinaltak itt is megtortenik.
Az alap tézisben igazad van, de ezt valaszd el a szolnokiaktól. Ők magyar katonák! Az a befolyásolás, kompromitálás amiről beszélsz azt a '90 óta hatalomba lévő kormányokkal gyakorolják, nem egy MH egységgel...
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Leirtam en is, blogen is meg SilvioD is. A tul szoros jenki befolyas. Siman elofordulhat, hogy pl. tiszteket kompromittalnak egy ilyen kinti tanfolyam utani bebaszcsizos bulikan, ahogy az oroszok is tettek azzal az eszt vagy lett csokaval, es onnantol mar foghato. Ha esetleg felporog a demokraciaexport a tengeren tuli iranyvaltasnal, akkor bizony szamithatunk csunya dolgokra. Nem zarhao ki, hogy amit massal mar megcsinaltak itt is megtortenik.
Szerinted mi az ami egy kinti képzés végi berúgáson történhet, és kompromitálni lehet vele egy KM katonát? Ezek kivarrt f@szagyerekek (a jó értelemben), nem álszent kereszténydemokrata politikusok....
 
W

Wilson

Guest
Meg S300 stb
A drónok az új világot jelentik, barátkozz meg vele :)

Az Sz-300-t nem drónok ellen tervezték főleg nem a Harop ellen ami végül eltalálta (tehát nem Bayraktar volt:)).Azt nem árt tudni ugyanúgy ahogy az örmények az Sz-300-t alkalmazták (egy szál magában)még egy Patriotot is elcsaptak volna az azeriek a Haroppal.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 494
18 515
113
Ez a sztori zajlik. Német, UK, görög, magyar NATO projekt keretében. 2022-ben megindul a beszerzés folyamata 2024-es céldátummal.

Csak MH tulajdonába kerülő eszközökre vonatkozó, szerződéssel rendelkező projektnek hiszek. Ez a kezdeményezés a 176-k, amiben ippen tagok leszünk és a 175-ik amiből pont nem lehet semmi.
Viszont az utánam szólóknak abban igaza van, hogy a földi UGV-k nélkül nem lehet harcolni a jövőben/jelenben. Nagyon gyorsan össze kellene kapni magunk ebben a témában (is). Hogy hat ez az alkalmazott harceljárásokra, hogyan változnak egyes harcászati normatíváink, milyen fegyverekkel lehet, mivel nem, milyen kockázatokat kell kezelni, stb., stb.,
A C-RAM-ról ugyanaz a véleményem: a nélkül semmilyen műveletbe nem lehet küldeni földi erőket manapság. Ha nem lesz C-RAM, nem lesz földi harc képessége az MH-nak. :eek:
Zrínyi amiatt érdemel elismerést, hogy nagy tehetséggel ismerte fel az akkori modern eljárásokat, lehetőségeket, kellő helyen tudta kezelni a vezetési kérdéseket, ellátás szerepét, stb.

Kövessük példáját, a róla elnevezett terv legyen méltó hozzá, készüljünk a jövő hadviselésére. :rolleyes:
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Torok puccskiserlet megvolt?
Hát azt nem igazán gondolom, hogy amerikaiak lettek volna, a török hadsereg kemalista része (akik a szekuláris török államot szeretik )úgy szereti edrogant mint egy darab szart és egy párszor beavatkoztak a 20. században ha túlságosan megnőtt az iszlamista befolyás az országban. Sajnos most nem jött össze nekik.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 159
15 822
113
Hát azt nem igazán gondolom, hogy amerikaiak lettek volna, a török hadsereg kemalista része (akik a szekuláris török államot szeretik )úgy szereti edrogant mint egy darab szart és egy párszor beavatkoztak a 20. században ha túlságosan megnőtt az iszlamista befolyás az országban. Sajnos most nem jött össze nekik.
Ezzel tisztaban vagyok, es meg igazat is adok nekik, de kb biztos vagyok benne, hogy nem veletlenul rugta ossue a port utana a jenkikkel.
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 563
7 011
113
De miért game changer amikor az újabb rendszerek számolnak vele és ha van újabb rendszered hatékonyan tudsz ellene fellépni? Nekem ebben semmi újdonság nincs, hogy egy nagy sebességű nagyobb méretű repülőgépek ellen tervezett 30+ éves rendszer nem hatékony a kis célpontok ellen.
Szerintem valahol ott beszélünk el egymás mellett - néha mintha direkt nem akarnánk egymást megértrni - hogy drón kell ugyan, de nem kizárólagos a tevékenysége és nem garantált az eredménye. De ahogy írtam már, biztos van a mi térségünkben akár egy Bayraktar ellen hatékonyan fellépő légvédelem bárkinél is? És ha nincs akár háborút is nyerhetsz vele ...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Szerintem valahol ott beszélünk el egymás mellett - néha mintha direkt nem akarnánk egymást megértrni - hogy drón kell ugyan, de nem kizárólagos a tevékenysége és nem garantált az eredménye. De ahogy írtam már, biztos van a mi térségünkben akár egy Bayraktar ellen hatékonyan fellépő légvédelem bárkinél is? És ha nincs akár háborút is nyerhetsz vele ...
Ez így van, de mindenkor hatékony csodafegyverként beállítani is eléggé scifi. A drónok szerepének növekedése nem újkeletű, hanem nagyjából 10-15 éves történet, amire ha odafigyeltek volna az örmények is nem lettek volna ennyire orrba baszva (pl ballisztikus rakéta helyett lehetett volna kicsit hatékonyabb légvédelmet összedobni)
Abszolút szükségesnek tartom a csapásmérő és felderítő drónok beszerzését, a fegyveres drón szerintem tökéletesen ki tudja váltani a harci helikoptert.
Ahogy abszolút szükségesnek tartom a légvédelmi rendszerünk bővítését, egy C-RAM rendszerrel is (és eddig sem mondta senki, hogy nem lesz ilyenünk, sőt Subsonic fórumtársunk szerint aki eléggé nagy jóstehetség (értsd jól) lesz csöves légvédelmi rendszerünk is) illetve a Mistral ATLAS modernizált verziójának beszerzését amit a franciák direkt drónra hegyeznek.