A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Most azt mondják, hogy szovjet mintájú 7.62-es lőszerből annyi van, hogy azt se tudjuk, hová tegyük.
Akkor miért spóroltak korábban a lőszerrel ennyire? Én mindenkitől azt hallottam - még rendőrtől is - hogy nevetséges mennyiségű lőszert adtak gyakorlásra.
NATO-lőszerből mennyink van?
Mi nagyon sokat lottunk a nato elvaras tobbszoroset eves szinten. A begyakorlasunk szokott lenni 70 acelmagvas es 30 fenyjelzo. Majd masnap az eles 70 20 ak bol. Amire jott az oromloveszet mimdket nap 2-3 tar fejenkent. A bakonyba meg csak lekaptunk par ladat amennyit gondoltunk... Annyi hogy azt mind elkellett lonunk... Es akinek nem volt eleg beallhatott sorba fegyvert probalni... Es en geppuskas voltam nekem err jott meg ra sokszor a pkm loveszet mig a karabelyosoknak a karabely. Ha elorremozgasos volt pl a loveszet akkor dupla loszermennyiseget kaptunk mert egybe volt kotve 1 essel vagy 2 essel. Es ritka volt az a honap amikor nem lottunk.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 622
5 365
113
Egyik volt tanárom mesélte, hogy Ő híradós században volt, Ők alig lőttek, azt mondta, hogy amikor az oroszokkal voltak közös gyakorlaton akkor az oroszok konzervért sisakszámra hoztak nekik lőszert, akkor tudtak csak normálisan lövöldözni. Mesélte, hogy az egyik ilyen közös akció során az oroszok úgy jártak el a lőszerosztással, hogy lőszeresládákból kivették a konzerveket aminek a tartalmát csak visszaöntötték a fa ládába majd onnan marokkal osztogatták a katonák sisakjába, az egyik lőszeres láda leborult és a sok lőszert simán lesöpörték az útról a fűbe...
A másik véglet amit ismerek az meg apámtól tudom, Ő Szolnokon mindent is csinált, normális lövészet, robbantás, idegen fegyverzet ismereti órák stb
Ez mikor volt? A 80-as években a magyarországon levő szovjet csapatok már 5.45 -ös AK -val voltak felszerelve.

Egyszer a szovjetek lőterére mentünk lövészetre. A leszórt, rozsdásodó éleslőszerről szedtük fel az üres hüvelyeket. Rengeteg volt mindenfelé elszórva.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Isten tudja hány AK lehet raktárban valójában, sztem kevesebb mint hiszitek. az X darab kiadott használható abból egy része lezsírozva várja hogy dicső önkénteseink suembeszálljanak vela támadó zombihordákkal. A maradék: ha lőnének vele, kopi és akkor cserélni kell, ami pénz.
Nem nagyon van cseres ak ha mar tenyleg annyira szet van love megy oromloveszkedni vagy mittudom en. De uj aktol az isten ments akkor jo amikor mar kotyog...
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 602
25 012
113
Ez mikor volt? A 80-as években a magyarországon levő szovjet csapatok már 5.45 -ös AK -val voltak felszerelve.

Egyszer a szovjetek lőterére mentünk lövészetre. A leszórt, rozsdásodó éleslőszerről szedtük fel az üres hüvelyeket. Rengeteg volt mindenfelé elszórva.
A tanárom valamikor 70 körül lehetett katona.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Pa val ami mar nem is volt rendszerbe tobb szazat lottem ugy hogy eggyet sem nagyon akartam probaltam kimaradni belolle. De fegyver kezelestanilag fogasilag lampas loveszet kapasloves meg duplazas gyakorlasara jo volt... Lampa egyik kezbe masik kezbe villantos fejtol tavol tartos mittudom en mi egy csomo mindent gyakoroltunk vele
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Rpg bol tobbszoroset lottem mint 7-8 /olyat is hallottam aki annyit lott soroskent ak val /amd/ 20+ at inditottam kikepzes alatt majd osztalyozon 5 ot. Nemtudom mar hogy 28 vagy 31 volt... Osszesen /geppuskaskent./ es meg kesobb is lett volna lehetosegem loni vele de inkabb a harcjarmu iranyzas erdekelt akkor...
2015 be mar a megsemmisites helyett ellovettek a loszert...
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely
K

kamm

Guest
Hát a Ruag Ammotec pont eladó, és sirokon ott a lőszergyáruk add össze az egyszer egyet,

Kerdes, lesz-e ebbol valami... arra celzok, hogy ha csak az Ammotecet nezzuk, mar az is rettento meretu azert:
https://www.ruag.com/en/about-ruag/organisation/divisions/ruag-ammotec

RUAG Ammotec in numbers (2019)
  • Net sales: CHF 450 million
  • EBIT: CHF 12 million
  • Employees: 2,324
  • Based in: Switzerland, Germany, Sweden, Hungary, USA, Austria, UK, France, Belgium, Italy, Finland

Felmilliard (!) dollaros eves bevetelnek tobmilliard dollaros vetelara lenne, az meg kerdeses, hogy hajlandoak csak Sirokot kulon eladni...
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 351
11 307
113
Isten tudja hány AK lehet raktárban valójában, sztem kevesebb mint hiszitek. az X darab kiadott használható abból egy része lezsírozva várja hogy dicső önkénteseink suembeszálljanak vela támadó zombihordákkal. A maradék: ha lőnének vele, kopi és akkor cserélni kell, ami pénz.

A lőszertartalékról volt szó.

Tökölön, már civilként mesélt erről egy egykori 21-es pilóta, hogy nekik is kellett volna lőni. Ez úgy nézett ki, hogy nem lőttek, egésze addig, amíg valakinek eszébe nem jutott, hogy akkor most pótolnak, meg különben is van egy adag lőszer, amitől meg kell szabadulni. Így történt, hogy páran kapták azt a megtisztelő feladatot, hogy "pisztollyal" akkor lőjjék el. Amikor már görcsölt a jobbkeze, balkézre váltott, aztán amikor azt is megunta, csak puffogtattak, hogy fogyjon...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 515
79 634
113
Mi nagyon sokat lottunk a nato elvaras tobbszoroset eves szinten. A begyakorlasunk szokott lenni 70 acelmagvas es 30 fenyjelzo. Majd masnap az eles 70 20 ak bol. Amire jott az oromloveszet mimdket nap 2-3 tar fejenkent. A bakonyba meg csak lekaptunk par ladat amennyit gondoltunk... Annyi hogy azt mind elkellett lonunk... Es akinek nem volt eleg beallhatott sorba fegyvert probalni... Es en geppuskas voltam nekem err jott meg ra sokszor a pkm loveszet mig a karabelyosoknak a karabely. Ha elorremozgasos volt pl a loveszet akkor dupla loszermennyiseget kaptunk mert egybe volt kotve 1 essel vagy 2 essel. Es ritka volt az a honap amikor nem lottunk.

Nem létezik NATO elvárás...
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 199
5 138
113
El is olvastad, vagy csipőből 444-ezel.?
szfszmgll
Nyilvàn elolvastam. Sőt még azt is tudom mi az szfksz.
És valóban nem tekintem a függetlenség és objektivitás mértékadó lapjànak. De amikor nettó baromsàgokat írogat és minősített adatokat akár megtudni majd ezen háborog, akkor had legyen róla rossz véleményem.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 199
5 138
113
Ha ez komoly erő, akkor nem kell titokban tartani. Nem véletlen, hogy az amerikai hadseregről van a legtöbb publikus információ.


Az orosz vegyi és atom arzenál komoly erő?

Mégis kuss van róla.

Az amerikai special force komoly erő?

Mégse teszik közzé hogy hol vannak és mit csinàlnak.

Orszàgvédelem szempontjàból szerinted okos dolog nyilvànossàgra hozni hogy mekkora erőket tudunk azonnal bevetni mekkorát később?
Szegény titkosszolgálatok meg csak unatkozzanak?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 736
113
Szombathelyen is volt elég lőszer. Én 85/86 -ban voltam lövész. A maximum 120 lőszer volt egy lövészeten. A jellemző az volt, hogy kétszer vagy háromszor hajtottunk végre egy lövészetet, alkalmanként 20-30 lőszerrel. Gondolom mostanában ez már kevésnek számít.

Melyik fegyvernemhez tartoztál , Mert lövészként, 87-88-ban én, majd minden szakasz éles lövészeten, teli tártáskával mentem lőni, rpk-ként. Volt hogy végig értünk a lőtéren és nem tudtuk ellőni sorozatlövésekkel sem a lőszert. A végén addig verettük a lőtér utáni kukoricást, ameddig el nem fogyott minden. Éjszakai lövészeten voltam úgy, hogy csak fényjelzőst táraztam be és még a derékszíjba is tár volt, a tártáskán kívül.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 626
8 259
113
Kerdes, lesz-e ebbol valami... arra celzok, hogy ha csak az Ammotecet nezzuk, mar az is rettento meretu azert:
https://www.ruag.com/en/about-ruag/organisation/divisions/ruag-ammotec

RUAG Ammotec in numbers (2019)
  • Net sales: CHF 450 million
  • EBIT: CHF 12 million
  • Employees: 2,324
  • Based in: Switzerland, Germany, Sweden, Hungary, USA, Austria, UK, France, Belgium, Italy, Finland

Felmilliard (!) dollaros eves bevetelnek tobmilliard dollaros vetelara lenne, az meg kerdeses, hogy hajlandoak csak Sirokot kulon eladni...
Csak Sirokot vennénk.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 622
5 365
113
Melyik fegyvernemhez tartoztál , Mert lövészként, 87-88-ban én, majd minden szakasz éles lövészeten, teli tártáskával mentem lőni, rpk-ként. Volt hogy végig értünk a lőtéren és nem tudtuk ellőni sorozatlövésekkel sem a lőszert. A végén addig verettük a lőtér utáni kukoricást, ameddig el nem fogyott minden. Éjszakai lövészeten voltam úgy, hogy csak fényjelzőst táraztam be és még a derékszíjba is tár volt, a tártáskán kívül.
Lövész voltam. A 4 tárat mi is így tudtuk ellőni.

Egyébként meg az egyéni lövészeteknél 20 -30 lőszer bőven elég volt. Általában 4 -5 célt kellett lelőni. Sokszor a lőszer felét lőttük el, és már nem volt cél.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 626
8 259
113
Ez egy sikeres ceg. Nagyon valoszinutlen, hogy darabonkent adnak el, amikor tobbet er egyben.
Nekünk egyben nincs erre pénzünk és el se adnák.
Szerintem Sirok játszhat. Ha el is adják, még rengeteg érdekeltségük van a régióban.
Ha nem, gépsorokat veszünk, és Arzenál Ammo.
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
10 lőszer!!! hahahahahaha annyit senki sem látott egyben. :p
Mikor először hallottam ezeket a sztorikat nem hittem el. :) Nálunk volt lövészet zsibbadásig, főleg mivel nagydarab ember vagyok rám sózták a géppuskát. Rühelltem a katonaságot, egyedül a puffogtatás tetszett. :)
Meg is néztem neten mi volt a pontos típusuk, M84 volt a PKM-klón, utána szerencsére változtattak és M72 került hozzám, az volt a könnyű géppuska.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Kerdes, lesz-e ebbol valami...
Igazabol mostanaba nem az a kerdes lessz e valamibol valami? Hanem hogy mi
Nem létezik NATO elvárás...
Nekunk loveszet utan mindig azt mondtak par napra ra a szazad szinten. Gratulalok a loveszethez. 1xx% ba teljesitettuk tul a nato standardot loszermennyiseg felhasznalasba /lehet nem standard de valami hasonlo volt./ az eredmenyes lekuzdes xy% volt loszerre vetitve... Xyz tes kfg t kiemelnem ... Ezzel eves szinten xxx% ba leptuk at a nato altal elvart /akkor mittudom en mit./ de ez nem eleg legkozelebb tobbet lovunk es a celok lekuzdeseben is van meg finomitani valo eggyeseknel /altalaba./ foleg az ujaknal de ne agodjanak hamarosan ok is belejonnek... Ahogy haladnak elo a fegyverfogasok es tuzmegnyitas elsajatitasaba.
Vagy vagy valami hasonlot.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and SilvioD

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 622
5 365
113
Az orosz vegyi és atom arzenál komoly erő?

Mégis kuss van róla.

Az amerikai special force komoly erő?

Mégse teszik közzé hogy hol vannak és mit csinàlnak.

Orszàgvédelem szempontjàból szerinted okos dolog nyilvànossàgra hozni hogy mekkora erőket tudunk azonnal bevetni mekkorát később?
Szegény titkosszolgálatok meg csak unatkozzanak?
Szerintem nagyjából minden szomszéd ország titkosszolgálata képben van.
Ráadásul a NATO - belül sok információt megosztunk a többi taggal. Vagyis pl. a román vezérkarral.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 515
79 634
113
Igazabol mostanaba nem az a kerdes lessz e valamibol valami? Hanem hogy mi

Nekunk loveszet utan mindig azt mondtak par napra ra a szazad szinten. Gratulalok a loveszethez. 1xx% ba teljesitettuk tul a nato standardot loszermennyiseg felhasznalasba /lehet nem standard de valami hasonlo volt./ az eredmenyes lekuzdes xy% volt loszerre vetitve... Xyz tes kfg t kiemelnem ... Ezzel eves szinten xxx% ba leptuk at a nato altal elvart /akkor mittudom en mit./ de ez nem eleg legkozelebb tobbet lovunk es a celok lekuzdeseben is van meg finomitani valo eggyeseknel /altalaba./ foleg az ujaknal de ne agodjanak hamarosan ok is belejonnek... Ahogy haladnak elo a fegyverfogasok es tuzmegnyitas elsajatitasaba.
Vagy vagy valami hasonlot.

Nincsenek ilyen standardok.Kb semmire sincs standard a NATO-ban.A NATO képességeket vár el,nem érdekli a hogyan.Nem határozza meg hány lőszer kell egy katona kiképzéséhez,csak kikepzett katonát vár el.

Ha lennének lövészeti standardok akkor esélyünk sem lenne megfelelni az elavult lőtereinkkel és az elavult szabályokkal.Rémilik,hogy nemhogy 360fokos de még csak 180 fokos lőterünk sincs?Lehet,hogy meglep amit írok de a mi lőtereinken modern lőkiképzést nem lehet(vagy csak a szabályok teljes vagy részleges figyelmenkívül hagyásával) végrehajtani.