A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Akkor se ha olcsóbban adják a bótba....?

Egyrészt em olcsóbb, plane nem 30 evre vetitve - ugy minimum a duplaja -, masreszt sehol nem kapsz olyan hozzaferest, valodi tulajdonos-szintu dolgokat, ami a svedeknel termeszetes, harmadrezzt a svedek technológiai azaz tudastranszferre is nyitottak, az amerikai semmi ilyesmiről nem is targyalnak. A legrosszabb opciok egyike az F-35.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 983
5 309
113
Egyrészt em olcsóbb, plane nem 30 evre vetitve - ugy minimum a duplaja -, masreszt sehol nem kapsz olyan hozzaferest, valodi tulajdonos-szintu dolgokat, ami a svedeknel termeszetes, harmadrezzt a svedek technológiai azaz tudastranszferre is nyitottak, az amerikai semmi ilyesmiről nem is targyalnak. A legrosszabb opciok egyike az F-35.
Én úgy értettem hogy ha esetleg később olcsóbban adják...!:)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 525
93 803
113
Úgy néz ki eljött az ideje a haderő-fejlesztés minden szinten történő reklámozásának (belpol részét most hagyjuk):
Azért arra figyelhetnének, hogy a faszságot hanyagoljuk. Nem kell odakölteni, a valóság is elég szép.
Szal a gyulai helikoptergyártás mikor indul? :eek:
Bár lehet Maróth erről beszélt. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and enzo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Én úgy értettem hogy ha esetleg később olcsóbban adják...!:)
Frászt fogják ők később olcsóbban adni. Hiába "olcsóbb" már az alapgép hogy ha a körítés hozzá marha drága. Ráadásul szinte teljesen új logisztikára lenne szükség hozzá. Az sokszor drágább mint maga a gép.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 628
5 513
113
Én nemtom mert karanténban vagyok :D ,de a svédektől nem ritka hogy kaját,zenekart és egyéb hülyeségeket hozatnak a katonáiknak az unnepekre... o_O

Bár eddig a hollandok a csúcsok: valamelyik szilveszter de. iderendeltek egy An-12-est (gondolom más nem vállalta..) hogy FA ANYAGOT vigyen Irakba a katonáiknak hogy SZÍNPADOT építsenek belőle...!!! o_O:D
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Az RDX, vagy más néven ciklonit az maga a hexogén. Mindhárom megnevezés ugyan azt takarja.

Én ezt tudom, de egyelőre arról van szó, hogy azt fogunk gyártani. Az általam betett linken viszont a FOX-7 nevű robbanóanyag van, ami egy új dolog, sokkal érzéketlenebb, biztonságosabb, mint a kb. 70 éve feltalált RDX. És ha már úgy is korszerű cuccokat szerzünk be, akkor ebben is érdemes lenne előre nézni.

Abszolut nem akarom ebbe az irányba elvinni a beszélgetést, de....
Választások. Most pártoktól függetlenül. Tök sok ökörséggel, meg faszsággal 110%-on kampányolnak. Amit meg jól csinálnak, tényleg büszkék lehetnének rá, hadiipar, haderőfejlesztés azt meg titkolják el??? :eek:

Csak nézd meg, hogy egy-egy beszerzésekről szóló hír alatt miféle hozzászólások születnek, a baltól-szélbaltól (24.hu, 444 és hasonlók közönsége) a magát nemzetinek és jobboldalinak tartókig (kuruc, meg a többi olvasótábora). A többség oldaltól függetlenül fikázza hogy szar mindegyik eszköz, amit vettünk, meg amúgy is minek kell, meg tolja, hogy "a patás ezekkel akar majd a tömegbe lövetni, csak azért kellenek", stb. és csak egy-két mohikán próbál tényszerű lenni.

Szóval ja, most lassan az a fázis jön, hogy kicsit titkolni kell egy ideig, ha jól akarnak szerepelni a választáson.

Akik meg örülnek a hadsereg fejlesztésének, azok nem is fogják egy év alatt elfelejteni az eddigi eredményeket.

Biztos nagy ötlet ez a demokrácia???? :confused:


A demokrácia olyan, mint az emberek, akik létrehozták. Tökéletlen, vagyis nem jó. De jelenleg nem tudunk olyan ennél jobbat, ami a legszélesebb körnek megfelel... Persze lehetne ezen is még bőven finomítani pl. valamilyen cenzussal, de semmilyen ember által alkotott rendszer nem lesz-nem lehet igazán jó (csak kevésbé rossz, vagy rosszabb), amíg mi magunk sem leszünk mindannyian tökéletesek.

A nemetek messze a vilag legjobb vegyeszei vagy 200 eve, ezugyben siman rajuk bizom magunkat. :)

Ez így van, de kérdés, hogy nálunk mi lesz gyártva és főleg, hogy mi mit fogunk rendszeresíteni.
 
  • Tetszik
Reactions: aquarell

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 645
15 022
113
2002M lövdékálló mellény:
67581255_336837483887351_8244066338851520512_n.jpg

hozzá való kerámiabetét:
67574624_359044701428209_1813927300857593856_n.jpg


2008M védőmellény:
288_tmk_mell%C3%A9ny_03.jpg


2013M védőmellény
img_3985.jpg

ez kb ugyan az mint a 2008M csak barna:
Hozzájuk való kerámiabetét
img_4001_1.jpg

2015M (nem hivatalos név valószínű nem ez lesz) moduláris védőmellény V1-es balra és V2-es jobbra, a V1-es van a lynxes képeken is, de továbbfejlesztést igényelt ergonómiai gondok miatt (a gyorsleoldó csatok zavarták a fegyver vállba fogását, meg egypár hiba még volt) ebből született a V2 ami ezeket a gondokat orvosolja.
ujhellyattila_53.jpg

V2 közelebbről
104155151_2365022640463727_8899368990466235107_n.jpg

104030211_2579070332194616_3345173336374066425_n.jpg

98276367_534232107269705_7889852225512538112_n.jpg

Ezekből a mellényekből vannak különböző méretek?
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 364
14 255
113
Egyrészt em olcsóbb, plane nem 30 evre vetitve - ugy minimum a duplaja -, masreszt sehol nem kapsz olyan hozzaferest, valodi tulajdonos-szintu dolgokat, ami a svedeknel termeszetes, harmadrezzt a svedek technológiai azaz tudastranszferre is nyitottak, az amerikai semmi ilyesmiről nem is targyalnak. A legrosszabb opciok egyike az F-35.

1, A gép gyártása felfutóban van és egyre nagyobb mennyiségben van szolgálatban - ez köztudottan minden termék esetében árlenyomó tényező. Egyébként a magas üzemeltetési költség oka nem műszaki alapú, hanem szervezési...
2, Nem tudom a svéd techtransfer egészen pontosan mit takar és mekkora mértékű. Erről valami infó? Egyáltalán az top-end level vagy csak valami "jó lesz nekik a budilehúzó kar gyártása" dolog?
3, Az F-35 kemény szövetségi elvárást támaszt, ami nem meglepő - nem, nem migrik betelepítését meg politikai irányzatot, hanem, hogy ne fordulj be az oroszokhoz - mint a törökök.
4, "Távirányítás" - ezzel nem foglalkozom, tessék visszakeresni, el lett magyarázva tucatszor, ilyen kiskapuval miért nem adhatsz el fegyvert. Megjegyzem a török Wedgetail flotta (AWACS), ami egy ettől összetettebb cucc is vígan elrepked az USA embargó ellenére, irányítgatja a háborúkat mókázva. Egy ellátási és ODIN láncról levágott F-35 esetében alkatrészek és a frissítések nem jönnek meg - de attól még repül, amíg nem romlik el elég sok minden, mint bármi másnál. Amúgy ha az USA ellen fordulsz, szerintem ez a legkisebb gond...
Másik megjegyzés, hogy egy orosz vagy EU vas pont ugyanigy informatika és alkatrészfüggő, mint az F-35. Minden modern gép, mert ugyanolyan rohadt bonyolultak és hálózat alapúak (a gripen svéd support nélkül meddig is repülne? És egy sokkal összetettebb E vagy F variáns?).
5, Stealth gép (F-35) non stealt gép ellen (Gripen) overkill. Nem tudom nézed-e az ilyen gyakorlatokat, olyan 80-100:1 kill ratio jön ki stealth-non stealth gépek közötti scenariokban, még a J-20 is a jelentések szerint hasonló értékeket hoz. Egyszerűen ha csak az AMRAAM aktív radarját észleled, akkor van olyan 1 másodperced, mielőtt elpatkolsz...
6, És itt a lényeg. Ha a haderőfejlesztés a "mindenből a legjobbat" elv alapján érvényesül, akkor a kés hegyét tompának hagyni a legnagyobb baromság. Mert vehetsz te két vagy három század Gripent is - egy román F-35 század először őket gyilkolja le röhögve, majd utána pár nap alatt felzabálják az egész Leopard és Lynx zászlóaljakat.
Ez van. Ez a szint amit egy 5.th gen nyújt. A létező legnagyobb baromság nem szerezni, hanem 4.th genre költeni.
(Meg amúgy is kell védelmi pénzt fizetni az USA felé is, akkor már inkább ebben)
 

exsorkatona

Active Member
2014. szeptember 18.
120
158
43
egy román F-35 század először őket gyilkolja le röhögve, majd utána pár nap alatt felzabálják az egész Leopard és Lynx zászlóaljakat.
Ez van. Ez a szint amit egy 5.th gen nyújt. A létező legnagyobb baromság nem szerezni, hanem 4.th genre költeni.
(Meg amúgy is kell védelmi pénzt fizetni az USA felé is, akkor már inkább ebben)
Most őszintén? Szerinted mikor lesz a románoknak F-35 flottája?
Ez kezd arra hasonlítani, hogy miért kell nekünk a T 72-eseinket modernizálni, mert a románok modernizálták az T 55-ösöket.
 
W

Wilson

Guest
Nem olyan rossz az allamadossaguk sajnos.

A románoknak akkor lesz F-35k ha mi F-35t veszünk:).Van nekik bőven mire költeni nem az F-35 vásárlás náluk a fő proritás,hiszen még a használt F-16t sem tudták még rendesen beüzemelni.Reálisan nézve a románok nagy eséllyel nem fognak az elkövetkező 15 évben 5 gen gépre váltani.Persze nem lehet kizárni de ahhoz nagyot kellene változni a külső körülményeknek.
 
K

kamm

Guest
1, A gép gyártása felfutóban van és egyre nagyobb mennyiségben van szolgálatban - ez köztudottan minden termék esetében árlenyomó tényező. Egyébként a magas üzemeltetési költség oka nem műszaki alapú, hanem szervezési...
2, Nem tudom a svéd techtransfer egészen pontosan mit takar és mekkora mértékű. Erről valami infó? Egyáltalán az top-end level vagy csak valami "jó lesz nekik a budilehúzó kar gyártása" dolog?
3, Az F-35 kemény szövetségi elvárást támaszt, ami nem meglepő - nem, nem migrik betelepítését meg politikai irányzatot, hanem, hogy ne fordulj be az oroszokhoz - mint a törökök.
4, "Távirányítás" - ezzel nem foglalkozom, tessék visszakeresni, el lett magyarázva tucatszor, ilyen kiskapuval miért nem adhatsz el fegyvert. Megjegyzem a török Wedgetail flotta (AWACS), ami egy ettől összetettebb cucc is vígan elrepked az USA embargó ellenére, irányítgatja a háborúkat mókázva. Egy ellátási és ODIN láncról levágott F-35 esetében alkatrészek és a frissítések nem jönnek meg - de attól még repül, amíg nem romlik el elég sok minden, mint bármi másnál. Amúgy ha az USA ellen fordulsz, szerintem ez a legkisebb gond...
Másik megjegyzés, hogy egy orosz vagy EU vas pont ugyanigy informatika és alkatrészfüggő, mint az F-35. Minden modern gép, mert ugyanolyan rohadt bonyolultak és hálózat alapúak (a gripen svéd support nélkül meddig is repülne? És egy sokkal összetettebb E vagy F variáns?).
5, Stealth gép (F-35) non stealt gép ellen (Gripen) overkill. Nem tudom nézed-e az ilyen gyakorlatokat, olyan 80-100:1 kill ratio jön ki stealth-non stealth gépek közötti scenariokban, még a J-20 is a jelentések szerint hasonló értékeket hoz. Egyszerűen ha csak az AMRAAM aktív radarját észleled, akkor van olyan 1 másodperced, mielőtt elpatkolsz...
6, És itt a lényeg. Ha a haderőfejlesztés a "mindenből a legjobbat" elv alapján érvényesül, akkor a kés hegyét tompának hagyni a legnagyobb baromság. Mert vehetsz te két vagy három század Gripent is - egy román F-35 század először őket gyilkolja le röhögve, majd utána pár nap alatt felzabálják az egész Leopard és Lynx zászlóaljakat.
Ez van. Ez a szint amit egy 5.th gen nyújt. A létező legnagyobb baromság nem szerezni, hanem 4.th genre költeni.
(Meg amúgy is kell védelmi pénzt fizetni az USA felé is, akkor már inkább ebben)

Ezt mondtam, hogy ezt a sok blod marhasagot mar tucatszor kivegeztum, nem is vagyok hajlando ujra leirni, mert csak akaratlanul is kigunyolnam a leggyerekesebb hulyesegeket ebben (lasd a roman F-35 "lopakodo" gyilkolaszasa es hasonlo fogalmatlansagok.)

Komolyan, olvass utana, ne molni meg masok aranyos Amerika-imadatan alapulo szovegeibol indulj ki. :)
 
K

kamm

Guest
A románoknak akkor lesz F-35k ha mi F-35t veszünk:).Van nekik bőven mire költeni nem az F-35 vásárlás náluk a fő proritás,hiszen még a használt F-16t sem tudták még rendesen beüzemelni.Reálisan nézve a románok nagy eséllyel nem fognak az elkövetkező 15 évben 5 gen gépre váltani.Persze nem lehet kizárni de ahhoz nagyot kellene változni a külső körülményeknek.

Az hagyjan, de nincs is hova lopakodni a Karpatokon belul, egy okorseg az egesz (es akkor az uj radarokat meg bele sem szamoltam.)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 525
93 803
113
1, A gép gyártása felfutóban van és egyre nagyobb mennyiségben van szolgálatban - ez köztudottan minden termék esetében árlenyomó tényező. Egyébként a magas üzemeltetési költség oka nem műszaki alapú, hanem szervezési...
2, Nem tudom a svéd techtransfer egészen pontosan mit takar és mekkora mértékű. Erről valami infó? Egyáltalán az top-end level vagy csak valami "jó lesz nekik a budilehúzó kar gyártása" dolog?
3, Az F-35 kemény szövetségi elvárást támaszt, ami nem meglepő - nem, nem migrik betelepítését meg politikai irányzatot, hanem, hogy ne fordulj be az oroszokhoz - mint a törökök.
4, "Távirányítás" - ezzel nem foglalkozom, tessék visszakeresni, el lett magyarázva tucatszor, ilyen kiskapuval miért nem adhatsz el fegyvert. Megjegyzem a török Wedgetail flotta (AWACS), ami egy ettől összetettebb cucc is vígan elrepked az USA embargó ellenére, irányítgatja a háborúkat mókázva. Egy ellátási és ODIN láncról levágott F-35 esetében alkatrészek és a frissítések nem jönnek meg - de attól még repül, amíg nem romlik el elég sok minden, mint bármi másnál. Amúgy ha az USA ellen fordulsz, szerintem ez a legkisebb gond...
Másik megjegyzés, hogy egy orosz vagy EU vas pont ugyanigy informatika és alkatrészfüggő, mint az F-35. Minden modern gép, mert ugyanolyan rohadt bonyolultak és hálózat alapúak (a gripen svéd support nélkül meddig is repülne? És egy sokkal összetettebb E vagy F variáns?).
5, Stealth gép (F-35) non stealt gép ellen (Gripen) overkill. Nem tudom nézed-e az ilyen gyakorlatokat, olyan 80-100:1 kill ratio jön ki stealth-non stealth gépek közötti scenariokban, még a J-20 is a jelentések szerint hasonló értékeket hoz. Egyszerűen ha csak az AMRAAM aktív radarját észleled, akkor van olyan 1 másodperced, mielőtt elpatkolsz...
6, És itt a lényeg. Ha a haderőfejlesztés a "mindenből a legjobbat" elv alapján érvényesül, akkor a kés hegyét tompának hagyni a legnagyobb baromság. Mert vehetsz te két vagy három század Gripent is - egy román F-35 század először őket gyilkolja le röhögve, majd utána pár nap alatt felzabálják az egész Leopard és Lynx zászlóaljakat.
Ez van. Ez a szint amit egy 5.th gen nyújt. A létező legnagyobb baromság nem szerezni, hanem 4.th genre költeni.
(Meg amúgy is kell védelmi pénzt fizetni az USA felé is, akkor már inkább ebben)
Ha lenne vkinek a térségben F-35, akkor számítana, de a lengyeleken kívül nincs és még a tervekben sem szerepel.

2, Nem tudom a svéd techtransfer egészen pontosan mit takar és mekkora mértékű. Erről valami infó? Egyáltalán az top-end level vagy csak valami "jó lesz nekik a budilehúzó kar gyártása" dolog?
Sztem az őszi, decemberi események alapján nem fog a Saab ilyen ajánlattal előállni. Elküldenénk a pi...ba.
Azt mondjuk nem gondolom, hogy brazil ajánlathoz hasonlóan helyi gyártást kapnánk. Ilyen ajánlatokat 40-50 fölötti géprendelésekhez csatolnak. A kanadai ajánlat ilyen, a finnre nem emlékszek, de biztosan ahhoz is csatoltak hasonlót.

De, hogy ez a sok gyártás nyereséges legyen kell egy olcsóbb, de modern üzem. Ehhez kiváló lehetőség Mo.,az Aero V. tapasztalaival. Részegységgyártás alapból jöhet és vmi új fejlesztés. Nem vadászgép, de light attack vagy kiképzőgép. Egy Saab-Aero V. mix. Így a csehek is megtarthatják az eddigi gyártásukat, hozzánk meg egy modernebb gép kerülhet. Én ebben gondolkodnék Maróthék helyében.


Az F-35 a legjobb gép, de túl nagy kiadást jelentene és nem erősítené a hazai ipart. Nem vagyunk kéányszerhelyzetben, hogy rászoruljunk. Az amerikai védelmi pénzt a rakétákkal letudtuk, viszlát. Van a környéken elég vazallus lengyel - román, mi nem tudnánk olyan jól nyalni, ahogy ők.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Ezekből a mellényekből vannak különböző méretek?
Mindből van. A legkorábbi S-XL ig megy az újabbak 2 méretben készültek M-L/XL nek felel meg. A legújabb majd kap egy kis méretet mert a mai fiúcskák aprók ill a nőknek is kéne egy kisebb...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 645
15 022
113
Mindből van. A legkorábbi S-XL ig megy az újabbak 2 méretben készültek M-L/XL nek felel meg. A legújabb majd kap egy kis méretet mert a mai fiúcskák aprók ill a nőknek is kéne egy kisebb...

Ja a legújabbra gondoltam. Nem voltam egyértelmű.
Köszi
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 154
113
...ne molni meg masok aranyos Amerika-imadatan alapulo szovegeibo...
Egy baráti megjegyzés: Molni nem amerika-imádó.
Ha igy gondolod, akkor nem ismered őt vagy nem olvastál tőle eleget. Az elején még tőlem is gyakran megkapta "csillagos és sávos szemcsis" jelzőt, de rá kellett jönnöm hogy alaptalanul és valójában én voltam tájékozatlan.
Vannak viszont "mások", akik szemlátomást olyanok, mint ahogyan irod, a sok amerikai akció film meg PC-s játékok világából merítenek.
De Molni még véletlenül sem az. Csak ennyi.