A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Felesleges bármit írni:).Jó párszor leírták már LMZek 2.0 kollégának (köztük én is),hogy a románok kb 30 TR-85 hurcolásznak mindenhova ez az erő amit talán ténylegesen betudnának vetni egy konfliktusban.De ő nem hisz ezeknek a számoknak:)

Igen, lehet kb 60-80 mukodokepes ezekbol a valamelyest NATO-kompatibilisse varazsolt "TR-85" a.k.a. sajat gyartasu, upgradelt T-55-bol, aztan azon kivul lehet masik ugyanennyi vegtelenul elavult T-55, amelyikre mar ok sem szamolnak komolyabban, max mint alapozo-kikepzo egysegekre.
A tobbi valahol ott rohad a szabad eg alatt, szarra rozsdasodva, szetrohadt motorral es hajtassal, 40 ev koruli muszerekkel stb.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 929
73 364
113
Vagy te ertetted felre, mert szerintem meg azt mondja, hogy minden ilyet mar megkotottek, akkor rendelnek ujra, amikor jonak latjak.
Ha beszallitoi keretszerzodes van, akkor egy sima RFQ-ra kuldott arajanlat elfodadasaval johet a kovetkezo adag, nem kell mas hozza. (Nem mellesleg @krisss kommentjei is arra utalnak, hogy ha par ev mulva is, de kezdettol fogva tervbe van vefve legalabb meg1x ennyi hk.)

Simán benne lehet a szerződésekben egy opciós darabszám rendelésének lehetősége mindenre. Ahogy az Amraam-nál is benne van. Persze ezért majd külön fizetni kell.

Még mindig nem tudjuk hogy mi került 1800 millió Euróba (=1,8 milliárd Euró)... ha 12 A4 + 44 A7 +24 Pzh + 10 Leo2 alapú kiegészítő járművet 10 millió Eurós átlagárral számoljuk, akkor az csak 80*10 millió Euró = 800 millió Euró. Hány év support, szimulátor, alkatrész, szerszám stb. lehet benne hogy kétszer annyiba kerül mint a vas? Ráadásul a lőszerek jelentős része már hazai gyártás lehet.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 920
13 911
113
@LMzek 2.0

A románoknak sincs 100-nál több aktív harckocsijuk...
Értem én:
Románia: 100 aktív 500 aktiválható.
Magyarország: 30 aktív 50 aktiválható.

A tüzérségnél hasonló arányok.

Rakéta-tüzérség:
Románia pár-száz Grad és van még kevés jobb eszköz is.
Magyarország: 0 az az nulla.

Én nem tartom jónak, hogy 2026-30-ig semmi változás nem történik.
Sem technikai sem személyi szempontból.
Ez nem csak pénz kérdése! A "csak" pénz-szórás sem megoldás! Különösen érdeklődve várom ez ügyben(létszám probléma!!!) a gyors, de hosszútávú koncepciót, megoldást!
 
  • Tetszik
Reactions: Nero von Schwartz
K

kamm

Guest
Simán benne lehet a szerződésekben egy opciós darabszám rendelésének lehetősége mindenre. Ahogy az Amraam-nál is benne van. Persze ezért majd külön fizetni kell.

Még mindig nem tudjuk hogy mi került 1800 millió Euróba (=1,8 milliárd Euró)...

Nem masfel milliardrol szolt a fama?
Nekem 57x milliard HUF korul remlik a hir, az (mai) aron €1.5-1.6B kozott van valahol.

ha 12 A4 + 44 A7 +24 Pzh + 10 Leo2 alapú kiegészítő járművet 10 millió Eurós átlagárral számoljuk, akkor az csak 80*10 millió Euró = 800 millió Euró.
Jo lesz az 90 jarmunek azaz €900M is. ;)

Ugyanakkor szerintem az nemikepp alacsony atlagar, inkabb legyen €12M/jarmu, az mar azert €1.08B, az realisabb, mert ugy masik 50% a teljes trainingre, maintenance 5-10 evre, logistical supportra, strategic consulting (kialakitani az uj szerkezetet, harcaszatot stb) egyaltalan nem sok, plane nemetektol.


Hány év support, szimulátor, alkatrész, szerszám stb. lehet benne hogy kétszer annyiba kerül mint a vas? Ráadásul a lőszerek jelentős része már hazai gyártás lehet.

Amerikaiaktol egy ilyen fullos csomag ennel joval dragabb lett volna, lefogadom. Ha csak abbol indulok ki, mennyit fizetett naponta egy consulting ceg, amikor mondjuk lekuldott egy ugyfelhez egy masik allamba par napra (kb ugyanaz a kategoria, mint egy nemetnek atmenni Magyarorszagra), plusz az utazas, a hotelem stb, mar abbol gonodolom, milyen orbitalis szamlat adhatott be nekik utana - itt meg mindez tucatnyi emberrel megy oda-vissza, evekig, gondolj bele...
 
T

Törölt tag 4082

Guest
kritikus tömeg" dolog az ókorban működött amikor a technikai fölény lapos dimenzióban volt jelen, a
Valójában ott se. Egy Római légió valóban elvérzett 3 Karthagoi hadtesttel szemben, vagy egy falanx a halhatatlanokkal szemben, de az egy technológiai szint volt.

Amikor viszont a légió találkozott a barbárokkal akkor meglehetősen más lett a csata kimenetele kvázi függetlenül a tömegtől
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Hat azt csak 2028-ra kell kiallitanunk fullon, no meg egyreszt ugye minimum 4 zl kijon abbol a 200+ elso rendelesbol, masreszt szerintem 2023-ban egyelore az a bizonyos elso 44 nemet-gyartasu KF41HU megy a kozepesbe - tehat 2023-ra: 1 zl KF41hu, 2 zl BTR meg 1-2 zl Gidran melle (plusz a sallang), szerintem akkor ilyesmi lesz a kozepes az elejen...?

Ahogy @krisss is sejteti mar, en meg mar az elejetol mondogatom, hogy minimum meg1x ennyi 2A7HU es valoszinuleg PzH is jon meg 2028 elott, azaz: 2 zl 2A7HU, 1-2 zl KF41HU plusz 1 osztaly PzH (plusz Gidranok, torzs etc) a nehezben 2028-ra.
Reggel csak annyi tellett, hogy megjegyezzem, hogy Takács vezérőrnagy interjújában volt azért új infó.
Most talán ki is tudom fejteni.
Igazság szerint én erről már korábban is elmélkedtem. A lényeg az, hogy sokan félreértik a NATO vállalásokat. Ugye mindenki előtt a nehézdandár lebeg, meg külön a közepes, de esetünkben itt azért lesz némi trükközés.
Ahogy elhangzott '23-ban aktuális a közepes, és '28-ban egy nehéz. De senki nem mondta, hogy ezt a 2 dandárt esetlegesen - részben , vagy egészben - nem ugyan azok a zászlóaljak fogják alkotni. Nem véletlen, hogy a közepes dandárt mint "köztes lépcsőfokot" emlegeti.
Takács tábornok is elmondta, hogy már a közepes kiállításához is mindkét aktív gépesített lövészdandár közreműködésére szükség lesz.
Ez nem jelenti, hogy ne folyhatna párhuzamosan a haderőreform, de ha meggebedünk is, '23-ra össze kell rakni egy közepes dandárt.
Ha tippelnem kellene, akkor ezt a dandárt megpróbálják összelapátolni az épp most képződő PZH-s tüzérekből (PZH osztály), egy zl. (a németeknél készülő) Lynx zl.-ból, 1 BTR-es zászlóaljból, 1 század Leo2A4-ből, valamint esetleg a pct. zászlóaljból, ami addigra Gidránokat kap. Mint ahogy még egy felderítő század is hozzá csapható, szintén Gidránokkal.
Szerintem ez így már elfogadható egy közepes dandárnak. A harckocsikat, PZH-kat, pct. zl.-at, valamint a BTR-es lövészeket is, Tata adja. A felderítőket, és a Lynxes lövészeket meg az MH 5.

És akkor értelmet nyer az a meglepő infó is (a Lynx bemutatóról kijött újságírói hír), hogy a Lynxeket először Hódmező kapja.
Ha belegondolunk, nagyjából mindegy, hogy a Hódmezőn állomásozó 1-2 lövész zászlóalj végül is Debrecenhez lesz-e rendelve, vagy Tatához.
Egyelőre az is nagy szám lesz, ha ki tudjuk állítani a teljes harckész dandárt, még '22-'23-ig folyamatos intenzív toborzással is.
/Itt közbevetném, hogy szintén többször jeleztem itt @krisss -nek is bíztatásul, hogy legkésőbb '22-ben rendezik - az orvosokhoz hasonlóan - a katonai béreket is. Ellenkező esetben sérülnek a célkitűzések, felajánlások/
Nem elsősorban a felajánlott dandár lesz problémás, hanem minden más! Tehát mondjuk a határvédelem, vagy bármilyen más természeti katasztrófa esetén a védelmi feladatok.
Szóval lehet okosan 2-300 T-72-esről álmodozni, de ennek semmi realitása nincsen, ha egy nyomorult felajánlott dandárhoz is mindent élőerőt be kell tolni.

Hogy a '28-as nehéz dandárral mi lesz? Az még szerintem ködös. Nem csak nekünk, de feljebb is. Nem azt állítom ezzel, hogy nem tudják, hogy mit csinálnak, de szerintem több opciót is kell a tűz körül tartani, mert azért elég sok a kérdőjel a hazai Lynxek időre való szállítása körül.

Engem eléggé összezavart a vezérőrnagy úr azon kijelentése, hogy a közepes/kerekes dandárnak STANAG 3a/b-t kell teljesíteni. Szerintem ezt a BTR biztosan nem teljesíti, de ha a definícióban az szerepel, hogy "lennie kell olyan eszköznek", és nem az, hogy "minden eszköznek ami" teljesíti a lvl 3a/b-t, akkor ez az összelapátolt dandár is alkalmas lehet a szint teljesítésére. A Lynx biztosan megfelel, de szerintem a Gidrán is.

A nehézdandárhoz pedig szépen csak fel kell szerelni a lövész zászlóaljakat Lynx-ekkel. Ha a lövész zászlóaljakat szerkezetileg lazán kezelik akkor simán lehet akár a német mintájú vegyesdandárokat is létrehozni. De ha lazább lesz a zászlóaljak "illesztése", azzal a logisztikán is lehet segíteni.
Ezzel a módszerrel lehet további városokat helyőrségként bevonni.
De a függetlenebb alegységekből könnyebb lesz feladatfüggő harccsoportokat is szervezni...
folyt. köv...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Akkor miért kell kizárólagosan olyan képességű és árú harckocsit eröltetni, aminek a képességeire nincs szükségünk, cserébe a szükséges mennyiség töredékét tudjuk megfizetni (úgy, hogy közben nem marad tartalék, nem marad a többi haderőnem részére csak töredék összeg, és forrás hiányában nem tudunk a változó körülményekhez alkalmazkodni)!
???????????? OMFG ez meg mi a jóisten???
Melyik képességére nincs szükség az A7-esnek?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 556
113
Valójában ott se. Egy Római légió valóban elvérzett 3 Karthagoi hadtesttel szemben, vagy egy falanx a halhatatlanokkal szemben, de az egy technológiai szint volt.

Amikor viszont a légió találkozott a barbárokkal akkor meglehetősen más lett a csata kimenetele kvázi függetlenül a tömegtől
A sorozott római légió verte a hasonló számú zsoldos/önkéntes, hazai terepen meg sorozott karthágói gyalogságot. Hannibál általában a terepadottságok, cselvetések és a rómaiak vezetési hibáinak könyörtelen kihasználása miatt lett olyan sikeres! Érdemes Polübioszt olvasni ebben a témában!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
A kenyértésztát nem gyúrják át annyiszor ahányszor már különböző szereplőkkel át lett "gyúrva" LMZek 2.0 kedvenc vesszőparipája,eredménye nem sok lett mivel LMZek 2.0 a legváratlanabb pillanatokban képes a fórum "asztalára" "kicsapni" a témát:),és a legszebb az egészben az,hogy a magyar honvédségben nagy biztonsággal ki lehet jelenteni,hogy nem lesz semmilyen T-72 upgrade,nekem "sajnos" nem T-72 volt a jelem az óvodában, így immunis vagyok a téma iránt,de persze mindenkinek kell valamilyen,jó értelemben vett "kattanás":),mert így kerek a világ.
Én ezt inkább nem "kicsapásnak" érzem, hanem dühödt "helikopterezésnek"! :cool:
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 895
4 405
113
Értem én:
Románia: 100 aktív 500 aktiválható.
Magyarország: 30 aktív 50 aktiválható.

A tüzérségnél hasonló arányok.

Rakéta-tüzérség:
Románia pár-száz Grad és van még kevés jobb eszköz is.
Magyarország: 0 az az nulla.

Én nem tartom jónak, hogy 2026-30-ig semmi változás nem történik.
Sem technikai sem személyi szempontból.
Ez nem csak pénz kérdése! A "csak" pénz-szórás sem megoldás! Különösen érdeklődve várom ez ügyben(létszám probléma!!!) a gyors, de hosszútávú koncepciót, megoldást!
Nagyjából egyetértek a mennyiségi fölényükből adódó aggodalmaiddal de a hk fölényt nemcsak a hk számának emelésével lehet ellensúlyozni, hanem a pct eszközök széles palettájának és mennyiségének növelésével. Úgy tűnik, ezen a téren vannak fejlesztések (CGM4, RGW?, Spike?). Ha ezekkel rendesen el leszünk látva, akár a tartalékos zlj-k is, meggondolandó a régi hk-k alkalmazása ilyen környezetben.
Abban abszolút igazad van, hogy ehhez a tüzérségi védernyő szükséges, különben semmit nem ér.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
A sorozott római légió verte a hasonló számú zsoldos/önkéntes, hazai terepen meg sorozott karthágói gyalogságot. Hannibál általában a terepadottságok, cselvetések és a rómaiak vezetési hibáinak könyörtelen kihasználása miatt lett olyan sikeres! Érdemes Polübioszt olvasni ebben a témában!
Ez önmagában igaz is meg nem is. Róma és Kárthágó háborúja hosszú volt, és kiegyensúlyozott, alapvetően enyhe, de nem döntő szárazföldi fölénnyel Róma felé, amit a vezér személye elvesztegethetett (Tuniszi csata) vagy másik oldalról kiegyenlíthetett (hogy ne az agyonidézett Cannaei csatát említsem a három T) De ez itt off, és csak arra reagálva írtam, hogy a kritikus tömeg már az ókorban sem volt igaz. Egy kiképzett zsoldosokból álló Kárthágói hadsereg ugyanolyan lazán tépett át a barbárokon, mint egy római légió, akár 5:1 arányban is.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 556
113
Ez önmagában igaz is meg nem is. Róma és Kárthágó háborúja hosszú volt, és kiegyensúlyozott, alapvetően enyhe, de nem döntő szárazföldi fölénnyel Róma felé, amit a vezér személye elvesztegethetett (Tuniszi csata) vagy másik oldalról kiegyenlíthetett (hogy ne az agyonidézett Cannaei csatát említsem a három T) De ez itt off, és csak arra reagálva írtam, hogy a kritikus tömeg már az ókorban sem volt igaz. Egy kiképzett zsoldosokból álló Kárthágói hadsereg ugyanolyan lazán tépett át a barbárokon, mint egy római légió, akár 5:1 arányban is.
Így van. A barbároknak szervezési, fegyelmi, ellátási és minőségi (fegyverzeté) kihívásaik voltak mindig.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 4082

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Az interjú legfontosabb mondata. Kicsit kijózanító az újabb 44 A7HU-ról álmodozóknak. A tábornok ezt a mondatát úgy gondolhatta, hogy beleértette a megkötött, de még be nem jelentett szerződéseket is. pl. a Hirtenbergertől, tekintve, hogy magyar tulajdonú cég és a gránátokat is gyártani fogjuk hozzá 81 és 120 mm-es aknavetőt biztos, hogy veszünk. Nehéz megérteni, hogy miért nem jelentjük be. Spike-ra is nyugodtan fogadhatsz (mikor arról nyilatkoznak, hogy több platformon is használható páncéltörő rakéta akkor eléggé leszűkül a kör). Drónokat talán gyártunk is majd, de hogy Izraelből beszerzünk az biztos. Mesterlövészfegyver UA, géppuska FN szerintem hazai gyártású lesz. Talán a legnagyobb elmaradás a tüzérségi eszközökben van. Én nagyon bízok 155 mm-es kerekes önjáró tarack beszerzésében/hazai gyártásában is, sőt szerintem Skyranger vagy más hasonló termék beszerzése is valószínű. A közepes dandárba biztos, hogy beszerzünk kerekes APC-t itt csak a típus kérdéses: Boxer, Terrex de itt felmerült valami ultramodern hibrid holdjáró is. Reméljük racionális döntés lesz.
Akkor használd kicsit a fejedet!
Hallottál már kerekes 4x4-nél nagyobb bárminek a beszerzéséről?
Csak mert az interjúban az is elhangzik, hogy olyan közepes dandár lesz, ami kerekes technikára fog épülni, ráadásul egy olyan kritériummal (STANAG 3), aminek a BTR nem felel meg. Ráadásul a Kaposvárra bejelentett kerekes harcjárművel kapcsolatban tényleges megrendelésről még szó sincs.
Szerintem itt elsősorban a vezérőrnagy a nehézdandárhoz szükséges technikákra értette a "kész vagyunk"-ot.
 
H

Hummen23

Guest
Hat azt csak 2028-ra kell kiallitanunk fullon, no meg egyreszt ugye minimum 4 zl kijon abbol a 200+ elso rendelesbol, masreszt szerintem 2023-ban egyelore az a bizonyos elso 44 nemet-gyartasu KF41HU megy a kozepesbe - tehat 2023-ra: 1 zl KF41hu, 2 zl BTR meg 1-2 zl Gidran melle (plusz a sallang), szerintem akkor ilyesmi lesz a kozepes az elejen...?

Ahogy @krisss is sejteti mar, en meg mar az elejetol mondogatom, hogy minimum meg1x ennyi 2A7HU es valoszinuleg PzH is jon meg 2028 elott, azaz: 2 zl 2A7HU, 1-2 zl KF41HU plusz 1 osztaly PzH (plusz Gidranok, torzs etc) a nehezben 2028-ra.

A kozepesbol a BTReket meg majd a 2023 utan erkezo 8x8 hibridekkel levaltjak, no meg akkorra szerintem lesz meg mindenfele ujabb KF41HU rendeles is...

Engem egyedul az MLRS/MARS II hianya idegesit, de az egyre inkabb. :(
Remelem, a RMnek van erre is valami tervezete mar a HM elott, csak egyelore meg agyalnak az opciokon (ahogy azt is remelem, hogy pl a PzH helyett a kozepeshez inkabb valamifele MAN/Rabas/kerekesre tett AGM modul lesz, amibol igy ugyanakkora budgetbol remelhetoen 1.5-2x annyit tudnank hazai osszeszerelessel kihozni ergo jutna a mobildd is egy osztalynyi belole.)
Nem teljesen értem, hogy mi értelme 1 zászlóalj lynxet betenni a közepebe.
Valamint a tegnap linkelt interjúban újra leírták, hogy a közepes kerekes lesz. Ez kizárná ezt a lehetőséget.
Viszont azt is írták, hogy a nehézdandárt 2 alakulat fogja adni.
Erre látok lehetőséget, mivel hódmező valaha önálló dandár volt harckocsikkal.
A legjobban annak örülnék, ha betagozódna a Klapkába, majd 28 után kapna 44 leot és 24 pzh-t... és önálló nehézdandárrá avanzsálna.
Debrecen pedig maradna közepes.