A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 486
113
Nem írtam,hogy nem foglalkozik a harcászat az egységek harcával(nem is utaltam erre).De mint ahogy az alegysegeknél úgy az egységeknél is döntő az alkalmazott technika az egységek harcászatában.
Erre írtam, hogy szerintem magasabb szinten kevésbé meghatározó a technika befolyása. Ennek is meg van az oka.
A gépesített erőkkel vívott harc elveit az orosz és német katonai gondolkodás elég jól kimunkálta, az alapokat mindkét oldalon felismerték. Mindkettőtől lehet tanulni, mind a mai napig. A régi dolgok (eljárások, elvek) ismerete soha nem hátrány, sőt azok nélkül soha nem tud egy parancsnok, vagy katonai teoretikus újat alkotni.
Az, hogy mi az új, az meg mindig utólag dől el. :)

Emiatt vannak súlyos tévedések a hadtudomány elméletében, emiatt egyesek sokáig tudnak sületlenségeket beszélni....
Viszont a legtöbb alkalmazott tudományhoz hasonlóan a harc megvívásának tudománya is rendelkezik olyan állandó, vagy viszonylag állandó törvényszerűségekkel, melyek mikro és makro szinten is igazak..., és folyamatosan érvényesülnek. A technikai fejlődés ezeket például nem, vagy csak nagyon ritkán befolyásolja. Akkor is ha úgy tűnik, hogy nem így van.
Ezért a harcászati elvek és harceljárások tanulmányozása, ismerete és alkotó módon történő alkalmazása nagyon alapos és folyamatos munkát igényel még tőlünk, fotelhuszároktól is. Hát még az igazi katonáktól......
Júj, az nagyon kegyetlen meló lehet....
:)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 514
79 631
113
Tehát ez a PUMA sem tudja alapból a LVL 6+-t. De rétegesen "felöltöztetve" Tudni fogja. Ha jelenleg nincs még kész a rá való ERA páncélzat, akkor azzal nem is tudjuk megrendelni. De nekünk rendelni kell, mert már most is késésben vagyunk.

Pontosan ez az én elméletem is! Csak nem pénzügyi okokból. Hanem technikaiból.
Ahogy sejtem - és már le is írtam párszor - a 218-as darabszám sem azért lett ekkora, mert nem tudtunk fizetni, hanem mert a szükséges verziók fejlesztés alatt vannak.
A pénzügyi ok azért is sántít, mert a nem az aláírás pillanatában kell kifizetni a teljes csomagot, hanem a teljesítés ütemezésében. Ráadásul már eleve úgy számolunk, hogy lesz vagy '29, mire ideér már csak az eredetileg kitalált 218db is.
Butaságot beszélsz!Az ausztraloknal ott a LvL VI páncélos változat....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 514
79 631
113
Erre írtam, hogy szerintem magasabb szinten kevésbé meghatározó a technika befolyása. Ennek is meg van az oka.
A gépesített erőkkel vívott harc elveit az orosz és német katonai gondolkodás elég jól kimunkálta, az alapokat mindkét oldalon felismerték. Mindkettőtől lehet tanulni, mind a mai napig. A régi dolgok (eljárások, elvek) ismerete soha nem hátrány, sőt azok nélkül soha nem tud egy parancsnok, vagy katonai teoretikus újat alkotni.
Az, hogy mi az új, az meg mindig utólag dől el. :)

Emiatt vannak súlyos tévedések a hadtudomány elméletében, emiatt egyesek sokáig tudnak sületlenségeket beszélni....
Viszont a legtöbb alkalmazott tudományhoz hasonlóan a harc megvívásának tudománya is rendelkezik olyan állandó, vagy viszonylag állandó törvényszerűségekkel, melyek mikro és makro szinten is igazak..., és folyamatosan érvényesülnek. A technikai fejlődés ezeket például nem, vagy csak nagyon ritkán befolyásolja. Akkor is ha úgy tűnik, hogy nem így van.
Ezért a harcászati elvek és harceljárások tanulmányozása, ismerete és alkotó módon történő alkalmazása nagyon alapos és folyamatos munkát igényel még tőlünk, fotelhuszároktól is. Hát még az igazi katonáktól......
Júj, az nagyon kegyetlen meló lehet....
:)
Nincs vita köztünk.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
A fél négyzetméteres radar eltalálásához nagy repesz sűrűség kell. Ahhoz meg közeli robbanás. Az pedig sok sok gránáttal érhető el. Egy időben sok gránát hoz sok ágyú kell.
A kör bezárult, minden tüzér eszköz folyamatosan lő, az állandóan manőverező harckocsikra, hátha egynéhányrol lezuzza az aktív rendszer elemeit.
Mindezt az egész felderítő rendszer folyamatos igénybevételével.
Mintegy fél óráig, amíg minden gránát el nem fogy a magas tűz ütem miatt.
Nem hiszek ebben.
Nem kell oda semmiféle repesz. Egy romboló puskával 1000 méterről pár lövés elég és " kivakítod". Csak pár szenzort kell tönkre tenned. De akár keresztbe lőheted a csövet is.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 486
113
Nem igazan jelent előnyt...Sőt!
Biztos vagyok benne, hogy amikor még Kossuth Lajos Katonai Főiskolanak hívták, akkor nem oktattak hálózatos hadviselést. :rolleyes: :D

A kérdés az, hogy melyikkel jársz jobban. A menetoszlop sebessége nem lesz úton sem 50-60-nál nagyobb.
Terepen viszont a láncosok már lazán tudják tartani a 40-50-es önálló tempót.
De nem kell egyből drasztikus változtatásokat tenni, ha csak a fenti szabvány eljárást úgy módosítod, hogy kihagyod a kisebb oszlopba való szétbontakozást.

A harckötelék három fontos jellemzője (tűzlehetőségei, manőverezőképessége és védettsége) a menet-, harc előtti és harc alakzatok során értelem szerűen különböző módon mutatkoznak meg.
Parasztosan ha vonalban rohamozol az ellen felé, akkor minden fegyvereddel a leghatékonyabban tudsz rá tüzet vezetni és a legjobban látod.
De kénytelen vagy azon a valószínűleg rosszul járható nyílt terepen haladni, ahol ő éppen van. Ugyanakkor ilyenkor szétbontakozva, fedezéktől fedezékik, a tűz és mozgás összhangjával mozogva (egymást fedezve) elég védett lehetsz.
Ha kisebb oszlopokra bontakozva haladsz, de vviszonylag járható helyeken, viszonylag fedezve a terep és a növénytakaró által, akkor tüzelni még nem tudsz (a távolság miatt amúgy sem) rá, de ő sem a közvetlen irányzású eszközeivel. Viszont a sebesség számít, hisz meg kell lepned, gyorsan kell az erődet egy adott ponton koncentrálni a szükséges erőfölény megteremtése érdekében. A tüzérsége már megcsaphat, emiatt már azért vetheted sűrün a keresztet a tankban. A sebesség a lényeg.
Ezt megelőzően viszont a tüzérségétől, felderítésétől messzebb még mozoghatsz akár épített utakon is. Itt vagy a leggyorsabb, de célszerűen itt a mozgási folyosók száma kevesebb az ellenség irányába, így kénytelen vagy az egész vagy viszonylag nagy köteléket egy oszlopban mozgatni.

Nagyon szép szakma ez a gépesített harc. :)
Mindig irigyeltem azokat akik ezt igazán jól művelték....
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 486
113
Nem kell oda semmiféle repesz. Egy romboló puskával 1000 méterről pár lövés elég és " kivakítod". Csak pár szenzort kell tönkre tenned. De akár keresztbe lőheted a csövet is.
A harckocsin sok ilyen érzékeny rész van, amit "vakíthatsz" egyszerű kézifegyver tüzével. Parancsnoki figyelőműszer, irányzótávcső optikája mind kb. hasonló negyed négyzetméteres (vagy kisebb), lehet. Mégsem bukott el a harckocsi az utóbbi évtizedekben, pedig egy dióverővel hatástalanítani lehetne.
Valahogy nem megy. Szerintem.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 621
5 364
113
Dehogy mész tartósan terepen 40-50-el terepen harckocsival.
Ha 60-al veretsz terepen a fogyasztás kissé megnő... kisééééé nagyon.
A BMP -k simán mentek 70 felett terepen. Felkapcsoltak 5-ösbe, teljes gáz. Mi meg kapszkodtunk hátul, mert azért eléggé rázott. :D
A T55-ösök szintén tudták ezt. Volt olyan, amikor elhagyták a BMP -ket és szólni kellett nekik hogy lassítsanak.

Az üzemanyag fogyasztás meg nem érdekelt senkit. Meg az sem, hogy a motoroknak sem használt. A 10 éves BMP -k egy részében már gond volt a motorral.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 449
67 743
113
Nem kell oda semmiféle repesz. Egy romboló puskával 1000 méterről pár lövés elég és " kivakítod". Csak pár szenzort kell tönkre tenned. De akár keresztbe lőheted a csövet is.
Egyedi behatárolt esetekben ez működhet, vagy városi harccselekményben, de egy támadó harckocsiegységre puskával lövöldözni, háááááát elsőrendű öngyilkossági mód az biztos. :)
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Ez igaz lehet,abban az esetben ha az első lövéssel épp nem azt iktattad ki. Ezek a kis tornyocskák nagyon feltűnőek.
A harckocsik nem egyedül dolgoznak, biztosítják egymást. Akkor a másik fog leszedni.

Ezért vetettem fel a múltkor az APS-es harckocsikötelékek elleni harchoz a távirányított eszközök (fix RCWS-ek, tornyos UGCV-k) használatát.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 915
123 376
113
A BMP -k simán mentek 70 felett terepen. Felkapcsoltak 5-ösbe, teljes gáz. Mi meg kapszkodtunk hátul, mert azért eléggé rázott. :D
A T55-ösök szintén tudták ezt. Volt olyan, amikor elhagyták a BMP -ket és szólni kellett nekik hogy lassítsanak.

Az üzemanyag fogyasztás meg nem érdekelt senkit. Meg az sem, hogy a motoroknak sem használt. A 10 éves BMP -k egy részében már gond volt a motorral.
Az, hogy a gyakorlótéren hogy csapattátok és nem érdekelt senkit a fogyasztás, hogy is mondjam kissé irreleváns a téma szempontjából...
Főleg előrenyomulás közben kurvára érdekelni fog mindenkit a fogyasztást mert nem mindegy mikor állsz meg tankolni...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and ravenlord

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
Persze,értem a reakciókat,én semmit nem vitatok. Csak példát írtam hogy ez is egy összetettebb téma. Sajnos mindenre van válasz és újabbnál újabb stratégia. Nem egyszerű ez...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
De előnyt jelent!Hogyne jelentene előnyt,ne viccelj már.Pont arról beszélünk,hogy az elvek maradtak a harcászatban.A harckocsi hadviselés elvei nem változtak.A harcászat arra ad választ,hogy mennyire és mikor bontakozz szét nem pedig arra,hogy szét kell-e bontakozni.
Ha jobban elolvasod, én is ezt írtam le.
Én nem a szétbontakozást kérdőjeleztem meg, hanem azt, hogy van-e, ha pedig van akkor mikor van szükség az oszlopra.
Butaságot beszélsz!Az ausztraloknal ott a LvL VI páncélos változat....
És az övéken van ERA? Ja nincs! Akkor mi is a lényege a moduláris páncélzatnak?