A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 230
67 166
113
Érthető, de nem értek egyet. Ezt így kicentizésnek érzem, amit különösen felelőtlennek tartok annak fényében, hogy az MH legfontosabb alakulatát támogatja a típus. Ha nem kell a 20 Hforce akkor nem kell, de inkább legyen mint egyszer kiderüljön, hogy kellett volna a tűzerő de nem volt.


Mivel a 24-esnek se fegyverzete se önvédelmi rendszere, így jelenleg ennek kellene bemenni ha b+ van.

A ránk veszélyt jelentő kihívások nagyja nem tud kellő mennyiségű modern légvédelmet felmutatni. Ne menjünk bele a biztpolba (azt úgyis lenézitek).
Na hát pont ezért nem adom fel a kell még harckocsi állaspontomat. Inkább rohadjon egy garázsban, de legyen, mint ne amikor kell.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 980
14 067
113
Én úgy látom értelmét a helijeink alkalmazásának, ha alapvetően látóhatáron-túli és/vagy precíziós fegyvereket visznek, és a beáldozható drónokat is magukkal.
Ezek a drónok tudnak felderíteni, célkoordinátákat adni, célt-kijelőlni és "beáldozódni", ha kell!
Első lépésben (5-15 éves távlatban) a várható technikai fejlődés/árak alapján ezt tartom reálisnak/megfizethetőnek, ami a környékbeliekkel szemben hatékony és biztonságos.
A csillió-dolláros mindent( is )-tudó, fentebb leírt drón (lopakodó, és nagy-magasság, és terepkövet és belső fegyvertér) megoldással szemben
a felderítő-/célkijelölő drón,
+védett zónából induló(a legmobilabb a heli, mint hordozó) csapásmérés

kombinációt tartom inkább a hosszú ideig jó kompromisszumnak.



"Trianonosan-Bekerítődve" az arany-szabályt --minőség és mennyiség-- semmilyen politikai csábítás miatt nem szabad figyelmen kívül hagyni !!!


.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 197
10 967
113
Nos?
Ha nem a HForce-ba integrált Spike lesz végül akkor meg még nagyobb WTF van...

Valamelyik benfenntesebb blogon már el is szólták magukat, hogy Spike lesz az.

A lynxbe Spike van integrálva, maróth azt nyilatkozta, hogy zajlanak a tárgyalások a spikeról, a hforehoz az van integrálás alatt, a szakma spike-ot szeretne. Szóval szerinted mi lesz rajta?

Vagy Maljutka! ;)

Az inkább a fogós kérdés, hogy mit szánnak fő fire support helikopternek mert a H225M mondjuk el is bírja a fegyverterhelést.

Csak a Caracal "akkora, mint egy pajta". Nem hiába nem lett a Chinookból sem harci helikopter, és a Mi-24 elrendezése is zsákutcánakk bizonyult.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 911
22 412
113

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 197
10 967
113

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 911
22 412
113
Hát ilyen "egy darabos" vadhajtások nálam nem memorizálódnak...
Oké, de attól még nincs több harci helikopter deszanttérrel.
Koller Józsibá is felhivja a figyelmet a harci helikopter és a támadó helikopter megnevezések közti külömbségre,...de én utálom a legjobban, amikor fogalmakról kezdünk oldalakon keresztül a semmiről beszélni, de legyen itt egy példa ;) :
1280px-%21IAR-330_Puma_SOCAT_antitank_gunship_2_%28cropped%29.jpg

A támadó heliket gondolom nem kell bemutatnom...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
296
1 041
93
Nem vagyok krisss de itt a H145""M"" is tetszik, úh. egészen biztos. Csillogjon,legyen drága, és ne legyen hozzá fegyverzet ez a lényeg. Ha mégis van, legyen gyengébb mint ami kellene. Biztos siker.
Az ugye megvan,hogy ezek szállító helikopterek? Az "M" a nevükben még mindig nem azt jelenti,hogy az Airbus harci helikoptert csinált belőlük,vagy bárki annak gondolná/szeretné használni. A felfegyverezhetőség egy plusz képesség az alapfeladat ellátásán felül,ami a H145 esetében a szállítás és a kutató mentés( és itt jön be pluszban az 5db esetében a könnyű támogató szerep). De akkor ilyen alapon vonja ki a világ minden hadserege a szállító helikoptereket, szállító repülőket,tankereket,teherautókat,műszaki járműveket stb. mert nem lőnek?
 

Nero von Schwartz

Well-Known Member
2020. december 16.
445
1 469
93
Az ugye megvan,hogy ezek szállító helikopterek? Az "M" a nevükben még mindig nem azt jelenti,hogy az Airbus harci helikoptert csinált belőlük,vagy bárki annak gondolná/szeretné használni. A felfegyverezhetőség egy plusz képesség az alapfeladat ellátásán felül,ami a H145 esetében a szállítás és a kutató mentés( és itt jön be pluszban az 5db esetében a könnyű támogató szerep). De akkor ilyen alapon vonja ki a világ minden hadserege a szállító helikoptereket, szállító repülőket,tankereket,teherautókat,műszaki járműveket stb. mert nem lőnek?
Nem, hanem rendszeresítsenek mellettük normálisan páncélozott és felfegyverzett támadó helikoptereket
 

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
296
1 041
93
Nem, hanem rendszeresítsenek mellettük normálisan páncélozott és felfegyverzett támadó helikoptereket
Normálisan páncélozott? A harci helikoptereknél a páncélzat annyit jelent,hogy egyes részek géppuskalövedékek ellen védettek,ennyi a páncélzat,ezek nem repülő tankok... Csak hát abban a korban amikor az utolsó buckalakó papucsos is manpaddal futkározik,hát... Nem azt mondom,hogy a harci helikopter halott,de,hogy a szerepe átalakul az biztos(drónokkal való együttmüködés,NLOS fegyverzet). Itt az egyik legegyértelműbb talán a felfegyverzett drónok előretörése,és egy hozzánk hasonló ország esetében talan ez a jarhatóbb út,és nem a dedikált harci helikopter.
 

Chima3ra

Well-Known Member
2020. július 28.
296
1 041
93
Hát ha egyszer drónjaink sincsenek? Valami azért nem ártana a 20 mentőhelikopter mellé
Nézd,én azt teljesen megértem,hogy szeretnéd ha minél hamarabb,minél több olyan beszerzés történne,ami "harci" képességet biztosít,ezzel nem vagy egyedül,én is szeretném(azért mondjuk ilyen is volt pár,pl. Leopárdok,PZH,Lynx...). Drónbeszerzés meg folyamatban van,ez hivatalos,remélhetőleg a részletek is kiderülnek lassan. Viszont ez a mentalitás,hogy fröcsögsz,és ledegradálsz olyan dolgokat,mint a H145,azért eleg visszatetsző. Arról azért mondjuk nem ártana tudomást venned,hogy egy normális haderő felépítéséhez a szállító helikopter és az SAR képesség szintén elengedhetetlen dolgok...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 230
67 166
113
Nézd,én azt teljesen megértem,hogy szeretnéd ha minél hamarabb,minél több olyan beszerzés történne,ami "harci" képességet biztosít,ezzel nem vagy egyedül,én is szeretném(azért mondjuk ilyen is volt pár,pl. Leopárdok,PZH,Lynx...). Drónbeszerzés meg folyamatban van,ez hivatalos,remélhetőleg a részletek is kiderülnek lassan. Viszont ez a mentalitás,hogy fröcsögsz,és ledegradálsz olyan dolgokat,mint a H145,azért eleg visszatetsző. Arról azért mondjuk nem ártana tudomást venned,hogy egy normális haderő felépítéséhez a szállító helikopter és az SAR képesség szintén elengedhetetlen dolgok...
Nem a szállítóhelikopter mivoltát degradálta, félreértették szerintem. Azt kifogásolja, hogy ezek mint kvázi harci helikopterek lettek magasztalva, de ezen minőségén belül is minimális mennyiség lesz erre a funkcióra bevethető a vásárolt kiegészítők révén. Nem hinném, hogy a szállító helikopter bárkinek szúrná a szemét.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 424
120 881
113
Nem a szállítóhelikopter mivoltát degradálta, félreértették szerintem. Azt kifogásolja, hogy ezek mint kvázi harci helikopterek lettek magasztalva, de ezen minőségén belül is minimális mennyiség lesz erre a funkcióra bevethető a vásárolt kiegészítők révén. Nem hinném, hogy a szállító helikopter bárkinek szúrná a szemét.
Hát én eddig csak úgy hallottam magasztalva, hogy könnyű multifunkciós helikopter ami tűztámogatásra is alkalmazható

Na mindegy párszor már kifejtettem de továbbra is tartom, hogy ezt a "mostakarommostakarom!!! " hozzállást és vergődést vissza lehet vinni oviba meg a teszkóba a játékosztály padlójára....