A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Nem lehet, hogy a 30-ról 35-re váltás dobta meg az RM szerzőpdés árát?

Legfeljebb azt tudnátok ti is felhozni két érvként, hogy nektek így szimpi, meg a tűzerő pont ár-érték arányban növekedett. DE a páncélzat nem növekedett, a felderítés szintén maradt a régi szinten, a tűzerő körül is kétségek, hiszen a tűzgyorsaság csökkent.

Értem én, hogy a 2 nem tűnt soknak, mert a Puma is nagyjából annyi lett volna. Meg értem én, hogy ebben az országban tök mindegy az ár, akkor már költsünk 50%-ot polírra! De egyszer döntsük már el, hogy több értelme van-e abból a 1 milliárdból T-72-est beszerezni és a teljes 35-ös tűzerőtöket lesöpörtem a francba, vagy én nem értem.

Lehet vitatkozni a 30 és a 35 között szakmai alapon. Ennek a fórumnak az egyik erőssége a Lynx topicban épp az volt, hogy valós piaci árakról is beszélt, volt elég kutató munka abban, hogy mi mennyibe került. Ha a 35-ös Wotan ennyivel többe került, akkor szerintem megvan a válasz, hogy miért nem azzal rendeltük. És pont!

A továbbiakban meg a 3. m bármi lehet. Akár egy szándéknyilatkozat is, hogy az elkövetkezendő 40 évre akkora keretet szán a kormány a szervizre, alkatrészpótlásra. Vagy egy korlátozott katasztrófa erővel bíró atom fegyver a torony hátuljára, amihez Paks kiégett fűtőkazettáit is be szeretnék dolgozni.
 
Last edited by a moderator:

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 016
32 993
113
Hm.Hogy a szomszédaink velünk szemben milyen főfegyvert szereznek be,az nem a Lynx főfegyver űrméretétől függ elsősorban,hanem a páncélzatátol.
Nagyobb kaliber álltalában nagyobb lőtávot,nagyobb átütőerőt és nagyobb bummot/repeszhatást jelent.Ezt kell összevetni a nagyobb löszer méret és kezelhetőségi hátrányával-és a kilövéséhez szükséges nagyobb fegyver hátrányaival.Ezen problémák megoldására szolgálnak az új kaliberek,a 40TC és az 50SS.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Ha 1 milliárd dollárt pluszban ráfizettünk arra, hogy ne 30-as, hanem 35-ös legyen, akkor amint jön Orbán erre felé, felakasztom a nyílt utcán.
Legfeljebb azt tudnátok ti is felhozni két érvként, hogy nektek így szimpi, meg a tűzerő pont ár-érték arányban növekedett. DE a páncélzat nem növekedett, a felderítés szintén maradt a régi szinten, a tűzerő körül is kétségek, hiszen a tűzgyorsaság csökkent.

Értem én, hogy a 2 nem tűnt soknak, mert a Puma is nagyjából annyi lett volna. Meg értem én, hogy ebben az országban tök mindegy az ár, akkor már költsünk 50%-ot polírra! De egyszer döntsük már el, hogy több értelme van-e abból a 1 milliárdból T-72-est beszerezni és a teljes 35-ös tűzerőtöket lesöpörtem a francba, vagy én nem értem.

Lehet vitatkozni a 30 és a 35 között szakmai alapon. Ennek a fórumnak az egyik erőssége a Lynx topicban épp az volt, hogy valós piaci árakról is beszélt, volt elég kutató munka abban, hogy mi mennyibe került. Ha a 35-ös Wotan ennyivel többe került, akkor szerintem megvan a válasz, hogy miért nem azzal rendeltük. És pont!

A továbbiakban meg a 3. m bármi lehet. Akár egy szándéknyilatkozat is, hogy az elkövetkezendő 40 évre akkora keretet szán a kormány a szervizre, alkatrészpótlásra. Vagy egy korlátozott katasztrófa erővel bíró atom fegyver a torony hátuljára, amihez Paks kiégett fűtőkazettáit is be szeretnék dolgozni.
o_O
Mit nem értesz ezen a hozzászóláson?
Nem. Illetve az egy becslés az egész programra amennyi pénzt szeretnének kivenni belőle a továbbiakban plusz opcionális vásárlásokkal az alap rendelésünk az a 2 milliárd körüli ami fix.

A részvényeseknek mindig a legjobbakat írod.
 
H

Hummen23

Guest
Ha 1 milliárd dollárt pluszban ráfizettünk arra, hogy ne 30-as, hanem 35-ös legyen, akkor amint jön Orbán erre felé, felakasztom a nyílt utcán.
Legfeljebb azt tudnátok ti is felhozni két érvként, hogy nektek így szimpi, meg a tűzerő pont ár-érték arányban növekedett. DE a páncélzat nem növekedett, a felderítés szintén maradt a régi szinten, a tűzerő körül is kétségek, hiszen a tűzgyorsaság csökkent.

Értem én, hogy a 2 nem tűnt soknak, mert a Puma is nagyjából annyi lett volna. Meg értem én, hogy ebben az országban tök mindegy az ár, akkor már költsünk 50%-ot polírra! De egyszer döntsük már el, hogy több értelme van-e abból a 1 milliárdból T-72-est beszerezni és a teljes 35-ös tűzerőtöket lesöpörtem a francba, vagy én nem értem.

Lehet vitatkozni a 30 és a 35 között szakmai alapon. Ennek a fórumnak az egyik erőssége a Lynx topicban épp az volt, hogy valós piaci árakról is beszélt, volt elég kutató munka abban, hogy mi mennyibe került. Ha a 35-ös Wotan ennyivel többe került, akkor szerintem megvan a válasz, hogy miért nem azzal rendeltük. És pont!

A továbbiakban meg a 3. m bármi lehet. Akár egy szándéknyilatkozat is, hogy az elkövetkezendő 40 évre akkora keretet szán a kormány a szervizre, alkatrészpótlásra. Vagy egy korlátozott katasztrófa erővel bíró atom fegyver a torony hátuljára, amihez Paks kiégett fűtőkazettáit is be szeretnék dolgozni.
Szerintem ne akassz senkit. Pláne egy olyan fórumon, amit a szakszolgálatok is olvasnak.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 296
14 022
113
a tűzerő körül is kétségek, hiszen a tűzgyorsaság csökkent.
No, no, no! Egy reális helyzetben egy cél ellen három lovésbol álló adag van leadva, majd elkezdi bemérni a kovetkezó célpontot, ha van ilyen. 30mm-es esetében ez a sorozat kb 0,9 másodperc és a 35mm-él se haladja meg a 1,5 másodpercet. Ez onmagában nem egy meghatározó kulonbség.
Amit igazán meg kell fontolni, az a loszer menyisége, ami a 35mm-él jóval kissebb, tehát két utótoltés kozott kevesebb célponta lehet támadni. Szemelott kell tartani, hogy milyen célpontok ellen kell harcolni, milyen korulmények kozott. Ha ezek stanag 6-al és aktív védelmi rendszerrel ellátot célpontok, akkor nincsen mese, a 35mm bevezetését végul nem igazán lehet megúszni.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 757
15 692
113
"A Magyar Honvédségnek nincs olyan szegmense, amit nem forgatna fel - a szó legjobb értelmében - a haderőfejlesztési program. Egy-egy képesség területén talán jobb szinten voltunk, de alapvetően minden le volt maradva. Ne kerteljünk, a program előtt egy legatyásodott Magyar Honvédség volt ez, ahol napi szinten küszködtünk a túlélésért."

@krisss , te vagy az? :eek::D:D:D
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
kezdjük az elején.
mire szükséges nekünk a toronyfegyver? jellen pillanatba és a özeljövőbe.
az ellenség puha félkemény és kemény céljaiak leküzdésére.

puha célokra elsödlegesen ott csücsül a tetején és a toronyba a géppityu
félkemény célokra ott a gépágyú
kemény célokra az atgm.

tehát szükségünk van e jelenleg vagy a közeljövőbe hogy a félkemény célok leküzdésére való fegyverzetünk kemény célok leküzdésére használjuk???

tehát szükségünk van e jelenleg egy még nemlétező 35 ös toronyrá?

szerintem a válsz nem.


a késöbiekbe elöfordulhat. ez egy2. körös ifv beszerzéssel orvosolható. hisz nállunk a gyár.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 616
11 288
113

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 910
123 307
113
"A Magyar Honvédségnek nincs olyan szegmense, amit nem forgatna fel - a szó legjobb értelmében - a haderőfejlesztési program. Egy-egy képesség területén talán jobb szinten voltunk, de alapvetően minden le volt maradva. Ne kerteljünk, a program előtt egy legatyásodott Magyar Honvédség volt ez, ahol napi szinten küszködtünk a túlélésért."

@krisss , te vagy az? :eek::D:D:D
Hát nem mostanában leszek ilyen pozícióban
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Ezt tudtuk gyártani, így "műxik":




...és így lő a valóságban:



.



Khmmm. Én most nem tudom hogy egy 2. vh-s harceszköz most hogy jön ide? Elő kellene venni mert megvan a licence?

Ha csak arra szolgál hogy a múltban mennyire bevált a svéd vonal akkor meg csak annyit hogy hasonlítsd össze a bofors-szal felszerelt Nimródot vagy a svéd alapokon nyugvó Toldit egy korabeli német technikával.

Nem vagyok képben hogy szárazföldi technikában mi a fejlettségi különbség jelenleg (lehet hogy semmi), de 70 éves példával ne támasszuk már alá hogy per ma jó lenne velük bizniszelni. (Mert lehet hogy jó lenne, de nem a Bofors 40M miatt).

A Nimród, mint SPAAG eléggé bevált.


Napjainkig használják/gyártják a a 40mm-est. A "vas" ugyanaz, a "körítés" (radarok, modernebb kiegészítők, segédberendezések, amiatt nagyobb pontosság, tűzgyorsaság...)
A szerbek is gyártják, a románok az orrunk elől vették meg a dupla gépágyús légvédelmi Bundeshwehr légvédelmiket, nem kifutó fegyver, a kategória egyik legjobbja, pl. gondolom ezért rajta van a CV-90 IFV verzióján is. Az is kategóriája egyik legjobbja!

"Kis" bürokratikus bányászattal szép huszárvágást lehetne csinálni. "Van benne potenciál..."

A "kisördög" motoszkál az ötlettel... ;)

Mindennek vannak természetesen előnyei/hátrányai...
 
  • Tetszik
Reactions: éber

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Baromi jó cikk @Green Leader ! :)

oké,,, tegyük meg tétjeinket:
-lesz-e az európai projektből valami 2040-re
melyik résztvevő fél hátrál ki elsőnek?
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 125
15 736
113
Ha meg gyorsabban akarod akkor több pénzt kérnek. Szeretnél 23-ig egy lynx zlj-at? Akkor ennyiért tudjuk ezzel a felszereltséggel hozni, ha új cuccot akarsz rá az időben is több meg pénzben is. Ha mégis sietetted akkor pénz.

Meg a közös közép európai hadosztály német vezetéssel 30-ast preferál ez is közrejátszik.

Remélem azért amint lehet lecseréljük a 35-ösre.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
2022-től jönnek a vasak 23-ig ami Németben készül! Tehát magyarán a gyártást már el kellett kezdjék ha jövőre szállítani akarnak! Remélem majd kapunk egy kis morzsát videót, képeket ahogy összerakják! Én nagyon kíváncsi vagyok!:D

Ide a rozsdás bökőt, hogy azt is le fogják videózni, ahogy az összes biztonsági szabályt megsértik, de a Béla gyerekünk nagyon hegeszt. Média anyagból nem lesz hiány, és ez így van jól.
No, no, no! Egy reális helyzetben egy cél ellen három lovésbol álló adag van leadva, majd elkezdi bemérni a kovetkezó célpontot, ha van ilyen. 30mm-es esetében ez a sorozat kb 0,9 másodperc és a 35mm-él se haladja meg a 1,5 másodpercet. Ez onmagában nem egy meghatározó kulonbség.
Amit igazán meg kell fontolni, az a loszer menyisége, ami a 35mm-él jóval kissebb, tehát két utótoltés kozott kevesebb célponta lehet támadni. Szemelott kell tartani, hogy milyen célpontok ellen kell harcolni, milyen korulmények kozott. Ha ezek stanag 6-al és aktív védelmi rendszerrel ellátot célpontok, akkor nincsen mese, a 35mm bevezetését végul nem igazán lehet megúszni.

Szólnál a főnökeidnek, hogy szerezzenek be sürgősen a Lynxeink számára célpontokat? Légyszí! Következő updaten 35-ös kalibert akarunk. Jelenleg meg nem azt vettük.

Legalább a szolgálatosoknak is van értelme végre. Baromira unatkozhatnak egy-egy ilyen nélkül. :D

Én abszolút nem aggódok ily... Várj, ki kell nyitnom az ajtót! Mindjárt folytatom.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 125
15 736
113
Ha 1 milliárd dollárt pluszban ráfizettünk arra, hogy ne 30-as, hanem 35-ös legyen, akkor amint jön Orbán erre felé, felakasztom a nyílt utcán.
Legfeljebb azt tudnátok ti is felhozni két érvként, hogy nektek így szimpi, meg a tűzerő pont ár-érték arányban növekedett. DE a páncélzat nem növekedett, a felderítés szintén maradt a régi szinten, a tűzerő körül is kétségek, hiszen a tűzgyorsaság csökkent.

Értem én, hogy a 2 nem tűnt soknak, mert a Puma is nagyjából annyi lett volna. Meg értem én, hogy ebben az országban tök mindegy az ár, akkor már költsünk 50%-ot polírra! De egyszer döntsük már el, hogy több értelme van-e abból a 1 milliárdból T-72-est beszerezni és a teljes 35-ös tűzerőtöket lesöpörtem a francba, vagy én nem értem.

Lehet vitatkozni a 30 és a 35 között szakmai alapon. Ennek a fórumnak az egyik erőssége a Lynx topicban épp az volt, hogy valós piaci árakról is beszélt, volt elég kutató munka abban, hogy mi mennyibe került. Ha a 35-ös Wotan ennyivel többe került, akkor szerintem megvan a válasz, hogy miért nem azzal rendeltük. És pont!

A továbbiakban meg a 3. m bármi lehet. Akár egy szándéknyilatkozat is, hogy az elkövetkezendő 40 évre akkora keretet szán a kormány a szervizre, alkatrészpótlásra. Vagy egy korlátozott katasztrófa erővel bíró atom fegyver a torony hátuljára, amihez Paks kiégett fűtőkazettáit is be szeretnék dolgozni.

Az 1mrd plusszban azt már tudjuk, hogy benne van az aktív védelem + C-RAM/SPAAG-ok is.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Baromi jó cikk @Green Leader ! :)

Erről volt szó itt:
https://forum.htka.hu/threads/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai.499/post-894283

Az Eu.i Next Generation Rotorcraft Capability (NGRC) projekt (Franciák, Németek, Görögög, Olaszok, UK) méretben sokkal inkább az NH90 / Cougar méretű helikopter lesz mint a Tiger.
A követelmények az új generációs helikopterrel szemben:
  • range in excess of 900nm (1,650km),
  • cruise speeds are around 150kt (280km/h)
  • maximum take-off weight of 10-17t,
  • capacity for up to 16 troops in full combat gear or mission equipment,
  • endurance of more than 5h, or up to 8h with additional fuel tanks
  • Combined internal and external payload should be greater than 4t, with at least 2.5t carried internally.

Képességek terén mikor azt írja hogy az új helikopter a Mi-24 re fog hasonlítani....na azon felröhögtem...:D

Sokkal inkább igaz amikor azt írja hogy
"...EGY ILYEN ESZKÖZ A JÖVŐBEN VALÓSZÍNŰLEG INKÁBB EGYFAJTA MAGAS VÉDETTSÉGŰ DRÓN-IRÁNYÍTÓKÖZPONT, MŰVELETI- ÉS KOORDINÁCIÓS KÖZPONTOT JELENT MAJD, NEM CSUPÁN EGY SZÁRAZFÖLDI CÉLPONTOK MEGSEMMISÍTÉSÉRE SPECIALIZÁLÓDOTT FORGÓSZÁRNYAST..."

A szerzőnek nincs igaza a páncélvédelemmel kapcsolatban.
Már a most szolgálatban álló harci helikopterek esetében is a páncélvédelem legfeljebb jelképes értékű, az új generációs helikopterek feladataihoz meg felesleges.