A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Bármilyen eszközhöz legénység kell.
A megrendelt eszközökre van állomány? Nincs.
Köszönöm, nincs több kérdésem.
Most irtam feljebb. Probalj mar meg kontextusaban ertelmezni egy mondatot, nem a sajat univerzumodban...

Mindenre szemelyzet kell, igen, de nem mindegy, hogy mennyi. Az altalunk szorgalmazott HX3-alapu tuzerseg elmegy 2 fovel es a vas maga is arban is biztosan minimum 25-30% olcsobb, mint a PzH, azaz eleg korrekt a tippunk a cirka ~@x mennyisegre ugyanabbol a penzbol, feleakkora szemelyzeti igennyel.

Próbálj meg nem ellent mondani saját magadnak 2 oldalon belül.
Egyszer jelzed hogy nincs és nem is lesz legénység hk-kra,a következő oldalon meg már 3 különböző tüzérségi rendszert vízionálsz. Na mert azokra aztán lesz szerinted?

"The test of a first-rate intelligence is the ability to hold two opposed ideas in mind at the same time and still retain the ability to function." (Fitzgerald)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 532
113
Most irtam feljebb. Probalj mar meg kontextusaban ertelmezni egy mondatot, nem a sajat univerzumodban...

Mindenre szemelyzet kell, igen, de nem mindegy, hogy mennyi. Az altalunk szorgalmazott HX3-alapu tuzerseg elmegy 2 fovel es a vas maga is arban is biztosan minimum 25-30% olcsobb, mint a PzH, azaz eleg korrekt a tippunk a cirka ~@x mennyisegre ugyanabbol a penzbol, feleakkora szemelyzeti igennyel.
Hát ha az Archer-t nézed azért eléggé kérdőjeles, hogy mennyivel is olcsóbb.
 
K

kamm

Guest
Hát ha az Archer-t nézed azért eléggé kérdőjeles, hogy mennyivel is olcsóbb.
Ja neeem, mi az AGM-et talicskazo 8x8-akbol indultunk ki, de ugye nemreg megjott a HX3 es loveges konfigja is van, sejthetoleg szinten az AGM alapjan (ami a PzH tornya, a RM agyujaval.) Uaz a rendszer, uazok az alkatreszek, loszer stb, csak a HX3 ket fovel a kabinbol elmegy es automata toltos (utobbi miatt tippelem, hogy csak 20-30% lesz olcsobb, mint egy PzH.)
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Most irtam feljebb. Probalj mar meg kontextusaban ertelmezni egy mondatot, nem a sajat univerzumodban...

Mindenre szemelyzet kell, igen, de nem mindegy, hogy mennyi. Az altalunk szorgalmazott HX3-alapu tuzerseg elmegy 2 fovel es a vas maga is arban is biztosan minimum 25-30% olcsobb, mint a PzH, azaz eleg korrekt a tippunk a cirka ~@x mennyisegre ugyanabbol a penzbol, feleakkora szemelyzeti igennyel.
Értem....
2x-er annyi gép megelégszik ,1 egységnyi gép szervízbázisával,logisztikájával,bázistelephelyével,üzemeltetési struktúrájával,stb?
Azt értsd meg hogy minnél több géped van annál több mindent kell, mögéraknod. És oda is ember kell,sok-sok ember.
Több ,mint akik a gépben ülnek.
Ne csak a legénységet számold...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 137
119 532
113
Ja neeem, mi az AGM-et talicskazo 8x8-akbol indultunk ki, de ugye nemreg megjott a HX3 es loveges konfigja is van, sejthetoleg szinten az AGM alapjan (ami a PzH tornya, a RM agyujaval.) Uaz a rendszer, uazok az alkatreszek, loszer stb, csak a HX3 ket fovel a kabinbol elmegy es automata toltos (utobbi miatt tippelem, hogy csak 20-30% lesz olcsobb, mint egy PzH.)
Hát attól épphogy drágítja, hogy automa benne a több dolog.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 351
46 155
113
Ez a kérdés hogyan passzol az állomány létszámának elégtelenségéhez?
Kezdesz @Parapitecus -i magasságokba érni. :eek: Tőle már megszoktam. :cool::D

Ez egy játék. Egy gondolatkísérlet. Mert abban azért megállapodhatunk, hogy sem a Magyar Tüzérség vas állománya nem fog kimerülni 24db PZH-ban, sem a MH létszáma nem marad a mostani szinten. Tehát értelme van a gondolatkísérletnek, és meg az olyan "száraz" pali is, mint @dudi megértette a dolog lényegét, és benyögte, hogy "PZH".
Szóval inkább olvasd vissza az előzményeket, mint hogy indokolatlanul hőbörögsz.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 351
46 155
113
Ja neeem, mi az AGM-et talicskazo 8x8-akbol indultunk ki, de ugye nemreg megjott a HX3 es loveges konfigja is van, sejthetoleg szinten az AGM alapjan (ami a PzH tornya, a RM agyujaval.) Uaz a rendszer, uazok az alkatreszek, loszer stb, csak a HX3 ket fovel a kabinbol elmegy es automata toltos (utobbi miatt tippelem, hogy csak 20-30% lesz olcsobb, mint egy PzH.)
Háát szerintem a 2 fő kevés lesz. 2 fő szerintem nem tudja elfogadható időn belül betárazni egyik löveget sem.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
En meg szinte biztos vagyok benne, hogy szo sincs ilyesmirol. 30mm, esetleg 35mm lesz mindegyiken. Nincs is 105mm torony sehol nalunk, raadasul teljesen ertelmetlen: hk ellen nem eleg, minimalis loszer fer melle, viszont legalabb IFV ellen meg felesleges. Ja es extra logisztika az egesz moge...

Én a 105-öst úgy értetettem, hogy a kerekesnek nem csak APC verziója lesz, de külön tüzérségi változat is. De lehet valaki megint rá akar rakni egy csapatszállítóra egy olyan ágyút, ami páncéltörőnek nem jó, hatótávolsága nincs, de legalább jó kicsi a lőszer ellátása.
 
K

kamm

Guest
Értem....
2x-er annyi gép megelégszik ,1 egységnyi gép szervízbázisával,logisztikájával,bázistelephelyével,üzemeltetési struktúrájával,stb?
Meg. Ugyanis az ilyesmit nem per gepre szamoljak, baszki, hanem savosan. 10 gephez ugyanugy eleg egy szervizkozpont, mint 24-hez, de mondjuk 60-hoz mar valoszinuleg kell 2 kozpont, raadasul ugye eleve valoszinutlen, hogy ne lenne 50-60 minimum ket helyre telepitve (a "diszlokal" szotol mindig a koponyamba fordul a szemgolyom, olyan erosen forgatni kezdem.)

Azt értsd meg hogy minnél több géped van annál több mindent kell, mögéraknod. És oda is ember kell,sok-sok ember.
Több ,mint akik a gépben ülnek.
Ne csak a legénységet számold...

Vegkepp nem ertem, mibol gondolod, hogy nem szamolunk ra... de egyaltalan ez hogy jon ide? A budgetban kulon van a szemelyzeti ktg.

Most komolyan, a kisebbik alsos, de a kisfiam ennel gyorsabban atlatta, amikor logikai forkokat (if-then-else) meg kombinatorikat kezdtem tanitani neki tavaly. :)
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Kezdesz @Parapitecus -i magasságokba érni. :eek: Tőle már megszoktam. :cool::D

Ez egy játék. Egy gondolatkísérlet. Mert abban azért megállapodhatunk, hogy sem a Magyar Tüzérség vas állománya nem fog kimerülni 24db PZH-ban, sem a MH létszáma nem marad a mostani szinten. Tehát értelme van a gondolatkísérletnek, és meg az olyan "száraz" pali is, mint @dudi megértette a dolog lényegét, és benyögte, hogy "PZH".
Szóval inkább olvasd vissza az előzményeket, mint hogy indokolatlanul hőbörögsz.
Én értem a gondolatkisérletet,benyögtem én is valamit....
Amire Kamm fórumtárs benyögött valamit,aztán Te is...
Kamm jelezte hogy a vízionált hk mennyiségnél kevés az élőerő,annyi soha nem lesz,majd a következő oldalon bedob egy dolgot,ami majdhogynem több embert igényel.... erre reagáltam hogy nem kerek valami.
Szóval inkább olvasd vissza az előzményeket,mint hogy indokolatlanul hőbörögsz...
 
K

kamm

Guest
Én a 105-öst úgy értetettem, hogy a kerekesnek nem csak APC verziója lesz, de külön tüzérségi változat is.
Ha igen, akkor az max a 120mm mortar lesz avagy a SKyranger kerekeken.

De lehet valaki megint rá akar rakni egy csapatszállítóra egy olyan ágyút, ami páncéltörőnek nem jó, hatótávolsága nincs, de legalább jó kicsi a lőszer ellátása.

Bingo! Pontosan errol van szo. :)

Miért is nem lenne értelme?
Lasd itt fenn, Vogon masodszor is tokeletesen osszefoglalta.
 
K

kamm

Guest
Én értem a gondolatkisérletet,benyögtem én is valamit....
Amire Kamm fórumtárs benyögött valamit,aztán Te is...
Kamm jelezte hogy a vízionált hk mennyiségnél kevés az élőerő,annyi soha nem lesz,majd a következő oldalon bedob egy dolgot,ami majdhogynem több embert igényel.... erre reagáltam hogy nem kerek valami.
Szóval inkább olvasd vissza az előzményeket,mint hogy indokolatlanul hőbörögsz...
Nem, az meg korabban volt es en azt mondtam, hogy 300 hk ertelmetlen, mert arra sehogyan sem lenne sem szemelyzet, mar csak azert sem, mert az azt feltetelezi, hogy ahhoz aranyosan 4-5x kell nonie az IFVk szamanak, 2-3x a tuzersegnek es igy tovabb, a penzt nem is szamolva.
Mondom, kontextus.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 271
76 839
113
Kezdesz @Parapitecus -i magasságokba érni. :eek: Tőle már megszoktam. :cool::D

Ez egy játék. Egy gondolatkísérlet. Mert abban azért megállapodhatunk, hogy sem a Magyar Tüzérség vas állománya nem fog kimerülni 24db PZH-ban, sem a MH létszáma nem marad a mostani szinten. Tehát értelme van a gondolatkísérletnek, és meg az olyan "száraz" pali is, mint @dudi megértette a dolog lényegét, és benyögte, hogy "PZH".
Szóval inkább olvasd vissza az előzményeket, mint hogy indokolatlanul hőbörögsz.
Én nem hiszem,hogy jelentősebb növelés lesz. ;)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 950
30 816
113
Ha igen, akkor az max a 120mm mortar lesz avagy a SKyranger kerekeken.



Bingo! Pontosan errol van szo. :)


Lasd itt fenn, Vogon masodszor is tokeletesen osszefoglalta.
XM8 akkor miért is lesz felmelegitve?90milis lövegek miért is vannak még mindig?Lehet,hogy azért,mert azok az ágyúk nem csak pct feladatra vannak?
 
  • Tetszik
Reactions: papi and Pogány

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Nem, az meg korabban volt es en azt mondtam, hogy 300 hk ertelmetlen, mert arra sehogyan sem lenne sem szemelyzet, mar csak azert sem, mert az azt feltetelezi, hogy ahhoz aranyosan 4-5x kell nonie az IFVk szamanak, 2-3x a tuzersegnek es igy tovabb, a penzt nem is szamolva.
Mondom, kontextus.
Ez az kontextus....
Lmzek kérdése volt:-Ki mennyi hk-t tartana optimálisnak.
Nem IFV,nem Tüzérség......Hk.
 
K

kamm

Guest
XM8 akkor miért is lesz felmelegitve?90milis lövegek miért is vannak még mindig?Lehet,hogy azért,mert azok az ágyúk nem csak pct feladatra vannak?
Fogalmam nincs, mirol beszelsz. :)
Van egy mondjuk legjobb esetben is 50-60 ezres sereged, jol ismerten veges anyagiak.
Mi a bubanatos kutyauristenert allnal neki herelt, outdated kaliberu lovegeket hekkelni APCre meg IFVre, ezekre kulon supply chaint meg logisztikat, maintenance stb mukodtetni, a fentebb emlitett funkcionalis zsakutcat eloallitva (hk ellen nem jo semmire), jo dragan - ahelyett, hogy inkabb jo sok STANAG5/6 Lynx, mindegyiken 4 Spike LR, meg jo sok hk, mindegyiken a jelenglegi legerosebb loveg a legerosebb ammoval, plusz 600-800 8x8, mindegyiken 4 Spike stb stb...?
Ha falat akarsz bontani, ott a CG, ott a Spike, ott a hk lovege, avagy ott a mai 30mm mindefele trukkos lovedekeivel.
 
  • Vicces
Reactions: Negan