A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Nem 100%-os a nyelvtudásom, de ott éltem egy darabig, valamennyire ismerem a mongolokat. Nem kívánok a továbbiakban vitázni egyikőtökkel sem.
Indiánul: Bi margakhyg khüsekhgüi baina.
Tiszteletre méltó, hogy megtanultál.
Nagyon jó barátom ott nőtt fel, de orosz iskolába járt… mongolul nem tud.

Igazából magyarként jó orosz tudása lett és nagyon megtanult verekedni… állítólag ez ott elengedhetetlen….:)
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Ja, csak ha valódi ismeretek birtokában vagy, és tudnál olyan mongol dolgokról írni amelyekről másnak nincs tudása, tapasztalata, mert nem élt ott, akkor esetleg irhatnál. Mert az említett zenekart én is ismerem, és kíváncsi lennék hogy mi újság velük. Meg úgy általában szerintem nem csak én olvasnám el az ismertetőt, még ha csak pár soros is. Mondjuk a Beszélgető topikban.
Én ott nem zenéltem, de néhány alkalommal hallottam őket.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

MZ/X

Well-Known Member
2021. május 27.
596
2 540
93

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Szittya, tudnád konkretizálni, hogy mégis mire kellene a vasbili sisak vasa?

Úgy érzem, hogy te most azon gondolkodol, hogyan lehetne a benne lévő fémet kinyerni és hasznosítani? Meg megérdeklődni, hogy egyáltalán milyen eljárással készült? Ezek szerint azzal számolsz, hogy nem jók a tartalékosoknak odaadni és ezzel az ő felszerelésüket megoldani.

A gondom a következő:
1, Meleg hajlítási/hegesztési eljárások- fő problémái, hogy ha a vas meleghengerelt, akkor alapból visszamelegítésnél elveszti a tulajdonságait; ennél sokkal nagyobb hiba, hogy az ötvözők valszeg nehezen meghatározható arányban ki fognak égni. (Igazad van abban, hogy nincs értelme ezt a kényelmes technológiát kihagyni azzal a megkötéssel, hogy nem minősített cuccot akarsz gyártani belőlük. A páncélozott budiajtó tökéletes erre, senki nem fog reklamálni, hogy a kolléga szarás közben miért vesztette el a fejét. Sejtés szerint hasznos, nincs megadva, hogy mi ellen nem működik.)

2, Hideg hegesztés: Mikrohullámmal is tudsz hegeszteni. De nem ilyesmi munkákra találták ki. Ha az anyagot kímélni akarod, akkor a legtöbbször drága technológiával és lassú gyártással számolj, ami brutális költségnövekedéssel jár! Vagy nagyon gányolós külsőre a kivitelezésnél mondjuk más eljárásoknál. Igazából végig mehetünk a különböző ötleteken. Ha drága anyagból, mondjuk Inoxból készült, akkor érdemes menteni, mert aranyárban van. És az olyanok megmunkálásánál már eleve ilyen árban dolgoznak kohóból jött anyag esetén is. (Ömlesztő hegesztési eljárásnál AWI szokott lenni csak, köszörülést sem szeretik, egyéb dolgok, amik eleve macerássá teszik a vele való munkát, ezért beruháznak minőségi cuccokba.)

3, Kicsinek érzem a sisak méretét. Ha csak egy korong kell valahová, mondjuk valami alkatrész páncélozott lezárásához, akkor kilapítod, méretre vágod, a hulló meg megy a MÉHbe. De van egy kis méretű darabod, amit azonnal beépítesz. Ha össze akarod illeszteni nagyobb felületek védelmébe, akkor a probléma 1, és 2, pont.

Nekem a környezetvédelemből azt mondta a tanárom, hogy az ő régi módi, felhúzós órája messze zöldebb, mint a ma árult modern órák. Nem azért, mert a XX. század elején erre különösebben ügyeltek volna. Hanem azért, mert működik. Modern gyártással bármit gyártanak 5 évre az ennél csak jobban meg fogja terhelni a környezetet.
Ezt én haditechnikára úgy fordítom le, hogy a profi katonák a legjobbat kapják meg, mert az nemes hivatás, hogy életüket adnák a Hazáért és külföldi misszióban más nemzetekért pláne fontos, hogy mindent megkapjanak, amire szükségük van. A levedlett cuccot, ha még használható, kapják meg a tartalékosok! Tudom, hogy a sisakot gyűlölik az aktívak, első körben én kielemezném, hogy kielégíti-e a területvédelmisek igényét és okoz-e náluk morálban deficitet.
Ha nem fogadják el, a morál összeomlik, akkor én a 3-ast javasolnám. Felőlem a Lynxbe is gyárthatunk pici acél kocka borítást érzékeny műszereknek, ha már kis országunkban mindenről a Lynx jut az eszünkbe. De a Kaposváron fejlesztett kerekesbe is rakhatjuk, vagy a falba szerelt páncélszekrény ajtaját is készíthetünk belőle. (Én várnék vele pár évig, ha van járműben valahol vékony borítás, beleraknám export változatba és oda súgnám a vevőnek, hogy ez a műszer nagyobb páncélvédettséget kapott, mint a mi hazaink, csak azért, mert előbb nem tudtuk kiszórni a sisakokat. Külön a jármű elsődleges tervezésébe nem zavarnék bele plusz páncélt akarok, mert van pár sisakom. Még a végén komolyan veszi az RM és megdobja 5 tonnával a mi gépünk súlyát. :) )

Mennyire volt követhető?
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 846
4 835
113
Az a probléma, hogy sok kellemetlen kérdést hozna elő egy ilyen film... pl hogy minek mentünk oda, volt-e értelme odamenni, megérte-e az áldozatokat, megfelelő volt-e a felszerelés stb. stb.
Ilyen alapon II.vh-ról szóló filmet sem szabad forgatni. Kivonultunk Afganisztánból. Innentől ez történelem. Ha be akarjuk mutatni, hogy mi történt ott akkor reális filmet kell forgatni. Nem a katonák döntése volt, hogy oda kell menni. Ezt pl. pont be kellene mutatni a filmben, hogy értse a társadalom. Attól pedig, hogy nem volt megfelelő a felszerelés a magyar katonák a rendelkezésre álló eszközökkel ellátták a feladatukat. Bár az az egy alakulat amelyről szólnia kellene a filmnek véletlen pont nagyon is felszerelt volt már abban az időben is.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 373
113
Mivel itt a fórumon jellemzően sok szakértővel rendelkezünk haditechnikai fejlesztések/beszerzések területén, gondoltam felhivom a figyelmet arra, hogy aki a tettek mezejére is szeretne lépni és kézbe venné a haderőfejlesztést az most megteheti :D :

8e5bf869065c88ae260553290e07a030.jpg
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Szittya, tudnád konkretizálni, hogy mégis mire kellene a vasbili sisak vasa?

Úgy érzem, hogy te most azon gondolkodol, hogyan lehetne a benne lévő fémet kinyerni és hasznosítani? Meg megérdeklődni, hogy egyáltalán milyen eljárással készült? Ezek szerint azzal számolsz, hogy nem jók a tartalékosoknak odaadni és ezzel az ő felszerelésüket megoldani.

A gondom a következő:
1, Meleg hajlítási/hegesztési eljárások- fő problémái, hogy ha a vas meleghengerelt, akkor alapból visszamelegítésnél elveszti a tulajdonságait; ennél sokkal nagyobb hiba, hogy az ötvözők valszeg nehezen meghatározható arányban ki fognak égni. (Igazad van abban, hogy nincs értelme ezt a kényelmes technológiát kihagyni azzal a megkötéssel, hogy nem minősített cuccot akarsz gyártani belőlük. A páncélozott budiajtó tökéletes erre, senki nem fog reklamálni, hogy a kolléga szarás közben miért vesztette el a fejét. Sejtés szerint hasznos, nincs megadva, hogy mi ellen nem működik.)

2, Hideg hegesztés: Mikrohullámmal is tudsz hegeszteni. De nem ilyesmi munkákra találták ki. Ha az anyagot kímélni akarod, akkor a legtöbbször drága technológiával és lassú gyártással számolj, ami brutális költségnövekedéssel jár! Vagy nagyon gányolós külsőre a kivitelezésnél mondjuk más eljárásoknál. Igazából végig mehetünk a különböző ötleteken. Ha drága anyagból, mondjuk Inoxból készült, akkor érdemes menteni, mert aranyárban van. És az olyanok megmunkálásánál már eleve ilyen árban dolgoznak kohóból jött anyag esetén is. (Ömlesztő hegesztési eljárásnál AWI szokott lenni csak, köszörülést sem szeretik, egyéb dolgok, amik eleve macerássá teszik a vele való munkát, ezért beruháznak minőségi cuccokba.)

3, Kicsinek érzem a sisak méretét. Ha csak egy korong kell valahová, mondjuk valami alkatrész páncélozott lezárásához, akkor kilapítod, méretre vágod, a hulló meg megy a MÉHbe. De van egy kis méretű darabod, amit azonnal beépítesz. Ha össze akarod illeszteni nagyobb felületek védelmébe, akkor a probléma 1, és 2, pont.

Nekem a környezetvédelemből azt mondta a tanárom, hogy az ő régi módi, felhúzós órája messze zöldebb, mint a ma árult modern órák. Nem azért, mert a XX. század elején erre különösebben ügyeltek volna. Hanem azért, mert működik. Modern gyártással bármit gyártanak 5 évre az ennél csak jobban meg fogja terhelni a környezetet.
Ezt én haditechnikára úgy fordítom le, hogy a profi katonák a legjobbat kapják meg, mert az nemes hivatás, hogy életüket adnák a Hazáért és külföldi misszióban más nemzetekért pláne fontos, hogy mindent megkapjanak, amire szükségük van. A levedlett cuccot, ha még használható, kapják meg a tartalékosok! Tudom, hogy a sisakot gyűlölik az aktívak, első körben én kielemezném, hogy kielégíti-e a területvédelmisek igényét és okoz-e náluk morálban deficitet.
Ha nem fogadják el, a morál összeomlik, akkor én a 3-ast javasolnám. Felőlem a Lynxbe is gyárthatunk pici acél kocka borítást érzékeny műszereknek, ha már kis országunkban mindenről a Lynx jut az eszünkbe. De a Kaposváron fejlesztett kerekesbe is rakhatjuk, vagy a falba szerelt páncélszekrény ajtaját is készíthetünk belőle. (Én várnék vele pár évig, ha van járműben valahol vékony borítás, beleraknám export változatba és oda súgnám a vevőnek, hogy ez a műszer nagyobb páncélvédettséget kapott, mint a mi hazaink, csak azért, mert előbb nem tudtuk kiszórni a sisakokat. Külön a jármű elsődleges tervezésébe nem zavarnék bele plusz páncélt akarok, mert van pár sisakom. Még a végén komolyan veszi az RM és megdobja 5 tonnával a mi gépünk súlyát. :) )

Mennyire volt követhető?


1 sisak valóban kevés anyagot tartalmaz.
de ha alapanyagként van tekintve a sisakra (nem szabványos formályú) kovácsanyag. többet egymásrapakolva majd kovácsolva egy damasztacélhoz hasonló (ha több minőségú acélsisak is áll rendelkezésre vagy köztes lemezek keillesztésével a kovácsalapanyagba) a panelek kikovácsolhatók... ezzel még a páncél újra történő hőkezelése is megvalósulhat. tehát nem egy sisakból kell egy paneel hanem többől... akármilyen alapanyag lenne megmunkálni meg kellene... igyis úgyis. így meg az alapanyag ingyen lenne (100.000 sisakból elég sok ilyen páncélpanel kialakítható lenne és még mindig maradna 200.000 raktáron.... (a használt sisakokkal lenne értelme kezdeni.)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
nem csak területvédelmiseknek lenne szüksége egy ilyen panelszettre hanem kb mindenkinek aki tartós tüzelőállást vagy tábort kíván kialakítani... egy folyamatosan építhető átépíítheő variálható panel (kb mint a homokzsák csak ez nem falak építésére szolgál hanem egyéb esetleg mozgó részek borítására (ajtó ablak esetleg jáárműre tehető ha a szállítmány valamennyire védendő de nem nehéz) de akár tartós építmény (pl torony/mafi ) utólagos páncélozására (ott nem az a szerepe hogy valaki a mafiból vívja meg a háborút de vannak helyek ahova szükséges vagy ideiglenesen szükséges) stb akár az első vonalakba is kijuttatható de tábori körülmények között is alkalmazható
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
oszt lehet belőlle legózni űrhajót :D ami persze vicc de attól még hasznos... (és ez akár egy készlet része is lehetne önálló alkalmazás mellett) pl kap a készlet némi Hesco bástyát (gabiont ,drótkockát... stb) hullámlemezt faanyagot... vagy konténert konténereket... igazából kiserődítéstől a nagyig szükséges lehet.