A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
10%? Valószínűleg így csak minden 100. honvéd fog forró drótot fenntartania GRU-val... :D
Az nem gond, mert az oroszokkal nem fogunk háborúzni. Én például egy vadidegenben is jobban bízom -ha nem román-, mint egy nyugatos nézetű, atlantista magyarban. Ez utóbbiban a lelkes németbarát nyilast vagy az ötvenes évek sztálinista zsidóját látom csak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 769
113
Oké Uraim,ez innentől kezdve katonai bűncselekmény.
https://vidakovics.hu/eloljaroi-gondoskodas-elmulasztasa-btk-451/
"

Elöljárói gondoskodás elmulasztása​

451. § (1) Aki elöljárói kötelességét azáltal szegi meg, hogy az alárendeltjének anyagi ellátásához, fenyegető veszélytől megóvásához vagy megmentéséhez szükséges intézkedést elmulasztja, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(2) Ha a bűncselekmény a szolgálatra vagy a fegyelemre jelentős hátránnyal jár, a büntetés bűntett miatt

a) az (1) bekezdésben meghatározott esetben egy évtől öt évig,

b) háború idején vagy megelőző védelmi helyzetben két évtől nyolc évig

terjedő szabadságvesztés.

(3) Aki a (2) bekezdésben meghatározott bűncselekményt gondatlanságból követi el, vétség miatt - az ott tett megkülönböztetés szerint - egy évig, illetve három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."
Ne legyél buta, semmi köze ehez.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and krisss

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 029
38 387
113
Az nem gond, mert az oroszokkal nem fogunk háborúzni. Én például egy vadidegenben is jobban bízom -ha nem román-, mint egy nyugatos nézetű, atlantista magyarban. Ez utóbbiban a lelkes németbarát nyilast vagy az ötvenes évek sztálinista zsidóját látom csak.
Akkor az első kultúr-sokk: "nyugatos nézetű" vagyok, de nem német-barát, nem nyilas, se nem sztálinista - zsidó meg végképp nem...
A világ egy csöppnyit összetettebb mint ahogy te szemléled...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 642
15 014
113
Nekem is lassam 8 éve. Emlékszem hogy nem lehetett még kocogni sem rendesen, mert a felszerelésem össze-vissza forgott, csapkodott rajtam. Csörögtünk a gyakorlótéren mint a vasas cigányok. Aztán ha harchoz kellett menni, akkor a rohadt sisak a szemembe vágódott, hiába állítottad be, a szimpla szíj nem tartott semmit.
Szerettem volna megtanulni harcolni. A szigort, a rendet, a fáradságot nem bántam soha.
De egyszerűen nem engedték, hogy katona legyen a katona.
Amikor a parancsnokok szent beszédeket tartottak, legszívesebben a hátukba állítottam volna a kanálgépet (hiszen kést sem kaptunk).
Úgy éreztem ők állnak az útjában, hogy elvégezhessem a munkámat.
Sajnos sokan szereltek le nálunk ilyen okokból.
A pénztelenség (felszerelés szintjén is) és a sokszor ehez társuló parancsnoki idiotizmus.

De azért én azt láttam a fiatal tisztekkek ez azért kopogatott ki.
A külföldi képzések is jót tettek.

Ha normálisan akartál dolgozni gyak/lőtéren, sokszor külszolgálatban, magadnak vetted a felszerelést.
Volt max a nadrág volt rajtam rendszeresített. :D



De a géppuskásokról a mellény tervezéseknél/vásárlásoknál álltalában megfeledkeztek a mi nagyjaink.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 642
15 014
113
Nem a fejeseket védem, de ez csak akkor lenne igaz ha háborús készültség esetén sem lenne kiosztva a jobb cucc.
A probléma az, hogy azzal kellene gyakorolni amit élesben használsz.

De annak/azoknak sem adnék új laptopot akik erről így döntenek.
Használja a 15/20 éves asztali gépet. Jóaz még.
 
W

Wilson

Guest
lesz it tmég magyar gurkha, akarom mondani kurta alakulat...
Tudnak írni és jó harcosok. Kazah, orosz, belorusz, kirgiz, mongol és tatár az kemény mint a vídia. Csak sajna az orosz hadsereg nagyon jól fizet hozzánk képest (majd kétszeres szorzó), így nekünk a tökös török jutna, mert az orosz inkább repatriál a tatár meg az oroszoknak jutott (meg is becsülik)! A mongolokkal amúgy már dolgoztunk Irakban és sok katonánk köszönheti nekik az életét!

Üzbég, türkmén és tádzsik már felejtős. Az inkább Közép-Kelet, a románt nem szecskázná fel uzsonnára.

Viszont bosnyák minden mennyiségben jöhetne!

Oké, értem: szervezzük ki a honvédelmet zsoldosoknak...
Putin és a Wagner Group örülne neki... :D
Ti miről beszéltek:).Magyar huszárt mindenhová....:)

e2aa3e12346aa21a73a7f25722d81590.jpg

huszar2.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 769
113
A probléma az, hogy azzal kellene gyakorolni amit élesben használsz.

De annak/azoknak sem adnék új laptopot akik erről így döntenek.
Használja a 15/20 éves asztali gépet. Jóaz még.
Akarod mondani írógépet.
Ne ámítsuk magunkat. A cég általános haditechnikai színvonalát ha irodára akarjuk lefordítani akkor bizony az írógép a jó hasonlat.
 
K

kamm

Guest
Az nem gond, mert az oroszokkal nem fogunk háborúzni. Én például egy vadidegenben is jobban bízom -ha nem román-, mint egy nyugatos nézetű, atlantista magyarban. Ez utóbbiban a lelkes németbarát nyilast vagy az ötvenes évek sztálinista zsidóját látom csak.
Ez mondjuk nem meglepő azután a hibbant szlav alternatív kamu történelem alapjan, ami időnként kibuggyan beloled... a világ túl bonyolult, redukaljuk le az egybites os-szlav vilagnezetre, nem igaz? :rolleyes:
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 595
32 092
113
Ugye ez vicc?
Ezek "túráni népek" (akik valószínüleg nulla kötődést éreznek a magyarsághoz, Magyarországot a térképen sem találnák meg) 5x idő alatt tanulnának meg magyarul, amennyi idő alatt kiképzel erre magyarokat. Nettó 400 ezerért itthon is találsz embert - pláne lakhatással.

Normális humán politikával és kellő pénzzel megoldható a létszámhiány.
Pl. 15-20 év szolgálat után járna egy 50m2-es lakás élethosszig használatra - eléggé lenne keletje...
Ember, te akkor nem ismered rokonaink hozzánk való viszonyát. Pontosan tudják, hol vagyunk, a legnyugatibb rokonaik, nyelvünk szerkezete is hasonló. Szerinted miért vagyunk megfigyelőként jelen a Türk-tanácsban? A Kurultájra évről-évre jönnek mongolok-sokan, törökök-sokan, azeriek, kazakhok, tadzsikok, türkmének, tadzsikok, ujgurok...szerinted miért? Testvérnek tekintenek minket! A turanizmus élő gondolat....
 
  • Hűha
Reactions: Aladeen

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 897
113
Ember, te akkor nem ismered rokonaink hozzánk való viszonyát. Pontosan tudják, hol vagyunk, a legnyugatibb rokonaik, nyelvünk szerkezete is hasonló. Szerinted miért vagyunk megfigyelőként jelen a Türk-tanácsban? A Kurultájra évről-évre jönnek mongolok-sokan, törökök-sokan, azeriek, kazakhok, tadzsikok, türkmének, tadzsikok, ujgurok...szerinted miért? Testvérnek tekintenek minket! A turanizmus élő gondolat....
OFF

En ha idegen nyelvet hallok a TV-ben nekem mindig a perzsa tunik a "legmagyarabbnak". Toroknek koze nincs hozzank ahhoz kepest.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 769
113
Ember, te akkor nem ismered rokonaink hozzánk való viszonyát. Pontosan tudják, hol vagyunk, a legnyugatibb rokonaik, nyelvünk szerkezete is hasonló. Szerinted miért vagyunk megfigyelőként jelen a Türk-tanácsban? A Kurultájra évről-évre jönnek mongolok-sokan, törökök-sokan, azeriek, kazakhok, tadzsikok, türkmének, tadzsikok, ujgurok...szerinted miért? Testvérnek tekintenek minket! A turanizmus élő gondolat....
A törökök valahogy elfelejtkeztek erről a fene nagy testvériségről úgy 177 évre...
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A közepes nem 8x8-asokra épül majd?
Mitől lesz ez "közepes" ha közel 50 tonnás IFV-k lesznek benne?

Ezt honnan veszed?

Előfordulhat, hogy most, az emberhiány okán Hódmező Tatához kerül (ez jövőben a második nehézdandár ígérete lenne és a háromdandáros gépesített hadosztályé), de akkor majd Debrecen kap új zászlóaljakat és nem a Bocskai lesz Lynx-el felszerelve!

Xpert, Blogen, ti nem olvastatok az elmúlt egy-másfél évre vissza a két Lynx topicban?

1, Ki lett kalkulálva, hogy a 200+ gép az nem Tata igénye, mert oda állítólag 3 zl IFV kell. Nem én találtam ki.
2, Ki lett sakkozva, hogy a bűvös 3-as szám az RM preziben a kiegészítő típusokra vonatkozik.

Mégis mit szeretnénk kezdeni 2 zl Lynx-szel? Zsírba tesszük? És nem hiszek abban, hogy Vásárhely hozzá lesz csapva Tatához. Sokkal inkább abban, hogy a közepes dd megkapja a T-72-eseket és melléjük IFV-t. És nem csodálkoznék azon sem, ha harc esetén a kiképző Leopárdok is felbukkannának ott, amik tökéletesen fel lesznek készítve a Lynx-szel való kommunikációra, és rajtuk keresztül akár a lövészek is tudnak nekik adatot és célpontot küldeni. De az UAV-okkal való hálózatos kapcsolatot is képes biztosítani.
Ez persze csak az én őrültségem. De már nagyon régen nem azzal számol senki, hogy a Lynxek megmaradnak Tatán.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
1, Ki lett kalkulálva, hogy a 200+ gép az nem Tata igénye, mert oda állítólag 3 zl IFV kell. Nem én találtam ki.
Hát bocs, de éppenhogy ott lett kikalkulálva, hogy a darabszám az három gépesített lövészzászlóalj és egy felderítő század teljes igénye körül van. Ott számolgattuk, hogy hány gép kell medevacnak, hány a támogató századnak, stb. A jelenlegi Lynx rendelés az csak egyetlen egy három lövészzászlóaljas fullos nehézdandár, kompromisszumok nélkül.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 054
18 757
113
Ez az egész uniformid-sisak-melleny-stb kaosz egy vicc. Komolyan. Ezt illene felszamolniuk, mielőtt PzHval kezdenek lövöldözni.

Nem vicc, inkább szégyellnivaló. Az a Mofém sisak, már akkor utáltam amikor én voltam katona, 87-ben. Igaz, nem kevlárról álmodtam, csak egyszerűen annyira magyartalannak éreztem és annyira borzalmas volt viselni. Egyszerűen megtiltanám a használatát. Remélem olvassák ezt is, akinek illene tudni erről. A műbőr tártáskát és gázálarc táskát elő sem hozom.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 769
113
Xpert, Blogen, ti nem olvastatok az elmúlt egy-másfél évre vissza a két Lynx topicban?

1, Ki lett kalkulálva, hogy a 200+ gép az nem Tata igénye, mert oda állítólag 3 zl IFV kell. Nem én találtam ki.
2, Ki lett sakkozva, hogy a bűvös 3-as szám az RM preziben a kiegészítő típusokra vonatkozik.

Mégis mit szeretnénk kezdeni 2 zl Lynx-szel? Zsírba tesszük? És nem hiszek abban, hogy Vásárhely hozzá lesz csapva Tatához. Sokkal inkább abban, hogy a közepes dd megkapja a T-72-eseket és melléjük IFV-t. És nem csodálkoznék azon sem, ha harc esetén a kiképző Leopárdok is felbukkannának ott, amik tökéletesen fel lesznek készítve a Lynx-szel való kommunikációra, és rajtuk keresztül akár a lövészek is tudnak nekik adatot és célpontot küldeni. De az UAV-okkal való hálózatos kapcsolatot is képes biztosítani.
Ez persze csak az én őrültségem. De már nagyon régen nem azzal számol senki, hogy a Lynxek megmaradnak Tatán.
Te sem olvasod, hogy mi a hivatalos álláspont a T-72-ről?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Hát igen. Nem lesz jövője a T-72-nek. Az meg csak plusz ehhez, hogy egy azonos platformon működő MGS lépést tud tartani burkolt és burkolatlan közúton az IFV/APC verziókkal, míg a láncossal terepen egyik sem. Ezért rossz kombó az MBT+8x8! Ezért van a közepesben MGS és/vagy ATGM és nem erőltetik az MBT-t. Tönkrevágná a közepes APC/IFV mobilitási lehetőségét a lassúsága és szervizigénye (lánctalp!), cserébe degradálná a közepes védelme az MBT mozgékonyságát! Egy vékonyabb bőrű láncos APC is jobb opció az MBT mellé, mint egy fullos kerekes IFV!