A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 984
5 311
113
Egyenlőre annyi történt, hogy a kmw kikosarazta a rheinmetall-t és összefeküdt a nexter-rel. A szándékuk jeleként a leo 2 teknőre ráraktak egy leclerc tornyot. A lengyelek bejelentkeztek a projektbe, és annak a legnagyobb megrendelői lettek volna (ez kellően nagy tőkét és hitelt adott volna a dolognak), de a nyugatiak ajtót mutattak nekik, mondván a polcról majd megvehetik.
Ebből lett a 250 ambrams és a ki tudja lesz e belőle valami k2pl.
Annyira ködbe vész az egész projekt, hogy kár rá várni. A katonai stratégiai tervezésünk határán kívül esik időben, ahogy a tempest is.
Nem várhatunk arra, hogy 35-ig, 40-ig úgysem fenyeget minket konfliktus.
Amúgy sem bennünket szolgálnának ki előre. Ha lesz új mbt, akkor a franciák, németek, és a sallangjaik lekötik a kapacitásokat az első évtizedre.
KMW-Nexter-t el kell felejteni és le kell tárgyalni a kardigánnal vagy a koreaiakkal hogy veszünk tőlük (akár licencet) harckocsi aljat és ráforrasszuk a Rheinmetall 130-at, oszt jónapot! A KMW másnap tönkremenne....! Egyébb kérdés?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 286
38 979
113
KMW-Nexter-t el kell felejteni és le kell tárgyalni a kardigánnal vagy a koreaiakkal hogy veszünk tőlük (akár licencet) harckocsi aljat és ráforrasszuk a Rheinmetall 130-at, oszt jónapot! A KMW másnap tönkremenne....! Egyébb kérdés?
Szerinten a RM egy maga is megugorna egy harckocsi kifejlesztését az évtized végére, ha azt látja hogy lesz piaca.
A torony és tűzvezető rendszer nagyobb kihívás műszakilag, mint az alváz. Mint Lynx projekt is mutatja: egyedül is megugornak aeg láncos járművet, még ha finomítani is kell majd rajta a csapatpróbák után.

Ha a elég sok régiós országot összerántunk rá (mint a szerencsés esetben a Lynxre), akkor lehetne saját harckocsink is akár RM komponensekből, az ő szakértelmükkel.
Egyébként az RM sokkal több lábon áll: teherautóktól a légvédelmen át a harcjárművekig mindenhol ott van.
Nem lepődnék meg ha egyszer csak megvennék a KMW-t...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 110
124 604
113
Szerinten a RM egy maga is megugorna egy harckocsi kifejlesztését az évtized végére, ha azt látja hogy lesz piaca.
A torony és tűzvezető rendszer nagyobb kihívás műszakilag, mint az alváz. Mint Lynx projekt is mutatja: egyedül is megugornak aeg láncos járművet, még ha finomítani is kell majd rajta a csapatpróbák után.

Ha a elég sok régiós országot összerántunk rá (mint a szerencsés esetben a Lynxre), akkor lehetne saját harckocsink is akár RM komponensekből, az ő szakértelmükkel.
Egyébként az RM sokkal több lábon áll: teherautóktól a légvédelmen át a harcjárművekig mindenhol ott van.
Nem lepődnék meg ha egyszer csak megvennék a KMW-t...
A KMW már egy cég a NEXTER-rel pont azért mert inkább összeálltak a franciákkal, minthogy az RM megvehesse őket...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 286
38 979
113
A KMW már egy cég a NEXTER-rel pont azért mert inkább összeálltak a franciákkal, minthogy az RM megvehesse őket...
A közös projektről tudtam, az "összeolvadásról" nem.
Akkor viszont még inkább van piaci ráció a RM számára, hogy saját termékkel megjelenjen.
Az európai piac elbír 2 MBT típust szerintem...
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 984
5 311
113
Szerinten a RM egy maga is megugorna egy harckocsi kifejlesztését az évtized végére, ha azt látja hogy lesz piaca.
A torony és tűzvezető rendszer nagyobb kihívás műszakilag, mint az alváz. Mint Lynx projekt is mutatja: egyedül is megugornak aeg láncos járművet, még ha finomítani is kell majd rajta a csapatpróbák után.

Ha a elég sok régiós országot összerántunk rá (mint a szerencsés esetben a Lynxre), akkor lehetne saját harckocsink is akár RM komponensekből, az ő szakértelmükkel.
Egyébként az RM sokkal több lábon áll: teherautóktól a légvédelmen át a harcjárművekig mindenhol ott van.
Nem lepődnék meg ha egyszer csak megvennék a KMW-t...
Ha tényleg működik a RM 130 akkor azt úgy fogják venni mint a cukrot csak valamire rá kell rakni...!Szerintem abba nagyon bele kellene szállni ha lehet!
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 057
14 216
113
Egy tüzér ezred az olyan 3-4 tüzér osztály. Dandáronként 1 osztályt szoktak a NATO szokások szerint "kiutalni".
Egy teljes tüzér osztállyal fajlagosan komolyabb (!) tüzérséged lesz, mint a BW-nek jelenleg van.
Én a tüzér ezredet úgy raknám össze, hogy tennék bele:

a, 2 kerekes önjáró tüzérosztályt (155-ös)

b, 1 rakétás tüzérosztályt (kerekes alapon, multikaliber)

c, 1 vontatott (kiképző) tüzér osztályt (105-ös)
  • 1 helikopteres tüzér üteg
  • 1 vontatott üteg (Gidrán)
  • 1 vontatott kiképző üteg (tartalékosokkal)

d,1 tüzérségi felderítő üteg (század)
  • 2 szakasz hagyományos FO
  • 1 szakasz radaros tüzérségi felderítő
  • 1 szakasz drón/loitering munition kezelő

e,1 logisztikai zl.
d, + a törzs

Ez lenne az alap, és ezt fejleszteném később tovább dandárrá.


Légvédelem:
A gépesített dandároknál szerintem felesleges lesz a MANPAD.
Ott lesznek náluk a Skyranger 30-as tornyos járművek. A Lynx-ek esetén már le is rendeltük ugye, de a 8x8-asokra is biztosan fel fogjuk tudni paterolni. Nem lesznek olyan fejnehezek, mint a Boxer a sima 35mm-es Skyranger toronnyal.
Az abba integrált rakéta simán tudni fog annyit, amennyire szükség van VSHORAD szinten.

Ha valahova, akkor a szittya zászlóaljakba lenne értelme MANPAD-ot rendszeresíteni. Ami persze vonatkozik a tartalékosokra is.
De ott tényleg valami hordozható dologról beszélünk.
Felmerülhet még a szittyában a Mistrálok Gidránokon/NMS-eken való rendszere drósítése is.
Minden zászlóalj kaphatna egy Mistrálos RC toronnyal felszerelt szakaszt, 4-6 járművel, és ott is le van tudva a VSHORAD.
Ha ezt a motorizált verziót alkalmazzuk, akkor talán hordozható nem is kell. Ha nem, akkor viszont elkerülhetetlen pár Piorum, vagy Stinger esetleg valamelyik Aselsan MANPAD megvétele.

Én a lengyelek Grom-ját(...vagy az utódját) sem temetném, nehogy az legyen, hogy a csiga-biga, de legalább jó nagy és könnyű célpontot mutató drónokat a sokszoros árú horror-áras/csillió-milló€-os rakétáinkkal kelljen lelövöldözni.

Ezt a szerepet egy Aero Vodochody-val a "tarsolyunkban" --és 2-3 tucat L-39-el drón üzemmódban ! ) nekünk kellene tartogatni sanda szomszéd légvédelmeknek!

U.I.: A helikoptereinknek és az megcsillantott hazai )lassabb) drónoknak is jól állna a drón-vadász" (drón) szerep, és piacképes termék is lehetne egy ilyen, ahol a még szinte szűz részterületen (némi katonapolitikai/fejlesztői) bátorság esetén bőven lehetne keresnivalónk!!!
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
Én a lengyelek Grom-ját(...vagy az utódját) sem temetném, nehogy az legyen, hogy a csiga-biga, de legalább jó nagy és könnyű célpontot mutató drónokat a sokszoros árú horror-áras/csillió-milló€-os rakétáinkkal kelljen lelövöldözni.

Ezt a szerepet egy Aero Vodochody-val a "tarsolyunkban" --és 2-3 tucat L-39-el drón üzemmódban ! ) nekünk kellene tartogatni sanda szomszéd légvédelmeknek!

U.I.: A helikoptereinknek és az megcsillantott hazai )lassabb) drónoknak is jól állna a drón-vadász" (drón) szerep, és piacképes termék is lehetne egy ilyen, ahol a még szinte szűz részterületen (némi katonapolitikai/fejlesztői) bátorság esetén bőven lehetne keresnivalónk!!!
Hja most látom, hogy szarul irtam, mert az Piorun. De igen én is arra gondoltam az említett MANPAD-ok esetén. Gyakorlatilag a típus majdnem mindegy.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
963
2 396
93
Azért ez a színvonal csökkenés nem az idő mindent megszépít effektusnak köszönhető?Régen is voltak a fórumon érdekes dolgok elég csak benézni pl a 2017-es év második felébe a visszajelzések topikba van ott minden a durva személyeskedéstől a tudom hol laksz és megveretés beígérésig minden.....

Teljesen átérzem amit Terminátor írt de ha belegondoltok voltak olyan időszakok az elmúlt pár évben amikor ezt a topicot is be kellett zárni egy időre, meg több másikat is, és hetente kaptak annyian büntit mint most egy-két hónap alatt. A baromságokat hamarabb elfelejti az ember, és úgy emlékszünk mintha korábban akadémiai szintű viták mentek volna.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 645
94 200
113
Csak jelezném, hogy legjobb tudásom szerint az RM is benne van a Nexter-KMW közös harckocsi fejlesztésben.
2035-re jön a LeoClerc vagy vmi hasonló.
France_and_Germany_agree_on_new_Main_Ground_Combat_System_MGCS_MBT_925_002.jpg

https://www.armyrecognition.com/apr...n_new_main_ground_combat_system_mgcs_mbt.html

Strategiai megállapodás a francia és a német kormány között a Nexter, a Rheinmetall és a KMW együttműködéséről.
2035-ig új közös fejlesztés váltja az eddigi harckocsikat.
Úgy latom, most jó lóra ültünk fel. :)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 286
38 979
113
Csak jelezném, hogy legjobb tudásom szerint az RM is benne van a Nexter-KMW közös harckocsi fejlesztésben.
Mert ők adják a 130-as löveget meg a töltőt is, nem?
Ha elég sok RM gyárral rendelkező országból jönne megrendelés, akkor az RM szívesen gyártana mindenből sajátot... :)
Elég jó stratégia a részükről hogy van vagy 2 tucat leányvállaltuk a világ minden táján.

Állítólag a JSF/F-35 program is azért élte túl a sok költségátlépést és csúszást, mert nem volt olyan állama az USA-nak ahol ne lett volna beszállítójuk. Pártállástól függetlenül minden szenátor érdekelt volt a Lockheed sikerében...
RM részéről is látni hasonló törekvést.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 214
113
És ROLE-4-es kórház miért nincs a segélyhelyek helyén, vagy B-52-est miért nem tart a US ARMY? Pedig azzal is lehet CAS-t adni. Adtak is!
Aztán mégis Apache-ok vannak erre a célra az Army-nál tartva.
De ebben az esetben egy olyan feladatra szeretnél többszörös állományt (gépeket, logisztikával ) fenntartani, amit központilag is el lehet végezni, ugyan olyan hatékonysággal.
Lehetolyat is csinálni, amiről te beszélsz, csak nem kevés pénzből.
Te látsz felesleges forrásokat a Z programban? Mert én nem igazán.
A század segelyhely azért van ,és a század tüzérsége egy aknavetos Szakasz nem egy PzH osztály
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 214
113
Korábban néztem (be is linkeltem) az új német hadosztályfelépítést. Emlékeim szerint egy hadosztályhoz (1-1 pc, pcg és könnyű=kerekes dandár) tartozik egy tüzér dd, amiből éles helyzetben vezényelnek tüzéreket a dandárokhoz és ütegeket a zlj-hoz. A rekettyések maradnak ho közvetlen.
Úgy van, mint a mesében: hoztam is, meg nem is... Van dd tüzérség meg zlj tüzérség is....
Keress rá az oroszokra.Kepesek a szervezetszerű tüzérséget 3-4 különféle tuzerosztallyal is megerősíteni dd szintén
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 603
68 257
113
Mert ők adják a 130-as löveget meg a töltőt is, nem?
Ha elég sok RM gyárral rendelkező országból jönne megrendelés, akkor az RM szívesen gyártana mindenből sajátot... :)
Elég jó stratégia a részükről hogy van vagy 2 tucat leányvállaltuk a világ minden táján.

Állítólag a JSF/F-35 program is azért élte túl a sok költségátlépést és csúszást, mert nem volt olyan állama az USA-nak ahol ne lett volna beszállítójuk. Pártállástól függetlenül minden szenátor érdekelt volt a Lockheed sikerében...
RM részéről is látni hasonló törekvést.
Ez téves. Azért élte túl, bár belengették az elkaszálást, mert annyira sokadik pénztemető volt és annyit borítottak bele, hogy a kongresszus nem járult hozzá és salakká büntette volna őket nyíltan kimondva.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 286
38 979
113
Ez téves. Azért élte túl, bár belengették az elkaszálást, mert annyira sokadik pénztemető volt és annyit borítottak bele, hogy a kongresszus nem járult hozzá és salakká büntette volna őket nyíltan kimondva.
is-is - LM is jól tatikázott, amikor 50 államból válogatott beszállítókat. Nyilván se idő se pénz nem lett volna másik gép kifejlesztésére.
A KMW-vel vagy Nexterrel ellentétben RM-nek előny, hogy sok helyen működik, minden fontos piacon van egy leányvállalat, partnere.
A Nexter még mindig eléggé "nemezeti zászlóshajóként" működik, szeret mindent francia földön gyártani. KMW sem különsebben kiterjedt multicég. Export szerződések elnyerése szempontjából ez hátrány.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
Az elírás, szerintem nincs benne az RM, nem véletlen a Leclerc torony...! Be akarnak jutni egymás piacára ezért kell kihagyni az RM-et...!
Ez nem az Main Ground Combat System, hanem a Nexter és a KMW saját kútfőből való próbálkozása. MGCS-ben, mint a next gen európai mbt projektben az RM is benne van nyakig.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány