A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 548
46 540
113
Én ezeknek nagyon örülök, de nem annyira értem, hogy ezekre miért nem lehet megszervezni egy komplett beszerzési programot.
Ugyebár Szentes különböző Case eszközöket kapott. Most ez a 10 New Holland. De biztosan lesz még! Ok, hogy elterjedt márkákról van szó, de talán jobb lenne, ha lenne némi homológ formája az egésznek.
Mindenesetre nagyon-nagyon lenne értelme szervezettebb formának is, mert ezeket nem csak gyepgondozásra lehetne használni, hanem bőven műszaki és logisztikai feladatokra is.
Mutatok 3 képet a finn és norvég védelmk felhasználásukról:
images

Valtra_N174_tractor_delivering_supplies_to_Finnish_troops_in_the_field_in_containers-960x540.jpg

images


Érdekes még nekem, hogy nem kértük a matt zöld festést sem - a Case esetében kértük.
Felmerült bennem, hogy esetleg nem-e az volt az indok, hogy a gépeket üres óráikban kiadják bérbe külsős mezőgazdasági munkákra. Mert nem gondolom, hogy 24/7-ben fogják azt a pár gyak. teret, meg lőteret, laktanyát gyepgondozni.
Így meg 20-25 évesen, minimális üzemidővel (a normál mezőgazdasági társaiktól eltérően) fogják öket lecserélni.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 910
22 405
113
Ugyebár Szentes különböző Case eszközöket kapott. Most ez a 10 New Holland.
Tudom, hogy egy klasszikus személy gépjárműnél sem számítana a szín, de a Suzukiknál is ráncoltam a homlokom, hogy többszázas nagyságrendnél sem kért senki picit "honvédségibb" festést (nem, nem a bocimintára gondolok).
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Én ezeknek nagyon örülök, de nem annyira értem, hogy ezekre miért nem lehet megszervezni egy komplett beszerzési programot.
Ugyebár Szentes különböző Case eszközöket kapott. Most ez a 10 New Holland. De biztosan lesz még! Ok, hogy elterjedt márkákról van szó, de talán jobb lenne, ha lenne némi homológ formája az egésznek.
Mindenesetre nagyon-nagyon lenne értelme szervezettebb formának is, mert ezeket nem csak gyepgondozásra lehetne használni, hanem bőven műszaki és logisztikai feladatokra is.
Mutatok 3 képet a finn és norvég védelmk felhasználásukról:
images

Valtra_N174_tractor_delivering_supplies_to_Finnish_troops_in_the_field_in_containers-960x540.jpg

images


Érdekes még nekem, hogy nem kértük a matt zöld festést sem - a Case esetében kértük.
Felmerült bennem, hogy esetleg nem-e az volt az indok, hogy a gépeket üres óráikban kiadják bérbe külsős mezőgazdasági munkákra. Mert nem gondolom, hogy 24/7-ben fogják azt a pár gyak. teret, meg lőteret, laktanyát gyepgondozni.
Így meg 20-25 évesen, minimális üzemidővel (a normál mezőgazdasági társaiktól eltérően) fogják öket lecserélni.
Fóliázni mondjuk nem kerülne nagyon sokba. De ez a szín az ellenség megtévesztése. Nem akarok államtitkokat elárulni, de ugye néhányan hiányolták a rakétatüzérséget, meg új platformot a mistraloknak ...esetleg még ATGM képességet is....
image1473147249-0.jpg

Bulsae-3_ATGM_tractors.jpg
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Tudom, hogy egy klasszikus személy gépjárműnél sem számítana a szín, de a Suzukiknál is ráncoltam a homlokom, hogy többszázas nagyságrendnél sem kért senki picit "honvédségibb" festést (nem, nem a bocimintára gondolok).
Nem harci feladatokat látnak el, minek a felesleges költés? Se a traktor, se a Suzuki.
Minden ilyen felesleges festés feleslegesen kidobott pénz.
Ja és amúgy is akkora az üvegfelület és úgy csillog, hogy ahhoz képest Salamon töke matt valami. Ha meg pont ezen múlik, akkor majd egy kupa festékkel lefújják, 'oszt csá.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 714
6 522
113
gyaaaaa odass @krisss lesz pénz pénzre , talán egy új gatyó csak kijön abból a bruttó 50-ből :D , amúgy komolyra fordítva a szót, mikor láttam a vidi címét már egyből a legrosszabb jött a fejembe hogy ezek a fegyverpénzt akarják elsütni "jutalomnak" de aztán hála égnek kiderült hogy ezen felül és még ebben az évben , jó lesz , lesz neki helye biztos
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 910
22 405
113
Nem harci feladatokat látnak el, minek a felesleges költés? Se a traktor, se a Suzuki.
Minden ilyen felesleges festés feleslegesen kidobott pénz.
Ja és amúgy is akkora az üvegfelület és úgy csillog, hogy ahhoz képest Salamon töke matt valami. Ha meg pont ezen múlik, akkor majd egy kupa festékkel lefújják, 'oszt csá.
Ha ekkor flottákról tárgyalok garantáltan olyan színt rakok amilyet csak akarok úgy, hogy az nem hogy feláras, de még olcsóbb is lesz mint a mezei kivitel. Ezt garantálom ;)
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 648
5 395
113
miért kékek ? nem honvédség színűek az ilyen eszközök ?

Mert ez a márka színe, New Hollandok színe a kék, mint ahogy a John Deer zöld, a Massey Fergusson, MTZ piros. Várpalotára, Táborfalvára füvet vágni, összeszedni simán jó a civil kinézet is. Nem tudom így hirtelen, hogy ki forgalmazza, de biztos megvolt az oka, hogy NH lett... :rolleyes:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 548
46 540
113
Egy kicsit jobban beletúrtam magam a Skyranger 30 tárgykörbe, és van egy - főleg @kamm számára - érdekes feltételezésem.
Szerintem a Halcon által gyártott Skyknight rakétát a jelenlegi formájában biztosan nem fogják tudni beleszuszakolni a Skyranger 30-as toronyba. Magának az indítónak a fizikai méretei nem teszik lehetővé.
A megjelent képeken elsőre 4 rakétásnak tűnik az indító doboz.
Aztán megjelentek olyan renderek is, ami csak a 2 felső púpot jelzi, mint rakétát.
Namost a fő gond az, hogy a skyknight/cheetah rakéta olyan nagy méretű hogy a keresztmetszete miatt még egy is csak talán férne el a torony jelenleg bemutatott indítójában.
Ugyanis a Halcon oldalán megjelent prosi szerint ugyan a rakéta test átmérője csak 115mm, azonban a szárnyakkal együtt már 350mm.
És a szárnyak látványosan nem kinyílóak, hanem fixek.
De ha egy kicsit belegondolunk, akkor a Skynex rendszerben sem véletlen, hogy csak 60db van stackelve. Pedig egy 20lábas konténer áll rendelkezésre.
Szóval, ha 1 rakétát bele is tudnak abba a keresztmetszetbe szuszakolni, akkor jó. De már kettő esetén felfelé rá kellene erőszakolni egy másik ugyanekkora indítót.
De sajnos ezzel még nem vagyunk előrébb, mert a 35 kg-os rakétát az üres indítóba, on the field betölteni sem lenne egyszerű.

Ezzel szemben hagyományos MANPAD méretű rakéták nem jelentenek sem keresztmetszetre, sem tömegre megugorhatatlan feladatot.

Igazság szerint annak kapcsán jutott ez eszembe, hogy a defence24.com-on megjelent egy cikk arról, hogy milyen a teljesítménye a Piorunnak az orosz riválisokkal összehasonlítva.
Mindenesetre a max. 10km-es plafon és a 6,4+km-es hatótávolság elég jól mutat a papíron. Ráadásul most van fejlesztés alatt egy dual band érzékelő a fejbe.
De a Mistral-t is simán alkalmas jelöltnek tartom a feladatra.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 995
36 319
113
Egy kicsit jobban beletúrtam magam a Skyranger 30 tárgykörbe, és van egy - főleg @kamm számára - érdekes feltételezésem.
Szerintem a Halcon által gyártott Skyknight rakétát a jelenlegi formájában biztosan nem fogják tudni beleszuszakolni a Skyranger 30-as toronyba. Magának az indítónak a fizikai méretei nem teszik lehetővé.
A megjelent képeken elsőre 4 rakétásnak tűnik az indító doboz.
Aztán megjelentek olyan renderek is, ami csak a 2 felső púpot jelzi, mint rakétát.
Namost a fő gond az, hogy a skyknight/cheetah rakéta olyan nagy méretű hogy a keresztmetszete miatt még egy is csak talán férne el a torony jelenleg bemutatott indítójában.
Ugyanis a Halcon oldalán megjelent prosi szerint ugyan a rakéta test átmérője csak 115mm, azonban a szárnyakkal együtt már 350mm.
És a szárnyak látványosan nem kinyílóak, hanem fixek.
De ha egy kicsit belegondolunk, akkor a Skynex rendszerben sem véletlen, hogy csak 60db van stackelve. Pedig egy 20lábas konténer áll rendelkezésre.
Szóval, ha 1 rakétát bele is tudnak abba a keresztmetszetbe szuszakolni, akkor jó. De már kettő esetén felfelé rá kellene erőszakolni egy másik ugyanekkora indítót.
De sajnos ezzel még nem vagyunk előrébb, mert a 35 kg-os rakétát az üres indítóba, on the field betölteni sem lenne egyszerű.

Ezzel szemben hagyományos MANPAD méretű rakéták nem jelentenek sem keresztmetszetre, sem tömegre megugorhatatlan feladatot.

Igazság szerint annak kapcsán jutott ez eszembe, hogy a defence24.com-on megjelent egy cikk arról, hogy milyen a teljesítménye a Piorunnak az orosz riválisokkal összehasonlítva.
Mindenesetre a max. 10km-es plafon és a 6,4+km-es hatótávolság elég jól mutat a papíron. Ráadásul most van fejlesztés alatt egy dual band érzékelő a fejbe.
De a Mistral-t is simán alkalmas jelöltnek tartom a feladatra.
A másik dolog amiatt a Skyknight nem jó Skyrnagerre, az hogy mobil légvédelemre nem igazán alkalmas. A prosi ezt mondja annál a résznél, hogy minek védelmére alkalmas a rendszer:

Mobile assets: mobile convoy
(conditional), mechanised convoy (limited),
front lines of own forces (conditional)

(https://files.halcon.ae/s3fs-public/2021-05/HALCON SKYNEX SKYKNIGHT FLYER EN.pdf)

Mistral lesz ebből! :)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány