A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 027
38 379
113
igazából egy ifv nek vagy egy apc nek nem minden esetben kell abm lőszer. az abm nem levált minden egyéb lőszert hanem szinesíti a palettát. (srapnel vagy kartács esetleg)
a páncéltörő csak azért sem akar abm müködni pl... :D gyujtónak még lenne értelme de túl drága lenne szerintem. fülönböző repweszsűrűség képzők.esetleges kumulatív müködésű félkumulatív. valam okoscucc lehet lessz a jövőben. abm en kívül
30mm-es kumulatív lőszer? az meg minek?

Tök elég az ABM mag nyíl lövedék.
Amennyiben a lövedék időzítő program-parancs nélkül hagyja el a csövet, úgy hagyományos lövedékként viselkedik és acélba csapódva fejti ki hatását, akár csapódó gyújtőval akár becsapódás után X század másodperccel. A 30x173mm-es lőszert tüzelő gépágyú tűzsebessége 200 lövés percenként, de akár egyetlen lövést is le tud adni. A löveg hatásos lőtávolság mintegy 3000 méter és APFSDS-T páncéltörő lőszerrel pedig 1000 méter távolságról a több mint 100mm hagyományos páncélzatot (RHA) képes átütni.
A gépágyú ún. kettős táplálású, vagyis két irányból, két különféle típusú lőszert képes betölteni, így az irányzó tüzelés előtt eldöntheti, hogy például repesz-romboló vagy páncéltörő lőszerrel szeretne lőni.

Nem kell ide más lőszer! :)
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Apc nél 8x8 alapon meg szerintem ezért felesleges az emberes torony mert oda a 2 heveder lehetőség biztosítja egy 8x8 lőszer igényét. a páncéltörő repesz és az abm repesz tárazási rendszerrel az esetek tulnyomó többségében. (szükség esetén ez variálható bevetés elött.)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
rengetegféle lőszer van ám és rengeteg kategória.van pontosabb lőszer gépágyúhoz mint puskához vagy karabélyhoz. (a tüzérségi gránátok is +-0 s alapvetően... de ez szinte minden nagyobb kaliberű lőszerre érvényes.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
és minden gépágyún lessz ilsen programozó? vagy csak az ifv kehez vagy az ifv apc hez is? mert ha azokhoz is az sok mindent megmagyarázhatna
Háát nagyon valószínű, hogy azokon is Lance lesz. Akkor meg perszehogy.
Nem tudom, hogy végül a kerekes (8x8) mit kap, mivel nem tudjuk, hogy mire szánják. Ha szigorúan APC, akkor akár egy RCW toronyt is kaphat .50-től akár 20mm-ig is. Ebben a kategóriában mondjuk az ABM képesség nem jelemző. Elvileg persze leheséges, de szerintem ez eléggé megdrágítaná.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely
K

kamm

Guest
Háát nagyon valószínű, hogy azokon is Lance lesz. Akkor meg perszehogy.
Nem tudom, hogy végül a kerekes (8x8) mit kap, mivel nem tudjuk, hogy mire szánják. Ha szigorúan APC, akkor akár egy RCW toronyt is kaphat .50-től akár 20mm-ig is. Ebben a kategóriában mondjuk az ABM képesség nem jelemző. Elvileg persze leheséges, de szerintem ez eléggé megdrágítaná.
Az APCkre valoszinuleg megy a Natter, de elvileg az is lehet ugyanolyan kaliberu, nem...?
Viszont a kerekes IFVre egyertelmuen ugyanaz a fullos Lance megy szinten, ami a Lynxre, szerintem ez nem is kerdeses.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
A lynx tornyából lehetséges e kézitölteni? vagy a lőszeres rekesz rakasz megbontása? akár speciális lőszer tüzelésére? tehát belnyúlni a hevederbe. vagy a 2 közül az egyikbe?
A Lynx ugyan azt a Mauser-t kapja, amit a PUMA is. Ott meg kétoldali adogatású a gépágyú. Annyi a különbség szerintem, hogy a PUMA csak kívülről tölthető, míg szerintem Lynxnél megoldható az az emberes toronyban.
De ezt talán @krisss meg fogja tudni mondani. De miért akarnánk belenyúlni a hevederbe?
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 027
38 379
113
A Lynx ugyan azt a Mauser-t kapja, amit a PUMA is. Ott meg kétoldali adogatású a gépágyú. Annyi a különbség szerintem, hogy a PUMA csak kívülről tölthető, míg szerintem Lynxnél megoldható az az emberes toronyban.
De ezt talán @krisss meg fogja tudni mondani. De miért akarnánk belenyúlni a hevederbe?
A Lynx tölthető belülről, ha nem lövik ki a teljes lőszerkészletet: legalább 25 lőszernek kell maradnia.
A hevederek gyárilag 7 darabosával vannak fűzve, ezekből kell összeállítani a "200-as lőszerfűzért"
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
egy ütközet közepán azért illik már eldönteni milyen lősszerre lessz leggyakrabban szükség... egy tközet közepén már nagymennyiségű tartalékoknak kell késszen állni... Egy hosszabb de csendesebb szakaszának egy konfliktusba általába van idő ilyenre.
A kettős adogatás miatt nem keverik a hevederekbe a lőszert.
Egyszerűen váltanak a másik típusra. A PUMA lőszertárolója így néz ki.
EKSvHCgXkAA57Qm.jpg


Most mindkét ágban azonos van töltve, de általában a többet APFSD-T -re töltik a kevesebbet meg ABMre.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
2 rakaszból az eggyikhez hozzáférés lőszerek befűzésére (az aktuális célhoz igazítva) míg a másik heveder általános lőszerrel van töltve. szerinted mennyire jelentős tényező az automata toronnyal szemben? aminek mind 2 lőszer rekeszében/rakaszában ugyan úgy előrre behevederezett lőszer van.

vannak akik 3asaával szeretik befűzni a lőszereket. jobban kezelhető mint 6 osával.

A többiek úgy látom, már elmagyarázták. Az új gpú-t ne úgy képzeld el, hogy van toronyba betöltve egy heveder és amíg az ki nem fogy! Ha meg váltani akarsz lőszert, akkor kiveszed azt a hevedert és beraksz helyette egy másikat! Két külön sorozat, ahogy Pöcshuszár fotóin is látszik és minden lövés előtt tetszőlegesen tudsz választani, hogy például nyíl vagy ABM? Ez a kettő nagyjából le is fedi, ami nekünk kell.
És ilyen rendszer lesz mindenhol. Reményeim szerint az APC-kre is 30-as kaliber, vagyis ugyan ez. Értelek, hogy a hagyományosabb (100 méteres távolságokkal szenvedős) verzió elvileg olcsóbb és ezért neked van egy természetes félelmed, hogy majd a Lynx után elkezdünk spórolni. Én abban reménykedem, hogy nem.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 399
8 656
113
Az APCkre valoszinuleg megy a Natter, de elvileg az is lehet ugyanolyan kaliberu, nem...?
Viszont a kerekes IFVre egyertelmuen ugyanaz a fullos Lance megy szinten, ami a Lynxre, szerintem ez nem is kerdeses.
Kerekes IFV? Szerintem olyanunk nem lesz.. Akkor minek a Lynx? Vagy valamiről lemaradtam?
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
Ha minden igaz akkor 38 Skyranger30-asunk lesz - az már majdnem egy osztály...(pontosan hogy lesz szervezve azt nem tudom)
Egyébként a csapatlégvédelem az Légierőhöz vagy Hadsereghez fog tartozni várhatóan?
Lesz egy önálló csapatlégvédelmi osztály amit szétszórnak különféle zászlóaljak támogatására?
Nem kioktatásként írom. Jelenleg nincs csapatlégvédelem, nincs légierő, nincs Hadsereg, csak Magyar Honvédség van, különféle fegyvernemekkel.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 027
38 379
113
Nem kioktatásként írom. Jelenleg nincs csapatlégvédelem, nincs légierő, nincs Hadsereg, csak Magyar Honvédség van, különféle fegyvernemekkel.
Oké. de valamilyen csoportosításban elosztják az eszközöket. Pl. minden légvédelem a gyúri ezredhez tatrpzik most. nyilván ha kell akkor küld pár Mistral üteget pl. az egyes zászlóaljak vagy dandárok védelmezésére, de szervezetileg az Arrabona ezred része.
Az érdekelt volna hogy a Skyrangerek a győri ezredhez tartoznának várhatóan mint pl. a Mistralok, vagy pl. minden zászlóaljmak lenne belőle mint pl. aknavetős Lynxből lesz várhatóan...?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 562
79 729
113
A többiek úgy látom, már elmagyarázták. Az új gpú-t ne úgy képzeld el, hogy van toronyba betöltve egy heveder és amíg az ki nem fogy! Ha meg váltani akarsz lőszert, akkor kiveszed azt a hevedert és beraksz helyette egy másikat! Két külön sorozat, ahogy Pöcshuszár fotóin is látszik és minden lövés előtt tetszőlegesen tudsz választani, hogy például nyíl vagy ABM? Ez a kettő nagyjából le is fedi, ami nekünk kell.
És ilyen rendszer lesz mindenhol. Reményeim szerint az APC-kre is 30-as kaliber, vagyis ugyan ez. Értelek, hogy a hagyományosabb (100 méteres távolságokkal szenvedős) verzió elvileg olcsóbb és ezért neked van egy természetes félelmed, hogy majd a Lynx után elkezdünk spórolni. Én abban reménykedem, hogy nem.
Már a BTR gépágyújában is kettős adogatás van és ott sem kell fűzögetni váltáskor... Pedig azt elvileg ismernie kell.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 634
14 968
113
Oké. de valamilyen csoportosításban elosztják az eszközöket. Pl. minden légvédelem a gyúri ezredhez tatrpzik most. nyilván ha kell akkor küld pár Mistral üteget pl. az egyes zászlóaljak vagy dandárok védelmezésére, de szervezetileg az Arrabona ezred része.
Az érdekelt volna hogy a Skyrangerek a győri ezredhez tartoznának várhatóan mint pl. a Mistralok, vagy pl. minden zászlóaljmak lenne belőle mint pl. aknavetős Lynxből lesz várhatóan...?
Ez csak a magyar honvédség szegénysége, hogy így van kialakítva.


2004-5 tájáig volt manpad a csapatoknál is.
2000ben még kecsón vontatgattak csöveseket is, nem tudom rendszerben volt e.

Én úgy gondolnám a nasamsok védelmére is illene adni párat győrbe.
De tata/hódmező a fő csapásirány.

Aki tudja úgysem mondja. ;)

Remélem véletlenül sem lessz ebből cicaharc a légierő meg a szárazföldiek között.
Nem olyan óriási a mennyiség.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Aladeen

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 709
113
Oké. de valamilyen csoportosításban elosztják az eszközöket. Pl. minden légvédelem a gyúri ezredhez tatrpzik most. nyilván ha kell akkor küld pár Mistral üteget pl. az egyes zászlóaljak vagy dandárok védelmezésére, de szervezetileg az Arrabona ezred része.
Az érdekelt volna hogy a Skyrangerek a győri ezredhez tartoznának várhatóan mint pl. a Mistralok, vagy pl. minden zászlóaljmak lenne belőle mint pl. aknavetős Lynxből lesz várhatóan...?
Győr az első kanyarban NASAMS-al fog gyarapodni. A Skyrangerek elosztását az illetékesek biztosan tudják, de nagy valószínűséggel a lövészekhez kerülnek közeli légvédelmi szerepkörben.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 027
38 379
113
Győr az első kanyarban NASAMS-al fog gyarapodni. A Skyrangerek elosztását az illetékesek biztosan tudják, de nagy valószínűséggel a lövészekhez kerülnek közeli légvédelmi szerepkörben.
Ez tűnik logikusnak. Ha lesz telepített csöves légvédelem (Pl. Mantis) akkor az kellene Győrbe a NASAMS és a Mistral mellé. Ami páncélozott és sokat mozog (Skyranger), az meg lövészekhez, mint az aknavetős Lynxek - ha nem is zászlóalj, de dandár szinten kellene egy "csapatlégvédelmi osztály".
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 634
14 968
113
Ez tűnik logikusnak. Ha lesz telepített csöves légvédelem (Pl. Mantis) akkor az kellene Győrbe a NASAMS és a Mistral mellé. Ami páncélozott és sokat mozog (Skyranger), az meg lövészekhez, mint az aknavetős Lynxek - ha nem is zászlóalj, de dandár szinten kellene egy "csapatlégvédelmi osztály".
Telepített nem ártana bármely laktanyához.
De a győriek bármi van nem onnan fognak üzemelni, hanem kitelepülnek.
Így oda nem létkérdés.

Inkább a repterek, raktárak stb amik nem települ ki sehova háború esetén,azoknak kellene ha lessz telepített.


Mivel most sokmindent újjáépítenek, valószínű a csapatlégvédelmet sem hanyagolják.
Főleg mivel a lynxek száma növekedett az első berendelés után.