A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
most hány lövész zászlóalj van? Ha jól értem, akkor a mostaniak + 5 tök új lesz...az már kezdene igazi haderőre emlékeztetni. :)
Nem jól érted. Ez azt jelenti, hogy 5 új zászlóalj lesz. Hogy milyen, arról fingunk sincs.
De az ötben lennie kell lövésznek is!
Mindenesetben az is zászlóalj, amit osztálynak hívnak. :cool:
Úgy kombinálj, hogy nem fogunk megállni egyetlen tüzér osztálynál.
De légvédelmi tüzér osztályból is kell még minimum 1.
Az 5 helyszín viszont nagyon sok.
Nem gondolom, hogy pl. egy logisztikai zászlóalj (ha lesz új ilyen) külön helyőrséget kapna.
Tüzérről, lövészről, légvédelmisről inkább, bár utóbbi is nagyon necces.
De van még egy olvasata a dolognak:
Ha 5 új helyőrség lesz, az nem feltétlen jelenti azt, hogy egy helyőrség egy zászlóalj leosztásban lesz.
Inkább azt mondanám, hogy kezdetnek ez megteszi, de szerintem a későbbiekben nem fog így maradni.

Bár fenyegetőztem vele :cool:, de még nem írtam meg az elképzeléseimet a szittya koncepció kapcsán, (és bár @krisss nagyon ellenkezett), de szerintem a szittya koncepcióban lenne potenciál, hogy állandó és tartalékos századokból vegyes zászlóaljakat hozzanak létre.
Ez indokolhatná is, hogy a koncepció bemutatásakor miért voltak vegyesen a zászlóaljban.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Közbeszerzési értesítőből

Tájékoztató az eljárás eredményéről

BMK-130 vontató motorcsónak korszerűsítése, felújítása - KEHOP 1.6.0_II. ütem tárgyban

6 készlet BMK-130 vontató motorcsónak korszerűsítése

A beérkezett ajánlatok száma: 3

A nyertes ajánlattevő neve : Milipol Zártkörűen Működő Részvénytársaság

A beszerzés végleges összértéke (áfa nélkül): 162 480 000.00 HUF
Ez azért érdekes, mert ezek szerint egy készlet ponton megtartásával mindenképpen számolnak.
Kíváncsi vagyok, hogy milyen felújítást kapnak a pontonok, illetve, hogy maradnak-e Kraz-on.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az előző hozzászólás folytatás...


4. részajánlati kör: Önjáró útprofilozó beszerzése,

Beszerzés mennyisége: 3 készlet
A részéletes paramétereket a KKD III. Fejezet Műszaki leírás tartalmazza.
Felkészítés: Az Eladó vállalja gépenként 2 fő gépkezelő elméleti és gyakorlati felkészítését (2 nap, össz. 12 óra időtartamban) az önjáró útprofilozók kezelésére, karbantartására és csapatszinten végrehajtandó javítására. Az Eladó vállalja, hogy a kezelő állományból legalább 2 főt olyan felkészítésben és felhatalmazásban részesít, mely alapján képesek a továbbiakban az MH igényeinek megfelelően a gépkezelők kiképzésére. A felkészítés az Eladó által - az eszközök átadás-átvétele előtt 30 nappal - összeállított, és a MH haditechnikai főnök által jóváhagyott tematika alapján, az MH egyeztetett időpontban kerüljön levezetésre, a közepes teljesítményű univerzális műszaki földmunkagépek átadását követő 2 hónapon belül.

A beérkezett ajánlatok száma: 3

A nyertes ajánlattevő neve: CE Dynamic Korlátolt Felelősségű Társaság

A szerződés-rész végleges összértéke: 218 370 000.00 HUF



5. részajánlati kör: Önjáró úthenger beszerzése,

Beszerzés mennyisége: 3 készlet
Alkalmas legyen statikus és vibrációs tömörítés végrehajtására, a vibráció a vezetőfülkéből ki és bekapcsolható legyen. A gép rendelkezze kétféle választható vibrációs amplitúdóval illetve változtatható frekvenciával.
A tömörítő henger acél lehúzóval rendelkezzen. A tömörítő henger legyen alkalmas utólagosan juhláb palást (2 vagy 3 szegmensből álló) fogadására, felszerelésére, amely a géppel tartozékként kerüljön leszállításra.
A részéletes paramétereket a KKD III. Fejezet Műszaki leírás tartalmazza.

Felkészítés: Az Eladó vállalja gépenként 2 fő gépkezelő elméleti és gyakorlati felkészítését (2 nap, össz. 12 óra időtartamban) az önjáró úthengerek kezelésére, karbantartására és csapatszinten végrehajtandó javítására. Az Eladó vállalja, hogy a kezelő állományból legalább 2 főt olyan felkészítésben és felhatalmazásban részesít, mely alapján képesek a továbbiakban az MH igényeinek megfelelően a gépkezelők kiképzésére.A felkészítés az Eladó által - az eszközök átadás-átvétele előtt 30 nappal - összeállított, és a MH haditechnikai főnök által jóváhagyott tematika alapján, az MH egyeztetett időpontban kerüljön levezetésre, a közepes teljesítményű univerzális műszaki földmunkagépek átadását követő 2 hónapon belül.

A beérkezett ajánlatok száma: 3

A nyertes ajánlattevő neve: Huntraco Kereskedelmi és Szolgáltató Zrt

A szerződésrész végleges összértéke: 84 364 500.00 HUF



6. részajánlati kör: Lánctalpas kotró (exkavátor) beszerzése.

Beszerzés mennyisége: 2 készlet
Műszaki, technikai követelmények
A lánctalpas kotró üzemeltetési, környezetvédelmi jellemzői feleljenek meg a hazai és a Magyarország által elfogadott nemzetközi szabályzókban, valamint az Európai Unió ajánlásaiban előírt követelményeknek.
A munkagép az alábbi készletezéssel kerüljön leszállításra:

  • alapgép,
  • mélyásó kanál,
  • rézsű kanál,
  • hidraulikus bontókalapács,
  • kombinált törő (combi-crusher) szerelék
  • szerszám készlet,
  • tartalék alkatrész készlet,
  • előírt okmányok.

1. Alapgép:
A lánctalpas kotró műszaki technikai paraméterei feleljenek meg az alábbi követelményeknek:
Méretek:

  • gém hossz: min. 5,5 m
  • kanálszár hossz: min. 2,9 m
  • Szállítási magasság: max. 3100 mm
  • szállítási hossz.: max. 10 m
  • hasmagasság: min. 450 mm
  • Szállítási szélesség: max. 3000 mm
  • üzemi tömeg: max. 25 000 kg

Felkészítés: Az Eladó vállalja gépenként 2 fő gépkezelő elméleti és gyakorlati felkészítését (3 nap, össz. 18 óra időtartamban) a munkagép kezelésére, karbantartására és csapatszinten végrehajtandó javítására. Az Eladó vállalja, hogy a kezelő állományból legalább 2 főt olyan felkészítésben és felhatalmazásban részesít, mely alapján képesek a továbbiakban az MH igényeinek megfelelően a gépkezelők kiképzésére. A felkészítés az Eladó által - az eszközök átadás-átvétele előtt 30 nappal - összeállított, és a MH haditechnikai főnök által jóváhagyott tematika alapján, az MH egyeztetett időpontban kerüljön levezetésre, a közepes teljesítményű univerzális műszaki földmunkagépek átadását követő 2 hónapon belül. A részletes műszaki követelményeket a KKD III. Fejezet Műszaki leírás tartalmazza.

A beérkezett ajánlatok száma: 4

A nyertes ajánlattevő neve: CE Dynamic Korlátolt Felelősségű Társaság
A szerződésrész végleges összértéke: 111 196 000.00 HUF


A teljes beszerzés végleges összértéke (áfa nélkül): 957 730 500.00 HUF
Készülnek a repterek, alakuló terek? :oops:
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 948
5 080
113

Nem jól érted. Ez azt jelenti, hogy 5 új zászlóalj lesz. Hogy milyen, arról fingunk sincs.
De az ötben lennie kell lövésznek is!
Mindenesetben az is zászlóalj, amit osztálynak hívnak. :cool:
Úgy kombinálj, hogy nem fogunk megállni egyetlen tüzér osztálynál.
De légvédelmi tüzér osztályból is kell még minimum 1.
Az 5 helyszín viszont nagyon sok.
Nem gondolom, hogy pl. egy logisztikai zászlóalj (ha lesz új ilyen) külön helyőrséget kapna.
Tüzérről, lövészről, légvédelmisről inkább, bár utóbbi is nagyon necces.
De van még egy olvasata a dolognak:
Ha 5 új helyőrség lesz, az nem feltétlen jelenti azt, hogy egy helyőrség egy zászlóalj leosztásban lesz.
Inkább azt mondanám, hogy kezdetnek ez megteszi, de szerintem a későbbiekben nem fog így maradni.

Bár fenyegetőztem vele :cool:, de még nem írtam meg az elképzeléseimet a szittya koncepció kapcsán, (és bár @krisss nagyon ellenkezett), de szerintem a szittya koncepcióban lenne potenciál, hogy állandó és tartalékos századokból vegyes zászlóaljakat hozzanak létre.
Ez indokolhatná is, hogy a koncepció bemutatásakor miért voltak vegyesen a zászlóaljban.
krisss azt írja fenn, hogy ezek a szittya zászlóaljak. Tehát mind az 5 (könnyű) lövészzászlóalj lesz. A kérdés inkább, hogy mind az 5 hivatásos+szerződéses állományú lesz vagy lesz tartalékos alakulat is. Én is bízok benne, hogy ezen felül lesz dedikált tüzéralakulat (ezred) és légvédelmi alakulat, legalább egy Nasams osztály a Tiszántúlon.
 
K

kamm

Guest
Benkő Tibor honvédelmi miniszter a Spirit FM vendége volt, ahol többek között a Budapesten megrendezett Ellenálló Műveletek Koncepció konferenciával, a Franciaországgal kiegészült visegrádi négyek brüsszeli találkozójával, a Száhel-övezeti magyar katonai szerepvállalással, a békefenntartó feladatokkal, a kórházakba vezényelt katonákkal, a kibervédelemmel, a koronavírus-járvány elleni védekezéssel és a Magyar Honvédség, valamint a Honvédelmi Minisztérium dolgozóinak oltakozásával kapcsolatos kérdésekre válaszolt.

A műsort itt lehet visszahallgatni.
Ez a musorvezeto egy elo 'kereskedelmiradio-parodia', sajat magae. Kivancsi vagyok, mikor szurjak ki a humoristak avagy legalabb Winkler meg Uj valamelyik podcastjukban...
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz
K

kamm

Guest
idézném nekik Pattont,arról hogy mi a katona dolga...
Hogy ezt az unto archaikus, senki altal nem hasznalt format vajon miert imadjak a MHnel annyira, egy rejtely... mar kiszurtam korabban is, valaki nagyon elegedett lehet a sajat szlogenjevel (pedig az egesz szlogen gaz, patoszoskodo es negativ stb):

 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Hogy ezt az unto archaikus, senki altal nem hasznalt format vajon miert imadjak a MHnel annyira, egy rejtely... mar kiszurtam korabban is, valaki nagyon elegedett lehet a sajat szlogenjevel (pedig az egesz szlogen gaz, patoszoskodo es negativ stb):

UNO lesz az, a honédség 19-re húz húsz lapot...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 763
113
A kérdés inkább, hogy mind az 5 hivatásos+szerződéses állományú lesz vagy lesz tartalékos alakulat is.

Tippelhetünk csak. Az én tippem, hogy lesz tartalékos szegmense is ezeknek a zászlóaljaknak. Lévén a végére 7 területvédelmi tartalékos ezreddel számolnak. Biztosra veszem, hogy az 5 új bázis, valahol ott lesz, ahol most nincs, vagy távolabb van csak laktanya a területvédelmi zászlóaljak központjától. Mert azt nehezen képzelem el, hogy nagyságrendi illetményemelés nélkül, fel tudnak tölteni pluszban még 5 zászlóaljat kizárólag hivatásos és szerződéses katonákból.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 038
38 418
113
Nem jól érted. Ez azt jelenti, hogy 5 új zászlóalj lesz. Hogy milyen, arról fingunk sincs.
De az ötben lennie kell lövésznek is!
Mindenesetben az is zászlóalj, amit osztálynak hívnak. :cool:
Úgy kombinálj, hogy nem fogunk megállni egyetlen tüzér osztálynál.
Inkább egy rakétás osztályt tudok elképzelni második tüzérosztálynak, ami esetleg "öngyilkos drón" / loitering ammo képességgel is bír, meg van SRBM is benne.
Több helyen olvastam, hogy a PZH automtaizáltsága miatt levesebb járművel is nagyobb tűzerőt képviselnek mint pl. egy M109 vagy Gvoznyika osztály tudott. (Adott idő egység alatt célba juttatott gránátok illetve pontosságterén)
Nekem mániám SMArt 155 ami gazdaságosabb nagy hatótávolságú páncéltörő lenne, mint a Spike NLOS. Utóbbi nyilván sokoldalúbb, de harckocsik harc járművek ellen inkább az okos 155-ös.
A SMArt 155 javított változatának gyártását 2023-ban újra kezdik az RM, mert ellőtték/lejártak a meglévő készeletek - talán pont várpalotán fogják gyártan...
De légvédelmi tüzér osztályból is kell még minimum 1.
A litván NASAMS beszerzés adatai alapján egy elég nagy rendszer vásároltunk mi is:
Litvánia 2020 októberében kapta meg két NASAMS-3 ütegét, ütegenként 4 indítóberendezéssel, 2 Raytheon MPQ-64F1 Sentinel radarral valamint ismeretlen számú FDC központtal. Az üzlet értéke 110millió Euró volt. Ez alapján feltételezhető, hogy magyar beszerzés 410 millió euróért: 6-8 üteg méretű lehet. Ez legalább 24 indtót, 10-12 radar berendezést és 6-8 FDC központot jelenthet. Egy tűzközpont (FDC) 12 indítót képes kezelni maximum. A norvégoknál azt hiszem 5 indító jut egy FDC-re: náluk ennyi az egy "üteg". A mi rendszerünk 24 és 48 indító között lehet valahol, mivel a hagyományos "tüzérmatek" szerint a 6 tűzeszköz/üteg a "szokás".
Az egyes elemek 20+ km-re telepíthetőek és ekkora hatótávolságot sima AMRAAM is tud - az AMRAAM-ER meg akár 50km-et is. (ESSEM motorjára épül aminek a hivatalos hatótávolsága 27+ tengeri mérföld)
Szóval az ország elég jelentős része lefedhető NASAMS-szel - legalábbis, ami fontosabb bázisokat, ipari központokat és városokat illeti. Még egy közepes SAM-osztályt feleslegesnek tartok és szerintem nem is lesz.

Ha lesz második üteg, akkor az egy rakétavédelmi célú nagyhatótátvolságű rendszer lesz. Erre utalt már Maróth hogy ez képesség "még hiányzik". Ezen a téren izraeli (pl. Arrow) és európai rendszer (Aster30) jöhetne szóba - mind kettő elég drága, szóval ez inkább az évtized második felében lehetséges - szerintem. Addigra talán új, jobb ABM rendszerek is megjelennek.

Egy MANTIS jellegű bázis védő gépágyús-rakétás (C-RAM) rendszer fontosabb is lenne. Pl. a fontosabb bázisokat illetve radar állomásokat ezzel védeném. A széttelepítésen és hálózatos hadviselésen kívül az radarok aktív védelme a kulcsa a hatékony légvédelemnek.
Minden radar bemérhető, de ha az 400+km hatótávolságú ELTA radarok köré rakunk egy 5 gépágyús üteget 1-2 konténer Skyknigthtal vagy Iron Dommal, akkor igen csak problémás lesz kiiktatni a légvédelmünket.
15-20 ilyen pontvédelmi üteg kellene - minden fontosabb bázis és radar állomás kapna egy ilyet.
Szerintem a régiónkban kb. senki nem lenne képes áttörtni egy ilyen légvédelmen - pláne nem 1-2 tucat gépes légierőkkel amik a szomszédainknál vannak.

Bár fenyegetőztem vele :cool:, de még nem írtam meg az elképzeléseimet a szittya koncepció kapcsán, (és bár @krisss nagyon ellenkezett), de szerintem a szittya koncepcióban lenne potenciál, hogy állandó és tartalékos századokból vegyes zászlóaljakat hozzanak létre.
Ez indokolhatná is, hogy a koncepció bemutatásakor miért voltak vegyesen a zászlóaljban.
A szittya hadosztálynak a neve nem tetszik - legalábbis nekem. Maga szervezeti kialakítása, bevetési módja lehet jó - ehhez nem értek. Engem inkább a technikai oldal érdekel... :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Inkább egy rakétás osztályt tudok elképzelni második tüzérosztálynak, ami esetleg "öngyilkos drón" / loitering ammo képességgel is bír, meg van SRBM is benne.
Több helyen olvastam, hogy a PZH automtaizáltsága miatt levesebb járművel is nagyobb tűzerőt képviselnek mint pl. egy M109 vagy Gvoznyika osztály tudott. (Adott idő egység alatt célba juttatott gránátok illetve pontosságterén)
Nekem mániám SMArt 155 ami gazdaságosabb nagy hatótávolságú páncéltörő lenne, mint a Spike NLOS. Utóbbi nyilván sokoldalúbb, de harckocsik harc járművek ellen inkább az okos 155-ös.
A SMArt 155 javított változatának gyártását 2023-ban újra kezdik az RM, mert ellőtték/lejártak a meglévő készeletek - talán pont várpalotán fogják gyártan...

A litván NASAMS beszerzés adatai alapján egy elég nagy rendszer vásároltunk mi is:
Litvánia 2020 októberében kapta meg két NASAMS-3 ütegét, ütegenként 4 indítóberendezéssel, 2 Raytheon MPQ-64F1 Sentinel radarral valamint ismeretlen számú FDC központtal. Az üzlet értéke 110millió Euró volt. Ez alapján feltételezhető, hogy magyar beszerzés 410 millió euróért: 6-8 üteg méretű lehet. Ez legalább 24 indtót, 10-12 radar berendezést és 6-8 FDC központot jelenthet. Egy tűzközpont (FDC) 12 indítót képes kezelni maximum. A norvégoknál azt hiszem 5 indító jut egy FDC-re: náluk ennyi az egy "üteg". A mi rendszerünk 24 és 48 indító között lehet valahol, mivel a hagyományos "tüzérmatek" szerint a 6 tűzeszköz/üteg a "szokás".
Az egyes elemek 20+ km-re telepíthetőek és ekkora hatótávolságot sima AMRAAM is tud - az AMRAAM-ER meg akár 50km-et is. (ESSEM motorjára épül aminek a hivatalos hatótávolsága 27+ tengeri mérföld)
Szóval az ország elég jelentős része lefedhető NASAMS-szel - legalábbis, ami fontosabb bázisokat, ipari központokat és városokat illeti. Még egy közepes SAM-osztályt feleslegesnek tartok és szerintem nem is lesz.

Ha lesz második üteg, akkor az egy rakétavédelmi célú nagyhatótátvolságű rendszer lesz. Erre utalt már Maróth hogy ez képesség "még hiányzik". Ezen a téren izraeli (pl. Arrow) és európai rendszer (Aster30) jöhetne szóba - mind kettő elég drága, szóval ez inkább az évtized második felében lehetséges - szerintem. Addigra talán új, jobb ABM rendszerek is megjelennek.

Egy MANTIS jellegű bázis védő gépágyús-rakétás (C-RAM) rendszer fontosabb is lenne. Pl. a fontosabb bázisokat illetve radar állomásokat ezzel védeném. A széttelepítésen és hálózatos hadviselésen kívül az radarok aktív védelme a kulcsa a hatékony légvédelemnek.
Minden radar bemérhető, de ha az 400+km hatótávolságú ELTA radarok köré rakunk egy 5 gépágyús üteget 1-2 konténer Skyknigthtal vagy Iron Dommal, akkor igen csak problémás lesz kiiktatni a légvédelmünket.
15-20 ilyen pontvédelmi üteg kellene - minden fontosabb bázis és radar állomás kapna egy ilyet.
Szerintem a régiónkban kb. senki nem lenne képes áttörtni egy ilyen légvédelmen - pláne nem 1-2 tucat gépes légierőkkel amik a szomszédainknál vannak.


A szittya hadosztálynak a neve nem tetszik - legalábbis nekem. Maga szervezeti kialakítása, bevetési módja lehet jó - ehhez nem értek. Engem inkább a technikai oldal érdekel... :)
Nézd már át ezt a hozzászólást!
Kevered a katonai szervezeti szinteket, vagy ezek neveit. Szittya HADOSZTÁLY??? o_O :eek:
Az üteg a tüzérség (légvédelmi is) század szintű alegysége. 6-8 üteg már egy légvédelmi rakétás ezredet jelentene. Olyanunk már van.

Először talán a csöves tüzérséget kellene olyan szintre emelni, hogy ne rajtunk röhögjön a fél NATO. Amíg ez nincs meg, addig ne nagyon álmodozz másról!
Szóval kellenek azok a technikai eszközök, amiket leírtál, de csak szépen sorban.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 020
12 899
113
Tippelhetünk csak. Az én tippem, hogy lesz tartalékos szegmense is ezeknek a zászlóaljaknak. Lévén a végére 7 területvédelmi tartalékos ezreddel számolnak. Biztosra veszem, hogy az 5 új bázis, valahol ott lesz, ahol most nincs, vagy távolabb van csak laktanya a területvédelmi zászlóaljak központjától. Mert azt nehezen képzelem el, hogy nagyságrendi illetményemelés nélkül, fel tudnak tölteni pluszban még 5 zászlóaljat kizárólag hivatásos és szerződéses katonákból.

Új lövészzászlóaljak felállításával részben vissza fogunk térni azokba a megyékbe, ahol jelenleg nincs katonai alakulat.

Hazánkban jelenleg kilenc megyében nincs katonai alakulat. Akad köztük viszont olyan megye, amelynek szülöttjei közül jelenleg háromezren szolgálnak a Magyar Honvédségben.