A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 944
5 070
113
Namost ha te politikusként kiállsz a fiatalok elé azzal, hogy téged fiam most besorozunk és bevonulsz, az garantáltan az utolsó politikai ciklusod lesz (nem véletlenül hallgat a FIDESZ és az ellenzék is mélyen sorkatonaság témában), az ellenzéked pedig még jó magyar szokás szerint segíteni is fog ebben a téged megbuktatni akaróknak.

A kormány érdeke, hogy jelenlegi reprodukciós ráta (és főleg fizetések) mellett a legjobb képességűek nagy része a civil szektorban dolgozzon (főleg külföldi multiknál), mert valakinek meg kell termelnie azt a pénzmennyiséget, amit a multi adó formájában (meg a dolgozók szja formájában) befizethet az államkasszába és a kormány elkölthet mindenre is.

Nagyon fanatikusnak (vagy kétségbeesettnek) kell lennie ahhoz ma egy fiatalnak, hogy a BM-hez vagy Honvédséghez menjen dolgozni.

Írom mindezt úgy, hogy a magam részéről már áldoztam 5 évet az életemből Honvédségre.
Most fog ez megváltozni. Az ukrán háború egyik legnagyobb tanulsága, hogy a tartalékosok (ott ugye területvédelmisek) nélkül esélytelen az eredményes védekezés. Ennek hatására több nagyobb nyugati állam visszatérhet a sorkötelezettséghez - főleg Németország, a legpacifistább európai állam lenne érdekes, ha ismét bevezetnék a sorkötelezettséget, óriási a BW létszámhiánya, nem nagyon van más lehetőség az állomány feltöltésére - akkor is nálunk is elgondolkodnának a visszaállításon a választások után. Az is lényeges, hogy a szomszédos országok ismét bevezetik-e. Nálunk eddig a társadalom elvből ellenezte. Egyik politikai erő sem merte felvállalni. De ez most megváltozott. Az emberek eddig abban a hiszemben voltak, hogy nem lesznek már háborúk. Most ezért ilyen nagy a döbbenet, hogy véget ért a világbéke.

Lehetne ésszerűen is kialakítani a sorköteles rendszert: felesleges túlzottan hosszú időre behívni a fiatalt. Elég lenne 6 hónap (3 hó alap + 3 hó szak) kiképzés. Utánna úgyis csak az időt töltené a laktanyában, mint régen. És fizetni kellene a fiatalnak: aki a 6 hónapot leszolgálja az kaphatna 1.5 milliót. Ez nem lenne megterhelő a MH-nak, mert nem kellene minden fiatal férfit behívni. Erre nem is lenne felkészülve a sereg infrastruktúrálisan. Egy korosztály kb 90 ezer fő, ebből férfi kb 45 ezer. Ebből elég volna évente 8000 fiatal férfit behívni, aki egészségügyileg is megfelel. Pár év alatt normális tartalékos állományt lehetne felépíteni és nem olyan alibi rendszert mint ami most van a 40 kilós hölgyekkel a kormányhivatalból.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Most fog ez megváltozni. Az ukrán háború egyik legnagyobb tanulsága, hogy a tartalékosok (ott ugye területvédelmisek) nélkül esélytelen az eredményes védekezés. Ennek hatására több nagyobb nyugati állam visszatérhet a sorkötelezettséghez - főleg Németország, a legpacifistább európai állam lenne érdekes, ha ismét bevezetnék a sorkötelezettséget, óriási a BW létszámhiánya, nem nagyon van más lehetőség az állomány feltöltésére - akkor is nálunk is elgondolkodnának a visszaállításon a választások után. Az is lényeges, hogy a szomszédos országok ismét bevezetik-e. Nálunk eddig a társadalom elvből ellenezte. Egyik politikai erő sem merte felvállalni. De ez most megváltozott. Az emberek eddig abban a hiszemben voltak, hogy nem lesznek már háborúk. Most ezért ilyen nagy a döbbenet, hogy véget ért a világbéke.

Lehetne ésszerűen is kialakítani a sorköteles rendszert: felesleges túlzottan hosszú időre behívni a fiatalt. Elég lenne 6 hónap (3 hó alap + 3 hó szak) kiképzés. Utánna úgyis csak az időt töltené a laktanyában, mint régen. És fizetni kellene a fiatalnak: aki a 6 hónapot leszolgálja az kaphatna 1.5 milliót. Ez nem lenne megterhelő a MH-nak, mert nem kellene minden fiatal férfit behívni. Erre nem is lenne felkészülve a sereg infrastruktúrálisan. Egy korosztály kb 90 ezer fő, ebből férfi kb 45 ezer. Ebből elég volna évente 8000 fiatal férfit behívni, aki egészségügyileg is megfelel. Pár év alatt normális tartalékos állományt lehetne felépíteni és nem olyan alibi rendszert mint ami most van a 40 kilós hölgyekkel a kormányhivatalból.
8000 ezer fő
Az önkéntes tartalékos rendszer a fiataloknak szerintem pont jó lenne a mostani formájában. Kicsit ugyan finomhangolni lehetne még rajta. Erre a rendszerre már lehetne építeni idővel évente 800-1500 főt.
Sajnos a jelenlegi demográfiai és társadalmi tényezők miatt az a 8 ezres létszám hát nagyot álmodtunk Béláim kategória.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 944
5 070
113
8000 ezer fő
Az önkéntes tartalékos rendszer a fiataloknak szerintem pont jó lenne a mostani formájában. Kicsit ugyan finomhangolni lehetne még rajta. Erre a rendszerre már lehetne építeni idővel évente 800-1500 főt.
Sajnos a jelenlegi demográfiai és társadalmi tényezők miatt az a 8 ezres létszám hát nagyot álmodtunk Béláim kategória.
Nem olvastad el a kommentet: egy korosztály kb 90 ezer Fő, ebből férfi kb 45 ezer fő. Ebből kellene évente 8ezer fiatalt behívni 6 hónapra. Ez bőven belefér a demográfiai lehetőségekbe. Szerintem sok család büszke lenne a fiára ha sorkatona lenne. 6 hónap nem olyan hosszú idő, ezalatt fizikálisan rengeteget fejlődne, új ismereteket szerezne, jó hatással lenne rá (kimozdulna a monitor elől), még új barátokra is szert tenne, ráadásul a végén jól jönne a pénz is neki. Minden szempontból jobb lenne, mint a mostani önkéntes tartalékos rendszer ahol lassan több nő van mint férfi. Nem akarom bántani őket, de biztos értik, hogy mire jelentkeztek? Hogy a feladat nem virágot szedni, hanem embert ölni?
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
Szerintem a felvételi pontokért sokan el fognak menni fél évre katonának. Nem tudom, hány fiú van a fel nem vett felvételizők között, de jópáran meg fogják lépni.
A középiskola végéig kötelezően teljesítendő közösségi szolgálatot is ki lehetne váltani 3 hónap alapkiképzéssel...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Szerintem a felvételi pontokért sokan el fognak menni fél évre katonának. Nem tudom, hány fiú van a fel nem vett felvételizők között, de jópáran meg fogják lépni.
A középiskola végéig kötelezően teljesítendő közösségi szolgálatot is ki lehetne váltani 3 hónap alapkiképzéssel...
Ott azért lenne gond a korhatárral... :rolleyes:
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 317
12 686
113
Nagy a pánik a HM berkeiben.
Pedig éppen 1 évvel ezelőtt beszéltem a Benkő miniszter titkárával az ilyen vészhelyzetekről és a vészhelyzeti fegyverbeszerzésekről.
És most is csak itt tartunk, pedig mára már lenne néhány osztálynyi PzH 2000, Gepárd SPAAG, és még sok egyéb a nyugati tartalékokból.

Most viszont szerintem minden normális ország ráveti magát ezekre a készletekre.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 723
113
Nagy a pánik a HM berkeiben.
Pedig éppen 1 évvel ezelőtt beszéltem a Benkő miniszter titkárával az ilyen vészhelyzetekről és a vészhelyzeti fegyverbeszerzésekről.
És most is csak itt tartunk, pedig mára már lenne néhány osztálynyi PzH 2000, Gepárd SPAAG, és még sok egyéb a nyugati tartalékokból.

Most viszont szerintem minden normális ország ráveti magát ezekre a készletekre.
Az interjúban nem ezt mondták...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Pedig itt a fórumon mindig mindenki máshogy értelmezi amit lát/olvas...
neked mi jött le a riportból vasember?
Az első 8 perc "népmegnyugtatás", hogy nagyon meg vannak védeve, a Gripenek 2026+10 évig lesznek nálunk kb. folyamatos modernizálás mellett. A végén meg arról beszél MG, hogy a választások miatt nem mondhat semmit...
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 399
8 657
113
Nekem van egy olyan érzésem, hogy MG visszavonul a választások után, bármi is lesz a választás eredménye. :(
Az upgradeknél amit mondtak kicsit megütötte a fülem, hogy az upgradeknek köszönhetően a gépjeink 5- 5.5 generációsakká válhatnak(14 ik perc). Hát, azt hiszem itt páran ezt megkérdőjeleznék...
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
neked mi jött le a riportból vasember?
Az első 8 perc "népmegnyugtatás", hogy nagyon meg vannak védeve, a Gripenek 2026+10 évig lesznek nálunk kb. folyamatos modernizálás mellett. A végén meg arról beszél MG, hogy a választások miatt nem mondhat semmit...
Arra gondolt, mikor Marót azt mondta, hogy most nem szabad kapkodni és mi haladunk a saját tempónban A beszerzésekkel. az apró finom hangolasokat a ki elemzések után újra priorizaljak.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Arra gondolt, mikor Marót azt mondta, hogy most nem szabad kapkodni és mi haladunk a saját tempónban A beszerzésekkel. az apró finom hangolasokat a ki elemzések után újra priorizaljak.
Az már látszik, hogy a logisztikára (teherautó beszerzés?!) és az ATGM-ekre nagy hangsúlyt kell fektetni. Jó lenne az ABM és MANPAD képességet is megteremteni. Utóbbi annyira nem is drága dolog, ideiglenesen a lengyelek Piorunja is megteszi. Nyilván anyagi korlátaink is vannak - ahogy MG is mondta.
A Spike mellég jó lenne NLAW is - könnyebb egyszerűbb olcsóbb és legjobban védett harckocsik ellen is hatásos top-attack módban.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Az már látszik, hogy a logisztikára (teherautó beszerzés?!) és az ATGM-ekre nagy hangsúlyt kell fektetni. Jó lenne az ABM és MANPAD képességet is megteremteni. Utóbbi annyira nem is drága dolog, ideiglenesen a lengyelek Piorunja is megteszi. Nyilván anyagi korlátaink is vannak - ahogy MG is mondta.
A Spike mellég jó lenne NLAW is - könnyebb egyszerűbb olcsóbb és legjobban védett harckocsik ellen is hatásos top-attack módban.
Igen biztosan ki elemzik a háború után mi volt hatásos meg mi nem. De erre írtam és sokan mások is,hogy feltűnő az oroszok haditechnikai választása. Semmi ew, másod harmad rendu páncélosok. Vajon miért, itt a baromságokrá nem vagyok kiváncsi, hogy csak ez van meg csórók. Miert nem próbálják ki az új fejlesztéseket élesben? Mire tartogatjak ezeket? Nagyon sok kérdés van és a kevés info miatt sok megválaszolatlan lesz.(legalább is a mi szintünkön biztos)
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Igen biztosan ki elemzik a háború után mi volt hatásos meg mi nem. De erre írtam és sokan mások is,hogy feltűnő az oroszok haditechnikai választása. Semmi ew, másod harmad rendu páncélosok. Vajon miért, itt a baromságokrá nem vagyok kiváncsi, hogy csak ez van meg csórók. Miert nem próbálják ki az új fejlesztéseket élesben? Mire tartogatjak ezeket? Nagyon sok kérdés van és a kevés info miatt sok megválaszolatlan lesz.(legalább is a mi szintünkön biztos)
Egy elmélet: a paranoiás Putyin NATO beavatkozástól tart máshol (pl. Kalinyingrád, Balti térség) az ukránok tehermentestésére és arra tartogatja a top-cuccokat, hogy ott védekezzen. Az orosz légierő is nagyon visszafogott: pusztán számok alapján légifölényük kellene legyen. Annyit tanulhattak volna az amcsiktól, hogy először a levegőt kell uralni és csak aztán a földet.
Az már tényként elmondható, hogy alábecsülték az ukránokat. Szerintem Putyin elhitte a saját propagandáját, hogy az ukránok megadják magukat, őket meg virágokkal várják kb. a "felszabadítóként", de ez még az oroszajkú keleti térségekre sem igaz.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and honved

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Egy elmélet: a paranoiás Putyin NATO beavatkozástól tart máshol (pl. Kalinyingrád, Balti térség) az ukránok tehermentestésére és arra tartogatja a top-cuccokat. Az már tényként elmondható, hogy alábecsülték az ukránokat.
Ez is egy lehetőség amit az oroszok nem zarhattak ki.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen