A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 579
18 749
113
624fe14bc9780257945485.jpg


Az talán a mi lynx-ünk segge ott ? :O
Az egy Leopard! A festés sem a miénk!
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 062
36 508
113
Valószínűbb inkább, hogy tényleg most kezdenek neki a gyártásnak.
"A németországi útja során a Magyar Honvédség parancsnoka és a kormánybiztos megtekintette a németországi Rheinmetall Hadiüzemet, ahol Alexander Sagel, a Rheinmetall fegyver- és lőszerosztály vezetője és Paul Walf, a Rheinmetall közép-európai koordinátora fogadta őket. A látogatás során bemutatták a gyártási munkafolyamatokat, valamint a gyártásban lévő, már hazánk számára készülő eszközöket."

 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 940
48 714
113
Az vajon milyen szimulációs/kiképzési gakorlat lehetett, amiben a magyar katonákat is bevonták?
Ha a képek időrendben vannak betéve, akkor annak a RM-nál kellett lennie.
Ez egy érdekes kirándulás lehetett.
Ahogy látom, a smúzolás mellett szakmáról is szó eshetett vezérkari találkozón. Ez azért érdekes, mert Maróth is jelen volt! :eek:

"A látogatás utolsó napján a magyar delegáció ellátogatott a Német Hadsereg Harckocsizó Iskolájába, amelynek során Björn Schulz dandártábornok tájékoztatást adott a hadosztályt érintő aktualitásokról, majd a Harckocsi Kiképző- és Szimulációs Központ parancsnoka tartott előadást. A Központban tett látogatása során a Magyar Honvédség parancsnoka találkozott a kiképzésben részt vevő magyar katonákkal is."

Egy tréningközpont, ahol már magyar katonák is képzés alatt vannak.
Maróth meg azért volt jelen, mert megnézték a már nekünk készülő gépeket is.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 579
18 749
113
"A németországi útja során a Magyar Honvédség parancsnoka és a kormánybiztos megtekintette a németországi Rheinmetall Hadiüzemet, ahol Alexander Sagel, a Rheinmetall fegyver- és lőszerosztály vezetője és Paul Walf, a Rheinmetall közép-európai koordinátora fogadta őket. A látogatás során bemutatták a gyártási munkafolyamatokat, valamint a gyártásban lévő, már hazánk számára készülő eszközöket."

Hm' rohadt idegesítő ez a nagy titkolózás! A másik, hogy most lehetett volna egy kis morzsát szórni a Lynx-ről, de nem! Valószínűleg nem is lesz! Ez a hülye magyar mentalitás! A Puma gyártásról millió videó van, ahogy darabról darabra szerelik össze! Itt megint csak semmi! A másik, hogy az utolsó pár képen láttad mi van a magyar katonákon?! A digitális katona " elemei"! Érdekes!:eek::oops:
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 579
18 749
113
"A látogatás utolsó napján a magyar delegáció ellátogatott a Német Hadsereg Harckocsizó Iskolájába, amelynek során Björn Schulz dandártábornok tájékoztatást adott a hadosztályt érintő aktualitásokról, majd a Harckocsi Kiképző- és Szimulációs Központ parancsnoka tartott előadást. A Központban tett látogatása során a Magyar Honvédség parancsnoka találkozott a kiképzésben részt vevő magyar katonákkal is."

Egy tréningközpont, ahol már magyar katonák is képzés alatt vannak.
Maróth meg azért volt jelen, mert megnézték a már nekünk készülő gépeket is.
És az a makett ágyú?! Az vajon mit szimbolizál? Miért nem egy makett Leo2 A7 vagy egy makett Pzh2000??!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 062
36 508
113
Igen, ezért kérdeztem. Mert az eredeti konfighoz képest, a 4 Tüskéhez képest ez több szempontból is olcsóbb lenne. Béke időben nem kell minden öngyilkos drónnak öngyilkosnak lenni a hadgyakorlatokon. Kb. mint a JTAC olyan spórolósabb kiképzése, amiről Szittya mesélt, hogy képzeld hozzá a robbanást, ha jó volt a pilóta és közted az adatfolyam és ő rá tudott repülni tökéletesen a célra, akkor a te kiképzésedhez nem ad hozzá, hogy ő kioldotta-e a bombát vagy sem.

Szóval egyfelől ezek a drónok úgy tudom, legalább pár alkalmat kibírnak, hogy földre leszálljanak. (Egy Spike viszont nem igen bírna ki egy ilyet.) Másfelől ahogy te is mondod, olcsóbbak és nagyobb hatótávolságúak, mint a rakéták. Könnyebb célpontok, és hátrányai is vannak, teljesen egyetértünk, hogy jobb kombinálni a kettőt, mint vagy-vagy választás.
A "Kamikáze drónok" nem tudnak leszállni hogy újra töltsék őket. Lehet hogy lesz majd gyakorló verzió robbanófej nélkül, de amennyire ismerem ezeket: egyszer használatosak!
Totál másra való mint a Spike - nem is érdemes egy platformra tenni!

A "kamikaze drón" inkább tüzérségi eszköz mélységi csapásra. Némekyik hatótávolásga egy SRBM-ével vetekszik. Lassabban ér oda és kisebbet "pukkan", de mályen front vonal mögött tevékenykedik.

A Rheinmetall HERO dróncsaládnak öt tagból áll:


TömegHarcirész tömegeMax. hatótávolságMax. repülési időMotorIndítás
HERO 303 kg0,5 kg10 kmfélóraelektromosvetőcsőből
HERO 12012 kg4,5 kg40 km1 óraelektromosvetőcsőből
HERO 400EC40 kg10 kg60 km2 óraelektromosindítósínről, vetőcsőből
HERO 90090 kg25 kg150 km2 órabelsőégésűindítósínről, vetőcsőből
HERO 1250125 kg50 kg200 km6 órabelsőégésűindítósínről, vetőcsőből

Egy IFV csak olyanra lő, amit maga is lát! Azért van páncélozva, védve mert amit a Lynx lát, az is láthatja a Lynxet.
Mi a fenének tegyünk sok tízkilométeres hatótávolságú fegyvert egy drága láncos alvázra amikor kb. egy Vitara is indíthatná! Még páncélozás sem kell rá, hiszen ez lényegében egy tüzérségi eszköz, aminek esetében még az indítás helyét sem tudják meghatározni szóval ellencsapás sem várható!
Tök elég egy Gidrán erre! Huszad annyiba kerül mint a Lynx.

Továbbá ezeket vezetni kell! A Lynxben erre nincs ember!
Szóval nem értem miért akarsz egy loitering ammot ATGM-nek használni. Tök nem erre van!
A drónok lassúak is 80-100 km/h-val repkednek. A SPike meg 8-10x ennyivel!
Pl. egy IFV vs. MBT elleni csatában nem mindegy milyen gyorsan ér oda a páncéltörő fegyver!

Kell külön a dandárba egy HERO-val szerelt Gidrán század vagy osztály: felderít és pusztítja a front mögötti eszközöket, logisztikát és közben felderítési adatokat biztosít a tüzérségnek is.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 904
12 502
113
Hm' rohadt idegesítő ez a nagy titkolózás! A másik, hogy most lehetett volna egy kis morzsát szórni a Lynx-ről, de nem! Valószínűleg nem is lesz! Ez a hülye magyar mentalitás! A Puma gyártásról millió videó van, ahogy darabról darabra szerelik össze! Itt megint csak semmi! A másik, hogy az utolsó pár képen láttad mi van a magyar katonákon?! A digitális katona " elemei"! Érdekes!:eek::oops:
Mutattak Pumat, ne legy telhetetlen! :p :D
 
  • Vicces
Reactions: Venom85

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 940
48 714
113
És az a makett ágyú?! Az vajon mit szimbolizál? Miért nem egy makett Leo2 A7 vagy egy makett Pzh2000??!
Újabb idézet a cikkből:
"A németországi útja során a Magyar Honvédség parancsnoka és a kormánybiztos megtekintette a németországi Rheinmetall Hadiüzemet, ahol Alexander Sagel, a Rheinmetall fegyver- és lőszerosztály vezetője és Paul Walf, a Rheinmetall közép-európai koordinátora fogadta őket."

Előfordul, hogy ilyesmi csecsebecséket adnak ügyfeleknek hasonló bizniszek esetében.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 599
46 698
113
"A látogatás utolsó napján a magyar delegáció ellátogatott a Német Hadsereg Harckocsizó Iskolájába, amelynek során Björn Schulz dandártábornok tájékoztatást adott a hadosztályt érintő aktualitásokról, majd a Harckocsi Kiképző- és Szimulációs Központ parancsnoka tartott előadást. A Központban tett látogatása során a Magyar Honvédség parancsnoka találkozott a kiképzésben részt vevő magyar katonákkal is."

Egy tréningközpont, ahol már magyar katonák is képzés alatt vannak.
Maróth meg azért volt jelen, mert megnézték a már nekünk készülő gépeket is.
Ok, csak ezeknek semmi köze nincs a harckocsizáshoz.
624fe155b9673528963674.jpg

x624fe1427b8e4798319736.png.pagespeed.ic.q6mvFFU7KY.png

x624fe143dc718917865943.png.pagespeed.ic.olxjyVIdo4.png

Mi több nálunk ilyen még csak tervbe van véve. De ez nyilvánvalóan a IdZ utolsó generációjának a digitális elemei.
Ezek a lövészek felszereléséhez tartoznak. Azt tudom elképzelni, hogy azt mutatták be, hogy a PUMA-ba épített (RM által) rendszerek hogyan dolgoznak együtt a katonák egyéni digit. felszerelésével.

Úgy tudom (asszem a Patarán hallottam valamelyik kint lévő katonától), hogy ebből nem komplett RM-et veszünk meg, hanem sajátot fejlesztünk.
Volt olyan nyilatkozat is, hogy vizsgálják a Honvédség és a RM ilyen irányú együttműködését is de erről nagyon nagy a csend.
Nekem ez inkább RM bemutatónak tűnik, mint a BW kiképzési központjának. DE érdekes, hogy a RM telephelyen (Gondolom a BW-be nem visznek be nem rendszeresített PR Lynxet) ott a BW több tisztje is, amellett meg ott vannak a RM civilbe öltözött vezetői.
624fe15449e7a703556612.jpg

Nekem ez úgy tűnik, mintha valamit nagyon ránk akarnának melegíteni.
Ez a kép még biztosan a BW kiképző központjában készült:
624fe14f4a67e785563939.jpg
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 579
18 749
113
Ok, csak ezeknek semmi köze nincs a harckocsizáshoz.
624fe155b9673528963674.jpg

x624fe1427b8e4798319736.png.pagespeed.ic.q6mvFFU7KY.png

x624fe143dc718917865943.png.pagespeed.ic.olxjyVIdo4.png

Mi több nálunk ilyen még csak tervbe van véve. De ez nyilvánvalóan a IdZ utolsó generációjának a digitális elemei.
Ezek a lövészek felszereléséhez tartoznak. Azt tudom elképzelni, hogy azt mutatták be, hogy a PUMA-ba épített (RM által) rendszerek hogyan dolgoznak együtt a katonák egyéni digit. felszerelésével.

Úgy tudom (asszem a Patarán hallottam valamelyik kint lévő katonától), hogy ebből nem komplett RM-et veszünk meg, hanem sajátot fejlesztünk.
Volt olyan nyilatkozat is, hogy vizsgálják a Honvédség és a RM ilyen irányú együttműködését is de erről nagyon nagy a csend.
Nekem ez inkább RM bemutatónak tűnik, mint a BW kiképzési központjának. DE érdekes, hogy a RM telephelyen (Gondolom a BW-be nem visznek be nem rendszeresített PR Lynxet) ott a BW több tisztje is, amellett meg ott vannak a RM civilbe öltözött vezetői.
624fe15449e7a703556612.jpg

Nekem ez úgy tűnik, mintha valamit nagyon ránk akarnának melegíteni.
Ez a kép még biztosan a BW kiképző központjában készült:
624fe14f4a67e785563939.jpg
Vajon mit?:eek:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 599
46 698
113
Nem voltam elég világos: A komplett IdZ-t.
Állítólag sokat finomítottak rajta, de én biztosan nem rendelném meg olyan szinten az egész rendszert, amit a németek csinálnak.
Szerintem esetünkben kizárólag azon lövészeknek kellene ilyet - vagy ehhez hasonlót - kapnia, akik jelenleg is kapnak PRC rádiót.
Minden lövésznek - szerintem - felesleges.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 904
12 502
113
Nem voltam elég világos: A komplett IdZ-t.
Állítólag sokat finomítottak rajta, de én biztosan nem rendelném meg olyan szinten az egész rendszert, amit a németek csinálnak.
Szerintem esetünkben kizárólag azon lövészeknek kellene ilyet - vagy ehhez hasonlót - kapnia, akik jelenleg is kapnak PRC rádiót.
Minden lövésznek - szerintem - felesleges.
Ugy nyilatkozott a tegnapi adasban is hogy a Lynx egy tulkomplikalt jarmu egyszerusitett valtozata es hogy nem kell 7 nyelvet beszelnie a szoftvernek meg videojatekokat se kell tudni futtatnia ugyhogy szerintem ez se lesz tulkomplikalva(ugy ertem minden lovesz nem kap meg minden digitalis finomsagot).
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 385
74 258
113
A másik, hogy az utolsó pár képen láttad mi van a magyar katonákon?! A digitális katona " elemei"! Érdekes!:eek::oops:
Egy német szimulációs központban az nem inkább a Bundeswehr Gladius vagy "IdZ-valamennyi" felszerelése lehet?
Bár nem tudjuk, hogy a magyar DIKA program konkrétean milyen eszközöket tartalmaz. Lehet hogy ezt is átvettük a németektől?
Vagy nem ezekre a képekre gondolsz?