A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 902
113
  • Tetszik
Reactions: Terminator

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 199
113
.Annak örüljünk amit még 22 előtt aláirtunk.
De azok beszerzések és nem képességek :-( Van pld. felfegyverzett helikopter lőszer és rakéta nélkül? Van egy század harci repülőképünk amire még 1 javadalmazási légiharc rakéta sincs.
Lesz valamikor egy nehézdandár ami elvileg 3 BTG és éppen naponta veszteség jelen állás szerint Ukrajnában? Örülnék, de nincs nehézdandár még, csak háború van, konfliktus hazánk szomszédságában. Az orosz pártiak a felfegyverzett ukránokkal riogatnak, a NATO oldaláról meg orosz támadással és ezért a keleti határ megerősítését propagálják. Nos nekünk mikor lesz olyan egyetlen dandárunk amely kb egy napot tud ellenállni??? Ugy, hogy gyárak épülnek, meg prototípusok szaladgálnak, de fegyverzet sincs hozzájuk. Ugy tudom a "gyakorló Leo" harckocsikhoz éles lőszerélt kilincseltünk a németeknél. mert azok képzik már jeleneleg a nem nehéz, hanem egyetlen páncéloszázlóaljjal (inkább 1 századdal) rendelkező lövészdandárunk magját, mivel a T-72-ökre nem igazán van se pénz, se ember (átképzés a Leora) és talán alkatrész sem nagyon..
Amíg nincs elegendő pénz és nincs combat ready magasabbegységünk új technikával felszerelve, addig a NATO adja a védelmet elsősorban koalíciós szinten, de ki lehet mondani, hogy nemzeti képesség minimál szintje miatt állandóan jó, hogy van itt legalább néhány amerikai M1-es és gyalogsági harcjármű.
Addig legalább nem kéne blokkolni hanem gyorsítani kéne a svéd és finn ratifikációt, hogy erősödjön a NATO kollektív védelem.

Szurkolok a Zrinyínek, azonban tiszta vizet kéne néha önteni a porárba. Lásd a volt főszemlélők - most légierő és szárazföldi parancsnokok észrevételeit. A polgároknak prototpíusokat mutogatni, meg a minden renben van helyett, kéne tényleges NATO propagandát nyomni, hogy közös védelemmel megvédjük európát a külső veszélyektől. NATO propaganda jelenleg minimális van hazánkban, gyakorlatilag a honvédelem-hu vannak tárgyszerüen leírva képekkel illusztrálva tagságunk folyamatos történései, de komoly euróatlanti közösségi propaganda nincs, a többi eu országgal ellentétben.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 320
8 079
113
Szurkolok a Zrinyínek, azonban tiszta vizet kéne néha önteni a porárba. Lásd a volt főszemlélők - most légierő és szárazföldi parancsnokok észrevételeit. A polgároknak prototpíusokat mutogatni, meg a minden renben van helyett, kéne tényleges NATO propagandát nyomni, hogy közös védelemmel megvédjük európát a külső veszélyektől. NATO propaganda jelenleg minimális van hazánkban, gyakorlatilag a honvédelem-hu vannak tárgyszerüen leírva képekkel illusztrálva tagságunk folyamatos történései, de komoly euróatlanti közösségi propaganda nincs, a többi eu országgal ellentétben.
Pedig úgy hiányzik ide a NATO propaganda, mint egy kalap szar! Mi a fenének? Inkább hadsereget kellene építeni, nem újfent propagandán gondolkodni.
Az északiak meg eddig is jól elvoltak a NATO nélkül, hova ez a nagy sietség? Az oroszok régen kifogytak mindenből, s még az ukránokkal sem bírnak... Vagy nem? :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 320
113
De azok beszerzések és nem képességek :-( Van pld. felfegyverzett helikopter lőszer és rakéta nélkül? Van egy század harci repülőképünk amire még 1 javadalmazási légiharc rakéta sincs.
Lesz valamikor egy nehézdandár ami elvileg 3 BTG és éppen naponta veszteség jelen állás szerint Ukrajnában? Örülnék, de nincs nehézdandár még, csak háború van, konfliktus hazánk szomszédságában. Az orosz pártiak a felfegyverzett ukránokkal riogatnak, a NATO oldaláról meg orosz támadással és ezért a keleti határ megerősítését propagálják. Nos nekünk mikor lesz olyan egyetlen dandárunk amely kb egy napot tud ellenállni??? Ugy, hogy gyárak épülnek, meg prototípusok szaladgálnak, de fegyverzet sincs hozzájuk. Ugy tudom a "gyakorló Leo" harckocsikhoz éles lőszerélt kilincseltünk a németeknél. mert azok képzik már jeleneleg a nem nehéz, hanem egyetlen páncéloszázlóaljjal (inkább 1 századdal) rendelkező lövészdandárunk magját, mivel a T-72-ökre nem igazán van se pénz, se ember (átképzés a Leora) és talán alkatrész sem nagyon..
Amíg nincs elegendő pénz és nincs combat ready magasabbegységünk új technikával felszerelve, addig a NATO adja a védelmet elsősorban koalíciós szinten, de ki lehet mondani, hogy nemzeti képesség minimál szintje miatt állandóan jó, hogy van itt legalább néhány amerikai M1-es és gyalogsági harcjármű.
Addig legalább nem kéne blokkolni hanem gyorsítani kéne a svéd és finn ratifikációt, hogy erősödjön a NATO kollektív védelem.

Szurkolok a Zrinyínek, azonban tiszta vizet kéne néha önteni a porárba. Lásd a volt főszemlélők - most légierő és szárazföldi parancsnokok észrevételeit. A polgároknak prototpíusokat mutogatni, meg a minden renben van helyett, kéne tényleges NATO propagandát nyomni, hogy közös védelemmel megvédjük európát a külső veszélyektől. NATO propaganda jelenleg minimális van hazánkban, gyakorlatilag a honvédelem-hu vannak tárgyszerüen leírva képekkel illusztrálva tagságunk folyamatos történései, de komoly euróatlanti közösségi propaganda nincs, a többi eu országgal ellentétben.
Ehheheheheee!!!
A közös nagy propagandától jobban meg tudjuk védeni magunkat, vagy a NATO magát?
:rolleyes:
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Nem gondoltam, hogy kelepistinek egymàs utàn több làjkot adok, de mégha a NATO propagandàs részével nem is értek egyet, a többiben van igaza az àrnyaló kommentek utàn is.

Telnek az évek és ugyanaz a helyzet mint amikor elkezdtük. Alsó hangon négy év alatt ugyanazt tudja a légierönk, de a szàrazföld is javarészt mint eddig. Nagyon jó program a Zrínyi és nem egyszerü persze semmi egy ekkora összehangolt rendszerben, de még ha halad is, nem nagyon érthetö jelenleg a hogyanja.

Gripen esetén persze minek szereznénk be bàrmilyen olyan fegyvert, amit nem tud kezelni amíg nincs frissítve? Csak addig van-é beszerezve az említett nem tejes javadalmazàs mellett olyan amit tud? És a NASAMS csereszabatos rakétàit nem mondanàm ennek, mert akkor vagy légierö, vagy légvédelem (és ugye a NASAMS sem jön holnap).


Ha a minden màst is nézem, mind a lehetö legjobb minöség, de egyre tàvolabbra veszik a ködben, miközben egyre hamarabb kellene. És lehet nem szàmítottunk rà, lehet piackutatàs, lehet àrfolyamnyereség vagy veszteség, a közeledö szarviharban csak az szàmít, hogy mit tudunk önmagunkért felmutatni. És akàrhogy is, pistinek most igaza van abban, hogy hàborús helyzetben, és ezt màr én is jeleztem, amire még hàborús vészhelyzetre hivatkozva népet is szivattak, ugyanazt tudjuk felmutatni, mint amikor elkezdtünk fejleszteni.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 902
113
Ehhez még hozzátenném, hogy még mindig nem világos nekem, mi a fólum igazi célja, hogy elfedje a ploblémákat, vagy hogy feltálja?

Gyors, lassú. Relatív. Persze lassú nekem is. Egy gyár beindítása, egy beszerzés leszallítása rohadt hosszadalmas. De lépjünk kettőt hátrébb. Melyik országban gyorsabb?? Lengyelek oké. És nincs is további példa. Semelyik ország nem vett sem a térségben, sem Európában új tankot. 2016-ban kezdődött a cseh IFV tender, idén döntöttek, 6 év!!!! 8x8 szlovák beszerzés. 2 kormánnyal ezelőtt már döntöttek, visszavonták, új pályázat, új döntés. Egyáltalán nem lassú a magyar haderőfejlesztési program. sőt és messze a legátfogóbbak klegátgondoltabbak között van. Nem 80-as években gyártott 40 éves használt F-16-osokat veszünk akciósan, lásd mai román bejelentés. Vagy nézd a szlovák vadászgépbeszerzést. Olyan nagy spîlerek, hogy minimum 2 évre légierő nelkul maradtak.Sztem mindkét döntés botrányos.

Nem gondoltam, hogy kelepistinek egymàs utàn több làjkot adok, de mégha a NATO propagandàs részével nem is értek egyet, a többiben van igaza az àrnyaló kommentek utàn is.

Telnek az évek és ugyanaz a helyzet mint amikor elkezdtük. Alsó hangon négy év alatt ugyanazt tudja a légierönk, de a szàrazföld is javarészt mint eddig. Nagyon jó program a Zrínyi és nem egyszerü persze semmi egy ekkora összehangolt rendszerben, de még ha halad is, nem nagyon érthetö jelenleg a hogyanja.

Gripen esetén persze minek szereznénk be bàrmilyen olyan fegyvert, amit nem tud kezelni amíg nincs frissítve? Csak addig van-é beszerezve az említett nem tejes javadalmazàs mellett olyan amit tud? És a NASAMS csereszabatos rakétàit nem mondanàm ennek, mert akkor vagy légierö, vagy légvédelem (és ugye a NASAMS sem jön holnap).


Ha a minden màst is nézem, mind a lehetö legjobb minöség, de egyre tàvolabbra veszik a ködben, miközben egyre hamarabb kellene. És lehet nem szàmítottunk rà, lehet piackutatàs, lehet àrfolyamnyereség vagy veszteség, a közeledö szarviharban csak az szàmít, hogy mit tudunk önmagunkért felmutatni. És akàrhogy is, pistinek most igaza van abban, hogy hàborús helyzetben, és ezt màr én is jeleztem, amire még hàborús vészhelyzetre hivatkozva népet is szivattak, ugyanazt tudjuk felmutatni, mint amikor elkezdtünk fejleszteni.

Az jutott eszembe, hogy minden programban van egy gyengébb láncszem, ami miatt nem halad olyan gyorsan, amilyen gyorsan elméletileg mehetne. Esetleg, ha valamit megoldanak, akár itthon, akár Csehországban, vagy bárhol, közbejön valami.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 033
11 908
113
Nem gondoltam, hogy kelepistinek egymàs utàn több làjkot adok, de mégha a NATO propagandàs részével nem is értek egyet, a többiben van igaza az àrnyaló kommentek utàn is.

Telnek az évek és ugyanaz a helyzet mint amikor elkezdtük. Alsó hangon négy év alatt ugyanazt tudja a légierönk, de a szàrazföld is javarészt mint eddig. Nagyon jó program a Zrínyi és nem egyszerü persze semmi egy ekkora összehangolt rendszerben, de még ha halad is, nem nagyon érthetö jelenleg a hogyanja.

Gripen esetén persze minek szereznénk be bàrmilyen olyan fegyvert, amit nem tud kezelni amíg nincs frissítve? Csak addig van-é beszerezve az említett nem tejes javadalmazàs mellett olyan amit tud? És a NASAMS csereszabatos rakétàit nem mondanàm ennek, mert akkor vagy légierö, vagy légvédelem (és ugye a NASAMS sem jön holnap).

Ha a minden màst is nézem, mind a lehetö legjobb minöség, de egyre tàvolabbra veszik a ködben, miközben egyre hamarabb kellene. És lehet nem szàmítottunk rà, lehet piackutatàs, lehet àrfolyamnyereség vagy veszteség, a közeledö szarviharban csak az szàmít, hogy mit tudunk önmagunkért felmutatni. És akàrhogy is, pistinek most igaza van abban, hogy hàborús helyzetben, és ezt màr én is jeleztem, amire még hàborús vészhelyzetre hivatkozva népet is szivattak, ugyanazt tudjuk felmutatni, mint amikor elkezdtünk fejleszteni.
Az a baj, hogy nem volt "B" terv.
Hittek abban, hogy a honvédelmi költségvetés egy kifogyhatatlan bőségszaru.
Én egyébként a COVID miatt gondoltam azt, hogy ennek vége lesz, de tévedtem.
Most viszont egyértelmű, hogy be fog következni.

A korszerű technika még nem, az elavult már nem áll rendelkezésre, két szék között seggre estünk és ez még évekig így marad.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 870
91 386
113
Nem gondoltam, hogy kelepistinek egymàs utàn több làjkot adok, de mégha a NATO propagandàs részével nem is értek egyet, a többiben van igaza az àrnyaló kommentek utàn is.

Telnek az évek és ugyanaz a helyzet mint amikor elkezdtük. Alsó hangon négy év alatt ugyanazt tudja a légierönk, de a szàrazföld is javarészt mint eddig. Nagyon jó program a Zrínyi és nem egyszerü persze semmi egy ekkora összehangolt rendszerben, de még ha halad is, nem nagyon érthetö jelenleg a hogyanja.
Sztem nagyon is érthető, pont hogy figyeltek erre, amikor összerakták, sőt meg is hirdették. 2026-28-ra a térségnek egy meghatározó haderejét legyen és amellé működjön egy exportképes, nyereséget termelő hadiiparunk, ami a magyar igények kritikus pontjait a lehetőségekhez mérten lefedi. Valamint javítsa Magyarország geopolitikai lehetőségeit.

Amiben a legnagyobb deficit van az legnépszerűbb vád. Ez nem haderőfejlesztés, hanem politikai szívességvásárlás. Hát lehet én vagyok vak, de semmilyen politikai szívességet nem sikerült vásárolnunk az elmúlt években. Mind az USA, mind a német kapcsolat mélyponton vagy ahhoz közel van.
Sztem nagy előnye a programnak, hogy a napi politikát lexarja és hosszú távú geopolitikai érdekek mentén kerestük a partnereinket.

A pénzügyi részét sztem a számok igazolják. A gazdasági visszaesések ellenére nincs törés a pénzügyi háttérben, sem a Covid, sem a háború nem akasztotta meg, sőt szükség esetén van azonnali tőkeinjekció. Ettől függetlenül nincs habzsi-dőzsi, nem jut sok fontos tételre elég manna, de azért vannak felelős vezetők HM, MH oldalon, hogy priorizáljanak,, a PM , amit tudott, azt megtett. Ennél nagyobb költségvetési emelkedést senki se várjon, ha marad a tempó az is feszített költségvetési tervezést igényel.


Oké, de mi történt???

Béremelés. 16 körül egyszer nagyobb, azóta döcögve, de a 20- as egyszeri tűzoltás után, idén azért odatettek egy rövid távú és jelentős emelést. Sztem a 22-es évben a fegyverpenzt figyelembe véve a katonáknak nőtt az egyik legjobban, a bére. Ez sem jelenti. hogy most aztán milyen fasza, mert mélyről jön, de van szándék, még az idei xar költségvetési helyzet ellenére is. ( Nem akarok irritáló lenni, mert biztos van aki nagyon xarul képes, de az összkép és a trend mégis ez)

Megalkották a tartalékos rendszert. Aminek fontosságát az ukrán háború igazolja. 0-ról, +11.000 fő. Messze nincs kész, sem létszám, sem képzés, sem felszerelés,sem ellátott feladatok. De lassan nem teher, hanem segítség a katonák számára. Határ, katasztrófahelyzetek, missziók, Koszovó.

Infrastruktúra
3 reptér fejlesztése zajlik, fejlesztik a kiképzési központokat,halad a laktanyafelújítási program, és ha minden igaz jövőre az új loveszdandárokhoz kijelölésre kerülnek régi -új laktanyák. Persze be lehet tenni most is penészes, lelakott épületfotókat, de ez nem cáfolja azt, hogy tervezett nagyszabású építkezés zajlik. szemben 30-40 év lassú lerohadásával.


Hadiipar
Nem megyek bele. mert sztem önmagáért beszél. A totál 0-ról indulva, nézzük a termelő üzemeket itthon.
bd5ab9c0b22371d33f1c3404d7f7441b4abd3873.png


2 működik, 2 hamarosan, 2 2-3 év múlva. Ehhez odatehetjük az Aero Vodochodyt.
Ezenfelül lesz Embeaert mérnöki iroda, van a hadiiparhoz kapcsolódó, kapcsolható egyéb üzem, Rába, szlovén repülőgép gyár, Magnus. Nos ha 15-ben készítesz 1 összefoglalt, akkor egy laza 0-át elég lett volna odaírni, ha a himzőképesség megújítását nem gondoljunk fejlesztésnek.


Konkrét technika
Mi jött?

1. Mistral felújítás, Mistral 3 beszerzés ( nincs normális platformra telepítve. Nem 1-2 év de mind a Lynxeken, mind az új 4x4-esejen megjelenik)
2. A319, Dassault Falcoin 7x, A330. Ezeken megjelent a BIRD védelmi rendszer is.
3. CZ fegyverek. Ezek lassan már mindenhol ott vannak és befejeződik a csere.
4. Polaris. Jó ez nem világ!egváltó,.
5. H145.. teljes a létszám, modern szenzorok, nagy potenciál, de kevés fegyver. Igen a rakéták, nemcsak a Spike bántóan hiányoznak.
6. Mi24 felújítás. Ez tűzoltás volt. Lett éjszakai bevethetőség, de korlátozott a fegyver, raketaválaszték. Nincs elfelejtve, többször utaltak rá, de erre eddig ennyi zsé jutott.
7. Leopárd. A4 aktívan használva,
8. Pzh2000. Megjelent, folyamatában. 5+.
9. Büffel. 1+ folyamatban.
10. SAMOC lassan pipa.
11. CG aktívan használva.
12. Lynx 2+, ez a kivétel. Nagyon gyorsan megjött.
12. Gidrán 10+40, 300-ig.
13. Zlin
14. Egyéni felszerelések. Elindult.


Mi jön?

1. KC-390 2 éven belül.
2 H225M remélhetőleg 1 év múlva.
3 Leopárd A7. Remélhetőleg 1 év múlva
4. Leguan-Wisent 1-2 év múlva.
5. ELM-2084, NASAMS, AMRAAM. Jövőre.
6. NMS jövőre?
7. Spike jövőre?
8. Gripen modernizáció jövőre, IRIS-T, METEOR 1-2 év.
9. Vontatott 120-as aknavető. Talán még idén?
10. L-39NG.1-2 év.
11. RGW. 1-2 év.
12. Lengyel, izraeli, török drónok


Mi várható?
1. Gestamen.( Sokan mondják kell a fasznak, sztem még pont is alapfegyverek hazai gyártáa és fejlesztése kötelező feladat)
2. Skyranger 25-26-ra
3. Rakétatüzérség
4. MANPADS. Ez elég égető!!!
5. Hitron, jó soká.
6. Minden ami RM. Pl. HX 3 önjáró löveg, Mission Master ugye már teszteljük., HERO drón
7. Még 1 század vadász.


És a lista nem teljes. Persze sok eszközhöz hiányoznak fegyverek, egy hétvégi bevásárláshoz lassú, de program rohadtul nem bukott el, halad. Ilyen átfogó fejlesztést senki sem várt és persze menet közben mki étvágya megnőtt.

A kriitika, hogy nem ma nem alkalmas egy háborúra a Honvédség jogos, 26-28-ban is korlátozottan lesz. Nem mintha a háború lenne a cél. Korlátozottan lesz, de minden szomszédunknál szemben potens elrettentő erejű lehet. Igen addigra simán lezüllhet az ukrán sereg is a mai szinvonalrol. Nem fognak mindig havonta 5-20 mrd dollárt beletenni. Márpedig önállóan pár év és összeomlik.


Tehát a Zrínyi nem az idei háborúra készül, nem is a 28-as háborúra, semmilyen háborúra. De teremthet olyan védelmi képességét amivel elkerülhetjük a háborút, novelhetjük a hadiipari. geopolitikai befolyásunk mozgásterünk és erőt ad a magyar érdekképviseletnek, külpolitikának.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Sztem nagyon is érthető, pont hogy figyeltek erre, amikor összerakták, sőt meg is hirdették. 2026-28-ra a térségnek egy meghatározó haderejét legyen és amellé működjön egy exportképes, nyereséget termelő hadiiparunk, ami a magyar igények kritikus pontjait a lehetőségekhez mérten lefedi. Valamint javítsa Magyarország geopolitikai lehetőségeit.

Amiben a legnagyobb deficit van az legnépszerűbb vád. Ez nem haderőfejlesztés, hanem politikai szívességvásárlás. Hát lehet én vagyok vak, de semmilyen politikai szívességet nem sikerült vásárolnunk az elmúlt években. Mind az USA, mind a német kapcsolat mélyponton vagy ahhoz közel van.
Sztem nagy előnye a programnak, hogy a napi politikát lexarja és hosszú távú geopolitikai érdekek mentén kerestük a partnereinket.

A pénzügyi részét sztem a számok igazolják. A gazdasági visszaesések ellenére nincs törés a pénzügyi háttérben, sem a Covid, sem a háború nem akasztotta meg, sőt szükség esetén van azonnali tőkeinjekció. Ettől függetlenül nincs habzsi-dőzsi, nem jut sok fontos tételre elég manna, de azért vannak felelős vezetők HM, MH oldalon, hogy priorizáljanak,, a PM , amit tudott, azt megtett. Ennél nagyobb költségvetési emelkedést senki se várjon, ha marad a tempó az is feszített költségvetési tervezést igényel.
Olyannal érvelsz az optimizmus mellett, amiről nincsen szó jelenleg. Itt voltál, vissza is tudod olvasni, hogy én a mindenféle gondolataimmal azt hajtottam, hogy jön a rossz idő, gyorsan, akarják, kell haderőhöz teknyika. Ha én tudtam, nekik is tudni kellett. Már rég tudtam, nekik is tudni kellett.

Nekem nincs bajom az említett politikai jóindulatvásárlással, szükség van erre is, de csak addig amíg az ország számára ennek van hozama. Egyáltalán nincsen bajom azzal, hogy ezeket a termékeket rendeltük, mert a lehető legjobbak, sok esetben várakozáson felüliek. A pénzügyi részét is, ameddig le éehet követni értelmezhető. A pénz behatárol mindent, de ennek azért vannak egyéb vonatkozásai, mint hogy a várt-ismert dolgok hogyan teljesülnek, de ezt is részletesebben lent.

A probléma az, hogy egyértelműen eszkalálódik a háborús feszültség ami nyilvánvaló volt, hogy ezt fogja tenni, mert akarják, hogy így legyen. A Balkán, a Közel-Kelet térsége is berobbanni készül esélyesen hamar és aztán terjedni fog a tébolya. És engem ez csesz fel de eléggé, hogy közben úgy csináljuk tovább, mintha mi sem történt volna. Csak ezt, csak ennyit, csak olyan (lassabb) tempóval. Inkább már üzletkötési programnak tűnik.
Oké, de mi történt???

Béremelés. 16 körül egyszer nagyobb, azóta döcögve, de a 20- as egyszeri tűzoltás után, idén azért odatettek egy rövid távú és jelentős emelést. Sztem a 22-es évben a fegyverpenzt figyelembe véve a katonáknak nőtt az egyik legjobban, a bére. Ez sem jelenti. hogy most aztán milyen fasza, mert mélyről jön, de van szándék, még az idei xar költségvetési helyzet ellenére is. ( Nem akarok irritáló lenni, mert biztos van aki nagyon xarul képes, de az összkép és a trend mégis ez)

Megalkották a tartalékos rendszert. Aminek fontosságát az ukrán háború igazolja. 0-ról, +11.000 fő. Messze nincs kész, sem létszám, sem képzés, sem felszerelés,sem ellátott feladatok. De lassan nem teher, hanem segítség a katonák számára. Határ, katasztrófahelyzetek, missziók, Koszovó.

Infrastruktúra
3 reptér fejlesztése zajlik, fejlesztik a kiképzési központokat,halad a laktanyafelújítási program, és ha minden igaz jövőre az új loveszdandárokhoz kijelölésre kerülnek régi -új laktanyák. Persze be lehet tenni most is penészes, lelakott épületfotókat, de ez nem cáfolja azt, hogy tervezett nagyszabású építkezés zajlik. szemben 30-40 év lassú lerohadásával.
Ez az egyik. A béremelésről sok szó esett itt, az hogy meglépték igencsak helyes. Ha nem is gyorsan rohannak az emberek, de egyre gyorsulóan fognak, főleg az életbe lépésétől kezdve. Az emberek sokszor hülyének voltak már nézve az országban, pedig van agyuk, a legtöbbje a kétlépcsős emelésnek a második lépcsőjét is meg fogja várni, hogy ne legyen barátságosan az, hogy mikor már bent van és jelenleg nem szerelhetne le, ne legyen valahogy elsikkadva a második lépcsője. Szóval a megélhetését is szem előtt tartó emberanyag ezután várható igazán.

A tartalékos rendszer megintcsak támogatott és jó dolog, nem volt ellene kifogásom. De a felszereltségük döntő lehet és a háború, mint a fenitek esetén, már most itt van.

Infra. Soha nem folytam bele a Stadionozásba, de most egy kicsit fogok. Pénzügyi hiány miatt többszáz építési projektet állítottak le. A laktanyafelújítások ezzel együtt is meglehetősen döcögősnek tűntek már tavaly is és még mindig olyan érzés, mintha a szükséges minimumon menne a folyamat, pedig immáron a leállított tervek miatt a tervezhető munkaerő is bővebb. De ha azt nézzük, hogy a honvédelem alá rendelt sport most legutóbb a meglévő és fenntartandók mellett stadiont épít és üzemeltetést tervez annyi pénzből, ami 100 Leopard 2A5+ ára, akkor a nincs pénz nem igaz abban a formában, ahogyan elő van adva. És mialatt egy kihirdetett háborús vészhelyzetben élünk egy jó ideje, ugye ennek köszönhetően van bent tartva az a katona is, akinek elég volt, ezt a pénzt olvashatóan, rögzítve, tényszerűen nem harckocsira (vagy bármi egyébre) költjük, hanem stadionra. Itt már engem is felbasz a stadion.
Hadiipar
Nem megyek bele. mert sztem önmagáért beszél. A totál 0-ról indulva, nézzük a termelő üzemeket itthon.
Soha egy rossz szavam nem volt amíg fel nem tűnt, hogy az folyik, amitől előre tartottam. Győri program 2.0, jó üzleteket kötünk, jó termékekre, de a terméke ennek az egésznek, azoknak a dolgoknak kellene lennie, amit arra használhatunk, hogy megvédje egy háborús helyzetben ezt az ipart is. És a problémám, ahogy másnak is, hogy ami megvédheti, az ugyanaz mint négy éve, tíz éve és jövőre is ugyanaz lesz jószerével és azután is ugyanaz lesz jószerével. Hiszen ha egy nem közvetlen helyzet miatt ennek az iparnak minden frontján már késések vannak a gyárépítésben is, a termék előállításban is, akkor az amúgy is háború utáni ideje a védelem alapképességének még messzebb kerül.

A gyáraknak örülök, kiválóak, a beszerzések tárgyainak is örülök, kiválóak, ahogy feljebb írtam némely esetben várakozáson felüliek. Csak még mindig nincsenek itt, évek, évtizedes szint, mire csak ezek mind itt lehetnek. Ha közben nem tarolnak le minket, a technológiai beszállítási láncot, vagy bármely pontját ennek az egésznek. És akkor a nincs ugyanúgy nincs lesz, védekezz vele ügyesen. Mi a helyzet a lőszergyár bejegyzésével? Lesz lőszergyárunk?
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
2 működik, 2 hamarosan, 2 2-3 év múlva. Ehhez odatehetjük az Aero Vodochodyt.
Ezenfelül lesz Embeaert mérnöki iroda, van a hadiiparhoz kapcsolódó, kapcsolható egyéb üzem, Rába, szlovén repülőgép gyár, Magnus. Nos ha 15-ben készítesz 1 összefoglalt, akkor egy laza 0-át elég lett volna odaírni, ha a himzőképesség megújítását nem gondoljunk fejlesztésnek.
A Rábában spec én úgy gondolom, hogy mióta itt fejlesztünk térségben meghatározó erőt, azóta kellene hogy kopácsoljanak és vágjanak és csavarozzanak benne modernizált technikát, hogy amíg kötjük az üzleteket, várjuk a termékeket, nyugizunk mert attól még, hogy közben megbaszhatnak kétszer, ez a program ugyanolyan jó lesz kettővel a háború után is, legyen valami amit tudnak használni a katonák. Tologatjuk ide-oda a Rábát is, meg a jelenkorunk rendelkezésre álló erejét is, amiről tudjuk, hogy technikailag kevés, tehát mivel kell még mindig hadba menni szükség esetén? Ugyanazzal. Ma, holnap, újév első napján... Ez a kurva probléma. Magyarázható, hogy mennyire fasza üzletek, hosszú távú befektetések, milyen az árfolyam, de ha ezeket meg kell védeni, pont nem számít egyik sem, csak az, hogy meg tudod-e valamivel, vagy sem.

És visszatérve arra, hogy nem hagyjuk befejezetlenül az elkezdett sportlétesítményeket jelenleg, hanem 100 kellően korszerű harckocsi árát öntjük bele mialatt ez a helyzet és ebből fakadóan ha kell majd 100 kellően korszerű harckocsi, azt is úgy tudjuk majd megvalósítani, hogy már ez az idő is elment. Ez a pénz is. Ez a technológiai elérhetőség is.
Konkrét technika
Mi jött?

1. Mistral felújítás, Mistral 3 beszerzés ( nincs normális platformra telepítve. Nem 1-2 év de mind a Lynxeken, mind az új 4x4-esejen megjelenik)
2. A319, Dassault Falcoin 7x, A330. Ezeken megjelent a BIRD védelmi rendszer is.
3. CZ fegyverek. Ezek lassan már mindenhol ott vannak és befejeződik a csere.
4. Polaris. Jó ez nem világ!egváltó,.
5. H145.. teljes a létszám, modern szenzorok, nagy potenciál, de kevés fegyver. Igen a rakéták, nemcsak a Spike bántóan hiányoznak.
6. Mi24 felújítás. Ez tűzoltás volt. Lett éjszakai bevethetőség, de korlátozott a fegyver, raketaválaszték. Nincs elfelejtve, többször utaltak rá, de erre eddig ennyi zsé jutott.
7. Leopárd. A4 aktívan használva,
8. Pzh2000. Megjelent, folyamatában. 5+.
9. Büffel. 1+ folyamatban.
10. SAMOC lassan pipa.
11. CG aktívan használva.
12. Lynx 2+, ez a kivétel. Nagyon gyorsan megjött.
12. Gidrán 10+40, 300-ig.
13. Zlin
14. Egyéni felszerelések. Elindult.
1. Nincs normális platformon. Miért?
2. Konkrét honvédelemben ezeket hogyan használod fel?
3. A beszélgetésekből az jön le, hogy nem tudjuk lehívni időben a teljes licencet. Így van? Miért?
4. hmmm
5. Van helikopter, ahogy írod kevés fegyverzettel, hiszen mi a fasznak a fegyver a honvédségi eszközökön? Miért nincs rakéta? Miért?
6. Lásd eggyel feljebb. Miért?
7. Mi a továbbgondolásuk? Kiképző, oké. Háborúban meg vagy kiképző vagy harcoló, jó harcot vele, ha nem megy, jó harcot azoknak akiknek kellene a támogatása.
8. Ez eddig a legjobb történet, de jelenleg kábé annyira semmi, mintha egy tucat D-20 lenne.
9. Egy. Végülis nem sok dolog szaladgál amit el kellene látnia, így ez szuper hogy egy van nem? :D
10. SAMOC király, az egyik legjobb tétele a fejlesztésnek, már csak kellenének a bele integrált eszközök. Mikor is jönnek?
11. CG jó történet. Elég van belőle? Nem tudom, csak remélem.
12. Lynx. 2 db, ami ugye játszani jó. Idén jön 10 darab. Ezt lehet úgy is nézni, hogy 10-zel több mint volt, meg lehet úgy is, hogy több mint 75%-kal lassult a beszállítási ütem, így már igazából fostaliga szar érzés keríti hatalmába az embert. Nem a járművel, a program helyzetével kapcsolatban, mert még mindig háború helyzet van.
12. Gidrán. Az idei 40 darab jövő év végére fog érkezni, elmebeteg mód lassan, 40 páncélautó.
13. Nem vagyok repülős, erről nem tudok véleményt alkotni annyit sem olvastam róla.
14. Egyéni felszerelés. Elindult, megterveztük, kitaláltuk. Ééés mit tudunk róla?
Mi jön?

1. KC-390 2 éven belül.
2 H225M remélhetőleg 1 év múlva.
3 Leopárd A7. Remélhetőleg 1 év múlva
4. Leguan-Wisent 1-2 év múlva.
5. ELM-2084, NASAMS, AMRAAM. Jövőre.
6. NMS jövőre?
7. Spike jövőre?
8. Gripen modernizáció jövőre, IRIS-T, METEOR 1-2 év.
9. Vontatott 120-as aknavető. Talán még idén?
10. L-39NG.1-2 év.
11. RGW. 1-2 év.
12. Lengyel, izraeli, török drónok


Mi várható?
1. Gestamen.( Sokan mondják kell a fasznak, sztem még pont is alapfegyverek hazai gyártáa és fejlesztése kötelező feladat)
2. Skyranger 25-26-ra
3. Rakétatüzérség
4. MANPADS. Ez elég égető!!!
5. Hitron, jó soká.
6. Minden ami RM. Pl. HX 3 önjáró löveg, Mission Master ugye már teszteljük., HERO drón
7. Még 1 század vadász.


És a lista nem teljes. Persze sok eszközhöz hiányoznak fegyverek, egy hétvégi bevásárláshoz lassú, de program rohadtul nem bukott el, halad. Ilyen átfogó fejlesztést senki sem várt és persze menet közben mki étvágya megnőtt.

A kriitika, hogy nem ma nem alkalmas egy háborúra a Honvédség jogos, 26-28-ban is korlátozottan lesz. Nem mintha a háború lenne a cél. Korlátozottan lesz, de minden szomszédunknál szemben potens elrettentő erejű lehet. Igen addigra simán lezüllhet az ukrán sereg is a mai szinvonalrol. Nem fognak mindig havonta 5-20 mrd dollárt beletenni. Márpedig önállóan pár év és összeomlik.


Tehát a Zrínyi nem az idei háborúra készül, nem is a 28-as háborúra, semmilyen háborúra. De teremthet olyan védelmi képességét amivel elkerülhetjük a háborút, novelhetjük a hadiipari. geopolitikai befolyásunk mozgásterünk és erőt ad a magyar érdekképviseletnek, külpolitikának.
A mi jön esetében kell a hurráoptimizmus a jelen folyamatok tükrében, hogy késés nélkül várjuk őket és minderről tudjuk a jelen folyamatok tükrében, hogy önámítás. De azért hajrá, hiszen mondjuk a harckocsik esetén ez a jövőre történet az év vége, és ha sikerül is, az az első darab lesz. És aztán még évek. És a végére lesz egyetlen zlj kiváló harckocsink.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Szóval @SilvioD hogy újabb karaktertömeggel válaszoljak a végső megállapításaidra amikre eddig nem, a probléma az, hogy megtörténhet az, hogy másik háborúra készülünk fel, mint ami van-lesz úgy, hogy tudniuk kellett, hogy mostanában lesz. Úgy, hogy volt idő az egyébre is, amit egyebet elutasított a legtöbb gondolkodó a vezetésben is, itt a fórumon is.

A T-72 nem kell. Oksa. Szét sem szedjük, másra sem használjuk? És mégis évek után van a T-72, ugyanabban a felszereltségben, ezzel lehet honvédeni. És még a Leopard 2 korábbi verziója felhozott tűzerővel sem kell, annyira elvarázsolt a legújabb sokakat. Holott örült volna mindenki annak is, tudjuk, hogy potens ma is, csak az agyak egyből márkahívőre váltottak, legújabb kiadás, eszükbe sem jut, hogy nem az szar használhatatlanul, hanem jó és ez ami majd jön pusztán még jobb. És így magunkat tartjuk kiszolgáltatott állapotban és közben a csupasz T-72 a valóság.

A fenitekből leszűrhetően, hány olyan program van, amit fegyverkezés helyett futtatnak háborús vészhelyzetben amit ugyanaz a kormány hirdetett ki, mint ami aztán nem vesz a saját háborús vészhelyzetében védelemre alkalmas eszközt ami jószerével azonnal fogható és a modernizáció ideje alatt is itt lehet? Ez a nonszensz csípi az emberek szemét.

Sokszor jön az érv, olyan fegyverbe fektetni, ami nem a legújabb. De ha egyszer működik és itt lehet, mi a baj vele? Fent kell tartani. Legalább két zlj harckocsi árát épületüzemeltetésbe forgatnak, itt sokan elolvassák, hogy azokat is fent kell tartani, csak az épületek aligha fognak kigurulni felfegyverezve, akkor biztos nem érné meg létező fegyvert üzemeltetni.

És az egész szemléletből fakadóan igen esélyesen úgy leszünk belehajtva a harcokba, hogy minden befejezetlen és a rendszer emiatt hiányos és pont azért hajthatnak bele, mert nincsen eszközünk, csak iparfejlesztési programjaink a jövőre elnyújtva, lassú termelések képével még elkészületlenül is.

Skyranger 2025-26-ra? Prototípus? Aztán? Hitron? Olyan dolgok, amikből már ma kellene lennie elégnek, hogy az eszkalálódás közben lehessen valamiféle elrettentő erejük, mert az iparfejlesztési program minden jövőbeli pozitív hozadékával együtt nem teszi ezt. De mégsem költünk olyanra ami kell, ki sem építettük időben rá az infra alapját sem, ami kézzelfoghatóan létező fegyver-jármű és létezés közben emelhető a szintje és elrettentene addig. Alig egy évtizedig, minek költeni rá? Tömegével van Gepard, kell a csöves légvédelem, nem vesszük figyelembe, hogy van Gepard. Üresen várunk a háborús vészhelyzetben 2025-26-ig a prototípusra és amikor meglesz, kipipáljuk a képességet. Ja, csak közben egy világháború söpörhet át rajtunk.

És pont emiatt, hogy lényegében a termékeket leginkább az ipari produktivitás miatt várjuk és megelégszünk is azzal, ahogy jönnek, önnyugtató árfolyamos szösszenetekkel, nem baj, hogy még ez is lassult, tudod az árfolyam, nincs úgy beszállító...., szóval emiatt érdeklődve nézzük, hogy a haderőfejlesztés mikor lesz?

Ami van, ahhoz sincs fegyver, ami nincs, az mind kétséges amíg itt nincs, tehát amit leszarunk, az az, ami a világban kézzelfoghatóan van. Ezt nekem nehéz összeegyeztetni egy eszkalálódó valós háborúval a szomszédban, nehéz összeegyeztetni a haderőfejlesztés fogalmával itthon egy kihirdetett háborús vészhelyzet közepén.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Az a baj, hogy nem volt "B" terv.
Hittek abban, hogy a honvédelmi költségvetés egy kifogyhatatlan bőségszaru.
Én egyébként a COVID miatt gondoltam azt, hogy ennek vége lesz, de tévedtem.
Most viszont egyértelmű, hogy be fog következni.

A korszerű technika még nem, az elavult már nem áll rendelkezésre, két szék között seggre estünk és ez még évekig így marad.
Pont erről beszéltem évekkel ezelőttől, éveken át, hogy ne szopassuk meg magunkat, de mi megtettük.
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 614
14 586
113
Az alatt a 2 év alatt, amióta regisztráltam erre a fórumra, új fórumszálakat nyitottam erről a fórumon, és 1 üzenetben kérdezel erről. Bruh

Én a következő dolgokat venném tőletek a Gidrán-on/Ejder Yacin-on kívül:


Yorük (Nomád)

PARS 4x4 (+PARS 6x6?)

Roketsan Mızrak-U (járműről indítva)

Roketsan KAROK

Roketsan CIDA

SUNGUR

Lentatek-Vestel Karayel


Megvizsgálnám:

Hisar-O

KORAL electronic warfare system

FNSS Armoured Amphibious Assault Bridge

ALPAGU Beater

Lentatek KARGI



Egy jó kis étlap:
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 614
14 586
113
Sztem nagyon is érthető, pont hogy figyeltek erre, amikor összerakták, sőt meg is hirdették. 2026-28-ra a térségnek egy meghatározó haderejét legyen és amellé működjön egy exportképes, nyereséget termelő hadiiparunk, ami a magyar igények kritikus pontjait a lehetőségekhez mérten lefedi. Valamint javítsa Magyarország geopolitikai lehetőségeit.

Amiben a legnagyobb deficit van az legnépszerűbb vád. Ez nem haderőfejlesztés, hanem politikai szívességvásárlás. Hát lehet én vagyok vak, de semmilyen politikai szívességet nem sikerült vásárolnunk az elmúlt években. Mind az USA, mind a német kapcsolat mélyponton vagy ahhoz közel van.
Sztem nagy előnye a programnak, hogy a napi politikát lexarja és hosszú távú geopolitikai érdekek mentén kerestük a partnereinket.

A pénzügyi részét sztem a számok igazolják. A gazdasági visszaesések ellenére nincs törés a pénzügyi háttérben, sem a Covid, sem a háború nem akasztotta meg, sőt szükség esetén van azonnali tőkeinjekció. Ettől függetlenül nincs habzsi-dőzsi, nem jut sok fontos tételre elég manna, de azért vannak felelős vezetők HM, MH oldalon, hogy priorizáljanak,, a PM , amit tudott, azt megtett. Ennél nagyobb költségvetési emelkedést senki se várjon, ha marad a tempó az is feszített költségvetési tervezést igényel.


Oké, de mi történt???

Béremelés. 16 körül egyszer nagyobb, azóta döcögve, de a 20- as egyszeri tűzoltás után, idén azért odatettek egy rövid távú és jelentős emelést. Sztem a 22-es évben a fegyverpenzt figyelembe véve a katonáknak nőtt az egyik legjobban, a bére. Ez sem jelenti. hogy most aztán milyen fasza, mert mélyről jön, de van szándék, még az idei xar költségvetési helyzet ellenére is. ( Nem akarok irritáló lenni, mert biztos van aki nagyon xarul képes, de az összkép és a trend mégis ez)

Megalkották a tartalékos rendszert. Aminek fontosságát az ukrán háború igazolja. 0-ról, +11.000 fő. Messze nincs kész, sem létszám, sem képzés, sem felszerelés,sem ellátott feladatok. De lassan nem teher, hanem segítség a katonák számára. Határ, katasztrófahelyzetek, missziók, Koszovó.

Infrastruktúra
3 reptér fejlesztése zajlik, fejlesztik a kiképzési központokat,halad a laktanyafelújítási program, és ha minden igaz jövőre az új loveszdandárokhoz kijelölésre kerülnek régi -új laktanyák. Persze be lehet tenni most is penészes, lelakott épületfotókat, de ez nem cáfolja azt, hogy tervezett nagyszabású építkezés zajlik. szemben 30-40 év lassú lerohadásával.


Hadiipar
Nem megyek bele. mert sztem önmagáért beszél. A totál 0-ról indulva, nézzük a termelő üzemeket itthon.
bd5ab9c0b22371d33f1c3404d7f7441b4abd3873.png


2 működik, 2 hamarosan, 2 2-3 év múlva. Ehhez odatehetjük az Aero Vodochodyt.
Ezenfelül lesz Embeaert mérnöki iroda, van a hadiiparhoz kapcsolódó, kapcsolható egyéb üzem, Rába, szlovén repülőgép gyár, Magnus. Nos ha 15-ben készítesz 1 összefoglalt, akkor egy laza 0-át elég lett volna odaírni, ha a himzőképesség megújítását nem gondoljunk fejlesztésnek.


Konkrét technika
Mi jött?

1. Mistral felújítás, Mistral 3 beszerzés ( nincs normális platformra telepítve. Nem 1-2 év de mind a Lynxeken, mind az új 4x4-esejen megjelenik)
2. A319, Dassault Falcoin 7x, A330. Ezeken megjelent a BIRD védelmi rendszer is.
3. CZ fegyverek. Ezek lassan már mindenhol ott vannak és befejeződik a csere.
4. Polaris. Jó ez nem világ!egváltó,.
5. H145.. teljes a létszám, modern szenzorok, nagy potenciál, de kevés fegyver. Igen a rakéták, nemcsak a Spike bántóan hiányoznak.
6. Mi24 felújítás. Ez tűzoltás volt. Lett éjszakai bevethetőség, de korlátozott a fegyver, raketaválaszték. Nincs elfelejtve, többször utaltak rá, de erre eddig ennyi zsé jutott.
7. Leopárd. A4 aktívan használva,
8. Pzh2000. Megjelent, folyamatában. 5+.
9. Büffel. 1+ folyamatban.
10. SAMOC lassan pipa.
11. CG aktívan használva.
12. Lynx 2+, ez a kivétel. Nagyon gyorsan megjött.
12. Gidrán 10+40, 300-ig.
13. Zlin
14. Egyéni felszerelések. Elindult.


Mi jön?

1. KC-390 2 éven belül.
2 H225M remélhetőleg 1 év múlva.
3 Leopárd A7. Remélhetőleg 1 év múlva
4. Leguan-Wisent 1-2 év múlva.
5. ELM-2084, NASAMS, AMRAAM. Jövőre.
6. NMS jövőre?
7. Spike jövőre?
8. Gripen modernizáció jövőre, IRIS-T, METEOR 1-2 év.
9. Vontatott 120-as aknavető. Talán még idén?
10. L-39NG.1-2 év.
11. RGW. 1-2 év.
12. Lengyel, izraeli, török drónok


Mi várható?
1. Gestamen.( Sokan mondják kell a fasznak, sztem még pont is alapfegyverek hazai gyártáa és fejlesztése kötelező feladat)
2. Skyranger 25-26-ra
3. Rakétatüzérség
4. MANPADS. Ez elég égető!!!
5. Hitron, jó soká.
6. Minden ami RM. Pl. HX 3 önjáró löveg, Mission Master ugye már teszteljük., HERO drón
7. Még 1 század vadász.


És a lista nem teljes. Persze sok eszközhöz hiányoznak fegyverek, egy hétvégi bevásárláshoz lassú, de program rohadtul nem bukott el, halad. Ilyen átfogó fejlesztést senki sem várt és persze menet közben mki étvágya megnőtt.

A kriitika, hogy nem ma nem alkalmas egy háborúra a Honvédség jogos, 26-28-ban is korlátozottan lesz. Nem mintha a háború lenne a cél. Korlátozottan lesz, de minden szomszédunknál szemben potens elrettentő erejű lehet. Igen addigra simán lezüllhet az ukrán sereg is a mai szinvonalrol. Nem fognak mindig havonta 5-20 mrd dollárt beletenni. Márpedig önállóan pár év és összeomlik.


Tehát a Zrínyi nem az idei háborúra készül, nem is a 28-as háborúra, semmilyen háborúra. De teremthet olyan védelmi képességét amivel elkerülhetjük a háborút, novelhetjük a hadiipari. geopolitikai befolyásunk mozgásterünk és erőt ad a magyar érdekképviseletnek, külpolitikának.

Én ezt nem nevezném átfogó fejlesztésnek, mert eléggé el van húzva és a darabszámok is minimálisak.

Ha meg is lesz az évtized végére a 2 dandár, az MH akkor is marad operetthadsereg szint, honvédelemre nem lesz alkalmas, csak NATO segéderőnek.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 885
7 115
113
Én a következő dolgokat venném tőletek a Gidrán-on/Ejder Yacin-on kívül:


Yorük (Nomád)

PARS 4x4 (+PARS 6x6?)

Roketsan Mızrak-U (járműről indítva)

Roketsan KAROK

Roketsan CIDA

SUNGUR

Lentatek-Vestel Karayel


Megvizsgálnám:

Hisar-O

KORAL electronic warfare system

FNSS Armoured Amphibious Assault Bridge

ALPAGU Beater

Lentatek KARGI



Egy jó kis étlap:
A Spike-ot már előnyben részesítették az antitank rendszereknél, és ez jó választás, nem hiszem, hogy szükség lesz a Roketsan termékekre. Mivel a Rheinmetall 6x6-os és 8x8-as járművek szállításán fog dolgozni, továbbra is feleslegesnek tartom az FNSS termékeket. Mindenképpen szeretném, ha a Pars 4x4-et beszereznék vagy akár gyártanák, mert szerintem nagyon agilis ATGM hordozó. Hasonlóképpen, ha Lentatekkel dolgozunk, jó lenne, ha Kargi itt is előállítható lenne, de ezeket a drónokat nem szabad összehasonlítani az iráni drónokkal. A Kargi minden változata alapfelszereltségként Satcom-mal érkezik, nem szabad azt gondolni, hogy ez a rendszer olcsó.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Szóval @SilvioD hogy újabb karaktertömeggel válaszoljak a végső megállapításaidra amikre eddig nem, a probléma az, hogy megtörténhet az, hogy másik háborúra készülünk fel, mint ami van-lesz úgy, hogy tudniuk kellett, hogy mostanában lesz. Úgy, hogy volt idő az egyébre is, amit egyebet elutasított a legtöbb gondolkodó a vezetésben is, itt a fórumon is.

A T-72 nem kell. Oksa. Szét sem szedjük, másra sem használjuk? És mégis évek után van a T-72, ugyanabban a felszereltségben, ezzel lehet honvédeni. És még a Leopard 2 korábbi verziója felhozott tűzerővel sem kell, annyira elvarázsolt a legújabb sokakat. Holott örült volna mindenki annak is, tudjuk, hogy potens ma is, csak az agyak egyből márkahívőre váltottak, legújabb kiadás, eszükbe sem jut, hogy nem az szar használhatatlanul, hanem jó és ez ami majd jön pusztán még jobb. És így magunkat tartjuk kiszolgáltatott állapotban és közben a csupasz T-72 a valóság.

A fenitekből leszűrhetően, hány olyan program van, amit fegyverkezés helyett futtatnak háborús vészhelyzetben amit ugyanaz a kormány hirdetett ki, mint ami aztán nem vesz a saját háborús vészhelyzetében védelemre alkalmas eszközt ami jószerével azonnal fogható és a modernizáció ideje alatt is itt lehet? Ez a nonszensz csípi az emberek szemét.

Sokszor jön az érv, olyan fegyverbe fektetni, ami nem a legújabb. De ha egyszer működik és itt lehet, mi a baj vele? Fent kell tartani. Legalább két zlj harckocsi árát épületüzemeltetésbe forgatnak, itt sokan elolvassák, hogy azokat is fent kell tartani, csak az épületek aligha fognak kigurulni felfegyverezve, akkor biztos nem érné meg létező fegyvert üzemeltetni.

És az egész szemléletből fakadóan igen esélyesen úgy leszünk belehajtva a harcokba, hogy minden befejezetlen és a rendszer emiatt hiányos és pont azért hajthatnak bele, mert nincsen eszközünk, csak iparfejlesztési programjaink a jövőre elnyújtva, lassú termelések képével még elkészületlenül is.

Skyranger 2025-26-ra? Prototípus? Aztán? Hitron? Olyan dolgok, amikből már ma kellene lennie elégnek, hogy az eszkalálódás közben lehessen valamiféle elrettentő erejük, mert az iparfejlesztési program minden jövőbeli pozitív hozadékával együtt nem teszi ezt. De mégsem költünk olyanra ami kell, ki sem építettük időben rá az infra alapját sem, ami kézzelfoghatóan létező fegyver-jármű és létezés közben emelhető a szintje és elrettentene addig. Alig egy évtizedig, minek költeni rá? Tömegével van Gepard, kell a csöves légvédelem, nem vesszük figyelembe, hogy van Gepard. Üresen várunk a háborús vészhelyzetben 2025-26-ig a prototípusra és amikor meglesz, kipipáljuk a képességet. Ja, csak közben egy világháború söpörhet át rajtunk.

És pont emiatt, hogy lényegében a termékeket leginkább az ipari produktivitás miatt várjuk és megelégszünk is azzal, ahogy jönnek, önnyugtató árfolyamos szösszenetekkel, nem baj, hogy még ez is lassult, tudod az árfolyam, nincs úgy beszállító...., szóval emiatt érdeklődve nézzük, hogy a haderőfejlesztés mikor lesz?

Ami van, ahhoz sincs fegyver, ami nincs, az mind kétséges amíg itt nincs, tehát amit leszarunk, az az, ami a világban kézzelfoghatóan van. Ezt nekem nehéz összeegyeztetni egy eszkalálódó valós háborúval a szomszédban, nehéz összeegyeztetni a haderőfejlesztés fogalmával itthon egy kihirdetett háborús vészhelyzet közepén.
Miket lehetne?

Harckocsi:
Leopard-2-A5-KMW-002.jpg

Egy ilyen szint A4-ből a görög készlet esetében 4,3 millió Eur/db. Induljunk ki ebből.

Megvesszük az A4-et, legyen 1-1,5 m Eur/db. Ez megerősített felfüggesztés, páncélzat, modernebb optika, új stabilizátor. Tegyük fel, szeretnénk együttműködésképesre a leendő A7-tel. INIOCHOS bele, erre van egy keretszerződésünk. Erősebb ágyú, L44A1, L55A1 mindkettő ugyanúgy alkalmas a modern hadviselésre. Akárhogy is nézzük, kb. 7 millió/darab áron kijöhetne, potens harceszköz, háborús vészhelyzetben. Alkatrészekben részben átfedéssel bír az A7-tel. Létezik A4 amit lehetne modernizálni? Esélyesen. Beszállni a görög programba? Lehetséges lenne szerintem. Már itt kellene lennie ilyeneknek legalább 2 zlj mennyiségben. 2023 végétől várható az A7, 2025-re a mindössze 44 db, most 2022 van.

IFV/APC:
Marder-2.jpg

2012 óta létező prototípus. Marder 1A3-ból készült. Frontból 30x165 mm-ig bírja a páncélzat, oldalról 14,5 mm-es fegyverig. Képes 8 főt szállítani, ami megfelel a rajunknak. Erősebb aknavédelmet kapott. Ha, 12,7 helyett egy 30x113 mm-es RCWS-t kapna, eyetleg 7,62-vel együtt, esetleg egy ATGM indító csővel együtt, akkor már félúton lenne valahol az APC és az IFV között. Lehetett volna képezni vele magasabbegység szinten is. A Lynx érkezésével kerülhetne tartalékba, mehetne újonnan felállított egységekhez és el is lehetne adni amikor van minden is. Strykeshield paneleket nem lenne ördöngösség rárakatni. Az árát csak saccolni tudom, de 3-4,5 m Eur/db között lehetne valahol 15-20 évre felkészítve. Már rég itt kellene lennie vagy 4 zászlóaljnak. A Lynx már jön, 75-80%kal lassabb folyamatban, mint vártuk, a hazai gyártás 2024-re csúszott, most 2022 van.

Légvédelem:
Flakpz_Gepard_mit_Stinger_%2C_Prototyp.JPG

Akár Leopard 2 alvázra szereltetve. Stinger van ráapplikálva, tehát lehetséges a rakétaintegráció, ezt a KMW kivitelezésében csinálták, tehát elérhető technológia. Radarcserével lehet drágítani. Svájc esélyesen nekünk adna el lőszert, meg a törökök is. Ha a finneknek megérte 18 Marksman torony esetében, talán nekünk is megérné, hogy van. Az árát szintén saccolni tudom, 5-6 millió körül, korszerűsítéssel. Egy Type 95 Spaag, ami lényegében ilyen szintű rendszer, 4 millió dollár jelenleg 4x25 mm gépágyúval és 4x QW-2 rakétával ami 2014-es fejlesztés. Már rég itt kellene lennie néhány ütegnek. Amire készülünk, hogy lesz majd, az 2025-26 után várható, most 2022 van.

Tüzérség:
630_360_1659353079-435.jpg

Várjuk az új fejlesztéseket, van aki már rendelt is az új fejlesztésekből. Amik nagy hatótávú fegyverek. Nem gondolom, hogy rakétatüzérséggel csak a legnagyobb hatótávú rakétákat használnánk, csak azokat szereznénk be. Ha lenne rakétatüzérségünk. Amiket, a meglévőket hozzáfrissítenek az új fegyverzethez azok, akiknek van, mint a fenti. A katonáink, az ország is profitált volna belőle, ha egy ütegünk van a nem legújabb fejlesztésekkel is. 2-3 millió dollár/darab. Piackutatunk inkább, 2022 van.

Ha euróban számolok mindent, a nyers egységárakkal, ez 1,8 mrd euro. 2 zlj harckocsi, 4 zlj APC/IFV, 2 üteg légvédelmi jármű, egy üteg rakétatüzérségi jármű. A lőszer, alkatrész még némi tétel lenne mellette, de nem ekkora. Ez 716 mrd Forint. Évekre elosztott fizetéssel. 2018-tól élnie kellene, akkor még volt idő rá bőven. Hány túlárazott tenderről kellett volna lemondani évente ahhoz, hogy csak ennyi lehessen? Oksa, hogy ezek az engem leginkább vonzó lánctalpasok csak, de ez azért már nem semmi erő. Olyan ami maradhatna is amikor megérkezik a Zrínyi többi tétele.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 614
14 586
113
A Spike-ot már előnyben részesítették az antitank rendszereknél, és ez jó választás, nem hiszem, hogy szükség lesz a Roketsan termékekre. Mivel a Rheinmetall 6x6-os és 8x8-as járművek szállításán fog dolgozni, továbbra is feleslegesnek tartom az FNSS termékeket. Mindenképpen szeretném, ha a Pars 4x4-et beszereznék vagy akár gyártanák, mert szerintem nagyon agilis ATGM hordozó. Hasonlóképpen, ha Lentatekkel dolgozunk, jó lenne, ha Kargi itt is előállítható lenne, de ezeket a drónokat nem szabad összehasonlítani az iráni drónokkal. A Kargi minden változata alapfelszereltségként Satcom-mal érkezik, nem szabad azt gondolni, hogy ez a rendszer olcsó.
Attól, hogy a KF41-eseken Spike lesz, még vehetnénk tőletek is rakétát.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 695
6 469
113
Egy ilyen szint A4-ből a görög készlet esetében 4,3 millió Eur/db. Induljunk ki ebből.
Örülök hogy már nem a T72 mantra megy Nálad Pogány, BIG Like :D Őszintén szólva nem tudom miért van ez a téveszméd mert pont Te írtál egy elég jó kis összefoglaló cikket (respect) ide HTKA-ra a Leopárdok változataiból de,

ha jól látom a zászlót ez egy dán A5D, mit kell ezekről és az utóéletükről tudni? Hát azt hogy nagyon sok pénz, idő és energia volt rájuk fordítva tehát az állapotuk nagyon jó volt, aztán ezeket küldték el Hanséknak hogy húzzák fel A7V szintre, na az volt a (kb) 5 misi/db , nem az A4-ről való felhúzás és mégegyszer a dán A5 flotta volt kb a legjobb állapotban (, talán még a norvégoké van hasonló szinten de azok A4NO-k)
2012 óta létező prototípus. Marder 1A3-ból készült. Frontból 30x165 mm-ig bírja a páncélzat, oldalról 14,5 mm-es fegyverig. Képes 8 főt szállítani, ami megfelel a rajunknak. Erősebb aknavédelmet kapott. Ha, 12,7 helyett egy 30x113 mm-es RCWS-t kapna, eyetleg 7,62-vel együtt, esetleg egy ATGM indító csővel együtt, akkor már félúton lenne valahol az APC és az IFV között. Lehetett volna képezni vele magasabbegység szinten is. A Lynx érkezésével kerülhetne tartalékba, mehetne újonnan felállított egységekhez és el is lehetne adni amikor van minden is. Strykeshield paneleket nem lenne ördöngösség rárakatni
azt leszámítva hogy én ezt Lynx platformon képzelném el, egyetértünk, nagy nagy nagy szükségünk lenne ilyen védelmi képességgel ellátott eszközökre, illetve tartalékra
Az árát csak saccolni tudom, de 3-4,5 m Eur/db között lehetne
ebben viszont már nem vagyok biztos, a KF31 ára , ami ugye sokak kedvence és tényleg a marder volt az alapja, sőt, szerintem amúgy a képen épp egy kf31 van (de a tévedés jogát fenntartom mert telón nem nagyon látszik jól a kép)
valahol 15-20 évre felkészítve
ebben meg egyáltalán nem vagyok biztos, szerintem a 10 év sokkal valóságosabb lenne és itt jön is a probléma, egy haderőfejlesztés 30+ évre készül
75-80%kal lassabb folyamatban
eeeezt nem tudom honnan vetted?
Akár Leopard 2 alvázra szereltetve. Stinger van ráapplikálva, tehát lehetséges a rakétaintegráció, ezt a KMW kivitelezésében csinálták, tehát elérhető technológia. Radarcserével lehet drágítani. Svájc esélyesen nekünk adna el lőszert, meg a törökök is. Ha a finneknek megérte 18 Marksman torony esetében, talán nekünk is megérné, hogy van. Az árát szintén saccolni tudom, 5-6 millió körül, korszerűsítéssel. Egy Type 95 Spaag, ami lényegében ilyen szintű rendszer, 4 millió dollár jelenleg 4x25 mm gépágyúval és 4x QW-2 rakétával ami 2014-es fejlesztés. Már rég itt kellene lennie néhány ütegnek. Amire készülünk, hogy lesz majd, az 2025-26 után várható, most 2022 van.
a következő sorokat úgy írom hogy nekem egyik személyes kedvencem a Gepárd ,de
itt az ütközik hogy hogy nekünk egy ilyen egészen egyszerűen drága és ugyan nem felesleges de valamilyen szinten pazarlás, ha mondjuk zlj szinten képzeled el a légvédelmet , akkor bőven elég mondjuk a Gidránra felrakni egy 4-es Stinger/Mistral indítót az 50-es mellé, szerintem de itt vitába lehet velem szállni, kíváncsi vagyok az érvekre, véleményekre, meg győzhető vagyok :D
Várjuk az új fejlesztéseket, van aki már rendelt is az új fejlesztésekből. Amik nagy hatótávú fegyverek. Nem gondolom, hogy rakétatüzérséggel csak a legnagyobb hatótávú rakétákat használnánk, csak azokat szereznénk be. Ha lenne rakétatüzérségünk. Amiket, a meglévőket hozzáfrissítenek az új fegyverzethez azok, akiknek van, mint a fenti.
egyetértünk abban hogy rakétatüzérségre ( sőt, további tüzérségi eszközökre alles zusammen kurva) nagy szükség lenne a problémám ez:
ha egy ütegünk van a nem legújabb fejlesztésekkel is. 2-3 millió dollár/darab
na ezaz ami szintén nagyon nagyon relatív, nagyon sok mindentől függ, honnan, kitől, mennyit, milyen állapotban, milyen szinten, milyen kiegekkel , szóval nagyon sok összetevős, az én véleményem ilyen téren ez: nem feltétlen ami cuccot vennék, maradjunk ennyiben, ha ez teljsül (és persze nem vmi vsz kohószökevény :p) felőlem jöhet bármi, amiket szívesen látnék: ASTROS MK6, K239, PULS mondjuk Rábán ( haha álmodik a nyomor :D) és ha nagyon muszáj akkor ezek után M270/MARSII ,HIMARS
(btw nem tudom volt e hír annó de ebből a cikkből nekem nagyon az jön le hogy HA szükséges az amik nagy mennyiségben tudnának M270-et szállítani, nem vagyok oda érte de ellene sem)
Ha euróban számolok mindent, a nyers egységárakkal, ez 1,8 mrd euro. 2 zlj harckocsi, 4 zlj APC/IFV, 2 üteg légvédelmi jármű, egy üteg rakétatüzérségi jármű.
mindenki kedvenc része :D azok a fránya anyagiak :D szerintem ezt alul árazod, had tegyem hozzá 6-8-10 évre elosztva az sem sok ahogy én számoltam ,de nekem amiket így összeszedtél, nekem sokkal inkább 3-3,5 milliárdra jöttek ki, ha meg hozzáveszem azokat amiket én írtam, akkor inkább 5-6 milliárd

na és akkor személyes vélemény:
tetszenek azok a vasak amiket írtál, nem ellened írtam, inkább csak picit úgy éreztem hogy nagyon "kiégésből" írtad ezeket mert nem érted hogy miért nincs nagyobb látszata és "ereje" ennek a Zrínyi programnak, legalábbis kérlek javíts ki ha tévedek de nekem így jött le, ha nem így van elnézésedet kérem.
Tudom hogy most ezaz Ukrajnai dolgot sok mindenkit megrémisztenek picit és szerintem ez jó dolog mert végre nagyobb figyelmet kaphat az hogy mi a faszért is kell haderő, de ez nem jelenti azt hogy rögtön teli kell rakni a gatyeszt és be kell vásárolni mindent csakhogy legyen azzal a mondattal hogy
"hát én már mióta mondom hogy kell ez meg az meg nem baj hogy idősebb meg lehetett volna így meg úgy" , értem hogy nehéz elfogadni a "lassúságot" (habár egyáltalán nem lassú ez a tempó, lehetne gyorsabb de nagyon nem a lassú kategória) de kérek mindenkit hogy picit bízzon jobban a programban.
Köszönöm és béke legyen Veletek.