A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 092
113
Örülök hogy már nem a T72 mantra megy Nálad Pogány, BIG Like :D Őszintén szólva nem tudom miért van ez a téveszméd mert pont Te írtál egy elég jó kis összefoglaló cikket (respect) ide HTKA-ra a Leopárdok változataiból de,
Ha nem töröltetted az emlékeidet, akkor derenghetne, hogy ezek jórészét a T-72 mantra közben is felvetetettem, hasonlóan le voltak köpködve.
ha jól látom a zászlót ez egy dán A5D, mit kell ezekről és az utóéletükről tudni? Hát azt hogy nagyon sok pénz, idő és energia volt rájuk fordítva tehát az állapotuk nagyon jó volt, aztán ezeket küldték el Hanséknak hogy húzzák fel A7V szintre, na az volt a (kb) 5 misi/db , nem az A4-ről való felhúzás és mégegyszer a dán A5 flotta volt kb a legjobb állapotban (, talán még a norvégoké van hasonló szinten de azok A4NO-k)
Nem dán A5-ről beszéltem, hanem a szintjükről, kábé. Egy 123 darabos, friss, ropogós görög A4 felújítás-modernizáció számaiból konkrétan számoltam, a saját BMS megrendelésünk számaiból számoltam.
azt leszámítva hogy én ezt Lynx platformon képzelném el, egyetértünk, nagy nagy nagy szükségünk lenne ilyen védelmi képességgel ellátott eszközökre, illetve tartalékra
És a Lynx IFV előtt, vagy után gyártanád le Lynx alapon? Nekem is eszembe jutott Lynx alapon, csak ez az egész arról szól, hogy mi az ami létezik és a Lynx alapon majd 2029-30 után létezne az első ha akarnánk ilyet.
ebben viszont már nem vagyok biztos, a KF31 ára , ami ugye sokak kedvence és tényleg a marder volt az alapja, sőt, szerintem amúgy a képen épp egy kf31 van (de a tévedés jogát fenntartom mert telón nem nagyon látszik jól a kép)
Ez egy Marder Evolution APC. Ezt gondoltam kicsovel tovább. ezek a roncstelepen álló Marder 1A3-ból tudnának lenni. Léteznek a Marder 1A3-ak a Lynx alvázakkal ellentétben, roncstelepen, a modernizáció lenne az ár amit saccoltam.
ebben meg egyáltalán nem vagyok biztos, szerintem a 10 év sokkal valóságosabb lenne és itt jön is a probléma, egy haderőfejlesztés 30+ évre készül
A marketinganyagra tudtam támaszkodni a tervezhető élettartam esetében.
eeeezt nem tudom honnan vetted?
Nem kellett matek korrepre járnom a közelítő érték megadásához, mert ha az idei 46 helyett 10 a valóban érkező IFV, akkor a szám maximálisan helytálló a termék érkezési ütemének lassulásában.
a következő sorokat úgy írom hogy nekem egyik személyes kedvencem a Gepárd ,de
itt az ütközik hogy hogy nekünk egy ilyen egészen egyszerűen drága és ugyan nem felesleges de valamilyen szinten pazarlás, ha mondjuk zlj szinten képzeled el a légvédelmet , akkor bőven elég mondjuk a Gidránra felrakni egy 4-es Stinger/Mistral indítót az 50-es mellé, szerintem de itt vitába lehet velem szállni, kíváncsi vagyok az érvekre, véleményekre, meg győzhető vagyok :D
A 2x35 mm Oerlikon talán meggyőző lehet, mint plusz.
egyetértünk abban hogy rakétatüzérségre ( sőt, további tüzérségi eszközökre alles zusammen kurva) nagy szükség lenne a problémám ez:
Egyetértünk.
na ezaz ami szintén nagyon nagyon relatív, nagyon sok mindentől függ, honnan, kitől, mennyit, milyen állapotban, milyen szinten, milyen kiegekkel , szóval nagyon sok összetevős, az én véleményem ilyen téren ez: nem feltétlen ami cuccot vennék, maradjunk ennyiben, ha ez teljsül (és persze nem vmi vsz kohószökevény :p) felőlem jöhet bármi, amiket szívesen látnék: ASTROS MK6, K239, PULS mondjuk Rábán ( haha álmodik a nyomor :D) és ha nagyon muszáj akkor ezek után M270/MARSII ,HIMARS
(btw nem tudom volt e hír annó de ebből a cikkből nekem nagyon az jön le hogy HA szükséges az amik nagy mennyiségben tudnának M270-et szállítani, nem vagyok oda érte de ellene sem)
Nem gondolom, hogy a fenti összes többivel ellentétben lehetetlen lett volna eddig is beszerezni belőle azt a pár darabot, amivel már van valami alapunk, ami a képesség alapja lehet.
mindenki kedvenc része :D azok a fránya anyagiak :D szerintem ezt alul árazod, had tegyem hozzá 6-8-10 évre elosztva az sem sok ahogy én számoltam ,de nekem amiket így összeszedtél, nekem sokkal inkább 3-3,5 milliárdra jöttek ki, ha meg hozzáveszem azokat amiket én írtam, akkor inkább 5-6 milliárd
Megnézném mi alapján jöttek ki a számaid. Nekem ez jött ki az egységárak szintjén, nem tartom megalapozatlannak.
na és akkor személyes vélemény:
tetszenek azok a vasak amiket írtál, nem ellened írtam, inkább csak picit úgy éreztem hogy nagyon "kiégésből" írtad ezeket mert nem érted hogy miért nincs nagyobb látszata és "ereje" ennek a Zrínyi programnak, legalábbis kérlek javíts ki ha tévedek de nekem így jött le, ha nem így van elnézésedet kérem.
Tudom hogy most ezaz Ukrajnai dolgot sok mindenkit megrémisztenek picit és szerintem ez jó dolog mert végre nagyobb figyelmet kaphat az hogy mi a faszért is kell haderő, de ez nem jelenti azt hogy rögtön teli kell rakni a gatyeszt és be kell vásárolni mindent csakhogy legyen azzal a mondattal hogy
"hát én már mióta mondom hogy kell ez meg az meg nem baj hogy idősebb meg lehetett volna így meg úgy" , értem hogy nehéz elfogadni a "lassúságot" (habár egyáltalán nem lassú ez a tempó, lehetne gyorsabb de nagyon nem a lassú kategória) de kérek mindenkit hogy picit bízzon jobban a programban.
Köszönöm és béke legyen Veletek.
Kb. 2005-2006 óta ugattam az ismerőseimnek, hogy jön 2021-től a háború. Itt van, dübörög. Nem csak madárbéljóslás+kockavetésre alapoztam a kijelentéseimet, hanem a világ általam megfigyelt történelmi menetére, talán kicsit más dimenzióba helyezi, hogy cirka fél éves tévedésem esett másfél évtizedes szinten. Szóval tök jó a megnyugtató jóslatod, hogy kicsit megrémiszt meg ilyesmi, csak attól még pont kurvára jó lenne, ha a fenti eszközöket már kettő-négy évvel ezelőtt mellékes programként elkezdjük megvalósítani, ha megintcsak elképzelhetetlenül nagyon rémisztő lenne a helyzet, akkor itt legyenek, ne a megbaszódás legyen az egyetlen opciónk. Még mindig. Nincs bajom a program tartalmával örülök neki. Csak a mennyiségével és az ütemével.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 457
46 351
113
Nem kellett matek korrepre járnom a közelítő érték megadásához, mert ha az idei 46 helyett 10 a valóban érkező IFV, akkor a szám maximálisan helytálló a termék érkezési ütemének lassulásában.
Mi???
Sosem volt arról szó, hogy 46 Lynx IFV fog ideérni még idén. Ez maximum a szállítas elindulásának késleltetett indulása lenne. A későbbi gyártási tempóhoz semmi köze.
 
  • Vicces
Reactions: fitom

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
980
2 789
93
Minél többféle fegyvert rendszeresítünk azt annál drágább karbantartani, szállítani, stb.
Lőszereknél ez kiemelten fontos, hogy minél kevesebb félét kelljen gyártani, beszerezni időben a csapatokhoz eljuttatni.
Szerintem ezt túlliheged. Mi a boltban 6.000 féle terméket tartunk és pontosan kettő ember lekezeli a rendeléseket. És a használt szoftvereink szar 20 évesek.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 963
113
na ezaz ami szintén nagyon nagyon relatív, nagyon sok mindentől függ, honnan, kitől, mennyit, milyen állapotban, milyen szinten, milyen kiegekkel , szóval nagyon sok összetevős, az én véleményem ilyen téren ez: nem feltétlen ami cuccot vennék, maradjunk ennyiben, ha ez teljsül (és persze nem vmi vsz kohószökevény :p) felőlem jöhet bármi, amiket szívesen látnék: ASTROS MK6, K239, PULS mondjuk Rábán ( haha álmodik a nyomor :D) és ha nagyon muszáj akkor ezek után M270/MARSII ,HIMARS
(btw nem tudom volt e hír annó de ebből a cikkből nekem nagyon az jön le hogy HA szükséges az amik nagy mennyiségben tudnának M270-et szállítani, nem vagyok oda érte de ellene sem)

Komoly hiba hogy rakétatüzérség terén még mindig szarakodás megy nálunk! Minden visszajelzés szerint a HIMARS jelentős játszik az ukrajnai háborúban. Az új amerikai katonai stratégiában is kiemelt szerepet szánnak a precíziós csapásmérésnek (lásd: PrSM).
Ez a kategória a "must have" - még a viszonylag kis pénzű balti államok is ebbe ruháznak be: veszik a HIMARS-ot mint a cukrot.

Az sem hiszem hogy a rövid és középtávú pénzügyi helyzetünk nagyon akadálya lehet ennek a beszerzésnek. 18-24 indító elegendő is lehet - ukránoknak sincs több HIMARS/MLRS több ezer kilométeres frontra elosztva.
Ezeknél a rendszereknél pont fordítva van mint e PZH-nál: az indító az olcsó és lőszer a drága. Viszont a lőszerkészletet anyagi lehetőségek függvényében 6-8 év alatt fel lehet építeni (RM lőszer szerződés is 2023-2031 között valósul meg), de addig is folyhatna rá a kiképzés!
Szóval a rakétatüzérség beszerzése nem lehet igazán pénz kérdés, mert maga az indító relatíve olcsó. Ha idén megrendelnénk akkor is alig kellen fizetni érte a következő 1-2 évben, a drágább részét a lőszereket meg "szét lehet kenni" 6-8 évre is - szóval nem függvénye

Szerintem a PULS lenne a legjobb nekünk: a spanyoloknál is ez látszik befutónak, németek felé is van egy lobbi etéren KMW-vel összefogva, szóval nem lennénk egyedül a vele a NATO-ban.
Saját indító-összeszerelés illetve akár licenc-rakéta gyártás is megoldható lenne. A hispánoknál az EXPAL fogja gyártani a PULS rakétáit licenc alapján a tervek szerint. Még SAL lézeres irányítású rakéta is van hozzá mozgó célokra!
Ezzel a rakéta licenc gyártással megalapozhatnánk a "magyar Roketsant" - ők is Stinger licencgyártással kezdték 80-as években.

@Nem Dr Maróth Gáspár - mire várunk még?!? :(
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
980
2 789
93
Kiképzéshez szimulátorok stb.
Nem tudom de én úgy képzelem ha valaki tud vezetni egy Lynxet akkor nagy gyakorlás nem kellhet neki szimulátoron egy CV90hez. Legalábbis én akármilyenautóba, kisteherautóba ülök be simán elvezetem mégha soha nem is láttam.sőt nagy teherautot is pedig jogsim sincs rá. Ha valamiből van komoly tapasztalatod, akkor egy hasonló dolog használata már nem olyan binyolult. Igazából még jó is ha több szimulátor van többet lehet gyakorolni
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 963
113
Nem tudom de én úgy képzelem ha valaki tud vezetni egy Lynxet akkor nagy gyakorlás nem kellhet neki szimulátoron egy CV90hez. Legalábbis én akármilyenautóba, kisteherautóba ülök be simán elvezetem mégha soha nem is láttam.sőt nagy teherautot is pedig jogsim sincs rá. Ha valamiből van komoly tapasztalatod, akkor egy hasonló dolog használata már nem olyan binyolult. Igazából még jó is ha több szimulátor van többet lehet gyakorolni
Minek kellene nekünk CV90???
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 636
14 608
113
Minél többféle fegyvert rendszeresítünk azt annál drágább karbantartani, szállítani, stb.
Lőszereknél ez kiemelten fontos, hogy minél kevesebb félét kelljen gyártani, beszerezni időben a csapatokhoz eljuttatni.

Mondjuk pont a páncéltörő rakétáknál nem gond a több típus.
 
  • Tetszik
Reactions: Katica

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 704
6 484
113
Ha nem töröltetted az emlékeidet, akkor derenghetne, hogy ezek jórészét a T-72 mantra közben is felvetetettem, hasonlóan le voltak köpködve.
ne sértődj be naaa nem bántásból írtam ám :rolleyes:
:p
Nem dán A5-ről beszéltem, hanem a szintjükről, kábé. Egy 123 darabos, friss, ropogós görög A4 felújítás-modernizáció számaiból konkrétan számoltam, a saját BMS megrendelésünk számaiból számoltam.
arról raktál be képet és azt mondod hogy A4 modernizációja 4,3 misi nem ? én erre írtam hogy a dán ,jó állapotú A5->A7V modernizáció volt 5 misi/db, akkor A4-ről A7V hááááát biztos több mint az a 4,3 misi, én erre írtam
És a Lynx IFV előtt, vagy után gyártanád le Lynx alapon? Nekem is eszembe jutott Lynx alapon, csak ez az egész arról szól, hogy mi az ami létezik és a Lynx alapon majd 2029-30 után létezne az első ha akarnánk ilyet.
közben, picit többet kell tárgyalni de létezik rá megoldás, kapacitásnöveléssel megoldható
Ez egy Marder Evolution APC. Ezt gondoltam kicsovel tovább. ezek a roncstelepen álló Marder 1A3-ból tudnának lenni. Léteznek a Marder 1A3-ak a Lynx alvázakkal ellentétben, roncstelepen, a modernizáció lenne az ár amit saccoltam.
ahha, értem, így érthető bár nem gondolom hogy az A3 erre pont jó platform, döcögősebb amit én szeretnék de szerintem jobban megérősebb kapacitást növelve lynx alapra rakni ezt a dolgot márcsak a homogén flotta miatt is
Nem kellett matek korrepre járnom a közelítő érték megadásához, mert ha az idei 46 helyett 10 a valóban érkező IFV, akkor a szám maximálisan helytálló a termék érkezési ütemének lassulásában.
oké, honnan vetted hogy 46db jött volna idén? és honnan veszed hogy 10db jön még idén?
A 2x35 mm Oerlikon talán meggyőző lehet, mint plusz.
miért? mire nem elég az 50-es meg mondjuk 2x2 stinger?
tényleg nem akadékoskodni szeretnék itt csak szeretném ha meggyőznél mert szerintem az én setup-om olcsóbb és kb azonosan hatékony/életképes modell
Nem gondolom, hogy a fenti összes többivel ellentétben lehetetlen lett volna eddig is beszerezni belőle azt a pár darabot, amivel már van valami alapunk, ami a képesség alapja lehet.
lehet ebben igazad van igen, de ha azt vesszük hogy 16-tól nézzük a haderőfejlesztést, akkor ennyi idő alatt az általam említett vasakból is itt tudna lenni már pár, szerintem mondom mégegyszer
Megnézném mi alapján jöttek ki a számaid. Nekem ez jött ki az egységárak szintjén, nem tartom megalapozatlannak.
csak vegyük a harckocsi példát, szerintem egy modernizált A7V kb 9-10 misi, csak a vas+a modernizációs csomag , erre még support , 10-11-12 misi attól függ mennyit veszünk persze, ha csak 88 darabbal számolsz már hatalmas különbség van a számaink között, ifv-ben meg mivel más vassal számolunk, mert Te egy régit modernizálsz én meg egy újat "gyártok", persze hogy az én számom nagyobb lesz + sok esetben szerintem alábecsülöd a support árát és nem számolsz itthoni fejlesztésekkel amik nélkül a vasakat el sem adják nekünk, igazából ennyi
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 963
113
Mondjuk pont a páncéltörő rakétáknál nem gond a több típus.
Egy kategórián belül szerintem elég egy, bár az igaz hogy több kategória szükséges.
  • Carl Gustaf M4 - max. 700 m hatótáv, 500 mm RHA átütő képesség FFV751 gránáttal, modern harckocsik ellen már kevés
  • RGW110 - max. 800 m hatótáv, 1000 mm RHA átütő képesség (tandem harcirész)
  • Spike LR2 - max. 5500 m hatóttáv, legalább 700 mm RHA átütő képesség viszont top-attack és tandem harcirész.
Nem látom miért kellene még egy valamelyikből. Inkább ezekből legyen elég! ;)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 963
113
C-RAM védelem, drónrajok elleni védelem.
@fedett_mókus vélhetően az MPCV-toronyra gondolt. Ha sikerül bele integrálni egy M230-ast, akkor a drón elleni védelem is meg lenne oldva időzített vagy közelségi gyújtós lőszerrel. Már csak egy jó-ár érték arányú felderítő megoldás kellene rá. Pl. "olcsó radar" max 10 km-es hatótávolsággal - már ha létezek ilyen... vagy minden x-edik járműre jutna egy radaros jármű, bár az kevésbé lenne mobil megoldás...
Mindenképp szükség lenne majd egy a Skyrangernél kedvezőbb árú és könnyebb légvédelmi (drónelhárító) rendszerre 4x4-es alapon...
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
980
2 789
93
Pont harcjárműveknél ez komoly probléma.
Minden harcjárműhöz több száz vagy ezer nehezen beszerezhető alkatrész ellátását kell biztosítani típusonként valahogy, hogy működjenek!
Szerintem azért nem kopnak ezek olyan gyorsan. Teherautón sem cserélsz mindenap féltengelyt. De megközelíthetjük máshonnan: ha az egyikhez nem lehet beszerezni valamit a másikhoz még lehet. Nyilván nem Richthofen repülő cirkuszát kell csinálni de azért nem kell mindenben 100%ban homogénnel lenni
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 092
113
ne sértődj be naaa nem bántásból írtam ám :rolleyes:
:p
lehet 'kiégtem' :rolleyes: nem sértődtem be (meg).
arról raktál be képet és azt mondod hogy A4 modernizációja 4,3 misi nem ? én erre írtam hogy a dán ,jó állapotú A5->A7V modernizáció volt 5 misi/db, akkor A4-ről A7V hááááát biztos több mint az a 4,3 misi, én erre írtam
Mindig elviszi az illusztráció a mondanivaló lényegét. De ha kép nélkül csinálom, ugyanazt a szakaszt 50000 karakterben kellett volna, hogy részletezzem, hogy aztán visszakérdezzen valaki valami olyanra amit elmondtam az 50000 karakterben. Egyszer sem írtam A7V-ről. Kísérletet sem tettem rá.
közben, picit többet kell tárgyalni de létezik rá megoldás, kapacitásnöveléssel megoldható
Ha csúszások vannak nyersanyagok miatt az eredeti tételek esetében is, mennyivel lenne egy kapacitásnövelés ugyanarra nyersanyagkészletre....mennyivel lenne hamarabb megteremthető ez az egyszerűbb, de használható verzió?
ahha, értem, így érthető bár nem gondolom hogy az A3 erre pont jó platform, döcögősebb amit én szeretnék de szerintem jobban megérősebb kapacitást növelve lynx alapra rakni ezt a dolgot márcsak a homogén flotta miatt is
Ami mellettük szól, az a fizikai létezésük, illetve a kivitelező elérhetősége, akinek kevesebb dologgal kell ez esetben törődnie és az anyagok sem feltétlenül jelentenek akadályt. Nekem is szimpatikusabb a homogén flotta, de nincs egyelőre. És az egész alapja az, hogy nincsen csak ugyanaz a T-72 amiről lemondtunk, ugyanaz a BTR ami nem a csúcs finoman szólva sem.
oké, honnan vetted hogy 46db jött volna idén? és honnan veszed hogy 10db jön még idén?
Az egész eddigi médiahatás, a hype ezt sugallta. Ha tévedtem, bevallom a tévedésem, de ugye nem véletlenül ültetődött el bennünk a lassulás érzete.
miért? mire nem elég az 50-es meg mondjuk 2x2 stinger?
tényleg nem akadékoskodni szeretnék itt csak szeretném ha meggyőznél mert szerintem az én setup-om olcsóbb és kb azonosan hatékony/életképes modell
Nagyobb hatótávolság a csöves fegyverrel, harcképesség komolyabban páncélozott szárazföldi célok ellen, saját kereső és rávezető radar. Plusz Gidrán is 2023 vége a következő csomag a jelen ismeretek szerint.
lehet ebben igazad van igen, de ha azt vesszük hogy 16-tól nézzük a haderőfejlesztést, akkor ennyi idő alatt az általam említett vasakból is itt tudna lenni már pár, szerintem mondom mégegyszer
Biztos nem illik vele példálózni, de a kefebajszos a hatalomátvétele után 6 évvel elkezdett ipar és haderőfejlesztés után majdnem megnyert egy totális, 6 évig tartó világháborút, vízen, földön, levegőben. Tudom, hogy ez túlzás összevetésnek, meg a népesség, meg a méretek, meg a minden is, de azért hiányzik még mindig valahogy az átmeneti komoly védelmi képesség, amíg az iparunk nem állítja elő önmaga védelmét, ha világháborút nem is kezdeményezünk.
csak vegyük a harckocsi példát, szerintem egy modernizált A7V kb 9-10 misi, csak a vas+a modernizációs csomag , erre még support , 10-11-12 misi attól függ mennyit veszünk persze, ha csak 88 darabbal számolsz már hatalmas különbség van a számaink között, ifv-ben meg mivel más vassal számolunk, mert Te egy régit modernizálsz én meg egy újat "gyártok", persze hogy az én számom nagyobb lesz + sok esetben szerintem alábecsülöd a support árát és nem számolsz itthoni fejlesztésekkel amik nélkül a vasakat el sem adják nekünk, igazából ennyi
Nem beszéltem A7V-ről. A5+ szintet elérően igyekeztem meghúzni a vonalat. Számoltam a supporttal, hiszen kimondottan jeleztem, hogy csak a vasak egységára amit megadtam (a szerintem reális számokkal) de az sem azonnali egyösszegű költség, jóval hosszabban elnyújtott, mint a beszerzés részletei, hiszen az élettartamra szól. Én is a homgén flottának örülnék, ismétlem, csak az nincsen, ezek meg léteznek lehetőségként.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 766
35 963
113
Szerintem azért nem kopnak ezek olyan gyorsan. Teherautón sem cserélsz mindenap féltengelyt. De megközelíthetjük máshonnan: ha az egyikhez nem lehet beszerezni valamit a másikhoz még lehet. Nyilván nem Richthofen repülő cirkuszát kell csinálni de azért nem kell mindenben 100%ban homogénnel lenni
Csak ezekben nem csak természetes kopás van, hanem harci sérülés is. Az hogy minél kevesebb típust üzemeltetsz, annál jobb (könnyebb, gazdaságosabb), az egy katonai, szakmai axióma. Kár vele vitatkozni. :p
Akik sok azonos feladat körű típust üzemeltetnek azt kényszerből teszik, mert nincs forrásuk egy modern típusra cserélni őket.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
980
2 789
93
Csak ezekben nem csak természetes kopás van, hanem harci sérülés is. Az hogy minél kevesebb típust üzemeltetsz, annál jobb (könnyebb, gazdaságosabb), az egy katonai, szakmai axióma. Kár vele vitatkozni. :p
Akik sok azonos feladat körű típust üzemeltetnek azt kényszerből teszik, mert nincs forrásuk egy modern típusra cserélni őket.
Ez nem katonai, hanem műszaki-gazdasági axióma, csak éppen szerintem kicsit túlgondolod. Simán megoldható kevés ráfordítással egynél több dolog üzemeltetése. Kevesebb a kár vele mint a ninccsel.