A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 770
2 335
113
Bármi megtörténhet, egy hiba is elég lehet a váltáshoz. Ráadásul Viktor szereti versenyeztetni az embereket, egy posztra több jelölt is szokott lenni. Tipikus példa Lázár visszatérése. Ráadásul egyből egy nagyon fontos területen lett atyaúristen, érkezve a belső száműzetésből.
Nem látunk bele a kormányon belüli hatalmi harcokba, ellentétekbe. Ezért találgatunk mi is.

Más, Pakisztáni vonalra kezdek kíváncsi lenni. Nagyon népes csapat ment oda most is ki. Ráadásul most már katonák. Vajon mi lesz majd a hozadéka ?
Remélem semmilyen hozadéka nem lesz!
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 770
2 335
113
1. Eddig MG tartotta kapcsolatot az izraeliekkel, Bobo most ment szerintem bemutatkozni, hpgy most már ő a főnök.
2. Tuti hogy fogunk tőlük még venni, ha nem is mostanában: drónok, PULS illetve EW és légvédelem lehet esélyes szerintem.
Pókerarc miniszter szerint három országnak vannak jó légvédelmi rendszereik: izrael és a másik kettő nekünk felejtős (USA, oroszok)
Bár a szekér 5-ös változatán még elgondolkodnék!
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 770
2 335
113
Azon gondolkodtam, hogy most, hogy Orbán nagy barátja Netanjahu visszatért, vajon az izrealiek eladjak-e nekünk azokat a műholdakat, amiket az előző kormányuk megvetozott.
Külügyérünk Sz.Péter egyik komoly zászlóvívője ennek a projectnek.Az biztos hogy körülöttünk lenne arc megnyúlás ha bejönne.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 769
5 948
113
Az okozott smile nem annak szól, hogy a gatyámba élveztem, hanem mert amellett, hogy én is hasonlóan látom a Maróth menesztése körüli helyzetet, de a Pakisztáni haknizás kezd irritálóan a bőröm alá mászni. Az elmúlt 2 hónapban a mostani volt a harmadik honvédelem felső vezetésébe tartozó delegáció váltás. Ugye RSZR-rel kezdődött. Aztán idejött a fegyverzeti igazgatójuk. Most meg magas rangú szakmai küldöttség megy megint hozzájuk...
Mi a f@sz?!?!

Nekem tetszik a Viper-es konteód is, de az enyém ennél is meredekebb.
Ha abból indulunk ki, hogy hol van olyan kvázi kihasználatlan/gazdátlan Nato standard tekknika, amihez hozzá lehetne jutni, akkor a válasz arrafelé keresendő, ahonnan a Szövetség csapot-papot otthagyva eljött.

Egy távoli ország is tud hasznos lenni hazai biztonságpolitikai okok miatt is, például hírszerzési információk kapcsán.
De többek közt az sem tudjuk, hogy hány olyan "afgán" ment Pakisztánba, akik a magyar kontingensekkel ápoltak jó viszonyt, vagy épp mi képeztük ki őket. (Ugye volt hír, hogy sok a nyugat által kiképzett, vagy kapcsolatban álló ment a környező országokba, így Pakisztánba is.) Vagy a migránsok egy része is pakisztáni.
Nem csak az lehet egy partneri, együttműködési viszony esetleg megállapodás mögött, hogy veszünk e vasat, vagy sem. Illetve szakmai kapcsolatokat is talán illik ápolni, még ha a jelenben ennek lehet, hogy sok haszna nem is látszódik.
Sőt, ezen felül, hogy a gazdasági vonalat is nézzük a MOL-nak majdnem negyed százados jelenléte van Pakisztánban.
Nem azt mondom, hogy pont ilyenek kapcsán mentek, de az is túlzás, hogy nulla a közös pont.

Nekem is a missziós kapcsolatok ugrottak be, csak egy kicsit más aspektusból.

A kivonulás kapcsán is voltak hírek, hogy sokminden Pakisztánba lett kimentve, de a regnáló afgán (tálib) kormányhoz is Pakisztánon keresztül vezet az út. Az a sejtésem, hogy sok olyan cucc van ott (most még jó állapotban és működőképesen), amit vagy nem tudnak (üzemeltetés, karbantartás) vagy nem akarnak hadrendbe állítani (mert túl kevés a darabszám, vagy nem éri meg), viszont bizonyára szívesen értékesítenék, ha valaki fizet érte ca$h-ben. Nato részről az előző FY-ben már leírták ezeket veszteségként úgyhogy senki nem károsodik, ezzel párhuzamosan erős a gyanúm, hogy szívesebben látnák mindet szövetségen belül mint kívűl - és ez utóbbi szempont segítheti, hogy senki nem ragaszkodna eredetiség-vizsgálathoz. Mind Nato-kompatibilis és vélhetően baráti áron elérhető. Egy bálás turi.

Ez egy meglehetősen kétségbeesettnek tűnő - bár egyszersmind nagyon is praktikus - lépés lenne.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
A MOL több évtizedes jelenléte a hadseregen keresztül valósult valósul meg;). Tehát a kapcsolat a paki hadvezetéssel nagyon régi és belsőséges. Hogy mit vehetünk azt itt már mindent is felsoroltatok (plussz atom bomba ez lenne igazán az igazi romulán izzasztó csak sajna nem engednék a nato-n belül)
Szerintem a legesélyesebb a textilipar (és ez lenne a legjobban megérő dolog gyárastul is megvehetjük) utána jön a használt vagy berendelt de nem átvett ami fegyverek .
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Nekem tetszik a Viper-es konteód is, de az enyém ennél is meredekebb.
Ha abból indulunk ki, hogy hol van olyan kvázi kihasználatlan/gazdátlan Nato standard tekknika, amihez hozzá lehetne jutni, akkor a válasz arrafelé keresendő, ahonnan a Szövetség csapot-papot otthagyva eljött.



Nekem is a missziós kapcsolatok ugrottak be, csak egy kicsit más aspektusból.

A kivonulás kapcsán is voltak hírek, hogy sokminden Pakisztánba lett kimentve, de a regnáló afgán (tálib) kormányhoz is Pakisztánon keresztül vezet az út. Az a sejtésem, hogy sok olyan cucc van ott (most még jó állapotban és működőképesen), amit vagy nem tudnak (üzemeltetés, karbantartás) vagy nem akarnak hadrendbe állítani (mert túl kevés a darabszám, vagy nem éri meg), viszont bizonyára szívesen értékesítenék, ha valaki fizet érte ca$h-ben. Nato részről az előző FY-ben már leírták ezeket veszteségként úgyhogy senki nem károsodik, ezzel párhuzamosan erős a gyanúm, hogy szívesebben látnák mindet szövetségen belül mint kívűl - és ez utóbbi szempont segítheti, hogy senki nem ragaszkodna eredetiség-vizsgálathoz. Mind Nato-kompatibilis és vélhetően baráti áron elérhető. Egy bálás turi.

Ez egy meglehetősen kétségbeesettnek tűnő - bár egyszersmind nagyon is praktikus - lépés lenne.
Ezzel az a gond, hogy ahhoz, hogy legálisan használjuk ezeket a fegyvereket ahhoz az amerikai beleegyezés kell.
Illegálban persze mindent lehet, de azt nem magas szintű katonadiplomáciával lapátolnánk ki a térségből.
Másrészről az ilyen otthagyott cumónak nem sok használati értéke van számunkra. A kurrens cuccokat kivitték az országból, mint pl. a teljes helikopteres flottát. Ami maradt, az elsősorban kézifegyveres cuccok, meg az MRAP és katonai 4x4 kategória.
Nekünk az onnan kihozható cuccok csak max. mozgósítási tartaléknak alkalmasak. Rendesen rendszerbe csak úgy állíthatnánk őket, ha van hozzá logisztikai meg kiképzési támogatás.

Ha már paki konteó, akkor esetleg az lehet még opció a ruházati kiszervezés mellett, hogy mivel rohamosan állnak át kínai technikára, valami olyan cumót tudunk rajtuk keresztül beszerezni, ami különben már NATO felöl nem lenne engedélyezve.
Egy csomó NATO ország betárazott kis méretű quadcopterből nemrégiben.
Ezek olcsó beszerzése máshonnan nem igazán megoldott. Nem tudom, hogy legális lenne-e ilyeneket hadi célból még direkte Kínából beszerezni.
Mert más, ha valaki vesz 100db DJI drónt csak úgy, meg más, ha azt rendszeresíteni is akarja...
Alkatrész szinten (meg pakisztánira átcimkézve) viszont minden gond nélkül be lehet hozni ...

Persze az is lehet, hogy megint le leszek ugatva... :)
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 769
5 948
113
Ezzel az a gond, hogy ahhoz, hogy legálisan használjuk ezeket a fegyvereket ahhoz az amerikai beleegyezés kell.
Illegálban persze mindent lehet, de azt nem magas szintű katonadiplomáciával lapátolnánk ki a térségből.
Másrészről az ilyen otthagyott cumónak nem sok használati értéke van számunkra. A kurrens cuccokat kivitték az országból, mint pl. a teljes helikopteres flottát. Ami maradt, az elsősorban kézifegyveres cuccok, meg az MRAP és katonai 4x4 kategória.
Nekünk az onnan kihozható cuccok csak max. mozgósítási tartaléknak alkalmasak. Rendesen rendszerbe csak úgy állíthatnánk őket, ha van hozzá logisztikai meg kiképzési támogatás.

Ha már paki konteó, akkor esetleg az lehet még opció a ruházati kiszervezés mellett, hogy mivel rohamosan állnak át kínai technikára, valami olyan cumót tudunk rajtuk keresztül beszerezni, ami különben már NATO felöl nem lenne engedélyezve.
Egy csomó NATO ország betárazott kis méretű quadcopterből nemrégiben.
Ezek olcsó beszerzése máshonnan nem igazán megoldott. Nem tudom, hogy legális lenne-e ilyeneket hadi célból még direkte Kínából beszerezni.
Mert más, ha valaki vesz 100db DJI drónt csak úgy, meg más, ha azt rendszeresíteni is akarja...
Alkatrész szinten (meg pakisztánira átcimkézve) viszont minden gond nélkül be lehet hozni ...

Persze az is lehet, hogy megint le leszek ugatva... :)
Nem illegálba gondoltam és azt sem vágom, miket mentettek ki (és hova). A PC-12-kre (Scaneagle, Aerostat?), meg az éjjellátókra (+wolfhound?) gondolnék, ha helik már nincsenek.
(Szittyáknak MTV, Maxxpro? Vagy az kell a kutyának?)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 214
2 714
113
Szerintem a mi az értelme a pakikkal haverkodni?
Messze vannak, nulla közös pont. Az egész haderejük India ellen van kitalálva, amúgy meg kínai szatellit állam...

Inkább az indusokkal kéne haverkodni, lassan többen lesznek minta kínaiak és k. nagy piac...helyett a pakikkal haverkodunk...
Nekem is nagyon fura. Azt hittem az indusokkal voltunk haverok :eek: Ok az ilyesmit megjegyzik. Mostanaban volt pont video mikor panaszkodott Jaishankar, hogy a nyugat inkabb pakisztan oldalan volt es ez tuske marad mindorokke kb.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Nem illegálba gondoltam és azt sem vágom, miket mentettek ki (és hova). A PC-12-kre (Scaneagle, Aerostat?), meg az éjjellátókra (+wolfhound?) gondolnék, ha helik már nincsenek.
(Szittyáknak MTV, Maxxpro? Vagy az kell a kutyának?)
2 opció van.
Az egyik, hogy illegálisan került az országba - onnantól illegális azt kihoznunk is,
a másik, hogy legálisan adnák el a pakiknak a tálibok - de ehhez is amerikai engedély kellene, meg ahhoz is, hogy mi kihozzuk Pakisztánból.
A szittyának kihozandó 4x4-esekkel meg az a gond, hogy egyrészt kell a kutyának ( :oops: ), másrészt meg egyből az amerikaiaktól is tudnánk ilyeneket szerezni EDA programban. Legálisan, támogatással.
A légierő gépei az üzbégekhez és a tadzsikokhoz menekültek. Innen szerintem az amerikaiak már visszaszerezték őket. Ez már csak azért is valószínű, mert az orosz eredetű gépeket már lepasszolták az ukránoknak már a háború korai szakaszában.
Biztosan maradhatott pár gép még odabent, de azok inkább a repképtelen, és max. alkatrésznek való kategóriába tartoznak.
Raáadásul szerintem ezeket már el is passzolták a feketepiacon a tálibok, hiszen minden mobilizálható lóvére szükségük van.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ezzel az a gond, hogy ahhoz, hogy legálisan használjuk ezeket a fegyvereket ahhoz az amerikai beleegyezés kell.
Illegálban persze mindent lehet, de azt nem magas szintű katonadiplomáciával lapátolnánk ki a térségből.
Másrészről az ilyen otthagyott cumónak nem sok használati értéke van számunkra. A kurrens cuccokat kivitték az országból, mint pl. a teljes helikopteres flottát. Ami maradt, az elsősorban kézifegyveres cuccok, meg az MRAP és katonai 4x4 kategória.
Nekünk az onnan kihozható cuccok csak max. mozgósítási tartaléknak alkalmasak. Rendesen rendszerbe csak úgy állíthatnánk őket, ha van hozzá logisztikai meg kiképzési támogatás.

Ha már paki konteó, akkor esetleg az lehet még opció a ruházati kiszervezés mellett, hogy mivel rohamosan állnak át kínai technikára, valami olyan cumót tudunk rajtuk keresztül beszerezni, ami különben már NATO felöl nem lenne engedélyezve.
Egy csomó NATO ország betárazott kis méretű quadcopterből nemrégiben.
Ezek olcsó beszerzése máshonnan nem igazán megoldott. Nem tudom, hogy legális lenne-e ilyeneket hadi célból még direkte Kínából beszerezni.
Mert más, ha valaki vesz 100db DJI drónt csak úgy, meg más, ha azt rendszeresíteni is akarja...
Alkatrész szinten (meg pakisztánira átcimkézve) viszont minden gond nélkül be lehet hozni ...

Persze az is lehet, hogy megint le leszek ugatva... :)
Nem tartom valószínűleg ezt a gondolati szálat.De hát már ennyi konteó után, meg találgatás után, ami a fórumon megy má' mindegy.

konteo alert:

konteo 1: Elképzelhető, hogy vannak olyan eszközök, amik ma is honvédségi használatban vannak, (de legalább misszós területen volt) tehát van karbantartási, kiképzési stb. tapasztalat. Egy ilyen esetleges és elméleti (!) beszerzés azért is lenne esetleg megvalósítható, mert el tudom képzelni, hogy Demokráciánk Őre, Örök Szövetségesünk, Mi Nagy Patrónusunk és Béketáborunk Legerőteljesebb Harcosa jóváhagyásával, segedelmével hivatalosan le lehetne papírozni, mert az így beszerzett eszközöket fel is kellene újítani, karban is kell tartani, üzemeltetni is kell, ami fent nevezettnek évtizedes távon jelentene bevételi forrást -még ha nem is sokat, de talán többet, mint ha Iszlámábád külsőn kecskeólnak használják. És ezzel egy úttal a Béketábor is erősödne.
konteo 2: Meglévő eszközökhöz alkatrészbázis.
konteo3: Azokat, amiket korábban nem érte meg ide reptetni, most változott értékileg és jelen helyzetben megéri.

De hangsúlyozom, ezeknek csak full keményvonalas konteók.
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 046
124 120
113
2 opció van.
Az egyik, hogy illegálisan került az országba - onnantól illegális azt kihoznunk is,
a másik, hogy legálisan adnák el a pakiknak a tálibok - de ehhez is amerikai engedély kellene, meg ahhoz is, hogy mi kihozzuk Pakisztánból.
A szittyának kihozandó 4x4-esekkel meg az a gond, hogy egyrészt kell a kutyának ( :oops: ), másrészt meg egyből az amerikaiaktól is tudnánk ilyeneket szerezni EDA programban. Legálisan, támogatással.
A légierő gépei az üzbégekhez és a tadzsikokhoz menekültek. Innen szerintem az amerikaiak már visszaszerezték őket. Ez már csak azért is valószínű, mert az orosz eredetű gépeket már lepasszolták az ukránoknak már a háború korai szakaszában.
Biztosan maradhatott pár gép még odabent, de azok inkább a repképtelen, és max. alkatrésznek való kategóriába tartoznak.
Raáadásul szerintem ezeket már el is passzolták a feketepiacon a tálibok, hiszen minden mobilizálható lóvére szükségük van.
Érezd magad leugatva.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 328
37 388
113
  • Tetszik
Reactions: fitom

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Válassz szíved szerint :D
Szokásosan túltolod az elmúlt 2 napban.
Miiit?? :eek:
CSak ötletelünk Pakisztán ügyben. Más témát talán nem is említettünk.
De ne b@ssza már meg a hétszentség, hogy még azt se lehessen! :mad:
Különben mit csináljunk, ha dobálják nekünk a honvedelem.hu-s oda nem illő pakis bejegyzéseket.
Tudod ezt csinálja az infóhiány.
De emlékeim szerint ebből az infóhiányból/ötletelésből lett itt kipattanva pár olyan infó, amelyikről sehonnan senki sem súgott.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord