A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 802
4 966
113
Miután lassan kezdünk túl lenni a sokkon amit MG távozása okozott, had jegyezzem meg, hogy az eszme és a cél a fontos. Legyen jól felszerelt magyar haderő, és lehetőleg minél előbb. Az eddigi irányok alapvetően jók voltak (Leopard, PzH, Gidrán, NASAMS stb.), ugyanakkor már itt is emlegetjük egy ideje, hogy némi megrekedés tapasztalható. Csak találgathatunk, hogy mi az oka, van rá bőven lehetséges magyarázat (köztük akár a gazdasági helyzet is). És nem tudjuk mi lesz a folytatás. Felgyorsuló fejlesztések, beszerzések bizonyos területeken? Vagy pont az ellenkezője, azaz megtorpanás? Vagy - alig merem leírni - korábbi szerződések módosítása negatív irányba a csomagok megkurtításával?
Bízzunk benne, hogy nem a negatív vonulat fog eluralkodni. Pont O.V. az, akire még Maróth is úgy gondolt, hogy a 2010-es években egy látnok képességével jelezte előre a világban érvényesülő negatív tendenciákat és maga szorgalmazta a haderőfejlesztést. Szóval ha O.V. nem gondolta át ezt és fordított hátat a korábbi hozzáállásának, akkor látnia kell a sötét világpolitikai jövőt, és gazdasági helyzet ide vagy oda nem szabad leállni a fejlesztésekkel. Kíváncsi vagyok, hogy például a rendkívüli hadiadó meghozza-e a kívánt eredményt.
Hamarosan látni fogjuk a folytatást. Kincstári optimizmusom azt súgja, hogy hamarosan jön a Spike (talán erről is volt szó amikor kint jártak), látunk majd képeket a zalaegerszegi gyárról amint a termelés küszöbére ér, és beköszön valamilyen drón.
Viszont a negatív megérzés is elfogott, sajnos pont a NASAMS kapcsán. Mi van, ha a jelenlegi amerikai politikai garnitúra nem akarja leszállítani nekünk? Lehet, hogy emiatt puhatolóztak izraeli légvédelmi rendszerek iránt? Ez is kiderül pár hónapon belül, mert addigra érkeznie kellene a NASAMS első elemeinek.
Meglátjuk, hogy mi lesz utána, mindenesetre nekem tetszett az irány, hogy egy kis létszámú, modern, ütőképes, jól felszerelt honvédséget akart (talán) összeállítani, mert ugyebár közel sem állt össze a kép, a nyilvánosan lejött anyagok és megrendelések alapján csak valami hiányos dolog áll össze, egy teljes, komplex modern honvédség nem. Az igazság az, hogy nem tudjuk merrefele tartott MG, és szerintem azt még kevésbé fogjuk megtudni, mi lesz az új irány, mert szerintem kisebb sajtótranszparencia lesz.
Az az igazság, hogy MG nem volt látnok, aki olvasta a nemzetbiztonsági évkönyveket az tudta, hogy keményebb idők elébe nézünk biztpol téren, de sajnos több aspektusát sem kezelték ezeknek az új változásoknak a helyén, szóval a hírszerzés hiába irogatja a jelentéseit évente, ha senki sem veszi komolyan és nem tesz időben lépéseket. (pl vízgazdálkodás, és a honvédség fejlesztésének a megindulásával is azért rendesen várakoztak mielőtt beindult a bicikli...) Az igazsághoz hozzá tartozik az is, hogy szerintem akkor sem lennénk készen, ha a NER egyből a lovak közé csapott volna ezeken a kardinális területeken, de sokkal jobban is állhatnánk... de hát ez van a politika ilyen, a hátsó megvédése, és a hatalom újratermelésse mindig előbbre lesz az érdemi munkavégzésnél. A kérdés csak az, hogy mi értelme egy stabil, hosszú távon átívelő politikai rendszert fenntartani, ha semmi magasröptűt nem alkotunk? 12 év alatt hova jutott el a haderőfejlesztés? Lényegében megrendeléseket tudunk főleg felmutatni, mert meg viszonylag kevés dolog érkezett (lengyel_nem_mediknek ebben az egy dologban igaza volt). Hol tart a klímaváltozásra hazánk vízgazdálkodását felkészítő kormányzati stratégia 12 év alatt? Paks 2 meddig jutott el 12 év alatt? (ne feledjük, Gyurcsány indította útjára a Paks2 projektet, az már a NER előtt elfogadott volt)
Én úgy látom, hogy a haderőfejlesztés is az összes többivel együtt is csak cukormázazás, alatta mag nem sok minden történik... pedig 16 év 2/3-addal azért illene felmutatni valamit...
Mindenesetre ha legalább egy működőképes, NATO elvárásoknak eleget tevő token force-ot sikerülne kiállítanunk, a jelen állapotokhoz képest az is óriási haladás lenne, kb ehhez rendelhettük be a dolgokat...
 
  • Tetszik
Reactions: bel

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 984
5 311
113
Meglátjuk, hogy mi lesz utána, mindenesetre nekem tetszett az irány, hogy egy kis létszámú, modern, ütőképes, jól felszerelt honvédséget akart (talán) összeállítani, mert ugyebár közel sem állt össze a kép, a nyilvánosan lejött anyagok és megrendelések alapján csak valami hiányos dolog áll össze, egy teljes, komplex modern honvédség nem. Az igazság az, hogy nem tudjuk merrefele tartott MG, és szerintem azt még kevésbé fogjuk megtudni, mi lesz az új irány, mert szerintem kisebb sajtótranszparencia lesz.
Az az igazság, hogy MG nem volt látnok, aki olvasta a nemzetbiztonsági évkönyveket az tudta, hogy keményebb idők elébe nézünk biztpol téren, de sajnos több aspektusát sem kezelték ezeknek az új változásoknak a helyén, szóval a hírszerzés hiába irogatja a jelentéseit évente, ha senki sem veszi komolyan és nem tesz időben lépéseket. (pl vízgazdálkodás, és a honvédség fejlesztésének a megindulásával is azért rendesen várakoztak mielőtt beindult a bicikli...) Az igazsághoz hozzá tartozik az is, hogy szerintem akkor sem lennénk készen, ha a NER egyből a lovak közé csapott volna ezeken a kardinális területeken, de sokkal jobban is állhatnánk... de hát ez van a politika ilyen, a hátsó megvédése, és a hatalom újratermelésse mindig előbbre lesz az érdemi munkavégzésnél. A kérdés csak az, hogy mi értelme egy stabil, hosszú távon átívelő politikai rendszert fenntartani, ha semmi magasröptűt nem alkotunk? 12 év alatt hova jutott el a haderőfejlesztés? Lényegében megrendeléseket tudunk főleg felmutatni, mert meg viszonylag kevés dolog érkezett (lengyel_nem_mediknek ebben az egy dologban igaza volt). Hol tart a klímaváltozásra hazánk vízgazdálkodását felkészítő kormányzati stratégia 12 év alatt? Paks 2 meddig jutott el 12 év alatt? (ne feledjük, Gyurcsány indította útjára a Paks2 projektet, az már a NER előtt elfogadott volt)
Én úgy látom, hogy a haderőfejlesztés is az összes többivel együtt is csak cukormázazás, alatta mag nem sok minden történik... pedig 16 év 2/3-addal azért illene felmutatni valamit...
Mindenesetre ha legalább egy működőképes, NATO elvárásoknak eleget tevő token force-ot sikerülne kiállítanunk, a jelen állapotokhoz képest az is óriási haladás lenne, kb ehhez rendelhettük be a dolgokat...
Ő maga mondta ukrajna miatt vita volt hogy merre tovàbb!Úgylátszik ő maradt alúl...!Ha neres kerűl a helyère akkor RIP...!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 564
93 958
113
Az okozott smile nem annak szól, hogy a gatyámba élveztem, hanem mert amellett, hogy én is hasonlóan látom a Maróth menesztése körüli helyzetet, de a Pakisztáni haknizás kezd irritálóan a bőröm alá mászni. Az elmúlt 2 hónapban a mostani volt a harmadik honvédelem felső vezetésébe tartozó delegáció váltás. Ugye RSZR-rel kezdődött. Aztán idejött a fegyverzeti igazgatójuk. Most meg magas rangú szakmai küldöttség megy megint hozzájuk...
Mi a f@sz?!?!
Sőt Ruszin a héten megint kiment.

Hivatalos látogatásra érkezett Pakisztánba Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka, hogy megtekintse a Nemzetközi Védelmi Kiállítás és Szemináriumot.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 075
18 821
113
315627644_503478285152740_1200210186606063033_n.jpg

316037564_503478345152734_3801210577677986786_n.jpg

315640923_503478395152729_1193454821407458353_n.jpg
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 190
38 720
113

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 190
38 720
113
Ő inkább a gyárépítés, beüzemelést, működtetést csinálja szerintem a N7 élén. A vásárlások letárgyalása másé lesz szerintem, de még nem látszik egyértelműen ki. Ez a Gion Gábor mást kapott a névjegyére, mint amit MG csinált korábban, szóval biztos nem ő lesz a főbeszerző...
Most úgy tűnik az Orbán alátartozó katonai hivatal fogja ezt intézni...remélem hozzáértő kerül oda...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 834
113
Parancsnokváltás Veszprémben...

"A váltásra azért van szükség, mert miniszter úr feladatul szabta, hogy fel kell gyorsítani a haderőfejlesztést. Éppen ezért úgy döntöttem, hogy minden haderőnemnek lesz saját parancsnoksága. Az elköszönő parancsnok, Berec Zoltán dandártábornok pedig az Összhaderőnemi Műveleti Központ parancsnokhelyettese lesz” – fogalmazott dr. Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy.

Bardon Tamás ezredes parancsnok-helyettesi beosztásában kiválóan teljesített, jobb embert nála nem találtak volna a feladatra, ezért nevezték ki az MH LMVIK új parancsnokává.
Új parancsnok a Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ élén (Háttér magazin 2022.10.05.)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 834
113
Fókuszban a védelmi tervezés

Sándor Zsolt altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnokának helyettese november 17-én, csütörtökön a Honvédelmi Minisztériumban fogadta az Institute for Security Governance (ISG) amerikai delegációját.

Az ISG legfontosabb célja a szövetséges és partnerországok védelmi erőinek kapacitásépítés területén történő támogatása egyéni tanácsadással, oktatással és szakmai fejlesztési programokkal. A Magyar Honvédség 2020 óta működik együtt az ISG-vel.
 

alter ego

Well-Known Member
2022. március 22.
556
1 571
93
Miért ne akarnák leszállítani NASAMS-et? Hagyjuk már a hülyeséget és maradjuk a tényeknél!
NATO szövetségesek vagyunk, Orbán minden szankciót megszavaz. A szájkaratét meg hagyjuk! Ne Bayer-show faszságai alapján ítéld meg a külpolitikai kapcsolatokat, ahol az USA elleni magyar hadüzenetről merengenek azok a gyökerek!

Aktívan (!) semmit nem tesz az Orbán-kormány ami Washingtonban tényleg ki csapná a biztosítékot. Erre azért figyelnek.
Van RM löveges protója is. Ha nagyon ezt nézzük, az fegyverembargóig menő ellenállást jelent a részünkről a retardizmussal szemben amit az EU-ban tolnak, ez jórészt függetlennek tekinthető(bár Kínának knyvelik el úgyis). Viszont vannak nyugati alkatrészei, meg ukri motorja, szóval passz.
Értem, hogy egyrészt dél-amerikai tipusú banánköztársaság vagyunk, másrészt meg autoriter, kleptomán féldemokrácia, de azért Pakisztántól fegyvert venni, az még nekünk is sok lenne. Akkor már tényleg inkább modernizáljuk a t72-eseket ex-jugó együttműködéssel. Pakisztánnál még az is jobb. Mennyi másodvonalbeli hk kellene? Az ukrán helyzetből kiindulva 200 db ugyanannyit érne, mint a mostani nulla. Mindjuk két héttel ha tovább húznánk tőle.