A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Ezzel van egy olyan aprócska problèma,hogy illene hozzá kibaszott jó kèpzès,fegyverzet,felszerelès.
Jó fizikum.
Ha az ellensèg vonalai mögött akarják ezt alkalmazni.

Ebből ma a tartalèkosoknak nincs semmi.

Masrèszt nekünk nincsenek olyan földrajzi adottságaink,amiket erre ki lehet használni.


Az autonómiat igènylő kis csoportok ha üss ès fuss taktikát alkalmaznak, az ok. De ezt megnèznèm az ellensèges vonalak mögött. o_O
Melyik csoport meddig húzná.
Szerintem az elgondolás az, hogy a harcok mobil időszakában kell csak "vonalak mögötti" harcra gondolni. Nem megmerevedett vonalak mögé dobálunk be területvédelmiseket. Hiszen az az alapvető helyzet, hogy egyik szomszédunk sem tudna (ide értve az Ukránokat is) reguláris erőkből klasszikus gördülő frontos támadásokat indítani. Ha meg az utak mentén folyik az előrenyomulás akkor ott igen gyakran találhatja magát egy szakasz vagy egy raj a front vonal rossz oldalán
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 586
14 894
113
Szerintem az elgondolás az, hogy a harcok mobil időszakában kell csak "vonalak mögötti" harcra gondolni. Nem megmerevedett vonalak mögé dobálunk be területvédelmiseket. Hiszen az az alapvető helyzet, hogy egyik szomszédunk sem tudna (ide értve az Ukránokat is) reguláris erőkből klasszikus gördülő frontos támadásokat indítani. Ha meg az utak mentén folyik az előrenyomulás akkor ott igen gyakran találhatja magát egy szakasz vagy egy raj a front vonal rossz oldalán
Mondjuk sajna az ukránok ha nem hadakoznának a ruszkikkal, a mostani haderejükkel eltolnának minket.

Ès akkor aki odaát maradt,iparkodhatna a vonal után.

De ehhez megint kellenek azok a kèpessègek amiket felsoroltam ès hiányzik.

Raadásul annyival nagyobb a haderejük, a leszakadó csapatokra is jutna erő ami felszámolja őket.

De ez szerintem kicsit távol áll attól, hogy vezetèsi pontokat,utánpótlási vonalakat pusztítson ott,abban a környezetben ahol èl,amit ismer.

Ok lehet èn èrtem fèlre, de nekem az jön le, nem bedobáljuk.

Hanem hagyják hogy átmenjen rajtuk a front.

Megjegyzem ez sem ördögtől való.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Masrèszt nekünk nincsenek olyan földrajzi adottságaink,amiket erre ki lehet használni.
Én laikusként azt gondolom, hogy szerintem meg éppen, hogy van. Csak nem hegyekben, meg vízmosásokban, meg ilyenekben kell gondolkodni; gondold el, például mennyi csatorna van az Alföldön, telis-tele van szőve, ami nem lehetetleníti el, de megnehezíti a mozgást, esetleg nagy kerülőket is kell tenni, vagy műszaki egységeket is igénybe kell venni. Az ezeken átmenő átereszek, hidak felszámolása, elaknásítása, akár kisebb erőkkel való védelme (átkelés megakadályozása, lassítása, élő és technikai erők elvonása máshonnan az ellenség részéről) nem igényel feltétlen nagy egységeket és nagyon nagy speciális (SF-es) tudást. (És a kurgánokról, amikért elég heves harcokat tudnak vívni nem is beszéltünk; lásd Saur-Mogila.)
Ezen felül az ellenség se mindenhol csúcsszuper hájtek teknikával és különleges műveleti erőkkel venne részt egy háborúban, hanem neki is meglennének azok a kevésbé fontos helyei, ahol lehet, hogy épp kisebb (vagy szinte semmilyen) harcértékű erőket vetne be, mint a majdani tartalékosok.

Nem feltétlen kell arra gondolni, hogy az ellenséges vonalak mögött mélyen tevékenykednek. De ha teszem azt megkap valaki egy katonai kiképzést, akár már nem is szolgál, akkor is sokkal jobban tud megfigyeléseket tenni, jobban észrevehet mozgásokat és tudja jelenteni, mint aki nem kapott ilyen kiképzést. Mit jelentsen egy laikus, elment három tank -mert ez jött a médiából, közben meg nem tank, hanem IFV, esetleg még asse, de zöld volt, meg gurult.... vagy elment egy katonai menetoszlop -mik voltak benne, nem tudom, de mind zöld volt.....
De mint mondta Böröndi akár lehet erre is használni őket... nem azt jelenti, hogy minden tartalékosnak, minden feladata ez lenne. (Egyébként a tartalékosok között se csak öröktől fogva civilek vannak.)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 994
32 964
113
Gerilla=partizán.Csak más nyelven.Napoleon spanyol háborúja kapcsán terjedt el a gerilla megnevezés.Mindkét kifejezés ugyan azt takarja,kb népi ellenállást.Maga a harcmód mindig is létezett.A "kis háború" egy formája.
Területvédelmi erők harcolhatnak gerilla módszerekkel,de nem csak azzal.Statikus védelmi szerepük is van.Ez jelenthet objektumvédelmet (infrastruktúrális elemek szabotázs elleni védelmét),de jelenthet megfelelő helyen (esetünkben elsősorban lakott terület/városvédelmet) védőkörletek állóvédelmét.Ez is mindig is létezett a háborúk történetében.Ilyen feladatokra rendszerint jol beváltak az alapvetően gyenge,gyengén képzett és felszerelt miliciák-ellentétben a nyilt csatával,manőverező harccal,ahol viszont inkább káros a bevetésük,mint hasznos.
Amennyit tudok a Szittya alegységek tervezetéről (@krisss ,talán ismertetheti,hogy most hol is tart,kb mit is takar),az egy portyázó alegység-ami azt illeti,a (kinek melyik szimpi) partizán/gerilla vadász alegységek szervezete ilyen,mint a Szittya alegységeké.lényegében modernkori könnyűlovasság/könnyűgyalogság,modernkori hajdúk és kozákok.
Szittya gondolkodásmód szöveg viszont csak egy nagy hülye propiszöveg,minden tartalmi értelem nélkül.Nem jelent az égvilágon semmit
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Ocses

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 586
14 894
113
Gerilla=partizán.Csak más nyelven.Napoleon spanyol háborúja kapcsán terjedt el a gerilla megnevezés.Mindkét kifejezés ugyan azt takarja,kb népi ellenállást.Maga a harcmód mindig is létezett.A "kis háború" egy formája.
Területvédelmi erők harcolhatnak gerilla módszerekkel,de nem csak azzal.Statikus védelmi szerepük is van.Ez jelenthet objektumvédelmet (infrastruktúrális elemek szabotázs elleni védelmét),de jelenthet megfelelő helyen (esetünkben elsősorban lakott terület/városvédelmet) védőkörletek állóvédelmét.Ez is mindig is létezett a háborúk történetében.Ilyen feladatokra rendszerint jol beváltak az alapvetően gyenge,gyengén képzett és felszerelt miliciák-ellentétben a nyilt csatával,manőverező harccal,ahol viszont inkább káros a bevetésük,mint hasznos.
Amennyit tudok a Szittya alegységek tervezetéről (@krisss ,talán ismertetheti,hogy most hol is tart,kb mit is takar),az egy portyázó alegység-ami azt illeti,a (kinek melyik szimpi) partizán/gerilla vadász alegységek szervezete ilyen,mint a Szittya alegységeké.lényegében modernkori könnyűlovasság/könnyűgyalogság,modernkori hajdúk és kozákok.
Szittya gondolkodásmód szöveg viszont csak egy nagy hülye propiszöveg,minden tartalmi értelem nélkül.Nem jelent az égvilágon semmit
Valószínű L.O.B viszont leragadt a jugoszláv partizánoknál.
Ès mèg terroristát is kiálltott.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 994
32 964
113
Valószínű L.O.B viszont leragadt a jugoszláv partizánoknál.
Ès mèg terroristát is kiálltott.
Nagyon tágak itt a határok.VietCong példul egy gerillaszervezet volt,de igen vastag reguláris kiegészitéssel.És alkalmazott terrort a harcban (dél vietnámi vidéki lakosság feletti uralom megszerzésére).
És a klasszikus mondás szerint,ki az egyiknek szabadságharcos,az a másiknak terrorista.
Jugó partizánok meg főleg egymást irtották,a háború alatt.A vajdasági/dalmáciai (ott az olaszokat ölték) vérengzéseket már a harcok lezárulása után csinálták Titó szerb kommunista csapatai.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 715
5 215
113
Nekem úgy tűnik ehhez szinte SOF képességekre és felszerelésre van szükség.
Nem tudom elképzelni, hogyan képzelik ezt követően vitelezni hétvégi katonákkal.
Mi lesz a mostani tartalékosok java részével? Kirugják őket, és keresnek helyettük erősebb, ügyesebb, okosabb személyeket?
Nem a hivatásos állományt kellene tolni?
Jó lenne arra is tervet készíteni, hogy nem száll meg minket idegen hatalom, mert van egy megfelelő méretű, jól felszerelt, jól kiképzett hivatásos haderőnk.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 586
14 894
113
Én laikusként azt gondolom, hogy szerintem meg éppen, hogy van. Csak nem hegyekben, meg vízmosásokban, meg ilyenekben kell gondolkodni; gondold el, például mennyi csatorna van az Alföldön, telis-tele van szőve, ami nem lehetetleníti el, de megnehezíti a mozgást, esetleg nagy kerülőket is kell tenni, vagy műszaki egységeket is igénybe kell venni. Az ezeken átmenő átereszek, hidak felszámolása, elaknásítása, akár kisebb erőkkel való védelme (átkelés megakadályozása, lassítása, élő és technikai erők elvonása máshonnan az ellenség részéről) nem igényel feltétlen nagy egységeket és nagyon nagy speciális (SF-es) tudást. (És a kurgánokról, amikért elég heves harcokat tudnak vívni nem is beszéltünk; lásd Saur-Mogila.)
Ezen felül az ellenség se mindenhol csúcsszuper hájtek teknikával és különleges műveleti erőkkel venne részt egy háborúban, hanem neki is meglennének azok a kevésbé fontos helyei, ahol lehet, hogy épp kisebb (vagy szinte semmilyen) harcértékű erőket vetne be, mint a majdani tartalékosok.

Nem feltétlen kell arra gondolni, hogy az ellenséges vonalak mögött mélyen tevékenykednek
Ebben igazad van. Ezekre egy ilyen könnyű lövèsz alegysèg alkalmas.
Jó is.

De èn arra a mondatra reagáltam ahol a vonalak mögötti harcról beszèl B.

Úgy gondolom a szittya/tartalèkos alegysègek legkissebb százalèkban alkalmazott bevetèsi formája lenne.
Ha egyáltalán lenne.

De ha teszem azt megkap valaki egy katonai kiképzést, akár már nem is szolgál, akkor is sokkal jobban tud megfigyeléseket tenni, jobban észrevehet mozgásokat és tudja jelenteni, mint aki nem kapott ilyen kiképzést. Mit jelentsen egy laikus, elment három tank -mert ez jött a médiából, közben meg nem tank, hanem IFV, esetleg még asse, de zöld volt, meg gurult.... vagy elment egy katonai menetoszlop -mik voltak benne, nem tudom, de mind zöld volt....
Mazari sharifban sètáltunk 4en.
Egyszercsak befordult 2 cv90 velünk szemben.

Hárman egyszerre kèrdezik.
Vazeg milyen tankok ezek?
Az egyik harckocsizókènt vègzett szentendrèn. :D

Kabulban cougarrl vittek minket.
A helikopterrel való ismerkedès/begyakorlás közben, nèzegettük a mellettük álló tigereket.
Alig tudtam lebeszèlni a többieket, hogy megkèrdezzèk a francoákat az hány embert tud a szemèlyzeten kívül vinni.:confused:

Tűzszerèsz srác válltig allította, hogy az apache gèpágyúja 23mm-es.
Istennek nem tudtam meggyőzni róla hogy 30 milis.
Mèg úgy sem hogy mondtam az "keleti" kaliber.
Ès nem fura neki,hogy más nyugati harceszközö 20/25/30 milis az álltalános.
Stb.

Amúgy ideális esetben igazad van.
De èn ismerek tartalèkost aki nem tudja mi a különbsèg egy svéd meg egy ak között.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 586
14 894
113
Nagyon rá vagytok függve erre a vonalak mögötti fèlmondatra.

Nem az a fő szempont, a működési minta a lengyel területvédelmi erők.
Spec èn 2 dolog miatt írtam hozzá a tèmához.

Egyrèszt mert fogalmak lettek keverve.

Masrèszt mert eddig párszor beszèlgettünk már a tartalèkosaink kèpessègeiről.
Kb mire lehetne őket alkalmazni.

Ès úgy gondolom mind a könnyűlövèszkedèstől, saját vonalakon innen.
Mind a gerrillaharctól nagyon távol vannak.

Kikèpzèsben.
Kikèpzettsègben.
Szemèlyi felszerelèsben.
Fegyverzetben.
Jarművekben.

Az álltalam ismert tartalèkosok motívacióban is.

Szóval eddig még van a nevük.o_O

Mert hiába van egy kibaszott aknavetőgyárunk èvek óta, mèg azt sem tudtunk venni egy darabot sem.:hadonaszos:
Vagy nem publikus.

Ès ahogy leírtad ezeknek az alegysègeknek akkor lessz èrtelmük ha telirakod őket iranyított ès nem irányított pancèltörő fegyverekkel.
Meg aknavetőkkel.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
A gerilla harcmodor kialakulása nagyban kapcsolódik a partizánmozgalmakhoz és az àltaluk alkalmazott taktikàhoz. Főleg, hogy amiről a nevét kapta a latin amerikai guerillàk is inkább voltak partizànok mint bàrmifélé reguláris haderő.
A partizánok kialakulása kapcsolódik a gerilla harcmodorhoz - gerilla volt előbb.

A nevét meg a Félszigeti Hadjáratban kapta /1807-14. Ibér félsziget, Napoleon ellen/ és itt is alakult ki.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 586
14 894
113
Nekem úgy tűnik ehhez szinte SOF képességekre és felszerelésre van szükség.
Nem tudom elképzelni, hogyan képzelik ezt követően vitelezni hétvégi katonákkal.
Mi lesz a mostani tartalékosok java részével? Kirugják őket, és keresnek helyettük erősebb, ügyesebb, okosabb személyeket?
Nem a hivatásos állományt kellene tolni?
Jó lenne arra is tervet készíteni, hogy nem száll meg minket idegen hatalom, mert van egy megfelelő méretű, jól felszerelt, jól kiképzett hivatásos haderőnk.
Ez bevett szokás hogy a helyieket kèpzik ellenállónak.

Csak más ezt egy vietnami dzsungelben,vagy afganisztánban kivitelezni, mint az alföldön.

Persze nem lehetetlen de eddig mèg nem tartunk ráutaló jelet.

De ahogy krisss írta,kicsit talán túlpörögtük azt a fèlmondatot.

Uborkaszezon. :rolleyes:

Spike lövèszet volt?
Vagy mi a faszom.

Már ami volt arról sem tudósít a HM?

Mind mellèment? Csaknem.
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 963
30 200
113
1684398375688-png.5154770
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 715
5 215
113
Ez bevett szokás hogy a helyieket kèpzik ellenállónak.

Csak más ezt egy vietnami dzsungelben,vagy afganisztánban kivitelezni, mint az alföldön.

Persze nem lehetetlen de eddig mèg nem tartunk ráutaló jelet.

De ahogy krisss írta,kicsit talán túlpörögtük azt a fèlmondatot.

Uborkaszezon. :rolleyes:

Spike lövèszet volt?
Vagy mi a faszom.

Már ami volt arról sem tudósít a HM?

Mind mellèment? Csaknem.
Én csak kissé túlzónak érzem a tartalékos rendszer súlyozását a kormányzati kommunikációban, miközben a hivatásos állományról, a tényleges honvédségről és annak a fejlesztéséről nem sok szó esik.
Persze előszeretettel mondanak olyanokat, hogy "a háborút a hivatásosok kezdik, de a tartalékosok fejezik be, mert addigra a hivatásosok elfogynak".
Hát a jó édes anyját az ilyennek!
Eseteg úgy kellene tervezni és gazdálkodni, hogy a hadsereg győzni tudjon, nem pedig a hősi halálra készülni valami bukott szabadságharcos ócska romantika miatt.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 586
14 894
113
Én csak kissé túlzónak érzem a tartalékos rendszer súlyozását a kormányzati kommunikációban, miközben a hivatásos állományról, a tényleges honvédségről és annak a fejlesztéséről nem sok szó esik.
Persze előszeretettel mondanak olyanokat, hogy "a háborút a hivatásosok kezdik, de a tartalékosok fejezik be, mert addigra a hivatásosok elfogynak".
Hát a jó édes anyját az ilyennek!
Eseteg úgy kellene tervezni és gazdálkodni, hogy a hadsereg győzni tudjon, nem pedig a hősi halálra készülni valami bukott szabadságharcos ócska romantika miatt.
A tartalèkosok valamilyen szinten sikersztori.
Hisz 18db-ról 13 èv alatt talán 12000 főre nőtt.

Ez elvitathatatlan ès pozitív változás.

Hogy ez az "erő" mire lenne kèpes az megint más kèrdès.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 409
67 577
113
Én csak kissé túlzónak érzem a tartalékos rendszer súlyozását a kormányzati kommunikációban, miközben a hivatásos állományról, a tényleges honvédségről és annak a fejlesztéséről nem sok szó esik.
Persze előszeretettel mondanak olyanokat, hogy "a háborút a hivatásosok kezdik, de a tartalékosok fejezik be, mert addigra a hivatásosok elfogynak".
Hát a jó édes anyját az ilyennek!
Eseteg úgy kellene tervezni és gazdálkodni, hogy a hadsereg győzni tudjon, nem pedig a hősi halálra készülni valami bukott szabadságharcos ócska romantika miatt.
Ebben is van igazsàg, de ugyanakkor teljesen igaza van. A kevés szupermen szerzôdéses élvonalas technika ide vagy oda, legkésôbb akkor kiesik javarészt amikor elfàradnak és a technikàjuk miatt mindenhol is ott kell lenniük szóval ez még akkor is bekövetkezik, ha nem hullanak el. Szóval igaza van.

A szittya és/vagy tartalékosoknak meg kellene alkotniuk a sajàt szintükön a tàmogató nehéztechnikàs egységeket,.mert az egyszerûen a sikeres mûködéshez muszàj. A többit meg màr kifejtettem évek alatt.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and J.G.