Ez a van pénz, nincs pénz téma.
Az állam, központi költségvetés, éves kiadása jövőre 30.000 mrd HUF lesz.
Ez rengeteg pénz. Ebből lehet pénz mindenre meg semmire se.
Minden mindig attól függ, hogyan alakulnak az adóbevételek és a kiadások.
Egy ekkora büdzsében 10 - 20 mrd-os kiadás apró. Lazán odaadható.
De mivel egy országról beszélünk ezer ilyen apró jogos kiadás van, ami együtt már rengeteg pénz.
Érdemes megnézni mire költi az állam ebből a 30.000 mrd-ból.
Általában arra költ a legtöbbet, ahol folyamatos a panasz, hogy nincs pénz.
Ezek általában feneketlen lyukak.
Nyugdíjak 6.000 mrd. Mégis rengeteg nyugdíjas alig jön ki a nyugdíjából. Struktúrális probléma az elöregedő társadalom. Kevesebb ember tart el az adójából egyre több és tovább élő nyugdíjast.
Egészségügy. 4.500 mrd. Egyre jobb, de drágább műtéti és gyógyszeres kezelések vannak.
Uniós programok. 3.600 mrd. Itt mindig az a mese, hogy ezek a beruházások Uniós támogatásból vannak. De mindig csak részben, mindig kell mellé tenni önrészt. Minket meg direktbe úgy szivatnak Brusszelből, hogy még a megítélt Uniós pénzt is utólag év, évek múlva utalják, addig a magyar költségvetés állja.
Direkt uniós befizetés. 700 mrd. Ebből finanszírozzuk azokat az intézményeket, akik utána keresztbe tesznek nekünk.
Hitelek kamatkiadasai. 3.000 mrd. Ezért terelik a megtakarításokat állampapírba, hogy az állampapírok kamatait lenyomják.
Energiatamogatas. 1.300 mrd. Itt idenhez képest 1.000 mrd-al kevesebb kiadással számol az állam, remélve, hogy jövőre nem lesz gáz meg olajrally. Ez nemcsak a lakossági rezsicsöki. Állami, önkormányzati intézmények, versenyszektor. És ez nem az enrgiakiadás. Hanem az energiaárak növekedése által ütött direkt lyuk. Emellett még rengeteg negatív hatása van.
Tehát amikor beszélünk a tanárbéremelésről, hogy várunk az Uniós pénzre.
Az Uniós pénz arra szolgál, hogy hamarabb kapjanak emelt bért. Pl. Idén legyen 20%-os béremelésük. Itt a béremelés fele, 10% jönne Uniós forrásból. Tehát a másik 10% és a 22-es bérük állami kiadás. Ráadásul ez az Unios támogatás nem végtelen, 2 évre szól. Utána ezt a maradék részt is az állam állja. Az egész arról szól, hogy 2 évvel korábban több pénzhez jussanak. De a pedagogusbérek kevesebb mint 10%-át állnà 2 évig az unió.