A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 190
113
Most hétvégén hallottam, hogy "más" űrméretű aknavetőt is raknak majd a gidránra (gondolom a 81-est). Remélem, igaz lesz.
Reméljük.Szerintem a Gidránnak nagy a 120milis.Cipőskanállal van beleszuszakolva.
Ha én román lennék és a Tiszáig szeretnék csak terjeszkedni, akkor a Duna hídjait a legnagyobb nyugalommal lőném szét.
Meg a Tisza hidakat is.
És itt nem is kell arra gondolni,hogy totál lerombolnak egy hidat.Olyan rombolást is lehet végezni,hogy aztán hadihidkészlettel gyorsan kijavithassák,ha odaérnek.
Egyébként Karabakhban az azeriek próbáltak lerombolni egy hidat LORA rakétával,hogy elvágják a védekező örményeket az utánpótlástol.
 
  • Tetszik
Reactions: Tumpek and endre

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Reméljük.Szerintem a Gidránnak nagy a 120milis.Cipőskanállal van beleszuszakolva.

Meg a Tisza hidakat is.
És itt nem is kell arra gondolni,hogy totál lerombolnak egy hidat.Olyan rombolást is lehet végezni,hogy aztán hadihidkészlettel gyorsan kijavithassák,ha odaérnek.
Egyébként Karabakhban az azeriek próbáltak lerombolni egy hidat LORA rakétával,hogy elvágják a védekező örményeket az utánpótlástol.
Celeb , 192 centi vagyok , 100 kiló , elég kényelmesen elfértem abban a Gidránban , meg még három másik hasonló méretű srác is…
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 084
38 481
113
Reméljük.Szerintem a Gidránnak nagy a 120milis.Cipőskanállal van beleszuszakolva.

Meg a Tisza hidakat is.
És itt nem is kell arra gondolni,hogy totál lerombolnak egy hidat.Olyan rombolást is lehet végezni,hogy aztán hadihidkészlettel gyorsan kijavithassák,ha odaérnek.
Egyébként Karabakhban az azeriek próbáltak lerombolni egy hidat LORA rakétával,hogy elvágják a védekező örményeket az utánpótlástol.
2022-ban az ukránok vagy 100 227mm-es HIMARS rakétát lőttek ki az antonovkai hídra és nem dőlt össze: még hetekig használható maradt.
Egyébként a Dunán 23 híd van jelenleg ha jól emlékszem: egyszerűen lehetetlen lerombolni mindet távolról.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 790
113
Vezérezredesi látogatás a székesfehérvári dandárnál...

A látogatásakor tartott állománygyűlésen Böröndi Gábor vezérezredes tájékoztatta a katonákat az idei évben várható feladatokról, a dandárt is érintő változásokról. Beszédében kitért a kiképzési programok fejlesztésére, szólt a haditechnikai eszközök beszerzésének folytatásáról, az élet- és munkakörülmények további javításáról, valamint a tartalékos állomány felkészítéséről.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and Bálint

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 752
5 375
113
Jóval több lőszer?

A lynx is elbír nagyobb gèpágyút, meg a Leo is ágyút.

Mindennek van előnye hatránya.
Talán rosszul emlékszem, de mintha az av-s gidrán bemutatója utánazt írta volna @krisss , hogy valamilyen utánfutós megoldással tud majd több gránátot magával vinni. Egyébként meglepően sok elfér benne.
Nekem inkább a fülke küzdőtértől való elszeparálásának a hiánya miatt vannak fenntartásaim a bemutatott prototípussal.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 084
38 481
113
Jóval több lőszer?

A lynx is elbír nagyobb gèpágyút, meg a Leo is ágyút.

Mindennek van előnye hatránya.
A 81-es kb. 5,8 kilométerre lő maximum, a 120-as meg kb. 10 km-re - biztonságosabb távolságról lőhet: nem szedi ki akármelyik ATGM. A gránát tömege 3x nagyobb a 120-asnak így jobban pusztít. 120-ashoz van pl. izraeli Iron Sting irányított gránát ami pont bele talál egy lövész árokba ha kell, sőt mozgó harckocsi is eltalál SAL rávezetés miatt.
A több lőszert leszámítva a 81-es mindenképp gyengébb konstrukció lenne.

Talán egyetlen ok ami miatt talán még is 81-es kenne az az hogy, a Gidrán alváz még sem bírja annyira a 120-as reakció erejét, mint ahogy azt mondják és ezért kell rá ez a kisebb "borsó lövő".
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 084
38 481
113
Talán rosszul emlékszem, de mintha az av-s gidrán bemutatója utánazt írta volna @krisss , hogy valamilyen utánfutós megoldással tud majd több gránátot magával vinni. Egyébként meglepően sok elfér benne.
Nekem inkább a fülke küzdőtértől való elszeparálásának a hiánya miatt vannak fenntartásaim a bemutatott prototípussal.
Minden 2. vagy 3. járműre kell egy lőszerszállító Gidrán: egymásnak háttal állnak és 8-10 perc alatt feltöltik aztán mehet is dolgára az önjáró AV.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 190
113
Celeb , 192 centi vagyok , 100 kiló , elég kényelmesen elfértem abban a Gidránban , meg még három másik hasonló méretű srác is…
Lőszerkezelés?Lőszer mennyiség?Lőelem állitás?Tűziv?
2022-ban az ukránok vagy 100 227mm-es HIMARS rakétát lőttek ki az antonovkai hídra és nem dőlt össze: még hetekig használható maradt.
Egyébként a Dunán 23 híd van jelenleg ha jól emlékszem: egyszerűen lehetetlen lerombolni mindet távolról.
Azeriek se tudták lerombolni LORAval a hidat.Túl gyenge volt hozzá a harci rész.
De nem csak ballisztikus rakétával lehet rombolni egy hidat.Mélységi felderitők felrobbantják,légierő siklóbombával kiszedi.
De ami lényegesebb,hogy magukat a teherautókat is támadják.Portyázó gépesitett osztagok,légierő,diverzánsok,dronok.(Ukrainábol hány teherautót kiszedő dronos videó van fent a neten?Háború elején meg a BTG-k utánpótlás nélkül maradtak,mert a teherautókat a területvédelmisek szétlőtték)
man_hx_18-330_aad2008_02_dvdb08.JPG

Hadműveleti területen páncélvédelem,önvédelmi képesség és terepjáró képesség kell.(konkrét teherautó márka most mellékes)
Hogy 10-20 év múlva milyen lesz az MH,azt majd utólag megmondom.De valahogy erős kétségeim vannak,hogy lesz akkora manővererőnk,hogy képesek legyünk 200-300km-es konvencionális összefüggő frontvonalat kialakitani.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 678
15 137
113
A 81-es kb. 5,8 kilométerre lő maximum, a 120-as meg kb. 10 km-re - biztonságosabb távolságról lőhet: nem szedi ki akármelyik ATGM. A gránát tömege 3x nagyobb a 120-asnak így jobban pusztít. 120-ashoz van pl. izraeli Iron Sting irányított gránát ami pont bele talál egy lövész árokba ha kell, sőt mozgó harckocsi is eltalál SAL rávezetés miatt.
A több lőszert leszámítva a 81-es mindenképp gyengébb konstrukció lenne.

Talán egyetlen ok ami miatt talán még is 81-es kenne az az hogy, a Gidrán alváz még sem bírja annyira a 120-as reakció erejét, mint ahogy azt mondják és ezért kell rá ez a kisebb "borsó lövő".
Mind igaz.
Ezen a felvètelen


nem látszik hogy nagyon mozdulna a jármű. De persze ebből nehèz levonni következtetèst.

De ennèl kisebb jarművekre is szoktam 120-t rakni. Nem hinnèm hogy nem bírja.

De èn nem vetnèm el a 81 milist sem. Nem vèletlen van annyi helyen rendszerben
81milist századszinten támogató szakaszban el tudnèk kèpzelni gidránon. Ma is vagy 81 vagy 60 milis van.
Zaszlóalj szint meg 120mili.