A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Én amondó vagyok, hogy a felszerelést (minden ami a katonán van) a-z ig meg kell oldani itthoni gyártásban. Fegyvereket vegyünk mondjuk 2 fajtát. Glock+ Bren. Mind a kettőt licencben kell gyártani vagy itthon összeszerelni, vagy csak részben gyártani. Ezek lőszerét is itthon kell gyártani, de mondjuk mesterlövész fegyvert+nehezebb géppuskákat már inkább vennék, de lőszerük gyártásához akkor is ragaszkodnék.
Komolyabb teknika.
Ha mondjuk Iveco LMV-kategóriát akar beszerezni a MH, abból mennyi kéne? 40-60? Azt meg kell venni és kész. CV-90/Leo/tüzérség? Egyértelmű: nem is gondolkoznék gyártáson, a kis mennyiségek miatt csakis vétel(bár egy 100+mennyiségű CV-90nél már annyira nem egyértelmű,).
Ha mondjuk leváltjuk a BTR-eket, azt viszont meg ne mondjátok nekem, hogy ahhoz 40-60 gép kell. Pl.:Rosomak. 30.000+20.000 tartalékos haderőnél minimum kéne 200-300 darab, alaphangon. Ez meg már az a mennyiség, amit érdemes itthon gyártani, és mondjuk pont egy RABA ki is tudja vitelezni. Jöhettek most azzal, hogy "mit tud a RABA", de ha HAMM-úthengereket ők gyártják bérmunkába (igen, a fémlapokat is ők vágják, hegesztik, összerakják, majd átadják) , teherautóik sem rosszak, így szerintem egy teljes vagy részleges Rosomak gyártást is meg tudnának oldani.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz and emel

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 847
113
Érdekes módon a horvátoknak megérte kifejleszteni a VHS karabélyt, pedig kisebb ország, mint mi. És úgy néz ki a közel-keletre el is tudják passzolni a terméket.
Nekünk a minimum egy licenc lenne, de hát 8000 fős aktív állományra tényleg nem érdemes gyártani semmit... Minimum el kellene érni a 20000 fő körüli harcoló létszámot.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 293
68 382
113
Ez az Ipoly 10M ERGYA rendőrségi bakancs 37 600,- Forintba kerül a belügynek:
204.jpg


Ennyi pénzbe kerül egy Haix X21 is:
34720.jpg
Az Ipolyénak kicsit olyan holdjárós fazonja van. Az újabb 2015M Ipoly sem megfelelő? Mi vele a gond?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 961
123 581
113
Az, hogy nehéz, kényelmetlen, nyáron meleg télen hideg, fél év alatt szét megy. És az anyagminősége a jó fajta könnyűipari hulladékokét karistolja alulról.
 
  • Tetszik
Reactions: therob and tindalos

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Ha mondjuk leváltjuk a BTR-eket, azt viszont meg ne mondjátok nekem, hogy ahhoz 40-60 gép kell. Pl.:Rosomak. 30.000+20.000 tartalékos haderőnél minimum kéne 200-300 darab, alaphangon. Ez meg már az a mennyiség, amit érdemes itthon gyártani, és mondjuk pont egy RABA ki is tudja vitelezni.

fixen olcsobban megvehető Lengyelektől akiknél már kész a gyár, fel van szerelve spec eszközökkel a gyár, melósok kiképezve...
pl Ha Lengyelektől veszük vehetünk 300 Rosomakot, ha mi gyártjuk akkor ugyanannyiból 200at.

----

Mégegyszer leírom, utoljára lassabban hátha.

Kell pl két dolog.
X és Y.
3ba kerül X darabja, ha 200at gyártunk le. De ha 400at gyártunk le akkor már csak 2re jön ki darabja.
Y is 3ba kerül ha legyártunk 200at. De ugyanúgy csak 2be kerül darabja ha 400at gyártunk belölle.

Ha mindkettőt legyártjuk akkor az kerülni fog nekünk 200*3+200*3=1200ba.

Ellenben ha megyegyezünk akárkivel, hogy Xből mi gyártunk 400at és utána fele megy nekik, ők meg gyártanak Yból 400at és fele jön hozzánk akkor az kerülni fog 400*2=800ba.

A végén haderőnk rendelkezni fog X és Yal is. Csak első esetben az került 1200 másik esetben 800ba.
Eközben pedig nem 2 termékből gyártunk 2*200at hanem egyből 400at. Azaz a termelés is megvalosul.

Így eléggé egyszerű,


A BIZTONSÁG NEM ÜZLETI KÉRDÉS.

Értem én, hogy te még tankot is terveztetnél, saját meghajtással, csak aztán amikor vége a projektnek és kiderül, hogy 20 árából mert többre már nem maradt keret vehettél volna 500db Leo2A7+t is akkor az már kb a hazaárulás kategóriája.
 
  • Tetszik
Reactions: shornet24

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Értem én, hogy ennyi nekik, annyi nekünk stb. De mi olyant tudunk mi amit más nem? Semmit. Sőt, duplán semmit. V4-ből már lassan mindenki cserélt, vagy ha még nem, megvan a koncepciója, amíg nálunk szép hangzatos ígéreteknél, meg (mi) a találgatásoknál tartunk. Amit te mondtál az tök jó.... lett volna 10-20évvel korábban :(
Gyártani nem csak azért gyárthatunk, mert sok kell és akkor gyártsuk mi.
Gyártásnak sok előnye is van. sokszor beszéltünk itt róla, hogy az adott iparágnak nagy lökést adhat, nem beszélve arról, hogy esetleges konfliktus esetén ha pótolni kell veszteségeket, nem a semmihez kell nyúlni(de ez helyzetünkben a legvadabb gondolat).
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 293
68 382
113
Meglehet. Nekünk anno a surranó helyett adtak Haix GSG9-et úgy 10-12 éve. Nagy szám volt, ha jól emlékszem az EU adta rá a pénzt, meg a 110000ft mindent tudó kabátra is, meg gyanítom arra a 22000ft -os hosszú szárú lövészkesztyű szerűségre is mert teljesen idegen volt a szabása és gora texes anyaga a korábbi és bevett szabvány cérnakesztyűtől. Akkoriban még mindenki surranóban mászkált a rendőröknél,BV-nél,meg a Honvédségnél is. Max egy két kivételes személy hordta a saját BW bakancsát vagy ilyesmi. Azután kezdték el másolgatni itthon felsőbb parancsra, gondolom meglátták benn a pénzt is mert a Haix 2x annyiba került mint a surranó, már akkor 30-35000 körül volt, korszerűsíteni is illett mert bizony látványos volt a különbség a surcihoz képest. Szerintem a fejeseknek akkor esett le hol tartunk valójában a nyugathoz képest.
Használatra hogy őszinte legyek fura volt a GSG nekem, merevebb volt mint a surranó, de aztán megszokta az ember,és voltak olyan jó tulajdonságai hogy télen melegebb volt és annyira nyáron se rohadt bele az ember lába, és sokkal kevésbé és nehezebben ázott be, gyakorlatilag csak egyszer kétszer, de akkor extrémet kapott, pedig sose kentem azzal a drága boxal,sima gyorsfényt kapott csak. Igazából hatalmas előrelépés volt, csak ne lett volna olyan merev. Egész jó állapotban van még most is igaz 2008 óta nem hordtam, elraktam hátha kell egyszer, de nekem most már biztos nem fog, lehet meghirdetem valahol. Most telente egy osztrák Bundesheer bakancsot hordok, na az brutál masszív, rendes bőr, és nehéz is de még pár évig kiszolgál szerintem.
 
T

torsen

Guest
Az egész merengéshez meg a topic témájához csak annyit, hogy Lázár novemberben azt mondta, hogy a szállítógép kérdést decemberben lezárják. Volt helikopter "lebegtetés", tüzérségi fejlesztés, ruházat, fegyverzet, sorban, egymás után. Eredméy? Ezek rettenetesen fosnak egyetlen fillért is költeni fegyverre és nem is fognak költeni. Az nem hoz szavazatokat, legfeljebb a miénket...hacsak, mint valaki írta, és jót nevettem, a Mészáros Középgépgyár rá nem áll valami jövedelmezőre... Szerintem 2018 tavaszáig ábrándozhatunk tovább, nézhetjük a horvát PzH2000-ket, VHS-ket, a szlovák Blackhawkokat, C27-ket, a Lengyel ...nem is fér ide mennyi mindent...Szerintem ez már részünkről olyan mint az éhes macska esete az üres padláson.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Már majdnem kérdezni akartam, hogy kijött belőle egy téli színváltozat is, de aztán az egyik képről rájöttem, hogy csak Galambos Sándor nem állt a helyzet magaslatán!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 879
35 282
113
Nem rosomakba meg cv90 be patriaba kell gondolkozni hanem amire reális esély van. Pamdur 2. És ascod. Ausztria rendszeresíteni fogja mint az 50% os fejlesztő... na ebbe a két tipusba lehetne jól belemenni. Nem komplett gyártás hanem beszállítónak az osztrakhoz... fő alkatrészek.... meglenne itthon az aljatreszgyartas és meg plusz pénzt is hozna a külföldi megrendelések által és felsokategorias jarmuvekel bővülne a járműpark.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 927
113
Ma már öntöltőket gyártanak sorozatban 1 MOA alatti pontossággal...
Ez gyári adat vagy valaki lőtt is vele ilyen csoportokat 5 lőszerrel? Az öntöltőknek meg eddig sem a csöve a volt a "pontatlanságának" az oka, hanem a mozgó részei, ami egy tolózárasnál nincs. Na de mi lő gyári lőszerrel .25-ös csoportokat? Remington 700? Accuracy International? Savage?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 645
79 870
113
Ez gyári adat vagy valaki lőtt is vele ilyen csoportokat 5 lőszerrel? Az öntöltőknek meg eddig sem a csöve a volt a "pontatlanságának" az oka, hanem a mozgó részei, ami egy tolózárasnál nincs. Na de mi lő gyári lőszerrel .25-ös csoportokat? Remington 700? Accuracy International? Savage?


Igen lőnek velük ilyet.