A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Igen. Valamit mindenképpen vissza kéne állítani. A csendőrség mellett szól, hogy többfelalatú. Őrizhetik a határt is, de biztosíthatják a sportrendezvényeket is.
Így van kéne egy másik szervezet a carabinierik, gendarmerie nationale, guardia civil mintájára. Van az osztrákoknál, szerbeknél, románoknál is.
Változott a biztonsági helyzet, alkalmazkodni kell, főleg, hogy Európa átalakulóban van, Schengen nagyon kifulladni látszik, a mag-EU több sebességgel úgy néz ki csak meglesz, aztán a britek ki, a kárpát medencei országok összefogása is jelentősebb lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: szuvorov and Zed895

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ha már "van pénz" tartalékosokat felszerelni, lőterekre meg miegymásra, és létrehozták a KR Központot, lehet, hogy ezek helyett hasznosabb lett volna egy akár határőri, akár rend- és honvédelmi feladatokat is ellátni képes csendőrséget létrehozni.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Ha már "van pénz" tartalékosokat felszerelni, lőterekre meg miegymásra, és létrehozták a KR Központot, lehet, hogy ezek helyett hasznosabb lett volna egy akár határőri, akár rend- és honvédelmi feladatokat is ellátni képes csendőrséget létrehozni.
Arra ott a rendőrség. A hatásvadászokat kellene inkább szervezetileg külön választani, mert annak semmi köze nincs a rendőrséghez.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Mindenkinek van, még a Vatikánnak is.
Tudtommal a cseheknek, szlovákoknak, horvátoknak, szlovéneknek, balti, skandináv államoknak nincs. A lengyeleknél is csak katonai csendőrség van, ill. a helyiség rendfenntartó szerve (policja miesto). Az osztrákoknál, belgáknál pedig beolvasztották.
Végül is tökmindegy, az a lényeg, hogy nálunk is megérett a helyzet rá.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 683
5 500
113
A Balaton környékén sokat szoktak szitálni. Nekem nem tűntek annyira elavult vacakoknak, viszont sokkal halkabb és gyorsabb volt a csirkecombnál, azok meg már nincsenek rendszerben. A vízirendészetre, kf-nek ideális szerintem.

FLIR is van rajtuk, sokkal többet érne a határ fölött, mint az 5x annyiból reptethető mihu
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
859
4 331
93
Amúgy az államhatár védelme csak fegyveres támadás esetén a Honvédség dolga minden más esetben a Rendőrség feladata(nem véletlen,hogy a katonák a rendőri erők kisegítése címén vannak a határon bár azt nem tudom,hogy milyen kisegítés az amikor kb 4×annyi a katina mint a rendőr...).Gondolom azt nem kell ecsetelnem,hogy a rendőrség önállóan képtelen lenne a határ biztosítására...
Szóval szívesen,hogy helyettetek vagyunk ott!

Nem helyettem vagy ott. A magyar fegyveres erők tagjaként a hazádat véded a migránsok között beszivárgó terroristák ellen. Ezt azért azoknak a katonáknak a 99%a akikkel együtt szoptam végig az őszt meg a telet, felfogták. Legalábbis a hódmezővásárhelyi meg debreceni katonáktól ilyet nem hallottam, hogy helyettem vannak ott. És ők se biztos hogy harcoló lövészek voltak. Konkrétan ha normálisabb ellátást és szolgálat szervezést kaptak volna, akkor semmi bajuk nem lett volna, mert erkölcsileg helyesnek és a haza számára hasznosnak érezték amit tesznek. A szövegelést meg nem szakácsok és informatikusok nyomták, ennyire civil jellegű beosztásban lévőkkel szerintem nem futottam össze, hanem légierősök. Az meg szerintem eléggé katonás vonal...
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Rendorseg, csendorseg, hatarorseg, honvedseg... Benne van a nevukben, hogy mi a feladatuk. Nem olyan bonyolult ez.
A csendorseg munkajat pedig lenyegeben a rendori ezred (folyton valtozik a nevuk. Grrrr...!) el tudja latni. Objektum vedelem, rendezvenyek biztositasa, stb... Szerintem teljesen folosleges a csendorseg letrehozasaval bohockodni.
A hatarorseg pedig azert nem tartozik a honvedelmi miniszterium ala, hogy kizarolag belugykent lehessen kezelni. Ez sem bonyolult. :) Ha nato es eu tagkent a HM ala tartoznanak akkor pillanatok alatt kivennek a kezunkbol az iranyitasat. Ugatna a frontex es a nato. Vinnek oket a baltikumba, gorogo-ba, olaszba, afrikaba vagy tudomisen'. Gyakorlatoznanak az amerikai ajandek mrapokkal europa egy tavoli videken. Reszlet kerdes, de tuti szivatnanak es ellehetetlenitenek a hatarvedelmet. o_O
 

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 627
5 493
113
Ezzel maxxximálisan mellé lőttél! A légierő legendásan antikatona ez köztudott! Még az egyenruhank is különbözik... És énis éppen két napja mondtam egy rendőrnek hogy nem vagyok harcoló talán pont te voltál?
Tavaly kb 220+ napot voltam a határon vagy adtam reptéren, repülőgép szerelői beosztasomhoz kapcsolódó (szak) szolgálatot! A fenn maradó napok a szolgálati-szabadnapok vagy 8 órás munkanapok (repülés).
Mit kellene mondanom a rendőrnek hogy egy gyilkoló gép vagyok? Vágjam át?
Ettől függetlenul maximálisan oda teszem magam de ne várd el hogy képzett lovesszel valaha is felérek ha eksön van! (Szerencsére erre nem is igazán van szükség)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 416
113
Nem helyettem vagy ott. A magyar fegyveres erők tagjaként a hazádat véded a migránsok között beszivárgó terroristák ellen. Ezt azért azoknak a katonáknak a 99%a akikkel együtt szoptam végig az őszt meg a telet, felfogták. Legalábbis a hódmezővásárhelyi meg debreceni katonáktól ilyet nem hallottam, hogy helyettem vannak ott. És ők se biztos hogy harcoló lövészek voltak. Konkrétan ha normálisabb ellátást és szolgálat szervezést kaptak volna, akkor semmi bajuk nem lett volna, mert erkölcsileg helyesnek és a haza számára hasznosnak érezték amit tesznek. A szövegelést meg nem szakácsok és informatikusok nyomták, ennyire civil jellegű beosztásban lévőkkel szerintem nem futottam össze, hanem légierősök. Az meg szerintem eléggé katonás vonal...
Több mint 200 napot voltam 8 hónap alatt és sosem gondoltam,hogy felesleges!
Ami pedig a rendőrök helyett dolgot illeti jogilag ez a rendőrség dolga amióta nincs határőrség(nem véletlen,hogy a rendőrök a főnökök) ennek ellenére többszöröse a katonák száma a rendőrökének holott a rendőrség létszáma több mint 10000 fővel meghaladja a honvédség létszámát.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 638
113
A stadionokra kabe 80 mrd ment el, es sok stadiont kihasznalnak a varoslakok. Szerintem nem a ciganyok es a migransok fognak focizgatni benne... :oops: Es nem fogjak beszantani a gyepet sem, csak hogy "termeljenek" valamit. Ha te azt hiszed, hogy ennyi penzbol rendbe lehet hozni az egeszsegugyet, akkor nagyot tevedsz.
A rezidens ismerosod informacioit nem pontosan idezted. 6+5 evvel mar szakorvos az ember. Ha rezidens es egyedul dolgozik szoros felugyelet nelkul, akkor mar tul van a masodik rezidensi even. Regebben az ilyet alorvosnak neveztek es egyeduli munkavegzest vartak el tole. (Par eve kikopott ez a megnevezes a hasznalatbol.) A kovetkezo 4 evtizedben ez lesz a sorsa...
Irtam korabban, hogy az eu melo milyen elmondhatatlanul kemeny, de itt nem hitt nekem senki. Az ejszakai ugyelet is maga a pokol. O, igen, a ket eves burnout kabe realis. Sok evtizedig utotte az eu-t mindenki aki csak erte. Es most nem csak az eszetlen politikusokra gondolok. Civilekre, htka forumozokra, mindenkire. Tessek, itt az eredmenye. Ezt most nem lehet helyrehozni ennyi penzbol. Sokkal nagyobb a baj annal.
Az oktatast most passzolom.
Ha mindezek mellett meg a honvedseget is rendbeszedned ezekbol a penzekbol, akkor mar a kamu kampanyigeretek szintjere sullyedtunk.

Itt sokadszorra minden rendbe lett teve a stadionok arabol, de ez nevetseges.
Eloszor probalkoztak a lakoingatlanokkal, de tok folodsleges volt, mert ma az orszagban rengeteg uresen allo haz van. Az utepiteseknek gyakorlatilag jo idore lottek a jol kitalalt ppp konstrukciokkal. Ha hidat epit az oligarcha akkor az korrupcio, de a volgyhid az rohadtul kellett. Megjegyzem a stadionok mellett boven epultek mas dolgok is. A mav cargot, a negyes metrot, a budapest airport es a tobbi elherdalt vagyon sem segitette a talpraallast.


Nezz ra a bunugyi statisztikakra is. Beszedesek,

Na ez mar nekem sok. Ugy teszel mintha nem lennenek olyanok akik... Á, mindegy.

Ezt mondd meg azoknak a gyerekekeknek is akik problemas csaladokbol jonnek. Aztan adj a szuleiknek hosszu tavra munkat es kerd el toluk a penzt. (Te nem a foldon jarsz...)


Mondjál kettőt.

Amúgy csak a focin kívül másra nemigen alkalmas új Puskás kerül majd menynibe is? 150mrd-ba?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 416
113
Nem helyettem vagy ott. A magyar fegyveres erők tagjaként a hazádat véded a migránsok között beszivárgó terroristák ellen. Ezt azért azoknak a katonáknak a 99%a akikkel együtt szoptam végig az őszt meg a telet, felfogták. Legalábbis a hódmezővásárhelyi meg debreceni katonáktól ilyet nem hallottam, hogy helyettem vannak ott. És ők se biztos hogy harcoló lövészek voltak. Konkrétan ha normálisabb ellátást és szolgálat szervezést kaptak volna, akkor semmi bajuk nem lett volna, mert erkölcsileg helyesnek és a haza számára hasznosnak érezték amit tesznek. A szövegelést meg nem szakácsok és informatikusok nyomták, ennyire civil jellegű beosztásban lévőkkel szerintem nem futottam össze, hanem légierősök. Az meg szerintem eléggé katonás vonal...

Hidd el találkoztál te még jogásszal orvossal pénzügyessel ruhatárossal meg minden elképzelhető és elképzelhetetlen beosztású katonával is a határon nem csak szakáccsal.Még a HM-ből is voltak a határon pedig ott tényleg csak papírmunka folyik.
Ismerek olyat aki a Hadtörténeti Intézet és Múzeum egyik főtisztje(és mint ilyen az egyik kiállítási ág parancsnoka)és a kerítés mellett sétált hetekig.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 753
57 192
113
"Hidd el találkoztál te még jogásszal orvossal pénzügyessel ruhatárossal meg minden elképzelhető és elképzelhetetlen beosztású katonával is a határon nem csak szakáccsal.Még a HM-ből is voltak a határon pedig ott tényleg csak papírmunka folyik.
Ismerek olyat aki a Hadtörténeti Intézet és Múzeum egyik főtisztje(és mint ilyen az egyik kiállítási ág parancsnoka)és a kerítés mellett sétált hetekig."

Ez csak egy kérdés úgy mindenkihez: Így sikerült összesen pár ezer katonát kivezényelni a határhoz?
Mert a Hende (handa banda) idején tudom, hogy 8000 fő volt a valóban bevethető létszám, de most akkor végül is mennyi?
 

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 749
3 948
113
Több mint 200 napot voltam 8 hónap alatt és sosem gondoltam,hogy felesleges!
Ami pedig a rendőrök helyett dolgot illeti jogilag ez a rendőrség dolga amióta nincs határőrség(nem véletlen,hogy a rendőrök a főnökök) ennek ellenére többszöröse a katonák száma a rendőrökének holott a rendőrség létszáma több mint 10000 fővel meghaladja a honvédség létszámát.
Ezt azért gondold át még, mert ez a kire mit kényszerítettek jogilag amikor semmi köze nem volt hozzá, meg számháború nem tesz jót a morálnak.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Ki lehetne azt dugítani. Pár éve nálunk is megszüntettek pár olyan főosztályt az ORFK-n, amelyek nagyjából egy főosztályvezető ezredesből, egy alezredes helyettesből meg egy titkárnőből álltak. Városi és megyei szinteken meg nem is nagyon van lébecoló jóska. Nálunk nincs ez a bicskanyitogató " én nem harcoló vagyok " stílus. Minden járőr, nyomozó, vizsgáló, közlekedési, igrendes ugyanúgy megy akciókba, meg vannak elfogások. Asszem repülne is aki ezzel hárítana. " Nem harcoló". A határon is felbaszta az agyam pár katona, akik be voltak sértődve hogy ők nem lövészek és nem harcoló alakulatban vannak, akkor mi a faszt keresnek terepen....

Csak hát a kedves katonák elég gyakran elfelejtik, hogy ők azért vannak hogy ha meg kell védeni egyszer az országot, akkor bizony harcolniuk és ölniük kellene. Azért kapják a fizetést , nem másért. A béke évek alatt tulajdonképp csak megelőlegezett bizalomként kapják havonta a pénzt, hogy ha majd egyszer meg kell védeni a hazát, akkor legyen kit küldeni a frontra.

Meg behoznám a honvédségnél ugyanazt a cimzetes rendszert mint nálunk. Megnézném hányan dolgoznak a vízfejnél, megcsinálnám az új állománytáblát, aki kell az marad, a maradéknak meg felajánlanék beosztásokat. Nem kell? Szevasz. Kell? Akkor mész századosi beosztásba vagy főhadnagyiba. Nálunk is megcsinálták, páran hörögtek, főleg az alezredesek, meg a rangkórságosak, aztán érdekes módon csak maradtak. Pár év még kell hogy kifussanak a c.r. rendfokozatok, de utána már lehet látni végre már a váll lap alapján is hogy valaki lófasz jóska vagy vezető. Nem az lesz hogy 40 éves korára minden tiszt ales,

Szóval én elég gyorsan kidugítanám a rendszert.
Civilként pár éve találkoztam ilyennel: népelem eljött levelezőre szóbelizni nulla tudással, de vegyük fel mert ő minisztériumi katona, aki nem akar Fehérvárra lejárni (akkor épp az volt az ötlet, hogy leköltözik a HM). Csak kicsit pislogtunk: milyen az olyan "katona", aki már a nagykörúton túl szédül?! Meg hát annyi esze volt mint egy kefének, szóval menjen csak a Janicsár képzőbe, ne ide.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Hát a Honvédségi gondolkodásmód, pláne felső szinten, nem éppen "tengerészgyalogsági". Miszerint, elsősorban minden katona lövész. Utána jön a többi, ha azt már tudja. Lefordítva, aki esküt tett a haza védelmére, akár élete árán is és egy katonai szervezet tagja, az oda megy és azt teszi, ahova és amit parancsba kap. Anomáliák vannak, ez talán a krónikus létszámhiány miatt van így. Dudi jól megvilágította. Mint azonban, ahogy írtam, ettől még levezényelhetik határt védeni a Hadtörténeti múzeum kiállításfelelősét is, ha erre kap parancsot, mert amúgy meg katona egyébként. Persze, ez eléggé kirívó történet, de ha ide züllött a Honvédség, akkor most issza a bürökpoharat. Imádkozzanak a katonai felső vezetők, hogy nem valódi háború, ahova menni kellet, csak kicsi főpróba. Hát ez van. :(