A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Nem vitatkozom ezzel, de a lecsereles nem ellenkezoje annak hogy tobb van.

Nem lecserélni kell, hanem ki kell vinni a rendszerből azokat, akik bizonyos szolgálati idő és életkor után nem tudnak előrelépni. Elképesztőek az aránytalanságok. Alig van harcoló katona, hozzájuk altiszt. Tiszt talán elég ebben a szegmensben, ezt a bent lévők jobban tudják. Ami kívülről is látszik, elképesztően sok a főtiszt, aki csak irodában parancsol, ha parancsol bárkinek is. Innen kilépni már nem akar egy sem, nem úgy a csapatoktól, ahol az illetmények nem versenyképesek a versenyszférában kapható fizetésekkel. A bérköltségek jelentős részét ők viszik el, miközben a csapatok létszámhiányát kellene orvosolni, amire amúgy most már talán lenne is pénz.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 813
30 798
113
A múltjával kompromittálható miniszterelnök súlyos nemzetbitonsági kockázat, ahogy ezt már felismerték a csekek és a lengyelek is, csak mi nem. És ez a kitétel minden más politikusra is igaz.
Kevés az a politikus aki a multjában nem csinált valami olyant amivel kompromittálható. Merkelt is fogják valamivel, ez a felismerés - hogy nemzetbiztonsági kockázatnak számít egy ilyen miniszterelnök vagy alacsonyabb beosztású politikus - nem csak Magyarországon nincs meg (ha nincs meg), ráadásul olyan kellene felismerje aki pont a hatalmi pozícióban van és lehet ha pont saját magát kellene elmozdítsa, hogy ne jelentsen támadási felületet.
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Logikus. Miert szolna barki arrol, hogy gond volt amikor lecserelik? Benne volt a felso vezetesben, tehat reszben az o sara is.
Amugy ezek szerint nincs meg a politikai szandek, hogy ujabb frontot nyissanak, kar, igy meg kell varni amig a korabbi emberek kihalnak. Es ha visszajonnek a szocik, akkor ujrakezdodik a visszaszamlalas...

A gond az is, hogy ha valaki életkora folytán önként kilép, a beosztásából, ami lehet tök felesleges irodai beosztás, azonnal bekerül egy új, "haver", vagy kettő, a helyére. A vízfej egyszerűen nem csökken.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Itt csak az a nagy kérdés, hogy mi lesz az MD-500-akkal?!! Mert ha azok is mennének a Honvédséghez, akkor a két Mókuskával együtt már lenne egy használható könnyű-helikopteres egységünk.


Ugye elvileg négy darab MD 500 van még a rendőrségnél... Egyfelől jó lenne, ha átkerülnének a Honvédséghez, mert (könnyű)helikre (is) szükség van, pláne mostanában, másfelől meg egy másik típusból és csupán négy darab... Na és esélyesen ez így még jobban elodázná a valódi beszerzést (már, ha utóbbira és azon belül is könnyűhelik vásárlására van egyáltalán igazi szándék). Fene tudja, mi lenne a legjobb...
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Ugye elvileg négy darab MD 500 van még a rendőrségnél... Egyfelől jó lenne, ha átkerülnének a Honvédséghez, mert (könnyű)helikre (is) szükség van, pláne mostanában, másfelől meg egy másik típusból és csupán négy darab... Na és esélyesen ez így még jobban elodázná a valódi beszerzést (már, ha utóbbira és azon belül is könnyűhelik vásárlására van egyáltalán igazi szándék). Fene tudja, mi lenne a legjobb...
Szerintem MD-550-ak irány a Honvédség, eladni a két Mókuskát és venni +1-2 MD-500-at hogy egységes legyen a flotta.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Szerintem ez naív meglátás.
Elismerem, ez valoban jellemzo ram. Mea culpa.
De az is naivitas, hogy komolyabb szintu munkavegzest kerunk szamon, mint amit a fizetes merteke es a tarsadalmi megbecsultseg alapjan realisan varhatnank. En nem lepodom meg, ha egy kilootvenert dolgozo magasrol tesz a munkajara. Ha a munka egy egesz embert kivan, akkor egesz fizetest is kell adni neki, elheto korulmenyeket kell teremteni stb, stb. Egyeneket vizsgalva ez sokszor nem igaz, de csoportkent nezve azert az jol lathato, hogy a hibak be vannak kodolva a rendszerbe. Ilyen korulmenyek kozott az egyeni felelossegre vonas inkabb csak az elvandorlast gyorsitana.
Igazatok van, lehet itt még vég nélkül stadionozni, kórházazni, de a magyar haderő fejlesztéséhez sajnos elengedhetetlen az önálló, honvédelmi vezérkar.
Tarsadalmi tamogatottsag nelkul soha nem lesz politikusi akarat, mindegy mennyire van igaza a honvedseg tamogatoinak.
Az az igazsag, hogy szinte egy kezemen meg tudom szamolni a katonasaghoz kapcsolodo pozitiv dolgokat. Repmuzeum, repulonap, arvizvedelem, hatarvedelem, "Lisztes Nárcisz álma" :). Talan még par aprosag. Az azert belathato, hogy ennyi nem mozditja meg a tomegeket. Ennel picit tobb kell. Par sportlovo tamogatasa, vitorlasklubok, gyereknapokra kivinni a meno cuccokat, iskolakat latogatni (szigoruan a kutyusokkal egyutt.:)), ilyesmik. Az, hogy Szolnokon evente egyszer (szinte csak a csaladtagoknak) megmutatjak a korletet sajnos nem eleg.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 723
4 128
113
Talan meglepo - Pohar hideg viz kikeszit, ullj le es kapaszkodj! - de tobb gyereknek van labdaja otthon, mint repulogep modellje. ... Durva, tudom. De most mit lehet csinalni?
Nofene. Ezután csak stadionban lesz szabad focizni a kölyköknek, vagy mi?
Ámbár gyerekeknek mindig is ritkán volt modelljük, legfeljebb maketteztek.
Minden esetre azt nem magyaráztad meg, hogy miért kellett: „olyan hodályokat csinálni, amik ezután is csak viszik a pénzt”
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Nofene. Ezután csak stadionban lesz szabad focizni a kölyköknek, vagy mi?
Ámbár gyerekeknek mindig is ritkán volt modelljük, legfeljebb maketteztek.
Minden esetre azt nem magyaráztad meg, hogy miért kellett: „olyan hodályokat csinálni, amik ezután is csak viszik a pénzt”
Vicceltem. :rolleyes:
A debreceni hodalyt rengetegen hasznaljak. A Puskasnak is hasonlo sorsot josolok. Az uszodak is maximalis kihasznaltsaggal porognek. Elnezve az idosebb generacio egeszsegi allapotat, bizony szukseg van ilyenekre.
Es ne tegyunk ugy mintha a honvedseg nem csak vinne a penzt.
 
  • Tetszik
Reactions: marton

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 753
57 192
113
Szerintem a honvédelmet csak úgy lehetne korszerűvé tenni, ha először kitalálnák azt, hogy mi a célja az egész szervezetnek.
Aztán ehhez papíron hozzá rendelnének egy szervezeti felépítést és bázistérképet.
Majd ehhez hozzá rendelnék papíron az eszközöket, hogy "mi kéne ha volna?"
Aztán ugyan ezt eljátsszák a háttér intézményekkel is.
Végül ha készen állnak a papír haderővel akkor kő keményen elkezdenék hozzáigazítani a valóságot.

Például ha nem kell 500 főtiszt csak 70 , akkor 70 fiatalabb/rátermettebb tisztet megtartanak a többit meg kivágják a francba. És így sorba az egész állományon.
Ahol hiány van ott meg toboroznak.
Ennyit kéne "csak" tenniük, de hát ezek a HM-ben sz@rra sem jók sajna....
 
T

torsen

Guest
Vicceltem. :rolleyes:
A debreceni hodalyt rengetegen hasznaljak. A Puskasnak is hasonlo sorsot josolok. Az uszodak is maximalis kihasznaltsaggal porognek. Elnezve az idosebb generacio egeszsegi allapotat, bizony szukseg van ilyenekre.
Es ne tegyunk ugy mintha a honvedseg nem csak vinne a penzt.

Nos erre, debreceniként, igazán kíváncsi vagyok. A futókör népszerű,én is használom, de az volt az előző erdős, bokros futóösvény is. Bent a "hodályban", ami amúgy szép, a bajnoki meccseken (évi 15db) mit szoktak még rendezni?
 
  • Tetszik
Reactions: silurusglanis

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Szerintem MD-550-ak irány a Honvédség, eladni a két Mókuskát és venni +1-2 MD-500-at hogy egységes legyen a flotta.


Igen, ez így egy elég logikus és gazdaságos megoldás lenne. Bár én azért szívesebben látnék inkább valami picit nagyobb és kéthajtóműves típust ott "könnyűheli-szerepben". De tudom, álmodozni az ágyikóban... :D
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Nos erre, debreceniként, igazán kíváncsi vagyok. A futókör népszerű,én is használom, de az volt az előző erdős, bokros futóösvény is. Bent a "hodályban", ami amúgy szép, a bajnoki meccseken (évi 15db) mit szoktak még rendezni?
Eskuvot, gyermeknapot, viragkarnevalt, kisebb sportversenyeket, bajnoksagokat, mas munkahelyi rendezvenyeket., tudomisen'. (Csak az ott elo ismeroseimtol hallom, hogy hasznaljak.)
Ismerd be, mar egeszen megszeretted. (Nem mondom el senkinek. :p) A futopalyaert pedig irigyellek. Tuti te sem akarod, hogy visszaepitsek a regit. Majd '18 utan a sajat testeddel allitod meg a jobbikos bulldozereket, latom elore. :)
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Szerintem a honvédelmet csak úgy lehetne korszerűvé tenni, ha először kitalálnák azt, hogy mi a célja az egész szervezetnek.
Aztán ehhez papíron hozzá rendelnének egy szervezeti felépítést és bázistérképet.
Majd ehhez hozzá rendelnék papíron az eszközöket, hogy "mi kéne ha volna?"
Aztán ugyan ezt eljátsszák a háttér intézményekkel is.
Végül ha készen állnak a papír haderővel akkor kő keményen elkezdenék hozzáigazítani a valóságot.

Például ha nem kell 500 főtiszt csak 70 , akkor 70 fiatalabb/rátermettebb tisztet megtartanak a többit meg kivágják a francba. És így sorba az egész állományon.
Ahol hiány van ott meg toboroznak.
Ennyit kéne "csak" tenniük, de hát ezek a HM-ben sz@rra sem jók sajna....
Total logikus, szerintem ott bukik, hogy a kormany jelenleg nem mer ujabb frontot nyitni. Az osszes vezeto a honvedegnel meg a szocik alltal lett odateve. Talan ha 5% -ot lecsereltek mar, nem tudom, de biztos, hogy nem meri a kormany egyszerre az osszeset kibaszni, pedig azt kene. De kepzeld el ha azert mert veszunk olcson gazt az oroszoktol ezert ilyen nemzetkozi osztuzet szervez rank a baloldal, akkor mi lenne ha hozzanyulnanak a hatorszagukhoz?
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 371
63 099
113
Szerintem a honvédelmet csak úgy lehetne korszerűvé tenni, ha először kitalálnák azt, hogy mi a célja az egész szervezetnek.
Aztán ehhez papíron hozzá rendelnének egy szervezeti felépítést és bázistérképet.
Majd ehhez hozzá rendelnék papíron az eszközöket, hogy "mi kéne ha volna?"
Aztán ugyan ezt eljátsszák a háttér intézményekkel is.
Végül ha készen állnak a papír haderővel akkor kő keményen elkezdenék hozzáigazítani a valóságot.

Például ha nem kell 500 főtiszt csak 70 , akkor 70 fiatalabb/rátermettebb tisztet megtartanak a többit meg kivágják a francba. És így sorba az egész állományon.
Ahol hiány van ott meg toboroznak.
Ennyit kéne "csak" tenniük, de hát ezek a HM-ben sz@rra sem jók sajna....

Ebben neked van igazad... basszus ebben a topicban mindenkinek igaza van... csak az a baj, hogy itt tartottunk tíz éve is. A világ meg közben változik. Tíz-tizenöt éve a közel-külföldi expedíciós szerepvállalás volt a sláger, most meg a migránsok és az orosz veszély(?). Mi meg itt állunk letolt gatyával, miközben szegény nagyjaink nem tudják eldönteni, hogy épp, per pillanat ki vagy mi ellen indítsák a hosszútávú haderőreformjaikat. Ezért inkább vagy el se kezdik, vagy a leépítési szakasz után be is fejezik az aktuális "modernizációt". Én még most is azt vallom, hogy kár feltalálni a melegvizet, könnyűlövészestül, meg nemzetőröstül, mert ha valami, akkor a valós Honvédelem soha nem lehet "kisebb, korszerűbb, ütőképesebb". A hon védelme hosszú távú, parlamenti ciklusokon átívelő, jobb esetben élesben soha nem bizonyító, netto kiadás, ahol a realizálódó érték az elrettentés, a nemzetközi státusz és az érdekérvényesítés. Egyetlen puskalövés nélkül. És ez sok pénzbe kerül, különösen az újjáépítés. Hja kérem, tetszettek volna akkor gondolkodni. Most akkor nem azon főne mindenkinek a feje, hogy melyik civil vagy ex-mentős, ex-rendőr játékhelikopterrel kéne visszaállítani az elveszett helikopter képességet.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 371
63 099
113
Total logikus, szerintem ott bukik, hogy a kormany jelenleg nem mer ujabb frontot nyitni. Az osszes vezeto a honvedegnel meg a szocik alltal lett odateve. Talan ha 5% -ot lecsereltek mar, nem tudom, de biztos, hogy nem meri a kormany egyszerre az osszeset kibaszni, pedig azt kene. De kepzeld el ha azert mert veszunk olcson gazt az oroszoktol ezert ilyen nemzetkozi osztuzet szervez rank a baloldal, akkor mi lenne ha hozzanyulnanak a hatorszagukhoz?

Azért az egy eléggé erős sztereotípia, hogy az úgynevezett baloldalnak bárminemű hátországa lenne a Honvéd tábornoki kar. Az pedig már egyenesen röhely, hogy a hét éve kétharmados Viktor valamihez csak úgy nem mer hozzányúlni. Ezt te se gondolod komolyan. Szimplán csak nem érdekli. Jól látszik, illetve 98 óta jól látható, hogy ha Viktort valami totál nem érdekli, az a Honvédség. Mára a Magyar Honvédség se politikai, se társadalmi tényezőként nem vehető számításba.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 753
57 192
113
Allesmor Obranna

Az a baj, hogy szerintem nem tartottunk 10 éve ott amit leírtam. Sőt ma sem tartunk ott. Ugyanis a honvédelmi "koncepciókból" lényegében csak 1 dolog hiányzott, mégpedig a koncepció. Szerintem még tervnek is rosszak voltak, viszont erre megoldásként nem hajtották őket végre.

Ez pedig szintén teljesen magán vélemény lesz, de szerintem a "HONVÉDSÉG" nevének alapból definiálnia kéne a funkcióját, ami a haza védelme. Nem pedig expedíciós zsoldos hadsereg, valós képességek nélkül....
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 839
113
A mostani tábornok kar már rég saját falán, vagy pedig beállt a sorba instant és tarja a markát pártfüggetlenül jó katonához híven mert mint tudjuk az az államhoz hű és nem párthoz.
Total logikus, szerintem ott bukik, hogy a kormany jelenleg nem mer ujabb frontot nyitni. Az osszes vezeto a honvedegnel meg a szocik alltal lett odateve. Talan ha 5% -ot lecsereltek mar, nem tudom, de biztos, hogy nem meri a kormany egyszerre az osszeset kibaszni, pedig azt kene. De kepzeld el ha azert mert veszunk olcson gazt az oroszoktol ezert ilyen nemzetkozi osztuzet szervez rank a baloldal, akkor mi lenne ha hozzanyulnanak a hatorszagukhoz?