A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 052
5 542
113
S
Elvileg a mi-17 az még 5 db a mostani 4-en felül.

A beszélgetésben úgy hangzik el, hogy 5darab Mi17-est javíttatunk (a kettő önkényesen átalakított kimarad), amiből most 4 érkezett meg, tehát még egy Mi17-est küldünk ki elvileg és azon felül lesz a12 darab Mi24-es. Ha nem csak "felélesztenék" őket, hanem modernizálnák is, nem lenne ez olyan rossz helikopter flotta az újak beszerzéséig.
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 187
67 601
113
Nem lenne rossz, de lenne értelme 4-5 hátra lévő évre a mostani alap feladatokon kívül modernre feltuningolni? Inkább a jövendőbeli újakat majd 5-10 év múlva.
 
D

danielblack

Guest
Korábban amikor ez a topik indult, még nyomát se láttuk, hogy valaha meglesz a honvédség anyagi háttere egy modernizációhoz.
Kritizálhatjuk a lépéseket, de el kell ismernünk, hogy nő a költségvetés, nő a bérezés, lassan elkezdődnek a felújítások és beszerzések is.

Ennek tükrében mit szólnátok, ha tényleg elkezdenénk arról tervezgetni, hogy az ismert anyagi lehetőségek tükrében (2024 re, azaz 7 éven belül GDP 2% os arányú költségvetés és annak legalább 20% os fejlesztésre való fordítása) mit és mennyit tudnánk beszerezni?
Sajnos már nem találom, de régebben többen is elég részletes és reális listákat gyűjtöttetek össze, hogy miből és mennyit kellene felépítenünk. Ha valaki megtalálja őket, akkor újra bemásolhatná, korrigálhatná ezen terveket a következő dolgok fényében:

A szervezet elsődleges célja Magyarország területi éppségének sikeres és hatékony védelme kell, hogy legyen a legerősebb katonai erővel rendelkező szomszédunk ellen (erre mondjuk most nem fogadnék, de valószínűleg az osztrákok azok).

A honvédség mérete és felépítése körülbelül adott, tehát számolunk a Bocskai és a Klapka dandárokkal, plussz Simicskó echo tévés új elszólása szerint Szolnokon is egy gyors reagálású dandár erő a cél. A tartalékos állomány (ha felállíttatik egyáltalán vala az a 20 ezres létszám) valószínűleg max személyi felszerelés terén lesz modernizálva, meg majd megkapják gondolom a levedlett Btr eket stb...
Légierő terén nagy csodákra nem kell számolnunk, marad a 14 Gripen.

Tehát a fő kérdés, hogy a két leendő gépesített és az egy gyors reagálású dandárnak miből, és mennyi kellene, mennyi pénzért, hogy a környéken potens, és elrettentésre alkalmas erőt képviseljen a haderőnk?

Ha valaki nagyon unatkozik, és nagyon átlátja a dolgot akkor elkezdhetnénk akár még logisztikai területen is számolgatni, hisz nem kevésbé fontos terület, de legalább annyira drága is egy haderő hátterét kiépíteni.
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Korábban amikor ez a topik indult, még nyomát se láttuk, hogy valaha meglesz a honvédség anyagi háttere egy modernizációhoz.
Kritizálhatjuk a lépéseket, de el kell ismernünk, hogy nő a költségvetés, nő a bérezés, lassan elkezdődnek a felújítások és beszerzések is.

En ezt mar leirtam vagy 5-szor, mindig meg lett mondva, hogy naiv vagyok...
(Mondjuk az is igaz, hogy en egy olyan allamban elek ahol nem csak "megturt" a nyugati kereszteny civilizacio, igy szamomra termeszetes, hogy a penzeket nem csak siman szetlopjak mint a marxista vilagkepu tarsadalmakban.)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 764
122 587
113
En ezt mar leirtam vagy 5-szor, mindig meg lett mondva, hogy naiv vagyok...
(Mondjuk az is igaz, hogy en egy olyan allamban elek ahol nem csak "megturt" a nyugati kereszteny civilizacio, igy szamomra termeszetes, hogy a penzeket nem csak siman szetlopjak mint a marxista vilagkepu tarsadalmakban.)
Mondjuk úgy, hogy aki bent van abból a folyamatosan megszegett ígéretek és a tapasztalatok már kiölték a reményt.

74792468.jpg
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 224
113
Számoljátok hozzá még a járásonkénti századra épülő elvben tizenegy tartalékos dandárt is. Ami rendkívül torz lesz, hiszen vannak majd kétszázezres és pár ezres járások is.

175 század = 44 zászlóalj = 11 dandár

Persze jobb lenne országgyűlési egyéni választási kerületekre szervezni a nagyjából hasonló (~80 ezer) népességük miatt.

106 század = 26 zászlóalj = 7 dandár
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 764
122 587
113
Számoljátok hozzá még a járásonkénti századra épülő elvben tizenegy tartalékos dandárt is. Ami rendkívül torz lesz, hiszen vannak majd kétszázezres és pár ezres járások is.

175 század = 44 zászlóalj = 11 dandár

Persze jobb lenne országgyűlési egyéni választási kerületekre szervezni a nagyjából hasonló (~80 ezer) népességük miatt.

106 század = 26 zászlóalj = 7 dandár

Maradjunk annyiban hogy csoda lesz ha 5000 embert összeszednek tartalékosnak. Pl 40000-es Ajka járásban már egy hónapja megy a toborzás és eddig 0 fő jelentkezett.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 029
18 682
113
Számoljátok hozzá még a járásonkénti századra épülő elvben tizenegy tartalékos dandárt is. Ami rendkívül torz lesz, hiszen vannak majd kétszázezres és pár ezres járások is.

175 század = 44 zászlóalj = 11 dandár

Persze jobb lenne országgyűlési egyéni választási kerületekre szervezni a nagyjából hasonló (~80 ezer) népességük miatt.

106 század = 26 zászlóalj = 7 dandár

20.000 lenne a tartalékosok száma, az normál esetben legfeljebb 6 dandárnyi erőhöz elég. 1 dandár létszámát vedd 3-4 ezerre. Persze a 20.000 tartalékos is torz, mert nem tudjuk milyen alakulatok lesznek. Csak mezei lövész, vagy mindenféle, ami a konvencionális hadviseléshez kell, egy országvédelemben.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 029
18 682
113
Maradjunk annyiban hogy csoda lesz ha 5000 embert összeszednek tartalékosnak. Pl 40000-es Ajka járásban már egy hónapja megy a toborzás és eddig 0 fő jelentkezett.

Tartalékos önként, ebben az országban tömegével nem fog lenni, ez logikus. Mondjuk országosan semmi reklám nincs a dolognak. Vas megyében szerintem az emberek nem is hallottak róla. Igaz, itt még toborzás sem volt.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 187
67 601
113
itt 87000 van írva.
Te krisss, szerinted ha én hivatásos törm-ként leszereltem és most felcsapnék tartalékosnak és netán rangban maradnék, akkor kapnék 146690 ft-ot havonta bruttóban? Mert az kb 100000 ft nettóban. El nem akarom hinni... De hogy a munkahelyem nem örülne neki az biztos. Mindenesetre érdekes, lehet kíváncsiságból utána érdeklődök mert ha a két fizut összerakom már simán osztrák szinten keresnék nettóban.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 764
122 587
113
Te krisss, szerinted ha én hivatásos törm-ként leszereltem és most felcsapnék tartalékosnak és netán rangban maradnék, akkor kapnék 146690 ft-ot havonta bruttóban? Mert az kb 100000 ft nettóban. El nem akarom hinni... De hogy a munkahelyem nem örülne neki az biztos. Mindenesetre érdekes, lehet kíváncsiságból utána érdeklődök mert ha a két fizut összerakom már simán osztrák szinten keresnék nettóban.
Nem tudom hogy működik a rendszer pontosan de ezt én is sokallom így. Kérjük bővebb információkért látogassa meg a körzeti toborzóirodát :D
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 187
67 601
113
Itt valami svindli lesz, ha beixelem a szolgálati járadékot (ami nem vagyok) akkor csak 60 nap után jár ez az összeg. Szóval ez szerintem akkor lenne ha valamiért olyan helyzet lenne hogy menni kéne havat lapátolni vagy vizet.
Alapból szerintem ez jár mindenkinek:
- Szerződés kötés díja (5 évre): 63 825 forint
- Rendelkezésre állási díj (1 évre): 42 300 forint

Tehát 1x 63825ft/5 év, és 42300ft/év. Az pedig kb 39000ft/év nettóban cakk pakk. Havi 3000 nettó. Ennyiért dolgozok kb 1-1,5 órát túlórában, még hobbinak is kevés.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 187
67 601
113
Szerintem elég kijózanító közvéleménykutatás lesz ez a fejeseknek a hazafias lelkületről meg a háború esetén várható hozzáállásról.
De egyébként hajlamos vagyok rá én is hogy azt mondjam harcoljon helyettem a US Army meg a többi szövetséges ha egyszer ez folyik mindenhonnan, nehogy már valami olasz parancsnokságról ugráltassanak a pálmafák alól.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka and fip7
D

danielblack

Guest
Plussz minden esetben osztanám a HADRA tartalékos katonák számát kettővel. Szerintem adott esetben a fele lelépne külföldre.