A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ugyanmár, Romániában majd pont a magyarok orrára fogják kötni ezt! Háború esetén az összes magyar politikus deportálva lesz ott valami dunadeltai táborba!

Pont ezt mondom, nem egyik percről a másikra tör ki egy háború. Vannak jelei (pl. az eléggé durva, ha deportálnak politikusokat) és a másik fél nem letolt gatyával fog ülni, amíg elfoglalják a fél országot. Te abból indulsz ki, hogy most hirtelen a teljes román hadsereg, mozgósított tartalékosokkal együtt, a bejelentett fegyverekkel (amiket még lehet, hogy le sem gyártottak az USA-ban) ráront Debrecenre. Persze, ebben az esetben teljes káosz lenne Magyarországon. Na de a valóságban nem így történne. A valóságban minimum hónapokig tartana az eszkalálódás. Annyi idő alatt pedig a magyar kormány is összeszedné magát.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Amúgy az előbb jól leírtad, hogy Románia Magyarországon keresztül tud kereskedni Európával. Na látod, még csak a két ország közti elhidegülés menne, szó sem lenne még háborúról, de ha Magyarország lezárná a határát Románia felé, máris több százezer román állampolgár maradna állás nélkül. Akkorát esne a GDP-jük, hogy ócskavasnak adnák el az F-16-ikat csak, hogy kenyérre jusson.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and sirdavegd

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Pont ezt mondom, nem egyik percről a másikra tör ki egy háború. Vannak jelei (pl. az eléggé durva, ha deportálnak politikusokat) és a másik fél nem letolt gatyával fog ülni, amíg elfoglalják a fél országot. Te abból indulsz ki, hogy most hirtelen a teljes román hadsereg, mozgósított tartalékosokkal együtt, a bejelentett fegyverekkel (amiket még lehet, hogy le sem gyártottak az USA-ban) ráront Debrecenre. Persze, ebben az esetben teljes káosz lenne Magyarországon. Na de a valóságban nem így történne. A valóságban minimum hónapokig tartana az eszkalálódás. Annyi idő alatt pedig a magyar kormány is összeszedné magát.

Nem, én abból indulok ki, hogy náluk is van olyan, hogy első lépcső, bent a laktanyákban a zászlóaljaknál. Úgy képzelném el, hogy szép lassan feltöltik a menetkészletet a dandároknál, feltankolják a járműveket egy-két hét alatt észrevétlenül offenzívára kész állapotba kerülnek a fenntebb említett három dandár (két nehéz és egy hegyivadász). Na ezek a nulla órától számított tizenként óránál már a tiszai hídfőn dolgoznak úgy, hogy magát a laktanyát hat óránál hagyják el. Szerintem ez reális a román hadsereg állapotát tekintve. Tehát magyar nézőpontból a magyar nulla óra ott indul, hogy az előjelek és a laktanyák elhagyása megtörténik és valahogy értesül erről a katonai felderítés (több előjel +jelentékeny román erők elhagyták a laktanyáikat). Ezek hat órán belül a Tiszánál vannak.

Mi lenne a magyar reakcióidő a jelen körülmények között? Kegyeg a hat óra. A temesvári dandár egy másfél-két órán belül lépi át a határt, a kolozsvári két-három órán belül, mögöttük a hegyivadászok (magyar szempontból overkill a BMP-k és más nehéztechnika miatt) jönnek négy-öt órával. Szerintem Debrecent letolt gatyával érik, talán még riadót se rendel el a töketlen kormányzat, akiket lehet össze se sikerül hívni, hogy egyáltalán döntést hozzanak bármiről, már feltéve, hogy azok az idióták döntésképesek!
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
De az nem néhány óra,hogy az Erdélyben állomásozó(támadásra kijelölt) román alakulatokból áthelyezd az összes magyart máshová...

Miért helyeznéd át? Nincs sorkatonaság, aki magyar származású és a román hadseregben szolgál az valószínűleg nem felénk hűséges. Még a román titkosszolgálatot is egy szilágysági magyar szervezte újjá a rendszerváltásuk után! Igen gyakori és tipikus erdélyi magyar hozzállás, hogy a román államhoz hűségesek, különösen a szórványból származók. Nekik ez a valóság, ez jelenti az érvényesülés lehetőségét. Magyarországnak csak Székelyföldön van valamicske kultuszta.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Amúgy az előbb jól leírtad, hogy Románia Magyarországon keresztül tud kereskedni Európával. Na látod, még csak a két ország közti elhidegülés menne, szó sem lenne még háborúról, de ha Magyarország lezárná a határát Románia felé, máris több százezer román állampolgár maradna állás nélkül. Akkorát esne a GDP-jük, hogy ócskavasnak adnák el az F-16-ikat csak, hogy kenyérre jusson.

Miért lenne? Tervezhetnek úgy is, hogy Magyarország megrendszabályozását (teljes lefegyverzését) egy gyors háborúval letudják és utána már nagyobb önbizalommal fordulhatnak az orosz fenyegetés felé!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 632
79 853
113
Miért helyeznéd át? Nincs sorkatonaság, aki magyar származású és a román hadseregben szolgál az valószínűleg nem felénk hűséges. Még a román titkosszolgálatot is egy szilágysági magyar szervezte újjá a rendszerváltásuk után! Igen gyakori és tipikus erdélyi magyar hozzállás, hogy a román államhoz hűségesek, különösen a szórványból származók. Nekik ez a valóság, ez jelenti az érvényesülés lehetőségét. Magyarországnak csak Székelyföldön van valamicske kultuszta.

Ezt te sem gondolod komolyan!Az,hogy a román hadseregben szolgálsz,hogy megvédd ahol élsz meg,hogy megtámadd magyarként Magyarországot nagyon nem ugyan az!!!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ezt te sem gondolod komolyan!Az,hogy a román hadseregben szolgálsz,hogy megvédd ahol élsz meg,hogy megtámadd magyarként Magyarországot nagyon nem ugyan az!!!

Az erdélyi magyarnak Magyarország teljesen idegen állam. Székelyföldet leszámítva a szórványmagyarság számára Románia az egyetlen valóság, nekik ott semmit nem jelent az a szó, hogy Magyarország. Még ha lennének is romantikus attitűdjeik, azokról a magyar állam nyilvánvalóan róluk és Erdélyről lemondó magatartása miatt letettek már rég. Ha a magyar állam nyíltan deklarálja, hogy nem akarja őket Erdély visszacsatolásával felszabadítani, akkor miért tegyenek keresztbe akárcsak egy szalmaszálat is az őket eláruló rohadt magyarokért!

Én gyakorlatilag biztos vagyok benne, hogy a román haderőben szolgáló magyar származásúak hűségesek a román államhoz. Ha én erdélyi magyar származású lennék, akkor én is jó román lennék, mert a büdös magyaroktól én semmire nem számítanák, a magyar nemzetiség csak egy teher lenne nekem. Egy szar se érő fájdalmas illúzió! Arra meg kinek van szüksége!
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Miért helyeznéd át? Nincs sorkatonaság, aki magyar származású és a román hadseregben szolgál az valószínűleg nem felénk hűséges. Még a román titkosszolgálatot is egy szilágysági magyar szervezte újjá a rendszerváltásuk után! Igen gyakori és tipikus erdélyi magyar hozzállás, hogy a román államhoz hűségesek, különösen a szórványból származók. Nekik ez a valóság, ez jelenti az érvényesülés lehetőségét. Magyarországnak csak Székelyföldön van valamicske kultuszta.

Vagy csak egyszerűen ott talált munkát? Vagy katona szeretett volna lenni, és mivel román állampolgár, a román seregbe áll be? Vagy ha már magyar, akkor nem dolgozhat állam az államnak? De hisz ha multinak is dolgozik, akkor is a román államot gyarapítja az adója. Én is szorványból való vagyok, mégis magyar vagyok, mint ahogy minden ismerősöm.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Az erdélyi magyarnak Magyarország teljesen idegen állam. Székelyföldet leszámítva a szórványmagyarság számára Románia az egyetlen valóság, nekik ott semmit nem jelent az a szó, hogy Magyarország. Még ha lennének is romantikus attitűdjeik, azokról a magyar állam nyilvánvalóan róluk és Erdélyről lemondó magatartása miatt letettek már rég. Ha a magyar állam nyíltan deklarálja, hogy nem akarja őket Erdély visszacsatolásával felszabadítani, akkor miért tegyenek keresztbe akárcsak egy szalmaszálat is az őket eláruló rohadt magyarokért!

Én gyakorlatilag biztos vagyok benne, hogy a román haderőben szolgáló magyar származásúak hűségesek a román államhoz. Ha én erdélyi magyar származású lennék, akkor én is jó román lennék, mert a büdös magyaroktól én semmire nem számítanák, a magyar nemzetiség csak egy teher lenne nekem. Egy szar se érő fájdalmas illúzió! Arra meg kinek van szüksége!

Na most ha leírtam volna amire gondoltam, azt hiszem engem örökre bannoltak volna.
Jártál te már Erdélyben vagy Partiumban?
Még ha sokan nem is gondolnak már arra, hogy Erdély visszakerül Romániához, a többség Magyarországot tartja igazi hazájának. Még az olyan ismerőseim is akik haragszanak a magyarországiakra Gyurcsány népszavazása miatt, azok is jobban szeretnék, ha Erdély legalább független lenne. Sőt, még a románok között is vannak, akik örülnének ha megszabadulnának Bukaresttől.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Na most ha leírtam volna amire gondoltam, azt hiszem engem örökre bannoltak volna.
Jártál te már Erdélyben vagy Partiumban?
Még ha sokan nem is gondolnak már arra, hogy Erdély visszakerül Romániához, a többség Magyarországot tartja igazi hazájának. Még az olyan ismerőseim is akik haragszanak a magyarországiakra Gyurcsány népszavazása miatt, azok is jobban szeretnék, ha Erdély legalább független lenne. Sőt, még a románok között is vannak, akik örülnének ha megszabadulnának Bukaresttől.

Ez is egy létező nézőpont, de te se általánosíts!
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 401
8 663
113
Az erdélyi magyarnak Magyarország teljesen idegen állam. Székelyföldet leszámítva a szórványmagyarság számára Románia az egyetlen valóság, nekik ott semmit nem jelent az a szó, hogy Magyarország. Még ha lennének is romantikus attitűdjeik, azokról a magyar állam nyilvánvalóan róluk és Erdélyről lemondó magatartása miatt letettek már rég. Ha a magyar állam nyíltan deklarálja, hogy nem akarja őket Erdély visszacsatolásával felszabadítani, akkor miért tegyenek keresztbe akárcsak egy szalmaszálat is az őket eláruló rohadt magyarokért!

Én gyakorlatilag biztos vagyok benne, hogy a román haderőben szolgáló magyar származásúak hűségesek a román államhoz. Ha én erdélyi magyar származású lennék, akkor én is jó román lennék, mert a büdös magyaroktól én semmire nem számítanák, a magyar nemzetiség csak egy teher lenne nekem. Egy szar se érő fájdalmas illúzió! Arra meg kinek van szüksége!
Abszolút lila gőzöd sincs erről, inkább ne erőltesd.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Ugyan miért ne lenne rá képest Románia? Ha csak az ötven százaléka hadrafogható a szárazföldi haderejének az is vagy öt dandárnyi erő!

Mert nevetségesen kevés. Egy általános támadás esetén, hogy sikeresek legyenek, zárniuk kellene a teljes határt, Ukrajnától, Szerbiáig, hogy védjék a fő támadási irányok szárnyait. Több irányból kellene behatolniuk az országba, jelentős erőkkel, egy időben. Főbb stratégiai célokat el kellene érniük bizonyos időn belül. Ehhez a jelentős számú harcoló és megszálló erőkön kívül, nagy logisztika is kell, ráadásul végig. Meg még sorolhatnám. Nézd meg inkább a Horvátok "Vihar" hadműveletét, egy korlátozott térben és időben, milyen nagyságú erőkkel csinálták, mekkora területen. Vagy nézd meg, Oroszország milyen nagyságú erőkkel hajtotta végre Grúzia elleni, szintén korlátozott méretű offenzíváját. Esetleg tanulmányozd, a kelet ukrajnai harcokban eddig bevetet erők méretét, létszámát és fegyverzetét.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 322
12 708
113
Logikalag nem vágom, hogy ennek mi köze van bármihez. Te írtad le azt a marhaságot, hogy az minden szétkap. Ez enyén fogalmazva is marhaség és azon semmit sem változtat, hogy mozgó célok ellen is jó.

Nem lövöldözöl vele szól harckocsikra és min. megsemmisítési távolsága is van. Mondom, HVA ellen használod. BTW szeritned az általam felsorolt célok szerinted nem mozognak?

Tartsunk már egy színvonalat, ha kérhetném...
Tényleg fontosnak tartod, hogy a szőrszálhasogató felvetéseidre szőrszálhasogató módon válaszolgassak?
Most akkor felsoroljam, hogy mi mindent pulverizáltak már csak és kizárólag a tüzérséggel a hadtörténelem folyamán?
Komolyan gondolod, hogy nem tudom, hogy az ATACMS-t nem harckocsik ellen használják?
És ha szétlövik azt a laktanya épületet, amelyben a harckocsizóinkat elszállásolták, akkor szerinted ki ül bele mind a 16 T-72-be? (mire a tartalékosokat behívják, addigra már game over, úgyhogy ezzel ne érveljél, ha lehet)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Mert nevetségesen kevés. Egy általános támadás esetén, hogy sikeresek legyenek, zárniuk kellene a teljes határt, Ukrajnától, Szerbiáig, hogy védjék a fő támadási irányok szárnyait.

Ugyan miért kellene? Magyarországnak csak két dandárja van és jó esetben abból az egyetlen valamirevalóan feltöltöttet meglepik Debrecenben. Továbbá ha csak egy dandárt tartaléknak visszafognak az is elég a szárnyak ellen irányuló támadás lefogására.

Több irányból kellene behatolniuk az országba, jelentős erőkkel, egy időben. Főbb stratégiai célokat el kellene érniük bizonyos időn belül. Ehhez a jelentős számú harcoló és megszálló erőkön kívül, nagy logisztika is kell, ráadásul végig.

A fő stratégiai cél Budapest lehet. Az egyetlen rohammal elérik anélkül, hogy bármivel törődniük kell. Azután pedig a regátból beérkező második hadosztály dandárjai elvégzik a megszállás feladatát.

Meg még sorolhatnám. Nézd meg inkább a Horvátok "Vihar" hadműveletét, egy korlátozott térben és időben, milyen nagyságú erőkkel csinálták, mekkora területen. Vagy nézd meg, Oroszország milyen nagyságú erőkkel hajtotta végre Grúzia elleni, szintén korlátozott méretű offenzíváját. Esetleg tanulmányozd, a kelet ukrajnai harcokban eddig bevetet erők méretét, létszámát és fegyverzetét.

Ezek közül egyedül az orosz művelet volt hasonlítható egy modern háborúhoz. Ott az orosz főerők egy román hadosztály erejét tették ki hozzávetőleg*

*http://www.cast.ru/files/The_Tanks_of_August_sm_eng.pdf
 
M

molnibalage

Guest
Tényleg fontosnak tartod, hogy a szőrszálhasogató felvetéseidre szőrszálhasogató módon válaszolgassak?
Most akkor felsoroljam, hogy mi mindent pulverizáltak már csak és kizárólag a tüzérséggel a hadtörténelem folyamán?
Komolyan gondolod, hogy nem tudom, hogy az ATACMS-t nem harckocsik ellen használják?
És ha szétlövik azt a laktanya épületet, amelyben a harckocsizóinkat elszállásolták, akkor szerinted ki ül bele mind a 16 T-72-be? (mire a tartalékosokat behívják, addigra már game over, úgyhogy ezzel ne érveljél, ha lehet)
Igen, sorold.

A modern háborúk során a tüzérség önmagában nem pusztított el és döntött el csatákat, azt mindig is a valódi harcoló erő teszi, a tüzérség az támogató fegyvernem, de oda se neki. Sőt a történelem során a legnagyobb fiaskót a tüzérség röhejes túlbecsülése okozta, ugyebár Somme, első nap. Úgy mentek előre, hogy ezt ebmer nem élheti túl. Első nap, 20 ezer halott, 40 ezer sebesült. Azóta is ez a hadviselés legnagyobb 1 napos vesztesége, ha nem számítod a nukleáris fegyverek használatát, de az nem harctéren történt...

A vicc az, hogy n+1 könyben van az, hogy a gyalogság a tüzérségi elékészítés során azt gondolta, hogy ezt ember nem élheti túl. Olvastam ezt Tarawánál - tényleg kis sziget - Okinava, D nap, de olasz hadjáratban is. Ehhez képest még iszonyatos tüzérségi előkészítés után is volt, hogy a védők a támadóknak egy nap 50% feletti veszteséget okoztak egyetlen támadás során.

Ha meg tudod, hogy nem hk ellen használják, akkor miért írál akkora marhaságot, amit...????? :confused:
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd